Transformace ŘSD

Informace a letáky na webu ŘSD
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Transformace ŘSD

Příspěvek od Aram96 »

Také doufám, že zůstane pouze u věcného záměru a hotovo. Protože tohle snad nemůže doporučit ani žádný výbor takovou zbytečnost.
Změnu ze SŽDC na SŽ jsem chápal - zkrácení, zjednodušení. Nic z toho ŘSD nepotřebuje a nový návrh to ani nereflektuje, spíš naopak :crazy: :ko:
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: Transformace ŘSD

Příspěvek od theodor less »

Když může Kolovratník, můžu i já: Věcný záměr zákona o státním podniku Správa vod
Základním cílem je změna právní formy organizační složky státu Ředitelství vodních cest ČR do podoby státního podniku s názvem „Správa vod s.p.“ a tím sjednotít postavení tří klíčových subjektů – manažerů strategické dopravní infrastruktury – a to správce dálnic a silnic I. třídy, správce železnic a správce vod.
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: Transformace ŘSD

Příspěvek od theodor less »

1.4.2019 přemýšlelo MD o transformaci SŽDC takto: Skončit tak mají dotace pro SŽDC, které nahradí platba za službu, kterou pro stát provádí. Tou je provozování tratí. I tady by si SŽDC měla přijít na mnohem větší sumu, než kolik jí dnes dopravci platí za použití dopravní cesty (cca 4 miliardy ročně). Čoček připouští, že teoreticky by navýšení finančních toků do SŽDC šlo zařídit i skrze výrazné zdražení dopravní cesty pro dopravce, kterým by pak vyšší náklady mohl dotovat stát. Z pohledu výdajů státu jsou všechny tyto možnosti rozpočtově neutrální a jde tak hlavně o narovnání finančních vztahů v sektoru. „Chceme na to finančního poradce,“ doplnil náměstek.
https://zdopravy.cz/stat-si-na-szdc-ote ... ice-25666/
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: Transformace ŘSD

Příspěvek od theodor less »

mapman píše:Ta změna názvu je stejně jako u SŽDC/SŽ nejspíš tlačená dopravním guru hnutí ANO Martinem Kolovratníkem. Uspěl s tím u SŽ, tak mu to nejspíš projde i tady, ale je to úplná zbytečnost... Budou se muset přelepit, všechny budovy, všechna auta, udělat změny všech infomateriálů, webovek atp. - to zas bude peněz vyhozených do luftu
ŘSD je značka, kterou znají všichni. Je skoro k nevíře, že značka vznikla až v roce 1997. Změna zkratky je nejen plýtvání, ale i neúcta k historii.
Za první republiky zkratka ŘSD znamenala Ředitelství Státních Drah. Ale to je dávno zapomenuto.
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Transformace ŘSD

Příspěvek od Aram96 »

Myslel jsem, že s tím dali pokoj a ono ne. :D To jsem teda zvědav, jak "sjednocení právních forem podřízených organizací" přispěje zrychlení přípravy staveb a apod... :?

https://www.mdcr.cz/Media/Media-a-tisko ... inese-uspo

Pokud by platilo tohle, tak by to k něčemu bylo, to zase jo.
Transformace na právní formu státní organizace tak po vzoru Správy železnic dopomůže změnit trend v oblasti personální politiky, kdy cílem je zajišťovat klíčové odborné činnosti např. v oblasti mostů, tunelů, inženýrských konstrukcí, dopravní telematiky/ITS, hlavní inženýry projektů, správce staveb a technické dozory do budoucna především vlastními zaměstnanci, a nikoliv v převážné míře externími dodavateli, jak je tomu v případě ŘSD s.p.o.
Jen za boha nechápu, proč nemůže název zůstat ŘSD - jasně identifikovatelné a odlišitelné, mezi lidmi zažité, všude napsané .. k čemu to proboha měnit ? :roll: Že by proto, že to právě je mezi lidmi zažité a snažíme se "očistit" ? :) Nebo proto, abychom jen vykázali nějakou viditelnou činnost ? Vždyť se staví, tak k čemu ?
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Transformace ŘSD

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Nemám pocit, že by zrovna SŽ bylo cílem nějaké většiny množiny odborníků nebo že by právní forma, která je navrhována i pro ŘSD pomáhala k jeho vyšší výkonosti.
Takže ten argument o lepší personální politice je naprosto lichý, neboť ji i potom budou dělat stejní lidé jako dnes.
R48 -> D48 se podařilo!
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Transformace ŘSD

Příspěvek od Aram96 »

Mám bohužel úplně stejné pocity. Jediné, co by mohlo pomoci, že by nové ŘSD mělo širší možnosti pro placení některých odbornějších míst, kam prostě při současných tabulkových platech nikdo dělat nepůjde.
dosh
Příspěvky: 127
Registrován: 5.6.2018 23:14:21

Re: Transformace ŘSD

Příspěvek od dosh »

Vzhledem k tomu, že dochází ke změně typu organizace, tak ke změně mnoha (oficiálních a marketingových) dokumentů dojde i kdyby bylo "ŘSD s.o." (teď je "ŘSD s.p.o."). I když také radši, aby zůstalo ŘSD.
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Transformace ŘSD

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Na většině publikací, map i na logech na autech, budovách či např.: kanálech není přídomek o právní formě.
R48 -> D48 se podařilo!
MPMP
Příspěvky: 3280
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Transformace ŘSD

Příspěvek od MPMP »

Obávám se, že hlavním 'motorem" této změny je snaha, aby byla (ta změna) co nejvíce vidět. Tedy hlavně ZMĚNIT NÁZEV a potom teprve je potřeba vymyslet, co věcného se bude měnit, aby ta změna názvu byla odůvodnitelná. :(
Franke360
Příspěvky: 32
Registrován: 10.1.2012 16:41:50
Bydliště: D49

Re: Transformace ŘSD

Příspěvek od Franke360 »

Martin z Ostravy píše:Nemám pocit, že by zrovna SŽ bylo cílem nějaké většiny množiny odborníků nebo že by právní forma, která je navrhována i pro ŘSD pomáhala k jeho vyšší výkonosti.
Já ten pocit mám rozhodně větší. Nevím vnitřní situaci na ŘSD, ale SŽ má vlastní tabulky na platy, kde je třeba u 12. platové třídy rozdíl 10 tisíc korun oproti oněm veřejně dohledatelným tabulkám + příplatky, bonusy. Absolvent z IT u SŽ dosáhne na 50tis. hrubého. Jo, není to jako soukromý sektor, ale zas tam jsou výhody státní organizace, víte jak to myslím.

Nevím, že by právě ta tranformace uvolnila ŘSD ruce v tom mít také své interní platové tarify?
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Transformace ŘSD

Příspěvek od Aram96 »

Řekl bych to jinak - pokud neuvolní, tak je celá transformace k ničemu. A co se názvu týče, vidím to stejně jako MPMP. Změna samotného názvu je totální zbytečnost.
dvs
Příspěvky: 3621
Registrován: 8.6.2009 12:42:45

Re: Transformace ŘSD

Příspěvek od dvs »

Netušíte proč chtějí právní formu "státní organizace"?

Před lety se původně uvažovalo přeci o státním podniku.
Možná to tu mnohým přijde jako slovíčkaření, ale kouknul jsem zrovna na tu SŽ a tu jenom přejmenovali, ale právní formu neměnili a nechali tu "státní organizace".

Nechce se mi hledat ty staré zveřejněné analýzy, zda ŘSD transformovat na a.s., s.p. atd. Pokud si pamatuji, tak o "státní organizaci" se tam moc nemluvilo možná vůbec.

Této transformaci by měl předcházet úklid v zákonech. Když se podívám do ARES, kde se dá nalézt číselník právních norem https://wwwinfo.mfcr.cz/ares/aresPrFor.html.cz , tak jich tam najdu 109 (ano více než 100). Co je největší záhada pro mne, že ARES tam nemá obecnou právní formu "státní organizace", ale speciální "Správa železniční dopravní cesty, státní organizace".

Co jsem teď v rychlosti pochopil, tak ten název státní organizace se odkazuje vlastně na zákon o českých drahách, protože to je takové dědictví z minulosti. Přijde mi to, že to opravdu někdo opsal z těch železnic, ale do zákonů se nepodíval.

Když už na to šahat, tak podle mne s.p. nebo a.s.

Ještě jsem tak nějak zjistil, že se právní forma "příspěvkové organizace" moc neuvádí obecně a ŘSD v tom není výjimka.
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Transformace ŘSD

Příspěvek od Aram96 »

Před lety se uvažovalo o akciovce.
Franke360
Příspěvky: 32
Registrován: 10.1.2012 16:41:50
Bydliště: D49

Re: Transformace ŘSD

Příspěvek od Franke360 »

dvs: Díky, takhle by mě nenapadlo přemýšlet a hledat to. Šílený hokej tohle a je vidět, že ani dopravní media si zatím nevšimla, jak to s tou problematikou je.
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Transformace ŘSD

Příspěvek od Aram96 »

Když vidím i na lavičkách na nových odpočívkách ŘSD - Ředitelství silnic a dálnic ČR, tak mě opravdu jímá hrůza, že se má měnit celý název organizace přitom úplně k ničemu. :zvraci: Nemohl by na MD proti tomuhle nesmyslu (tipl bych si že to je nápad toho pána s tím strojem na spřádání lnu) trochu zalobbovat martini ?? :)
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Transformace ŘSD

Příspěvek od Aram96 »

Sice všelijaké, ale nějaké shrnutí od zdopravy.
https://zdopravy.cz/komentar-transforma ... cem-80712/
Popravdě, jak jsem dříve vždycky doufal v transformaci na akciovku s vidinou, že se něco opravdu změní k lepšímu, tak teď vyloženě doufám, aby se ta současně navržená """transformace""" nepovedla.
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Transformace ŘSD

Příspěvek od Aram96 »

Matezs
Příspěvky: 352
Registrován: 24.1.2020 0:21:07
Bydliště: Svitavy

Re: Transformace ŘSD

Příspěvek od Matezs »

Připomínkový proces k Novele zákona č.13/1997 Sb., o pozemních komunikacích. Tento návrh obsahuje změnu právní formy státní příspěvkové organizace Ředitelství silnic a dálnic ČR na státní podnik. https://komora.cz/legislation/32-22-nov ... pHDMX6G6Vw
mbmat
Příspěvky: 1381
Registrován: 16.7.2010 21:20:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Transformace ŘSD

Příspěvek od mbmat »

Tak dobrý, legislativní rada vlády nakonec zarazila zcela nový zákon o SDS s.p. a bude to "jen" úprava na ŘSD s.p., jestli to dobře chápu.
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22513
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Transformace ŘSD

Příspěvek od Diaľničiar »

Už aby to bylo. Je to v omeškání 7 let ...
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Transformace ŘSD

Příspěvek od Aram96 »

Pokud to je pravda, a název zůstane, tak je alespoň vidět, že tam u toho někdo přemýšlí konečně. :ok:
Vikingkiller
Příspěvky: 652
Registrován: 22.2.2019 0:23:28
Bydliště: na konci D7

Re: Situace na ŘSD

Příspěvek od Vikingkiller »

Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Situace na ŘSD

Příspěvek od Aram96 »

Což je jedině dobře. Změna názvu byl totální nonsense, který by stál akorát zbytečně vyhozené peníze. S řádným hospodářem to nemělo lautr nic společného. Úplně něco jiného než SŽDC>SŽ, kdyby chtěl někdo rýpat.
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Transformace ŘSD

Příspěvek od Aram96 »

https://zdopravy.cz/proc-nevznikne-cesk ... vo-108750/

Sice máme ČEZ, ale "státní" akciovka není dostatečně prověřená. :) Myslím, že to hlavní tkví právě v tom menším vlivu MD na ŘSD...

Ale to je jedno, důležité je, aby se našla cesta, jak finančně odměnit některé ty odborníky, kteří na ŘSD chybí, protože jsou raději v soukr.sektoru. Pokud tohle splňuje i státní podnik, tak :ok: Já si třeba myslel, že to "odstřihnutí" správy dálnic a vybírání poplatků od státu je naopak žádoucí. Potom mohl i postupně zaniknout i SFDI. Dvojky a trojky by to stejně chtělo financovat tak, že se prostě změní RUD a krajům bude plošně přidáno. Jenže to by pak politici nemohli o těch velkých penězích každý rok rozhodovat, že ? :crazy:
No, hlavní je, že nechají ten název. Už aby to bylo.
Odpovědět

Zpět na „ŘSD“