Strahovský tunel (SAT)

Odpovědět
elrondecuba
Příspěvky: 123
Registrován: 15.3.2009 14:12:09
Bydliště: Praha 4

Strahovský tunel (SAT)

Příspěvek od elrondecuba »

Kdysi, kdesi se ke mě dostala informace, že v podzemí je vybudovaný protiatomový kryt.
Jaký byl postup výstavby a proč se nedobudoval třetí tubus?
Díky.
kasme
VIP
Příspěvky: 3945
Registrován: 25.2.2009 23:11:18
Bydliště: ano
Kontaktovat uživatele:

Re: Strahovský tunel

Příspěvek od kasme »

Takový malý kryt tam je :)
viz třeba článek z časopisu ABC i s 3D plánkem :)
http://abc.blesk.cz/clanek/casopis-abc/ ... unelu.html

Třetí tubus měl být pro tramvaj :)
Určitě se někdy dobuduje...
jonáš
Příspěvky: 4080
Registrován: 15.3.2009 8:32:12

Re: Strahovský tunel

Příspěvek od jonáš »

To bude asi informace z necyklopedie, že .. s tou šalinou. Třetí tubus měl bejt rezervní, protože se vzhledem ke kvalitě výstavby uvažovalo s častýma uzavírkama.
JirkaS
Příspěvky: 2805
Registrován: 14.3.2009 19:25:07

Re: Strahovský tunel

Příspěvek od JirkaS »

jonáš píše:Třetí tubus měl bejt rezervní, protože se vzhledem ke kvalitě výstavby uvažovalo s častýma uzavírkama.
A to je zas z jaké literatury??? Třetí tubus měl být normálně určen pro dopravu. Protože tehdejší technologie neumožňovala razit 2 širší tubusy, počítalo se s uspořádáním 2+2+2 a řízením směru provozu ve středním tubusu podle intenzity. Celý střední okruh byl navržen jako 3+3.
Úvahy o použití pro tramvaj nebo linku E metra se objevily až po roce 1990.
jk2
Příspěvky: 23
Registrován: 17.3.2009 9:36:14

Re: Strahovský tunel

Příspěvek od jk2 »

Tehdejší technologie umožňovala razit širší tunel, ale ne v rozpadavejch břidlicích, které se ve vodě v několika minutách měnily v bláto. S třetím tubusem se jistojistě počítalo jako s další fází výstavby, proto jsou v obou portálech od začátku vybudované rozplety. Tohle uspořádání mělo podle hesla "Z nouze ctnost" umožňovat zapojování prostředního tunelu v libovolném směru podle momentální zátěže či vyloučit kterýkoliv tunel z provozu kvůli údržbě, havárii a pod. bez nutnosti zavřít celý SAT. Něco na tom bylo.
kasme
VIP
Příspěvky: 3945
Registrován: 25.2.2009 23:11:18
Bydliště: ano
Kontaktovat uživatele:

Re: Strahovský tunel (SAT)

Příspěvek od kasme »

Podívejte se do protiatomového krytu ve Strahovském tunelu
3. května 2011 17:20
http://praha.idnes.cz/podivejte-se-do-p ... zpravy_sfo

Strahovský tunel, kterým denně projedou desetitisíce aut, by v případě potřeby mohl sloužit i jako protiatomový kryt. Schovalo by se v něm až patnáct tisíc lidí. Zásoba vzduchu by měla vydržet dvaasedmdesát hodin, tedy tři dny. K dispozici je tu umývárna, toalety i ošetřovna.
dj-bobr
Příspěvky: 78
Registrován: 7.8.2011 18:05:23

Re: Strahovský tunel (SAT)

Příspěvek od dj-bobr »

Tak nám zpoplatnili strahovák, páni..

Obrázek

Někdo zřejmě ukradl doplňkovou značku E11 Bez poplatku, sice kousíček před touto značkou - na úrovni místa, odkud jsem fotil - je SPMV i s touto značkou, problém je v tom, že o pár metrů dál stojí tato na fotce vyobrazená přenosná značka, která přebíjí platnost předchozí bezpoplatkové SPMV a tudíž je tunel ve směru na Smíchov efektivně zpoplatněn.
FlakY`
Příspěvky: 1489
Registrován: 14.3.2009 21:34:15
Bydliště: F-M - Praha

Re: Strahovský tunel (SAT)

Příspěvek od FlakY` »

Strahovský tunel čekal na využití sedm let
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/region ... -sedm-let/
Jezdím na plný plyn... brzdy jsem už odmontoval
Centrum dopravních informačních systémů
jonáš
Příspěvky: 4080
Registrován: 15.3.2009 8:32:12

Re: Strahovský tunel (SAT)

Příspěvek od jonáš »

Novinářskej titulek. Ti co předtim museli vrchem přes Strahov to viděli od začátku jinak -- když to budu brát po jejich, tak vlastně i ta Mrázovka čeká dodnes na "využití", který nastane až otevřenim Blanky .. a ta se zas "využije" teprve až se vyřeší nějakym čudem Troja a Libeň, ne? ;-)
Sosa
Příspěvky: 2508
Registrován: 17.3.2009 9:43:04

Re: Strahovský tunel (SAT)

Příspěvek od Sosa »

No my kteří jsme bydleli na Strahově jsme otevření poznali hned, hlavně při cestách na Karlák. Pokud bychom to brali z naznačeného hlediska, tak není strahovský tunel využit dodnes, protože plného využití se dočká až po otevření Blanky.
FlakY`
Příspěvky: 1489
Registrován: 14.3.2009 21:34:15
Bydliště: F-M - Praha

Re: Strahovský tunel (SAT)

Příspěvek od FlakY` »

Mě na tom zaujaly fotografie... pamatuju si, jak v televizi kdysi ukazovali otevření tunelu Mrázovka (to jsem se ještě o dálnice tak nezajímal). Překvapila mě ta komplikovanost a snad vždy, když se otevře malá a srahá stavba, tak je kolem toho moc negativních keců.
Jezdím na plný plyn... brzdy jsem už odmontoval
Centrum dopravních informačních systémů
Zdeněk
Příspěvky: 20
Registrován: 19.10.2010 16:55:40
Bydliště: Praha

Re: Strahovský tunel (SAT)

Příspěvek od Zdeněk »

Několikrát jsem teď ve Strahovském tunelu a v Mrázovce viděl rozsvícené zákazy vjezdu do jízdního pruhu (červený kříž, S08a) nad jízdním pruhem těsně před vyústěním tunelů. Někdo zřejmě usoudil, že se výjezd z tunelu začíná ucpávat, a zakázal ho tedy použít. Pokud nechám stranou, že to zvláště na Malovance nebývá takové ucpání, které by výjezd zablokovalo, tak mě překvapují další věci. Jednak totální ignorování značky ze strany řidičů (do druhého pruhu přejede sotva každý desátý), jednak samo použití značky. Co má vlastně řidič udělat? Vím, co nesmí - § 71 odst. 2 silničního zákona říká, že "nesmí řidič tento jízdní pruh užít". Má tedy jet jinam, třeba místo výjezdu z Mrázovky na Smíchov pokračovat Strahovským tunelem na Prahu 6, i když má výjezd na Smíchov volný, nebo má před značkou zastavit a trpělivě čekat :-) ? Předpokládám, že nerespektování značky stojí zhruba stejně jako průjezd křižovatkou na červenou...
vaclav
Příspěvky: 1830
Registrován: 7.4.2010 11:29:27

Re: Strahovský tunel (SAT)

Příspěvek od vaclav »

dobry dotaz, take jsem to parkrat zazil smer barrandov - mrazovka, sjezd na andel, jednou dokonce tak bizarne - cerveny krizek me vyhnal z praveho pruhu do prostredniho ale dalsi znacka vpravo uz byla zase zelena sipka (mozna se to zrovna preplo?). ridic jinak asi musi jet rovne do strahova, tam se otocit a zpatky do tunelu? taky si myslim, ze by cervena sipka mela alespon blikat nebo mit vetsi svitivost, aby si toho ridic vsimnul.

a vubec ten sjezd z mrazovky smer sever na plzenskou je nestastne reseny, chtelo by to nejlepe nejak rampou prehnat nad mostem nebo alespon jednoduse povolit ten levy pruh dolu na rampe i k odboceni doprava, ne jen rovne do garaze.
MPMP
Příspěvky: 3277
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Strahovský tunel (SAT)

Příspěvek od MPMP »

To "blikání" křížku jsme tu už svého času řešili a jsou důvody, proč to nedělat: červená je prostě červená a ta má svítit.
Chybí mi ale blikající oranžová po stranách tunelu v případě, že nesvítí všude zelená jako jednoznačná a nepřehlédnutelná informace, že "něco je jinak" a nelze jet dál po paměti, ale je třeba zvýšit pozornost a řídit se dalšími značkami. Ta blikající oranžová přehlédnout nejde a věřím, že v takovém případě by se "umravnilo" mnohem více řidičů.

Popisovaný stav jsem tam ještě neviděl, task se zeptám: svítila před tím křížkem i žlutá šipka, nebo ne? (mimochodem, ta by blikat pro upozornění mohla)
Zdeněk
Příspěvky: 20
Registrován: 19.10.2010 16:55:40
Bydliště: Praha

Re: Strahovský tunel (SAT)

Příspěvek od Zdeněk »

ad MPMP: žlutá šipka před červenou nesvítila nikde, popravdě jsem jí v těchto tunelech myslím ještě nikdy neviděl rozsvícenou. Nějaká blikající žlutá světla by neškodila, část lidí si jistě křížku nevšimne. Evidentně to ale porušují i ti, teří si všimli, zvláště když to vyhodnotí jako neaktuální nesmysl, který je pošle na několikakilometrový výlet po Praze.

ad vaclav: stav na výjezdu z Mrázovky na Anděl podle Vašeho popisu, tj. pravý pruh je postupně volný, potom červené křížky, a na konci tunelu opět zelená šipka, jsem viděl tento týden. Všiml jsem si toho ve chvíli, kdy jsem ještě viděl zavírací křížek a současně další za ním zelenou šipku, buď to tedy právě zavřeli a nechávali možnost vyprázdnit zavřený pruh (ale dalo se do něj za otvírací zelenou šipkou normálně vjet přes přerušovanou čáru), nebo ty manévry nechápu, bezpečné to není.
jonáš
Příspěvky: 4080
Registrován: 15.3.2009 8:32:12

Re: Strahovský tunel (SAT)

Příspěvek od jonáš »

Třeba tam stáli s nějakym servisnim vozidlem a před chvíli odjeli. A nebo je to jen občasná porucha signalizace :-)
MPMP
Příspěvky: 3277
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Strahovský tunel (SAT)

Příspěvek od MPMP »

jonáš píše:Třeba tam stáli s nějakym servisnim vozidlem a před chvíli odjeli. A nebo je to jen občasná porucha signalizace :-)
Pak ale před tou červenou měly svítit minimálně 2 žluté - a pokud tam nebyly ...
Zdeněk
Příspěvky: 20
Registrován: 19.10.2010 16:55:40
Bydliště: Praha

Re: Strahovský tunel (SAT)

Příspěvek od Zdeněk »

Dnes ráno jsem v Mrázovce konečně žlutou šipku viděl. Ve směru do Strahovského tunelu byl před vyústěním Mrázovky bez zjevného důvodu uzavřen na asi 100 - 200 m prostřední pruh, hezky nejdřív se žlutou šipkou do levého, a až potom červený křížek. Výjezd na Anděl byl zaplněný až téměř do Mrázovky, ale byl zelenou šipkou povolený.
Do zavřeného pruhu vjíždělo docela málo aut, trochu chaoticky brzdili a přejížděli jinam, upozornění šipkou viditelně funguje mnohem líp než samotný křížek.
kasme
VIP
Příspěvky: 3945
Registrován: 25.2.2009 23:11:18
Bydliště: ano
Kontaktovat uživatele:

Re: Strahovský tunel (SAT)

Příspěvek od kasme »

na smíchovské hloubené části SAT byla zahájena stavba Rezidence Sacre Coeur2

foto: http://ttnz.cz/mo/album/v/stavby/silnic ... at/140426/

snad se neprovrtaj do tunelu :)
michal
Příspěvky: 4517
Registrován: 14.3.2009 8:53:04

Re: Strahovský tunel (SAT)

Příspěvek od michal »

Jak to tam budou zakládat??? :shock:
Dr.Fe1
Příspěvky: 1886
Registrován: 6.8.2010 22:09:08

Re: Strahovský tunel (SAT)

Příspěvek od Dr.Fe1 »

Je dobře, že se tam ta proluka něják dotvoří. Mohlo to být sice možná hezčí, ale je to lepší než nic.
Kubajsu
Příspěvky: 1308
Registrován: 18.8.2010 8:42:13
Bydliště: Praha

Re: Strahovský tunel (SAT)

Příspěvek od Kubajsu »

michal píše:Jak to tam budou zakládat??? :shock:
Piloty vedle tunelu pod jeho úroveň a pak deska nad tunelem (vlastně něco jako most) a na tom barák...
JirkaS
Příspěvky: 2805
Registrován: 14.3.2009 19:25:07

Re: Strahovský tunel (SAT)

Příspěvek od JirkaS »

Kubajsu píše:Piloty vedle tunelu pod jeho úroveň a pak deska nad tunelem (vlastně něco jako most) a na tom barák...
Snad to spočítají líp než marinu v Holešovicích :-) Jinak tam byla rezerva ještě na třetí tubus tunelu. S tou to počítá, nebo ji to zruší?
P_V
Příspěvky: 1708
Registrován: 14.3.2009 15:26:14
Bydliště: Praha

Re: Strahovský tunel (SAT)

Příspěvek od P_V »

Rezervy na 3. tubus se to nedotkne, ta je v celé délce hloubené části hotová.
kasme
VIP
Příspěvky: 3945
Registrován: 25.2.2009 23:11:18
Bydliště: ano
Kontaktovat uživatele:

Re: Strahovský tunel (SAT)

Příspěvek od kasme »

VIDEO: Zbloudilý opilec se motal mezi auty ve Strahovském tunelu
26. září 2014 11:15

Napilno měli ve čtvrtek v noci pražští strážníci, které zaměstnali dva opilci. Jednoho z nich transportovali ze Strahovského tunelu na záchytku, dalšího pak budili v autě, které dotyčný zastavil přímo v jízdním pruhu.

Zdroj: http://praha.idnes.cz/prazsti-straznici ... zpravy_bur
Odpovědět

Zpět na „Městský okruh“