Kvůli rychlosti sráží zvířata

Články z novin a internetu - domácí
Zamčeno
andy
Příspěvky: 1275
Registrován: 6.8.2009 17:30:53
Bydliště: Mezi magistrálou a Jižní spojkou

Kvůli rychlosti sráží zvířata

Příspěvek od andy »

Kvůli rychlosti sráží zvířata
Autor: ZDENĚK SKALIČKA
včera 13:56

Slovácko - Počet dopravních nehod, při nichž se střetávají osobní i nákladní auta s lesní zvěří, neubývá.

Centrum dopravního výzkumu uvádí, že každoročně dojde v České republice zhruba k sedmi a půl tisícům střetů se zvěří, při nichž se smrtelně zraní až pět řidičů.

„Často jezdím z Bojkovic do Uherského Hradiště, ale jen málokdy nenajdu na silnici přejetého zajíce, od jara do podzimu i ježka. Na silnici z Bystřice pod Lopeníkem do Trenčína zase dochází často ke střetům aut se zvěří srnčí a daňčí,“ nastínil Karel Blahušek, předseda okresního spolku Českomoravské myslivecké jednoty (ČMMJ).

Z obsáhlé zprávy o stavu české přírody a krajiny v roce 2009, kterou nedávno vydalo ministerstvo životního prostředí, vyplývá, že úmrtnost živočichů na silnicích je asi nejnápadnějším doprovodným jevem silniční dopravy.

„Z průzkumu prováděného v letech 2007 až 2008 vyplynulo, že na silnicích a dálnicích v Česku je ročně usmrceno na 570 000 zajíců, 52 000 kusů zvěře srnčí, 350 000 ježků, 70 000 bažantů a 50 000 kun,“ uvádějí autoři zprávy.

Od poloviny července letošního roku šetřili policisté v okrese Uherské Hradiště devatenáct ohlášených střetů se zvěří. „Poslední srážka Renaultu Megane s divokým prasetem se stala v sobotu 28. listopadu večer za Polichnem ve směru na Uherský Brod. Při střetu došlo k poškození auta za sto tisíc korun.
Čtyřiapadesátiletý řidič, u něhož nebyl v dechu zjištěn alkohol, nebyl naštěstí při nehodě zraněn. Uhynulou zvěř předali policisté mysliveckému hospodáři,“ upřesnil uherskohradišťský policejní mluvčí Aleš Mergental.

Škody na zvěři jdou podle myslivců do desítek milionů korun. „Na silnicích přibývá osobních i nákladních aut a v zimě se navíc zvěř stahuje k silnicím. Zajíci rádi konzumují zbytky rostlin potřísněné posypovou solí a za vlhkého počasí využívají vyšší teploty pro osušení svého těla,“ vysvětlil mluvčí ČMMJ Jiří Šilha.

Aby v zimě nedocházelo na silnicích vedoucích lesními porosty ke zbytečným střetům aut se zvěří, snaží se ji myslivci od nich odlákat tak, že krmeliště a slaniska budují v místech, kde jim toto nebezpečí nehrozí.

Nejčastější příčinou střetů se zvěří je rychlá jízda a nepozornost řidičů. „V hodinách teorie proto vštěpujeme frekventantům autoškoly, aby dbali dopravní značky, která upozorňuje na místo nebo úsek pozemní komunikace, na nichž dochází k častému výskytu zvěře,“ uvedl učitel autoškoly Jiří Sedláček.

Střetu se zvěří jde podle policistů těžko zabránit, ale lze se pokusit jej minimalizovat. V lesních úsecích, kde je pravděpodobné, že bude zvěř, je třeba podle policie jezdit pomaleji, opatrněji a být připraven na její vběhnutí na silnici.
Zamčeno

Zpět na „2009 Česko“