[D1] 0136 Říkovice – Přerov

Praha – Jihlava – Brno – Vyškov – Hulín – Přerov – Lipník nad Bečvou – Bělotín – Ostrava – Polsko
Odpovědět

Podaří se letos získat SP a zahájit stavbu?

Ano
55
36%
Ne
80
52%
Netroufám si odhadovat
19
12%
 
Celkem hlasů: 154

Lynx
Příspěvky: 3702
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: [D1] 0136 Říkovice – Přerov

Příspěvek od Lynx »

Honey72 píše:Rozhodli hlavně přerovští zastupitelé. Pokud by Přerov o jinou variantu stál, jistě by se tak velké město dokázalo bohům postavit.
"O tom už tady Plho dobru půlhodinu mluvíme" - dovolil jsem si vypůjčit si citát ze známého filmu

Takže k věci. Trasu nevyprojektovalo město Přerov, ale projektant dle kritérií zadaných ŘSD. Přerov pak dostal výslednou variantu na stůl a od ŘSD celá dlouhá léta pořád dokola slyší to samé: "Buď přijmete naší variantu a nebo se stavba o x let zdrží". ..... Dluhonice od začátku opakovaně protestují, ale Přerov se bojí vydírání ze strany ŘSD a tak vždy radši ustoupí a řekne, že žádné změny nechce, když by to oddálilo stavbu vytouženého obchvatu. To je základní nátlaková metoda ŘSD využívaná nejen na této stavbě. "Nic nelze měnit, protože se to zdrží o 3, 4, 5 let ".

Dost by pomohlo, kdyby ŘSD jednalo tak něják lidsky a dalo možnost se dotčeným lidem ke stavbě vyjádřit a jeich připomínky zapracovalo do projektu a ne že od začátku protlačuje silou svojí jedinou správnou a jedinou možnou variantu bez diskuze s kýmkoliv mimo instituci.
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: [D1] 0136 Říkovice – Přerov

Příspěvek od theodor less »

Lynx píše:Dost by pomohlo, kdyby ŘSD jednalo tak něják lidsky a dalo možnost se dotčeným lidem ke stavbě vyjádřit a jeich připomínky zapracovalo do projektu a ne že od začátku protlačuje silou svojí jedinou správnou a jedinou možnou variantu bez diskuze s kýmkoliv mimo instituci.
Míň toho piš a raději si víc čti. Toto napsal onehdá bumbik:pokud se bavíme např. o Dluhonicích, tak o tom vedení přes 3 domy se ví od roku 2006 podle územního rozhodnutí, avšak v územním plánu je to ještě mnohem déle, takže se to ví spoustu a spoustu let a máš pocit, že majitelé těch domů protestovali proti územnímu plánu, či zúr, či územnímu rozhodnutí na D1 ? omyl!
Lynx
Příspěvky: 3702
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: [D1] 0136 Říkovice – Přerov

Příspěvek od Lynx »

theodor less píše:Míň toho piš a raději si víc čti.
Co kdybyste s tím začal ponejprv sám u sebe ? ! Z níže uvedeného vyplývá, že nemáte pravdu ohledně Dluhonických obyvatel a údajné neexistence jejich protestů.
nuoleM píše:Dobrý den, nedalo mi to a zerigistroval jsem se zde, abych sem vložil jeden dokument. Pro ty co si myslí že se obyvatelé Dluhonic ozvali až nyní.Obrázek
Lenny
Autor
Příspěvky: 10801
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: [D1] 0136 Říkovice – Přerov

Příspěvek od Lenny »

Proti územnímu rozhodnutí byla podána odvolání, a to Děti Země a fyzická osoba.
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
Sosa
Příspěvky: 2508
Registrován: 17.3.2009 9:43:04

Re: [D1] 0136 Říkovice – Přerov

Příspěvek od Sosa »

Lynx píše:
Přesně tak. Tohle se tady také snažím neúspěšně vysvětlit zastáncům teorie o jediném správném řešení. Projektant projektuje podle zadání od objednatele a podle zadaných priorit. To je to podstatné. Protože nikdy nedostal jako prioritu vyhnout se obci, tak nevíme jak by takové řešení reálně vypadalo, zda by bylo normové či nenormové atd.
Už to chápete ? Zase jste se dopustil lživého obvinění a hráním si na nechápajícího to moc nevylepšujete.[/quote]
Asi jsem opravdu nechápavý, ale nikde nevidím připuštění, že je to nejlepší trasa. Jen píšete, že je to trasa dle zadaných priorit. Navíc obviňujete, že nedostal jako prioritu vyhnout se obci. Vy jste u těch jednání byl, že můžete toto tvrdit, takto obvinit? Nebo zase jako obvykle jen obviňujete, bez důkazů, ze všeho možného druhé?
Aram96
Příspěvky: 7918
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: [D1] 0136 Říkovice – Přerov

Příspěvek od Aram96 »

Tak kdyby dostal prioritu vyhnout se obci, tak se jí asi vyhne ne ? Teda alespoň doufám, máme tu určitě i schopné projektanty.
kot
Příspěvky: 10543
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: [D1] 0136 Říkovice – Přerov

Příspěvek od kot »

Mluvíte o vyhnutí se obci nebo vyhnutí se San Siru /hřišti/, jedné zřícenině a jednomu domu ?
martys
Příspěvky: 349
Registrován: 25.5.2011 19:49:48

Re: [D1] 0136 Říkovice – Přerov

Příspěvek od martys »

mohl by někdo přeložit do jazyka mého kmene, co bývalý min. dopravy Prachař říká?
https://youtu.be/Oe1tCmA5DzM?t=6811

"dálnice v Přerově je součástí vyjímky devíti staveb udělených evropskou komisí. Na tu vyjímku bylo vydáno ověřovací stanovisko k životnímu prostředí, ministerstvem živ. prostředí byl potvrzen rozsah a součástí té vyjímky je limit kdy od doby vydání ověřovacího stanoviska musí být stavba zahájena jinak tato vyjímka padá.... tento příběh skončí v listopadu 2021 pokud se nezačne..."
adamos
Příspěvky: 1697
Registrován: 15.3.2009 23:32:20
Bydliště: D1, 2,78 km

Re: [D1] 0136 Říkovice – Přerov

Příspěvek od adamos »

Nemusela se dělat nová EIA. Pokud se nezačne stavět, EIA propadne a bude se dělat znovu.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
Vždy aktuální mapy na http://www.openstreetmap.org
Našli jste v mapě chybu? Napište mi o ní.
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: [D1] 0136 Říkovice – Přerov

Příspěvek od theodor less »

Lynx píše:
Z dokumentu nuoleM potažmo dokumentu DZ vyplývá, že nemáte pravdu ohledně Dluhonických obyvatel a údajné neexistence jejich protestů. [quote]

Technicky vzato jde opravdu o dokument. Ale většina slovo dokument chápe tak, že dokument zprostředkuje a dokumentuje skutečnosti. Není skutečnost, že existují občané Dluhonic. Existují pouze občané Přerova. A ti z části Přerov-V žádají posunutí D1 blíž ke zbývajícím občanům Přerova.
michal
Příspěvky: 4595
Registrován: 14.3.2009 8:53:04

Re: [D1] 0136 Říkovice – Přerov

Příspěvek od michal »

Nova EIA? Tak to se aspon dockame oficialne tech "lepsich" variant... 2021 je tady hned... Akorat teda chudaci lidi v Prerove. Ale ona to asi nebude nahoda, co se delo kolem obchvatu Plzne, D8 pres Stredohori, deje tady, na D0 ci na D35 u Litomysle... Na tak malou zemi s tak malym mnozstvim dalnic az nebyvale mnoho zasadnich problemu...
Aram96
Příspěvky: 7918
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: [D1] 0136 Říkovice – Přerov

Příspěvek od Aram96 »

No nedávám tomu 100% za pravdu, ale 6. událost na výše zmíněném obrázku ukazujícím, jak šel čas u Dluhonic vs Přerov/ŘSD, vypovídá opravdu o všem a nezbývá mi než se smát ... nebo brečet ?
8.2.2001 Rada Přerova zamítá návrh na posun ... protože by to stálo o 12 milionů Kč více (co proboha je 12 milionů na stavbě za miliardy :zvraci: ) A oddálení realizace o 3-4 roky :lol: ... Je vidět, že ŘSD zvolilo správné řešení, díky kterému máme rok 2019 za dveřmi a dálnice nikde, hotová příprava nikde a optimistické odhady na zprovoznění rok 2023.

Ježiš marja já si snad začnu vážit, že máme na I/43 obchvat Černé Hory (i když přes rok zavřený) a stoupací pruhy v nejhorších kopcích. Protože s těmito vyhlídkami je realizace D43 tak 2080 :cry:
bumbik
Příspěvky: 7959
Registrován: 15.12.2010 11:58:09
Bydliště: poblíž III/4806 a D48

Re: [D1] 0136 Říkovice – Přerov

Příspěvek od bumbik »

osobně to vidím tak, že nejlepší, co by se mohlo stát v této situaci, by byla dohoda na kompenzacích a kompromisu mezi ŘSD, Přerovem, Dluhonicemi a spolky, jedině to je řešení, aby byla D1 v ČR vůbec někdy dokončena ... v opačném případě se toho opravdu nejspíš nedožijeme ... je to smutné, ale je to tak, každá jiná varianta oddaluje zahájení do doby, kdy už skončí EU fondy v tom rozsahu, který by umožnil pokrytí velké části nákladů na stavbu a současně každé jiné řešení znamená propadnutí výjimky EIA dle zákona 39/2015 viz. řeči p. Prachaře ... ať tak či tak, bez dohody se nepohneme nikam ...
Dálnice na papíře už máme, ještě je postavit ...
Lynx
Příspěvky: 3702
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: [D1] 0136 Říkovice – Přerov

Příspěvek od Lynx »

Sosa píše:Navíc obviňujete, že nedostal jako prioritu vyhnout se obci. Vy jste u těch jednání byl, že můžete toto tvrdit, takto obvinit?
Jelikož vidím, že se obci nevyhnuli, tak logicky předpokládám, že vyhnout se obci priorita nebyla. To dá rozum. Něják se vám ty provokace moc nedaří, jsou čím dál tím ... jak to říct ... takové dětsky průhledné. Když k tématu nemáte co říct, tak alespoň takto průhledně neprovokujte hranou nechápavostí a podobnými podúrovňovými fauly. Mě to nebaví pořád oponovat někomu jako jste vy, kdo sem chodí kopat ostatní do kotníků a vyvolávat flame namísto skutečného zájmu o téma.


Bumbik:

Řešením by mohlo být Dluhonicím se vyhnout. Alespoň o těch 150 metrů. Beztak to rychle nepůjde, ani když to budou dál tlačit silou skrz Dluhonice. To mělo udělat ŘSD už v roce 1995 a dálnice mohla dávno stát. Teď jsme v situaci, že to standardní zdržení o x let bude tak jako tak, takže proč to neudělat znova a lépe. EU fondy stejně skončí, a snad proboha máme peníze alespoň na tento jeden úsek i bez EU a nenecháme dálnici D1 nedokončenou kvůli chybějícím penězům. Tak špatně na tom finančně nejsme.

Zajímalo by mě co se vlastně (ne)dělo ty 4 roky od roku 2014 kdy Prachař podle jeho vlastních slov zjistil, že je tenhle projekt tak odfláknutý ? Akorát se přeprojektovala estakáda přes Prechezu, ale jinak nic ? Jakoby si na ŘSD mysleli, že když se počká hodně dlouhou dobu, tak se problémy vyřeší sami od sebe. A ono kupodivu ne.
Trex
Příspěvky: 15
Registrován: 13.9.2016 21:51:33

Re: [D1] 0136 Říkovice – Přerov

Příspěvek od Trex »

Docela mě zaujala zdejší obsáhlá diskuze, resp. konfrontace „hledačů nových tras“ se zastánci současného návrhu D1 u Dluhonic. Na str. 46 tohoto vlákna k D1 0136 jsem našel odkaz na zákres varianty DZ (s vyústěním ještě do původní MÚK Přerov sever):
https://g.denik.cz/60/25/prerov-zmena-t ... ie-980.jpg

Rád bych se zeptal, jaké jsou ty opravdu zásadní (normové, koordinační) připomínky proti této variantě? Mám na mysli dva protisměrné oblouky R 1350m (cca u Bečvy navazující na již projektantem D1 0136 navržený pravostranný R 1350) - naposledy jsem toto řešení viděl i v záběru reportáže TV Přerov z 16.11. 2018 (zde s vyústěním do aktualizované MÚK Přerov sever, na kameře v čase 3:01 až 3:08).
http://tvprerov.cz/2018/prerovske-aktuality-16-11-2018/

U RD určených k demolici a u hřiště toto řešení DZ posouvá trasu jen o cca 50-80m a největší odsun (možná skoro těch často zmiňovaných 150m) se odehrává až v polích za obcí. I tato minimalistická změnová verze je ale, předpokládám, pro místní obyvatele schůdná, když tento návrh opakovaně prostřednictvím DZ u ŘSD a v médiích prezentují.
Kromě argumentů ŘSD o zpoždění a prodražení jsem našel jen vyjádření ing. Kroupy v TV Přerov ze 7.11.2018 „ ..tak jak je teď nápad odklonu o 150m od Dluhonic ta se dostáváme do problémů s MÚK z pohledu bezpečnostních parametrů..“
Nebo opět ředitel ŘSD: „Problém není, že je to 150 metrů od Dluhonic, ale problém je i s výškovým řešením, musela by se rozšířit mostní estakáda." (článek v Tyden.cz, 6.11.2018). To jsou podle mě řešitelné věci - čekal bych nějakou významnější výtku pro potopení tohoto směrového řešení.
V diskuzi k této variantě na str. 46 jsem (kromě zhodnocení významu tohoto mini přesunu s ohledem na bezprostřední blízkost ponechaných RD u estakády) našel jen jednu tech. připomínku – ohledně možné kolize s novou lávkou nebo nadjezdem na koridoru SŽDC. Dle této varianty DZ je posun dálnice v jejím křížení s koridorem SŽDC odhadem 40-50m. Když o těch max 50m posunu estakádu směrem k lávce (viz situačka s polohou nové lávky a nadjezdu nad žel. koridorem níže v odkazu – v prezentaci na str. 21), tak sice ne moc, ale nějaká ta „mezera“ tam ještě zbývá.
https://www.szdc.cz/soubory/konference- ... ra-mco.pdf
Trex
Příspěvky: 15
Registrován: 13.9.2016 21:51:33

Re: [D1] 0136 Říkovice – Přerov

Příspěvek od Trex »

On M. Patrik mi přijde v prosazování této varianty (2x R 1350) docela vytrvalý. Mám pocit, že se objevila i v pořadu Nedej se z 02/2018, možná i koncem října ve strakovce u Babiše. Třeba nakonec ŘSD zadá tuto variantu DZ projektantovi D1 0136 k posouzení (na všechna možná kritéria), najdou aspoň pár opravdu neprůstřelných připomínek a DZ pošlou tímto do háje. No a pokud v návrhu DZ žádnou zásadní chybu nenajdou? (tzn. že ŘSD spolu s projektantem nevybrali to „nejlepší ze všech špatných řešení“)? - Tak ať se ale neskrývají za Babiše (a jeho „..znova opakuji, že je blbě asi, že měla být v tom poli“) a veřejně, min. občanůn Dluhonic, jako investor stavby přiznají své pochybení (a kromě balíku kompenzací) se jim aspoň omluví…
Lynx
Příspěvky: 3702
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: [D1] 0136 Říkovice – Přerov

Příspěvek od Lynx »

Je vidět, že jste si s tím dal poctivou práci :ok: Jsem zvědav, zda Vám někdo ze zainteresovaných odpoví. Tohle by možná mohlo být to kompromisní řešení.
Jirka95
Příspěvky: 290
Registrován: 27.8.2014 12:39:31

Re: [D1] 0136 Říkovice – Přerov

Příspěvek od Jirka95 »

Někdo tu předtím zmiňoval časový sled událostí a vůbec z toho vlastně není jasné, proč je Přerovská radnice tak hrozně proti. Když už v roce 1996 argumentovala, že oddálení dálnice by zdrželo výstavbu a v roce 2018(2019)argumentují tím samým. Buď je tam osobní záměr nebo je prostě Prachař nejhorší vyjednavač na světě. Třeba s tím hřištěm TJ Sokol, někdo tu psal že by nové nebylo ve vlastnictví Sokola. Z nějakého důvodu ...
bumbik
Příspěvky: 7959
Registrován: 15.12.2010 11:58:09
Bydliště: poblíž III/4806 a D48

Re: [D1] 0136 Říkovice – Přerov

Příspěvek od bumbik »

Jirka95 píše:Třeba s tím hřištěm TJ Sokol, někdo tu psal že by nové nebylo ve vlastnictví Sokola. Z nějakého důvodu ...
hřiště TJ Sokol, jak jsem zde již myslím psal, bude stavět Město Přerov, a peníze mu poskytne formou účelové dotace ŘSD, závazkem účelových dotací je, mimo jiné, nemožnost převést závazek na třetí osobu po dobu udržitelnosti projektů, takto je to u EU dotací, u této "národní" dotace to předpokládám bude podobné, totiž Přerov to bude mít v účetnictví v majetku a tam to zkrátka dlouho dlouho musí zůstat ... majetkem sokola se to může stát reálně za 15 let

TJ Sokol to podle mě dostane od Přerova do výpůjčky (smlouva o výpůjčce) tak se to standardně na obcích dělá :-)

je možné, že se to TJ Sokol Dluhonice nelíbí, zvlášť, když teď mají své sportoviště a jsou svými pány ...
Dálnice na papíře už máme, ještě je postavit ...
Lynx
Příspěvky: 3702
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: [D1] 0136 Říkovice – Přerov

Příspěvek od Lynx »

Tak to je celkem logické, že se Sokolu Dluhonice nelíbí, že jim dálnice sebere sportoviště a nové sportoviště dostane někdo jiný než oni. Nějáké úřední věci je nemusejí zajímat, oni prostě chtějí náhradu pro sebe a ne pro město Přerov. Tohle je jedna z mnoha věcí, kterou by měl investor dávno mít vyřešenou, jestli chce skutečně stavět.

Jirka95: Přerov je celou dobu proti dluhonickým požadavkům, protože jim ŘSD v každém okamžiku řekne (ať v roce 1995 nebo 2018) - když chcete změnu, bude to znamenat zdržení o 5 let. No a Přerov ten obchvat zoufale chce a co nejdřív. Proto vždy ustoupí. Ovšem k výstavbě to jak vidíme stejně nevede.
Honey72
Příspěvky: 5269
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: [D1] 0136 Říkovice – Přerov

Příspěvek od Honey72 »

Když to přeženu, TJ Sokol by měl být poslední, co si může vyskakovat, vydělá na tom nejvíce. Mohou být rádi, že nebudou střílet roh s dálnicí nad hlavou :-) Dálniční most hřiště míjí, možná by přišli o nějakou budku, co by se přesunula opodál. Jenže se to publikuje, jako kdyby jim měl přijet hřiště rozjezdit gang bagrů. To samé garážisti.
TJ Dluhonice by byl budoucí vlastník hřiště asi jedno, kdyby to nebyl Přerov :-)
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Aram96
Příspěvky: 7918
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: [D1] 0136 Říkovice – Přerov

Příspěvek od Aram96 »

Jak jsem psal výše, a jak potvrzuje Trex, cca 20 let se stavba nestaví, protože se vždycky když byla nějaká konfrontace, řeklo, že to znamená zdržení o 4 roky. Proč alespoň po 20 letech nemůže Přerov s ŘSD ustoupit, když vidí, že neustoupení k realizaci stejně nevede ?? Ego ?
Dříve jsem psal, že bych trasu nechal tak, jak je, a kompenzoval a omluvil se Dluhonicím. Bylo mi však dříve líto, že i zdejší diskutující alternativní variantu odsuzovali kvůli normám (kdyby to bylo kvůli technicky nemožnému řešení, tak bych to pochopil).
Ovšem poslední příspěvky mě utvrzují v tom, že žádný takový problém není, když v roce 2001 byla "překážka" posunu 12 milionů na stavbě za 7 miliard a zpoždění 3-4 roky. O technické nemožnosti nebo normách (jasně, dost pravděpodobně byly ty normy dříve měkčí) ani slovo. Jako já být Přerovákem, kterému jezdí pod okny auta už 20 let, tak jdu asi na radnici a rozbiju vedení Přerova hubu. Je to naprosto absurdní, že posun se neschválil kvůli 12 milionům a to zdržení o 3 roky je díky nim 20 let. Tam bude asi nějaký záměr někoho z vedení, jinak si to neumím vysvětlit.

Za co bych byl ale rád, kdyby se alespoň někdo tady přestal konečně ŘSD zastávat. Neříkám, že jsou tam všichni špatní, ale podle mě je tato organizace opravdu slabá. Věřím, že to je pouze finančním ohodnocením a bohužel se tam nehrnou lidé, kteří mají v hlavě o něco více .. :( Pokud to není jen v tom, a je v tom jiný důvod (záměr ŘSD stavět málo a špatně - špatně navrhované křižovatky, počty pruhů atd.), tak je to průser.

Edit: naprosto chápu, že pro Sokola je důležité, aby nové hřiště bylo jejich po všech stránkách, tohle bohužel nepochopí člověk, který nikde nepůsobí na úrovni obce (spolků, hasičů apod.)
Trupman
Příspěvky: 578
Registrován: 21.3.2009 23:12:06

Re: [D1] 0136 Říkovice – Přerov

Příspěvek od Trupman »

Stavba se cca 20 let nestaví, protože reálně její termín výstavby přišel na řadu až tak cca teď.
I kdyby byly všechny majetkový poměry v pohodě a nikdo neřek ani popel, tak bychom byli rádi, kdyby se tento rok poprvé koplo. Teď se teprve hraje o budoucí čas.
Jsem chodec, řidič, cyklista, cestující VHD. Get over it.
Aram96
Příspěvky: 7918
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: [D1] 0136 Říkovice – Přerov

Příspěvek od Aram96 »

Trupman píše:Stavba se cca 20 let nestaví, protože reálně její termín výstavby přišel na řadu až tak cca teď.
I kdyby byly všechny majetkový poměry v pohodě a nikdo neřek ani popel, tak bychom byli rádi, kdyby se tento rok poprvé koplo. Teď se teprve hraje o budoucí čas.
Tohle moc nechápu. Ten termín přišel na řadu nejspíš kvůli konečně přiblížení se dokončení papírování. Nebo máte pocit, že se u nás staví podle priorit nebo jak to myslíte ??

Proč teda stavíme D6, D7, navíc někde v prdeli místo u Slaného, kde na to jsou alespoň intenzity a proč se nestaví mnohem potřebnější D52, D35, D3 (D55 D43). Protože nejsou připravené kvůli nehoráznému legislativnímu pralesu.
JirkaS
Příspěvky: 2805
Registrován: 14.3.2009 19:25:07

Re: [D1] 0136 Říkovice – Přerov

Příspěvek od JirkaS »

Lynx píše:Jirka95: Přerov je celou dobu proti dluhonickým požadavkům, protože jim ŘSD v každém okamžiku řekne (ať v roce 1995 nebo 2018) - když chcete změnu, bude to znamenat zdržení o 5 let. No a Přerov ten obchvat zoufale chce a co nejdřív. Proto vždy ustoupí. Ovšem k výstavbě to jak vidíme stejně nevede.
Moc se mi líbí tahle vaše demagogie, jak jistě víte, proč je Přerov proti Dluhonickým požadavkům.
Odpovědět

Zpět na „D1“