Právě je 12.8.2022 19:49:53
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvek: 1 ] 
 Komplexní zpráva o stavu a činnosti ŘSD 
Autor Zpráva
 

Příspěvky: 778
Příspěvek Komplexní zpráva o stavu a činnosti ŘSD
První veřejná komplexní zpráva o stavu a činnosti ŘSD
http://www.rsd.cz/doc/Informacni-servis ... nnosti-rsd

Zpráva o stavu a činnosti ŘSD
Citace:
Ředitelství silnic a dálnic hospodaří s přidělenými prostředky v řádech desítek miliard korun ročně. V minulosti bylo opakovaně předmětem zvýšené pozornosti veřejnosti, různých podezření a také předmětem vyšetřování orgánů činných v trestním řízení. Proto také k nejzákladnějším cílům nového vedení ŘSD po nástupu generálního ředitele Davida Čermáka v květnu tohoto roku, patřila a patří práce na zajištění transparentních výběrových řízení, zajištění efektivní přípravy staveb od samého počátku, přísná kontrola změn a navyšování ceny díla během výstavby, zřízení silného odboru kontroly kvality, výrazné posílení postavení právního odboru, zajištění kvalitního plánování a realizace oprav, atd.

Za prvních několik měsíců, které měl nový generální ředitel zatím k dispozici, samozřejmě nebylo možné realizovat v plné míře všechny tyto cíle. Některé jednotlivé důležité úkoly byly splněny i v této krátké době, jiné jsou plněny postupně a další jsou připravovány ke spuštění a realizaci. Důsledné splnění jednotlivých zásadních cílů bude v některých případech realizováno v horizontu měsíců, přičemž zřetelné efekty se jednoznačně projeví v řádu měsíců až jednoho roku, v závislosti na náročnosti každého cíle.

Úplné otočení dlouhodobého směřování ŘSD ve všech oblastech je reálné v řádu jednoho až dvou let, za předpokladu, že tento započatý vývoj bude nadále pokračovat. ŘDS je státní organizací, kde je celkový čas od počátku jednotlivých úkonů až po jejich konečné zhotovení (plánování, schválení plánů oprávněnými státními orgány, příprava, výkup pozemků, projektování a zhotovení) velmi dlouhý, často i několik let. Proto zde nutně působí značná setrvačnost.

Nutno zdůraznit, že situace, jak byla postupně zjišťována od začátku května – čímž nemá být sebeméně řečeno, že by snad bylo další zjišťování u konce – byla v některých ohledech ještě horší, než očekávali odborníci, znalí této problematiky. Celá řada problémů nebyla dlouhodobě řešena, nabalovaly se, až přerostly ve stav jisté permanentní paralýzy. Fakt, že ŘSD nezkolabovala a fungovala přes všechny hrubé nedostatky, které se v uplynulých letech v některých případech kumulovaly až do chronických krizových stavů, je potřeba s velkým uznáním přičíst obětavosti a nadstandardnímu nasazení jednotlivých zaměstnanců.

Jedním z nejvážnějších zjištění je skutečnost, že ŘSD v uplynulých letech prakticky rezignovala na vlastní systematickou a odpovědnou kontrolu. Kontrolní činnosti odborné – projektové a stavební – byly prováděny soukromými firmami, jejichž motivace důsledně hájit zájmy státu nebyla vždy přesvědčivá. Kontrolní činnosti právní – zejména kontrola smluv, dohod a smluvních dodatků – byla zajišťována zaměstnanci ŘSD s nejlepším svědomím, nicméně jejich počet byl dlouhodobě katastrofálně nízký. Výsledkem bylo, že pět kvalifikovaných právníků mělo na starosti několik tisíc právních úkonů ročně…

Vybudování vlastních kontrolních mechanismů úplně znovu po mnoha letech je časově velmi náročné. Střetává se v některých případech také s nepochopením menší části zhotovitelů, kteří by přivítali spíše kontrolu prostřednictvím soukromých firem, jak byli mnoho let zvyklí, a nikoli státního dozoru, jak je nyní kontrola ŘSD s ohledem na maximální efektivitu a kontrolu finančních prostředků koncipována.

ŘSD nehospodaří se svými vlastními penězi, ale s veřejnými prostředky, jejichž hospodárné využívání má být kontrolováno veřejností. V minulých letech se o tomto oprávněném požadavku často veřejně diskutovalo a ŘSD bývalo vytýkáno netransparentní hospodaření. Proto bylo a je jedním z hlavních úkolů nového generálního ředitele ŘSD Davida Čermáka od chvíle jeho nástupu do funkce umožnit veřejnosti důslednou kontrolu nakládání s veřejnými prostředky. Proto také nové vedení ŘSD vypracovalo poprvé ve své historii tuto veřejnou zprávu o dřívějším i současném stavu, o postupu plnění úkolů a činnosti, kterou tímto současně předkládá ministrovi a také veřejnosti v následujícím materiálu. Jedná se o zprávu průběžnou, po níž budou následovat další. Nové vedení ŘSD hodlá z těchto otevřených zpráv učinit pravidlo, aby státní prostředky, se kterými nakládá, byly pod permanentní kontrolou veřejnosti, neboť informovanost veřejnosti o činnosti státních institucí a organizací a nakládání s veřejnými financemi je v zájmu celé společnosti i její reprezentace.

Vzhledem ke skutečnosti, že některé krizové stavy se kvůli dlouhodobému neřešení staly chronickými, je poctivé říci, že náprava není a ani v budoucnu nebude snadná, ani rychlá. Mnohé zásadní věci a činnosti byly na ŘSD tak vážně zanedbávány a to po celá dlouhá léta, že setrvačnost, s jakou dodnes působí, je neodstranitelná v řádu týdnů nebo několika měsíců.

Jedním z podstatných důvodů změn v práci ŘSD je neopakovat situace, které v minulosti několikrát kritizoval NKÚ, jako například vícepráce a změny v dokumentaci až v průběhu stavby pražského okruhu. Nové vedení ŘSD postupuje a hodlá nadále postupovat při spravování veřejných prostředků s plnou odpovědností, zcela transparentně a s důrazem na vysokou kvalitu prováděných prací a to včetně přípravných úkonů. Rychlost je v případě mnoha staveb jistě důležitá, ale zodpovědné a hospodárné nakládání s veřejnými prostředky, kvalita přípravy a provádění staveb, a dodržování platných zákonných norem jsou nepochybně důležitější.

Výsledky se již začínají přesvědčivě ukazovat. Řada podezřelých zakázek byla zrušena. Ceny některých zakázek byly díky novému přístupu sníženy o celé desítky procent. Například odhadovaná cena rekonstrukce betonové vozovky na dálnici D1 u Rousínova činila dříve 120 milionů korun a vítězná nabídka se nakonec nyní dostala na 58 milionů. Právě tato akce je velmi dobrým příkladem toho, že se začíná zřetelně vyplácet pečlivá příprava, případně důkladný audit už započatých přípravných úkonů, které nové vedení zdědilo z minulosti. Pokud nebude hlavním nebo dokonce jediným kritériem rychlost, ale na prvním místě bude zejména hospodárnost při nakládání s veřejnými prostředky a snaha o co nejvyšší kvalitu za přijatelnou cenu, pak je reálné dosahovat podobných úspor v řadě dalších případů.

Výsledkem všech uskutečňovaných, rozpracovaných a plánovaných činností a změn je přetvoření ŘSD v akceschopnou, profesionálně vedenou organizaci, přesně a včas dodržující platnou legislativu, smluvní závazky, spravující veřejné finance s péčí náležitého hospodáře a jednající vůči partnerům a veřejnosti otevřeně a transparentně. Takové je zadání od ministra dopravy, Vlády ČR a premiéra, a to je také ten nejdůležitější cíl, který si nové vedení ŘSD vytklo a na jehož naplnění v co nejkratším reálně možném čase pracuje.

Žádáme tímto odbornou i laickou veřejnost, jakožto i média, aby se s námi v rámci svých možností na tomto cíli podíleli.


25.10.2012 20:57:49
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvek: 1 ] 
Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Český překlad – phpBB.cz