Web dalnice-silnice.cz

Aktuálně z různých webů o dopravě atp.
siesa
Příspěvky: 1244
Registrován: 15.3.2009 20:22:40
Bydliště: R43

Re: Mapka dalnice-silnice.cz

Příspěvek od siesa »

mapmane...kdybys potreboval s nejakejma mapkama pomoct, staci rict--rad helfnu! :ok:
mbmat
Příspěvky: 1381
Registrován: 16.7.2010 21:20:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Mapka dalnice-silnice.cz

Příspěvek od mbmat »

Veronss píše:ja jen jestli te nekdy nenapadlo udelat kompletni mapu ČR ve stylu mapek z RSD letaku.. vlastne vcetne vsech planovanych staveb...
tydle mapky tu dělá někdo jinej [mapman (ani já :D ) to nejsme] napsal bych kdo, ale nevim jestli to neni tajný :D :D
ale nápad by to nebyl určitě špatnej. taky se mi ty mapky z letáků od ŘSD líběj víc, než kdejakej autoatlas ;)
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Mapka dalnice-silnice.cz

Příspěvek od mapman »

Tajný? :D Ne, vždyť je tam v každý publikaci podepsanej...

Siesa: Rád se podělím o zdrojová data k mapě (teda o ta, která lze volně šířit) k dalšímu zpracování a hraní si, tvořivosti se meze nekladou :) Podmínkou je abys uměl přečíst AI soubor ;)
mbmat
Příspěvky: 1381
Registrován: 16.7.2010 21:20:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Mapka dalnice-silnice.cz

Příspěvek od mbmat »

mapman píše:Tajný? Ne, vždyť je tam v každý publikaci podepsanej...
nojo :!: to sem nedomyslel :D :D
Veronss
Příspěvky: 339
Registrován: 11.5.2009 20:04:15
Bydliště: Slavkov u Brna

Re: Mapka dalnice-silnice.cz

Příspěvek od Veronss »

no a teda bylo by to realne udelat takovouhle mapu CR? :D
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Mapka dalnice-silnice.cz

Příspěvek od mapman »

Nebylo, každá mapa pro leták se vytváří z hrubých vektorových dat a je potřeba tam vysledovat a správně zakreslit křížení jednotlivých úrovní, přizpůsobit ji měřítku a místním podmínkám... Zkrátka letáková kvalita je práce poměrně dost nákladná, výsledkem je ale plně vekotorová mapa, která se dá používat pro další účely a nedeformuje se při zoomování...

Dá se udělat mapa všech projektů v republice do úrovně silnic druhých tříd, tak jak jsem ji představil, a zní to na ty letáky např. linkovat či jinak referovat...
siesa
Příspěvky: 1244
Registrován: 15.3.2009 20:22:40
Bydliště: R43

Re: Mapka dalnice-silnice.cz

Příspěvek od siesa »

mapman píše:Tajný? :D Ne, vždyť je tam v každý publikaci podepsanej...

Siesa: Rád se podělím o zdrojová data k mapě (teda o ta, která lze volně šířit) k dalšímu zpracování a hraní si, tvořivosti se meze nekladou :) Podmínkou je abys uměl přečíst AI soubor ;)
No tak s tim AI to asi bude problem..adobe ilustrator nemam, ale ted koukam, ze corel to zvklada taky...tak snad by to nebyl problem...Nicmene, neco zgeoreferencovanyho by nebylo?
:D
rblazek
Příspěvky: 9
Registrován: 8.1.2010 19:30:54

Re: Mapka dalnice-silnice.cz

Příspěvek od rblazek »

mapman píše:Nebylo, každá mapa pro leták se vytváří z hrubých vektorových dat
To znamena z CADu od projektantu? Takze nejakou celkovou mapu se vsemi projekty pro celou CR v nejakem GIS formatu nema ani RSD?
mapman píše: a je potřeba tam vysledovat a správně zakreslit křížení jednotlivých úrovní, přizpůsobit ji měřítku a místním podmínkám... Zkrátka letáková kvalita je práce poměrně dost nákladná, výsledkem je ale plně vekotorová mapa, která se dá používat pro další účely a nedeformuje se při zoomování...

Dá se udělat mapa všech projektů v republice do úrovně silnic druhých tříd, tak jak jsem ji představil, a zní to na ty letáky např. linkovat či jinak referovat...
Da se udelat nebo uz existuje a da se zverejnit? Projekt by byl jako jedna linie bez ramp atd. (i to je pekne) nebo nejak rozkresleny?

Bylo by hezke mit treba jen hodne zjednodusenou (treba alespon osy + nejake kategorie jako D,R,I,rampa a stav pripravy) mapu vsech projektu jako WMS s nejakym rozumnym CRS (EPSG:900913 - Google nebo EPSG:32633 podle mapy.cz - snad?) apy se to dalo placnout na Google nebo mapy.cz a zobrazit si ruzny podklad zoomovat atd.
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Mapka dalnice-silnice.cz

Příspěvek od mapman »

Podklady od státních organizací jsou v S-JTSK, projektanti taktéž tvoří v S-JTSK/Bpv...

Když řeknu že mapy vznikají v Illustratoru, potažmo v Corelu, tak tím bohužel i vylučuju jakékoliv georeferencování...

Mapa kterou jsem tvoril cca před rokem ve stavu k 1.10.2009 vypada takto.
kalanis
Příspěvky: 379
Registrován: 14.3.2009 17:05:07

Re: Mapka dalnice-silnice.cz

Příspěvek od kalanis »

A SVG nic?
pp21
Autor
Příspěvky: 1640
Registrován: 9.3.2009 15:03:16
Bydliště: Praha

Re: Mapka dalnice-silnice.cz

Příspěvek od pp21 »

mapman píše:Tajný? :D Ne, vždyť je tam v každý publikaci podepsanej...
Hmmm, tak už to prasklo ... našli mě :) ... ale trvalo jim to dva roky :)

Ale ne, teď vážně, ano, mapky v letácích a publikacích jsou moje práce. Je mi jasný že k tomu máte hodně otázek, takže vám popíšu jak to vzniká, třeba tam najdete odpovědi.

V první řadě bych chtěl upozornit, že se nejedná o mapu, ale o informační grafiku. Rozdíl je v tom, že mapa musí respektovat určité věci, informační grafika jsou defakto jenom omalovánky. Původní záměr byl dělat jednoduché znázornění kudy daná stavba vede, něco jako mapky rakouského Asfinagu nebo na Lennyho stránkách dalnice-silnice.cz moje původní přehledové mapky. Co čert nechtěl ... dostali se ke mě takové podklady, že jsem z nich vykouzlil to co vídáte v mapkách a veškerá jednoduchost byla fuč (jak ta co je v ní síla, tak ta která netrvá dlouho:)).

Takže mapky jsou dělaný na datech exportovaných z GIS aplikace do klasického „nezávislého“ vektorového formátu, který obsahuje několik základních vrstev (lesy, voda, města, komunikace atp) a pak silniční síť D, R I, II a III. V zásadě to vypadá jako tyto mapy na webu ŘSD.

Základem je, že každá mapka je stejně velká, takže narvat 20km stavbu do stejného prostoru jako 800m dlouhou je nic moc. Je třeba „surová“ data exportovaná z GISu upravit do kloudné podoby, tloušťky čar volit zhruba podle velikosti zobrazovaného území, ručně upravit všechny 4pruhy, rampy MUK, křížení mostů atd atd. No a nakonec ručně obkreslit trasu z nějaké situačky, protože kloudná data k importu se obvykle sehnat nedají a následnou ruční úpravu by stejně potřebovaly. Takže vlastně každá jednotlivá mapka vzniká zvlášť a nejde jednoduše spojit s jinou (byť i sousední) mapkou, protože každá z nich má jiné měřítko (zvolené tak, aby se daná stavba vešla do daného prostoru tak akorát).
Jo, vím, je to pracný, a na první pohled to vypadá jako drbání se pravou rukou za levym uchem, ale očividně to funguje. Má to spoustu kladů i spoustu záporů ... prostě je to kompromis. Jasně že by šlo udělat „celou republiku“, ale kdo by se s tím dělal, že? ;o)

Takže volně přeloženo, mapky v letácích jsou jen a pouze omalovánky (informační grafika) bez jakékoliv vazby na jakékoliv souřadnice, WMS servery či cokoliv podobného. Jen ten sever je vždy nahoru ... podle S-JTSK

Kdyby so někdo chtěl tímto stylem hrát, může k tomu použít data z openstreetmap.org, lze si tam mapu exportovat do PDF / SVG (pokud jim to zrovna funguje a neni to přetížený), či se lze zaregistrovat a dostat se k celé řadě nástrojů co tam určitě mají, ale je to žrout času. Velkej.

Jo a mapky vznikaj v Corelu ... a čím větší zobrazená plocha, tím více jednotlivých objektů a tím hůře se s tím dělá, takže tímto stylem udělat mapu cele republiky je prakticky nemožné.

Stačí? ;o)
mbmat
Příspěvky: 1381
Registrován: 16.7.2010 21:20:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Mapka dalnice-silnice.cz

Příspěvek od mbmat »

naprostá spokojenost :D :ok: :ok:
FlakY`
Příspěvky: 1489
Registrován: 14.3.2009 21:34:15
Bydliště: F-M - Praha

Re: Mapka dalnice-silnice.cz

Příspěvek od FlakY` »

Zřejmě nefungují stránky dalnice-silnice.cz . Kde nastala chyba...? Bude tento web úplně ukončen a nebo se plánuje jeho další znovu-spuštění?
Jezdím na plný plyn... brzdy jsem už odmontoval
Centrum dopravních informačních systémů
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Web dalnice-silnice.cz

Příspěvek od mapman »

Tak stránky už opět jedou, ti z Vás, co podobně jako já trpěli nedostatkem informací, se mohou opět nabažit :)
hovi
Příspěvky: 1182
Registrován: 19.11.2010 10:41:31
Bydliště: Liberec

Re: Web dalnice-silnice.cz

Příspěvek od hovi »

mapman píše:Tak stránky už opět jedou, ti z Vás, co podobně jako já trpěli nedostatkem informací, se mohou opět nabažit :)
A nebyla by nějaké aktuálnější mapa? Poslední je z prosince 2009...
FlakY`
Příspěvky: 1489
Registrován: 14.3.2009 21:34:15
Bydliště: F-M - Praha

Re: Web dalnice-silnice.cz

Příspěvek od FlakY` »

Už nám zase nejedou stránky. Je to rok a půl poté...
Škoda, že není aktualizovaná mapa a jiné věci. Bylo to živější v době největšího boomu stavebnictví v ČR. :(
Jezdím na plný plyn... brzdy jsem už odmontoval
Centrum dopravních informačních systémů
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Web dalnice-silnice.cz

Příspěvek od mapman »

Co je s webem nám musí povědět Lenny ... co se týče mapy, není moc vůle ji udržovat neb vznikla ve Photoshopu a je to už trochu neudržitelné - existuje i koncept vektorové verze ale na tu zas není čas, tak kdyby se toho chtěl někdo chopit, můžu poslat zdrojové soubory v AI:
http://www.ceskedalnice.cz/mapy/mapa-site-091001.pdf
http://www.ceskedalnice.cz/mapy/mapa-cesko-silnice.png

Nicméně je to i tím, že spoustu naší energie jsme vložili i do oficiálních matrošů ŘSD, které jak se zdá za tím celkem dobře fungujou ...
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Web dalnice-silnice.cz

Příspěvek od mapman »

Tak web dalnice-silnice opět jede :)
bery
Příspěvky: 23
Registrován: 22.3.2009 21:02:53

Re: Web dalnice-silnice.cz

Příspěvek od bery »

Mapka - zas tak tolik zmen nelze ocekavat, takze mozna i Photoshop-ova verze by sla udrzovat. Jednorazovy update k 31.12.2012 + to malo, co kapne :) Ja jsem vsemi 10ti pro!
adamos
Příspěvky: 1697
Registrován: 15.3.2009 23:32:20
Bydliště: D1, 2,78 km

Re: Web dalnice-silnice.cz

Příspěvek od adamos »

Když bude autor souhlasit a poskytne mi zdrojová data, rád se na mapku po Novém roce podívám. Jestli už na ní tedy nepracuje někdo jiný..
Vždy aktuální mapy na http://www.openstreetmap.org
Našli jste v mapě chybu? Napište mi o ní.
siesa
Příspěvky: 1244
Registrován: 15.3.2009 20:22:40
Bydliště: R43

Re: Web dalnice-silnice.cz

Příspěvek od siesa »

Rad taky mapku vytvorim...nicmene nejak mi stale nevychazi cas :/
Lenny
Autor
Příspěvky: 10771
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: Web dalnice-silnice.cz

Příspěvek od Lenny »

Při příležitosti zprovozění R48 proběhla menší aktualizace.
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Web dalnice-silnice.cz

Příspěvek od mapman »

Adamos, siesa: dal jsem vám na web nějaká podkladová data která můžete volně použít dal, najdete-li si čas. Určitě budu jedině rád, pokud někdo naváže... http://www.ceskedalnice.cz/mapy/data/
adamos
Příspěvky: 1697
Registrován: 15.3.2009 23:32:20
Bydliště: D1, 2,78 km

Re: Web dalnice-silnice.cz

Příspěvek od adamos »

mapman: -> Díky, staženo, podle časových možností updatnu :)
Vždy aktuální mapy na http://www.openstreetmap.org
Našli jste v mapě chybu? Napište mi o ní.
dvs
Příspěvky: 3621
Registrován: 8.6.2009 12:42:45

Re: Web dalnice-silnice.cz

Příspěvek od dvs »

Tak po nějaké době nejede zase web http://www.dalnice-silnice.cz/ a je zaparkovaná doména...
Odpovědět

Zpět na „Internet“