D35 Litomyšl - Janov

Hradec Králové – Moravská Třebová – Mohelnice – Olomouc – Lipník nad Bečvou
Odpovědět
Aram96
Příspěvky: 7892
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: D35 Litomyšl - Janov

Příspěvek od Aram96 »

Grogrun, prosím vás, myslíte, že byste nám dokázal vysvětlit, proč váš starosta (nebo možná i celá obec) nechce MÚK Litomyšl-sever + obchvat Němčic ?
Více psát nebudu, podel to shrnul krásně, jaká bude realita bez ohledu na Němčice .. :ok:
Grogrun
Příspěvky: 4
Registrován: 3.5.2020 11:33:30

Re: D35 Litomyšl - Janov

Příspěvek od Grogrun »

Pokud vás to zajímá, můžu se o to pokusit. Jen to teda asi bude trošku román, tak to klidně můžeme přesunout do diskuze o přivaděčích.

Předesílám ale, že mluvím jen a pouze za sebe, jak to vnímám na základě mně známých informací. Nejsem součástí zastupitelstva, ale samozřejmě mě to zajímá. Bydlím tady kousek od silnice 358. Diskutoval jsem to jak s místním starostou, tak i s některými zarputilými aktivisty z Litomyšle, kteří MUK prosazují.

Zde jen pro pořádek stanovisko našeho starosty z posledního čísla Litomyšlského plátku Lilie (https://www.litomysl.cz/soubor_zobraz.p ... 020_07.pdf):

„Zásadně nesouhlasíme s realizací mimoúrovňové křižovatky Litomyšl-sever a s přímým napojením České Třebové na D35. Naše obec by se tak dostala do obklíčení tří silnic a znamenalo by to další zábory zemědělských pozemků. Celý záměr měl být po dohodě dotčených samospráv zrušen. To už ale v současné době neplatí a každý bezohledně prosazuje jen své vlastní zájmy na úkor jiných, jak nyní slyšíme z České Třebové a z Litomyšle. My jsme ale zvyklí držet slovo, na rozdíl od ostatních. Je mí líto té mlčící většiny, která případně doplatí na zpoždění, nebo dokonce na nerealizaci D35, kterou my dlouhodobě podporujeme,“

Němčice dlouhodobě a konzistentně podporují rychlou výstavbu D35, na rozdíl od některých aktivistů z Litomyšle, kteří se snažili posunout dálnici blíže k Němčicím i za cenu toho, že by se výstavba dálnice opozdila.

Když se MUK řešila původně, všichni se shodli na tom, že MUK nechtějí a byla učiněna domluva, že doprava ze severu pojede na nájezd u Svitav resp. ve směru na Prahu na druhou stranu na nějaký nájezd u Vysokého Mýta. Změnilo se zastupitelstvo a najednou v Litomyšli a Třebové došlo k obratu o 180 stupňů. Důvěra k dohodám je nyní tedy mizivá, když je tak jednoduché vše změnit.

Nyní tedy k obchvatu/přivaděči. Na začátek bych chtěl říct, že mně osobně zatím není vůbec jasné, která varianta by pro Němčice byla výhodnější. Argumenty ani jedné strany mě totálně nepřesvědčily.

Jako negativní důsledky obchvatu Němčic/přivaděče vnímám:

1) Obklíčení vsi třemi frekventovanými silnicemi. Přiznám se, že tento argument mi ze začátku vůbec nedával smysl. Na druhou stranu je pravda, že ať bude foukat odkudkoliv, ponese se hluk a zplodiny z některé ze silnic.

2) Větší provoz nákladní dopravy okolo Němčic. Po obchvatu by pochopitelně jezdila i nákladní tranzitní doprava z Třebové, která by bez obchvatu po silnici 358 jezdit neměla.

3) Naprostá nedůvěra ke slibům, že s MUK bude ve stejný čas uveden do provozu i obchvat Němčic. Kdo toto zajistí? Slibem nezarmoutíš. Pokud vím, přivaděč financuje kraj - kde ten na to vezme peníze, když za ně teď opravuje silnice 358 a 360? Pokud bych chtěl být hnusný, tak se zeptám, proč Litomyšl byla proti MUK, za peníze na přivaděč si nechala opravit silnici od křižovatky kolem zámku z města ven a teď tam nechce tu dopravu? Nebudu spekulovat, jestli to byl záměr, nebo nikoliv.

4) Co když budeme na obchvat čekat dalších 20 let? Co když si někdo řekne, že místo obchvatu by bylo výrazně levnější a jednodušší prostě MUK napojit na silnici 360 a tranzitní dopravu hnát skrz Němčice?

Jako jediný přínos obchvatu Němčic vnímám snížení tranzitní osobní dopravy na silnici 358.

Variantu napojení silnice 358 na 35, která je na obrázku od uživatele Podel, vidím prvně. Teoreticky by to asi šlo, i když by to zřejmě hned tak nebylo. Je to zemědělská cesta. To uleví Litomyšli. Je otázka, jestli by to řešilo i problém České Třebové v tom, že by tamtudy pustili i nákladní dopravu.

A jinak tedy rétorika z pozice síly ve stylu “Buď budete souhlasit s naším návrhem a bude to pro vás stát za prd, nebo si to uděláme po svém i bez vašeho souhlasu a budete na tom ještě mnohem hůř.” vede k totálnímu zatvrzení, pocitu bezmoci a odhodlání k naprostému odporu všemi zákonnými prostředky. Ostatně jak ukazují někteří obyvatelé Kornic.
Aram96
Příspěvky: 7892
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: D35 Litomyšl - Janov

Příspěvek od Aram96 »

Vám bohužel nedochází to, (a tohle je naprosto ukázkový příklad kdy se stejně "správnost" ukazuje) že byť s původní MÚK nesouhlasila zastupitelstva, tak že šlo o naprosto hloupé řešení. Je totální nesmysl, aby dálnice obešla Litomyšl a neměla v délce cca 10 km ani jednu MÚK, když kříží 3 silnice druhé třídy, z toho 2 skoro u sebe.
Proto my zde na fóru naprosto chápeme změny pohledů zastupitelstev, protože jsme nechápali ty idi*ty, kteří s ní dříve nesouhlasili, přestože to je naprosto logické řešení. ;)

Říkat, že dálnici chceme, ale nechceme přivaděče, je stejné chucpe, jako tvrdit "dálnici tu postavte, ale odpočívku u nás prostě stavět nebudete". Dálnice logicky přivaděče potřebuje, podle mého názoru mají dokonce přivaděče nějak systémově vypadat, tzn. minimálně S 9,5 a alespoň po první větší město má vést mimo obce - protože jinak bude logicky daná obec zahlcena dopravou.
V tomto konkrétním případě se nyní vždycky v souvislosti s dodatečnou MÚK mluví i o obchvatu Němčic, což je jedině dobře, logické a myslím, že o tom prostě už nelze pochybovat.
Uznávám, můžeme počkat, jak se kraji podaří postavit přivaděče k právě stavěným úsekům. Když to bude o 1-2 roky později, bohužel, ale počkejme si tedy, jestli bude alespoň politická vůle to financovat a opravdu stavět. :ok: Navíc jsem za, že ŘSD/SFDI má spolufinancovat i stavbu obchvatů na přivaděčích k dálnicím, což se reálně děje, takže v tom financování bych prostě neviděl takový problém. Jen je to o tom, jak to ten kraj povede, problémy u státu bych neviděl, pro něj je obchvat na druhé třídě v celkovém rozpočtu dálnice prd.

Jsem rozhodně za jedno s tím názorem, že se má postavit samotná D35 a dodatečně řešit MÚK a obchvaty. Pokud se musí daná křižovatka postavit, např. kvůli EIE, tak ano, postavit, ale zprovoznit za mě až s obchvaty. :jidlo:

Každopádně vaše připomínky jakoby chápu, ale bohužel si musíte uvědomit, že hluk když foukne, tam budete mít vždycky naprosto nehledě na postavený nebo nepostavený obchvat. Bez obchvatu a MÚK vám ale obcí budou projíždět pořád docela "slušné" počty aut, s obchvatem a MÚK bude většina aut na obchvatu, i když samozřejmě, některá přibudou postavením MÚK. Na to, že bude nákladní doprava přinucena jezdit přes I/14+I/43 bych nesázel. :? Musíte to ale také brát tak, že když nebudou u vás na obchvatu, tak budou smrdět v jiných obcích .. ;)
Argumentovat proti obchvatu záborem půdy mi přijde opravdu hodně mimo, já bych radši něco zastavěl než měl auta před barákem ...

A teď si představte, že okolí Litomyšle je územím, kde by měla někde stát minimálně střední, ideálně velká dálniční odpočívka pro hromadu kamionů, protože s daným rozmístěním odpočívek to prostě vychází někam sem. :D A ten terén tu není ideálně rovný, čili možností zase tak moc není .. :lol:

Každopádně díky za váš pohled na věc, hned mám větší jasno. :ok: Vaše argumenty smysl z vašeho pohledu dávají, když to srovnám s odpůrci např. obchvatu Znojma, tak tam jsou to téměř ekoteroristé bojující proti každému metru silnice.
Ayin
Příspěvky: 43
Registrován: 27.7.2009 1:10:44

Re: D35 Litomyšl - Janov

Příspěvek od Ayin »

Jsem se tak nějak bavil s lidma z okolí (Sloupnice, Litomyšl, Bohuňovice atd...) a docela mě dostal argument, že Litomyšl - Sever nemůže nikdy projít kvůli napojení na I/14 a když se i uvdědomím jak to vypadá v Ústí (přes kopec, úzká silnice kde se vedle sebe nevejdou dva autobudy, provizorní most atd...) a pak Českou Třebovou s jejím napojením u gymplu, kde je docela sranda se vytočit i s osobákem, takže jak se tohle nevyřeší tak si myslím, že EIA na obchvat neprojde a bude Litomyšl - Sever jen z říše snů a ani není nějaká naděje na zlepšení, protože obě města mají plánované obchvaty severem...

Takže to začíná smrdět jen tak místníma obchvata, jako třeba obchvat Kornic bez MÚK (ten by dost vyřešil) a nebo ta spojka od Vlkova, i když si nedokážu představit, že by někdo kdo jede na Prahu od Český Třebový najížděl u Janova nebo že by si Litomyšl odhlasovala silnici přes svojí nově opravenou naučnou stezku na Černou horu.

A to nemluvím o tom, že z Havl, Brodu je to nejblíž na dálnici na Moravu přes uplně nevhodné silnice.
Grogrun
Příspěvky: 4
Registrován: 3.5.2020 11:33:30

Re: D35 Litomyšl - Janov

Příspěvek od Grogrun »

Pozor, já netvrdím, že MUK je špatné řešení. Osobně jsem vůbec nepochopil, proč si Litomyšl vyřvala tuto variantu dálnice a pak odmítla MUK. To už dálnice mohla jít severem a tyhle problémy by si řešil někdo jiný.

Mně ovšem vadí, že teď si to na poslední chvíli, kdy na obchvat peníze nejsou, Litomyšl a Třebová rozmyslely a chtějí to silou protlačit bez ohledu na ostatní. To je podle mě chucpe a pro Litomyšl je to typické.

Jsem přesvědčen, že pokud by se tehdy řeklo, že MUK je žádoucí, a proběhlo by jednání s Němčicemi, k nějakému rozumnému řešení by se došlo a nemuseli jsme to řešit teď. To se ovšem nestalo.

Dnes už tady po předchozích zkušenostech nikdo nebude věřit slibům, že na obchvat fakt jsou peníze a že to fakt bude uvedeno do provozu zároveň s MUK. Důvěra v dohody je minimální. Co když se zase změní zastupitelstvo a někdo si to rozmyslí? Domnívám se, že pokud se postaví MUK, tak já už se po obchvatu nikdy neprojedu (je mi 35), protože prioritou budou jiné stavby, než nějaký obchvat maličkých Němčic.

Možná až uvidím ty peníze na hromadě, ze které je nikdo jiný nevezme, a někdo ambiciózní s tím spojí svoji politickou zodpovědnost :)

Mimochodem, s odpočívkou u Litomyšle nemám problém. Jen si nejsem jistý, že podobný názor mají i v Litomyšli :)

Každopádně já děkuji za zájem o naše argumenty a důvody :ok:
JirkaS
Příspěvky: 2805
Registrován: 14.3.2009 19:25:07

Re: D35 Litomyšl - Janov

Příspěvek od JirkaS »

Ayin píše:A to nemluvím o tom, že z Havl, Brodu je to nejblíž na dálnici na Moravu přes uplně nevhodné silnice.
Co je tohle za nesmysl? I/38 na Jihlavu je nevhodnou silnicí?
Ayin
Příspěvky: 43
Registrován: 27.7.2009 1:10:44

Re: D35 Litomyšl - Janov

Příspěvek od Ayin »

JirkaS píše:
Ayin píše:A to nemluvím o tom, že z Havl, Brodu je to nejblíž na dálnici na Moravu přes uplně nevhodné silnice.
Co je tohle za nesmysl? I/38 na Jihlavu je nevhodnou silnicí?
Je to myšlené, že všechny auta z jihu mířící třeba na Jeseník atd... pochybuju, že to budou brát přes Poličku a Svitavy jako teďka, když se budou moct rovnou napojit na dálnici...
Grogrun
Příspěvky: 4
Registrován: 3.5.2020 11:33:30

Re: D35 Litomyšl - Janov

Příspěvek od Grogrun »

podel píše: Tak se zeptejte starosty ;)
Čerstvá informace: Starosta o žádném zvedajícím se odporu ani stížnostech nic neví.

Buď je to tedy extrémně dobře utajený odpor, nebo jste si to vymyslel.

Za mě k tomu snad jen to, že podobnými snahami o manipulaci a šířením nepodložených informací celé věci pouze škodíte, podrýváte poslední zbytečky důvěry a snižujete šanci na rozumnou dohodu.
JirkaS
Příspěvky: 2805
Registrován: 14.3.2009 19:25:07

Re: D35 Litomyšl - Janov

Příspěvek od JirkaS »

Ayin píše:Je to myšlené, že všechny auta z jihu mířící třeba na Jeseník atd... pochybuju, že to budou brát přes Poličku a Svitavy jako teďka, když se budou moct rovnou napojit na dálnici...
Rovnou? Po silnicích II/358 nebo 359? To je lepší ta Polička a Svitavy...
martas
Příspěvky: 2483
Registrován: 18.5.2009 20:17:17
Bydliště: Choceň

Re: D35 Litomyšl - Janov

Příspěvek od martas »

Opět něco k tématu MÚK Litomyšl-sever: https://www.idnes.cz/pardubice/zpravy/d ... pravy_lati
michal
Příspěvky: 4574
Registrován: 14.3.2009 8:53:04

Re: D35 Litomyšl - Janov

Příspěvek od michal »

Pro další křižovatku jsou i Piráti. „Ale jen když se najde win-win řešení pro obě strany. Z hlediska dopravní obslužnosti pro tuto část kraje mi toto řešení dává největší smysl, nesmí se ale zapomínat na názor dotčených obcí a jejich občanů,“ uvedl lídr Pirátů Daniel Lebduška.
Zdroj: https://www.idnes.cz/pardubice/zpravy/d ... pravy_lati

Toho bych jmenoval vládním zmocněncem pro D35 kolem Litomyšle, který za to ponese osobní odpovědnost v ruku v ruce s finanční odměnou za postavenou dálnici. :D :D :D
Honey72
Příspěvky: 5269
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: D35 Litomyšl - Janov

Příspěvek od Honey72 »

Já stejně nechápu, že o dálnici se ví desítky let a obce se na to nepřipravily. Ještě, že Trutnov má tak obrovské území, že se nemusel se sousedními obcemi o ničem dohadovat :-)
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Matezs
Příspěvky: 352
Registrován: 24.1.2020 0:21:07
Bydliště: Svitavy

Re: D35 Litomyšl - Janov

Příspěvek od Matezs »

TK Litomyšle k situaci kolem D35 od zhruba 5:14. V závěru mluví starosta o případném stažení některých odvolání: https://www.youtube.com/watch?v=qj02rxsF3_s
michal
Příspěvky: 4574
Registrován: 14.3.2009 8:53:04

Re: D35 Litomyšl - Janov

Příspěvek od michal »

Psalo se dnes v na facebooku Lilie (městský plátek): Dohodnou se? Jednání k dálnici se podle účastníků vyvíjejí slibně

Ve čtvrtek 17. září se na městském úřadu odehrálo další kolo jednání mezi ŘSD a obcemi Řídký, Cerekvice nad Loučnou, Němčice, Strakov, Tržek, Janov, městem Litomyšl a spolky Živé Kornice a Pro Litomyšl. Dnešní schůzka navazovala na předchozí, projektanti představili upravenou a připomínkovanou dokumentaci k výstavbě dálnice. Zabývali se například hladinou spodní vody, úpravami náspů, snížením objemu výkopových prací a dalšími záležitostmi.

Zástupci okolních obcí a spolků, kteří mají k výstavbě dálnice dlouhodobě připomínky, odcházeli z dnešního jednání spokojeni, stejně se vyjádřili i představitelé ŘSD. Podle účastníků schůzky se situace vyvíjí příznivě a obě strany souhlasí s většinou již navržených kompromisů. Pokud dojde k zapracování finálních připomínek a vyřešení zbývajících otázek souvisejících například s hlukovou studií, odvodem vody, výstavbou biokoridoru a výsadbou zeleně, jsou všechny zainteresované strany ochotny podepsat memorandum s ŘSD, v němž by se investor stavby zavázal splnit podmínky uvedené v dokumentaci, zatímco účastníci řízení by se zavázali k tomu, že se nebudou odvolávat proti rozhodnutím k výstavbě dálnice.

Projektanti budou v příštích týdnech zpracovávat dnešní požadavky, hotovo by měli mít letos na podzim. Pak by měla následovat další schůzka všech zúčastněných stran, kde se odsouhlasí další postup.

Více o letošních jednáních k dálnici se dočtete například v tomto odkazu https://www.litomysl.cz/?lang=cz&co=akt ... 3687651868

I tentokrát jsme oslovili všechny účastníky jednání a jejich autorizovaná vyjádření přineseme v říjnovém vydání Lilie.
Aram96
Příspěvky: 7892
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: D35 Litomyšl - Janov

Příspěvek od Aram96 »

Aktuální leták (09/2020) už v sobě má ZS 2023 a UP 2027 :( , mám pocit, že ještě před "chvílí" byla pořád ambice na 2026. :ko:
Matezs
Příspěvky: 352
Registrován: 24.1.2020 0:21:07
Bydliště: Svitavy

Re: D35 Litomyšl - Janov

Příspěvek od Matezs »

Výše zmíněný článek v Lilii (str. 3): https://www.litomysl.cz/soubor/16018819 ... 020_10.pdf
Zatím to vypadá celkem pozitivně. Uvidíme, co přinese další schůzka.
Lynx
Příspěvky: 3695
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: D35 Litomyšl - Janov

Příspěvek od Lynx »

Podle článku je ředitel ŘSD Mátl fakt dobrej a je asi prvním člověkem na tomto postu, kdo je ochoten s odpůrci lidsky jednat a přiznat jim třeba část pravdy a udělat vstřícné kroky. Konečně. Jak se píše i v článku - je jen škoda, že tam nebyl už dřív, mohlo se už stavět. Ale je to velký příslib do budoucna, doufám že na postu ředitele zůstane co nejdéle.
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: D35 Litomyšl - Janov

Příspěvek od theodor less »

Lynx píše:Podle článku je ředitel ŘSD Mátl fakt dobrej a je asi prvním člověkem na tomto postu, kdo je ochoten s odpůrci lidsky jednat a přiznat jim třeba část pravdy a udělat vstřícné kroky. Konečně. Jak se píše i v článku - je jen škoda, že tam nebyl už dřív, mohlo se už stavět. Ale je to velký příslib do budoucna, doufám že na postu ředitele zůstane co nejdéle.
A pak se někdo diví, že dnešní politika je o PR. Skoro mi v příspěvku chybí: "Mátl na Hrad!" Rozhodně nechci snižovat kvality a zásluhy současného ředitele, ale myslím, že problémy nedělalo ŘSD, ale odpůrci, mezi kterými byli i zástupci Litomyšle. Litomyšl má nové vedení a je po problému.
Lynx
Příspěvky: 3695
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: D35 Litomyšl - Janov

Příspěvek od Lynx »

Já neříkám,že problémy dělalo ŘSD, jak mi falešně podsouváte. Ale jde o schopnost ŘSD se s odpůrci dohodnout, k čemuž je potřeba s nimi jednat z nepovýšené, nearogantní, lidské pozice a nabídnouit jim alespoň v něčem nějáký ústupek. To se zjevně dříve nedělo a nyní děje. Takže žádné PR, na které se to snažíte svést, jako správný zastánce starých pořádků.
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: D35 Litomyšl - Janov

Příspěvek od theodor less »

Mám upřímnou radost z každého obráceného agresívního kverulanta. Už proto, že nemusím číst nekonečné traktáty o prohnilosti ŘSD. Ale skeptický postoj si ponechám a slavobrány kvůli jednomu článku stavět nebudu. V něm, pokud se dobře pamatuji, zazněla pochvala z úst starosty města, které ještě nedávno dělalo obstrukce. Pokud někdo po jednom článku chce slavobrány stavět, mám pochybnosti o jeho kritickém myšlení; podlehne i větám, které možná PR být nechtěly.
kot
Příspěvky: 10490
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: D35 Litomyšl - Janov

Příspěvek od kot »

Matezs píše:Výše zmíněný článek v Lilii (str. 3): https://www.litomysl.cz/soubor/16018819 ... 020_10.pdf
Zatím to vypadá celkem pozitivně. Uvidíme, co přinese další schůzka.
Přiznám se, že mě vždycky zaskočí časové určení typu prázdniny, podzim apod. Chci tím říci, že časové určení je pěkně neurčité a lze si pod tím představit leccos...
Davesson
Příspěvky: 528
Registrován: 10.12.2019 1:18:59
Bydliště: puvodne D1 0136, nyni III/18030

Re: D35 Litomyšl - Janov

Příspěvek od Davesson »

Podzim končí oficiálně 21. prosince, tak můžeme napsat Ježíškovi o zmíněné memorandum :D
Majkii
Administrátor
Příspěvky: 2961
Registrován: 15.3.2009 14:41:26
Bydliště: SV Čechy

Re: D35 Litomyšl - Janov

Příspěvek od Majkii »

Na úřední desce Pardubického kraje visí Sdělení - seznámení s podklady před vydáním rozhodnutí na stavbu dálnice D35 Litomyšl-Janov,I.etapa.
wazer.cz
Pište česky, prosím!
kot
Příspěvky: 10490
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: D35 Litomyšl - Janov

Příspěvek od kot »

Ví někdo, zda před podáním žádosti proběhla ta v Lilii avizovaná schůzka s projektanty ?
Odpovědět

Zpět na „D35“