E15: Rozhovor s Eduardem Janotou (PPP)

Články z novin a internetu - domácí
Zamčeno
martini
VIP
Příspěvky: 3635
Registrován: 22.3.2009 10:53:57
Bydliště: Kladno

E15: Rozhovor s Eduardem Janotou (PPP)

Příspěvek od martini »

Rozhovor s ministrem financí Eduardem Janotou z minulého týdne, deník E15. V posledních odstavcích se dostalo na otázky týkající se PPP.

E15: Při nedostatku financí vidí někteří experti spásu v PPP projektech. Vy jste k nim byl vždy poměrně skeptický. Ještě to platí?
EJ: Jsem skeptický pořád. Vidím v tom jistou formu skrytého zadlužování a vidím v tom určitou převahu firem, těch poradenských společností, těch subjektů, které to chtějí realizovat nad, řekněme, povědomím a možnostmi státní správy. Vycházím z toho, že se velmi obtížně predikuje, ať už makroekonomicky nebo i mikroekonomicky, na nejbližší období dvou tří let. A najednou tady máme predikovat na patnáct let? Jaká budou makrodata, jaká bude situace? Navíc PPP projekty tak, jak jsou u nás navrhovány, vlastně nejsou PPP projekty.

E15: Jak to?
EJ: PPP projekt přeci znamená, že někdo postaví dálnici a na ni se dá mýtná brána. A ten, kdo projede, zaplatí. A z těchto peněz se bude splácet. Ale jestli jsou to projekty typu, že někdo něco postaví, bude to provozovat a za deset let předá státu, ale mezitím to ten stát bude splácet, pak to podle mého názoru PPP projekt není. Takže na infrastrukturní stavby PPP projekty tam, kde je jistota inkasa příjmů. To ano. Tam, kde stavím policejní školu nebo věznici, to prostě PPP projekt není. Ta věznice nebo ta škola na sebe nikdy nevydělá

E15: Ale mluví se především o dálnicích a silnicích...
EJ: Jsme tady připraveni na to, že všude budou mýtné brány, anebo to budou nějaké kvazikoncese, které vlastně budou odloženou platbou, odloženou spotřebou? S odloženým rizikem úrokových sazeb, inflace a všeho. Toto všechno je potřeba vzít na vědomí.

E15: Vy zkrátka PPP projekty doporučovat nebudete?
EJ: Já bych prostě byl velmi opatrný. Zatím jsem nebyl konfrontován s natolik přesvědčivým projektem, který by jasně říkal: tady to bude, tady bude mýtná brána, tady se bude platit, vybere se tolik a tolik, a z toho se to splatí. Takový projekt jsem ještě neviděl.

Diskusi k tématu prosím směřujme sem.
Via est vita. Nejdražší dálnice je ta, která nestojí!
Zamčeno

Zpět na „2009 Česko“