D35 Opatovec - Staré Město

Hradec Králové – Moravská Třebová – Mohelnice – Olomouc – Lipník nad Bečvou
Odpovědět
kot
Příspěvky: 10361
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: D35 Opatovec - Staré Město

Příspěvek od kot »

Taky to ale hodně souvisí s tvarem naší republiky a jejími hranicemi se sousedy....
Alfonsie
Příspěvky: 23
Registrován: 31.10.2019 0:54:06
Bydliště: Kus Moravy pohozené v Pardubickém kraji

Re: D35 Opatovec - Staré Město

Příspěvek od Alfonsie »

Přes Německo a Polsko je to kilometrově zajížďka. Vyjde to lépe pouze časově. A to jen proto, že nemáme pateřní dálnici (kterou nutně potřebujeme kvůli tvaru naší země - tohle s tvarem naší země souvisí.) Systémové řešení není spoléhání na vyspělou infrastrukturu jiných států, v tom je ten úsměvný paradox.
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: D35 Opatovec - Staré Město

Příspěvek od Aram96 »

https://e-petice.cz/en/petitions/petice ... -d35-.html
:zvraci: :zvraci: :zvraci: Byť podle letáku ten navržený ekodukt hned vedle odpočívky fakt moc smysl nedává, žádné stromořadí nebo tak a navíc hned vedle velkého zdroje hluku .. tento nešvar se bohužel nachází na mnoha místech i jinde, ale to je už docela detail. Vzhledem k tomu, že ta odpočívka bude muset projít EIA, to vypadá na velký odpor a naprosto nesmyslný ... kilometr na obě strany od nejbližší zástavby. :crazy:

Jeden jediný smysluplný argument, který v petici je, že se zabere půda nejvyšší kvality. Ano, popravdě tohle mě štve dost, nabízí se otázka, jestli to tady po okolí někde jde postavit jinde, kde je o něco méně úrodná půda. Dal jsem si tu práci a jediné místo je zde před tunelem:
https://mapy.cz/zakladni?mereni-vzdalen ... F0CEfR0g9p
Jsem zvědavý, co na to obyvatelé Kunčiny a co na to všichni, že se zaslepí potok :zvraci:
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: D35 Opatovec - Staré Město

Příspěvek od Aram96 »

Edit: pardon spletl jsem si místo portálu tunelu, ještě by to šlo podobně jak v mapě, ale západněji, směrem více k tunelu Dětřichov ... No jsem zvědavý.
Jaké jsou zkušenosti s takovýmihle druhy "odporu"" u odpočívek ? Je šance, že to projde nějakým odvolacím kolečkem a odpočívka se prosadí, nebo to může trvat déle jak rok ? Protože lepší je rozhodně najít lepší místo a stavět s hlavní trasou než to tlačit silou a stavět prd. Samozřejmě se musí dodržet nějaká rozumná vzdálenost od tunelu, to je jasné.

Např. tady: rovinka, Kunčina cca 900 metrů, tunel 1,5 km minimálně, půda 2. nebo 3. úroveň ochrany ZPF.
https://mapy.cz/zakladni?mereni-vzdalen ... gq1Vz80giu
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: D35 Opatovec - Staré Město

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Kdyby šla postavit jinde, tak by tam byla.
Jakmile odpočívka nebude, budou kamiony sjíždět na starou silnici - blíže k obcím a tam budou trávit povinné přestávky - bez zázemí, bez kontroly.
Cesta se prodlouží, spotřebují více paliva. Jestli je to záměr obyvatel obcí, tak prosím, proti gustu žádný dišputát.

Zábor bonitní půdy je problém, který ale nemá řešení.

Ještě připomínám, že již byla zatím vyškrtnuta odpočívka Litomyšl, pokud nebude ani tato, nebude na celé D35 žádná kapacitní odpočívka a lze v celé délce tahu očekávat výše uvedené.
R48 -> D48 se podařilo!
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: D35 Opatovec - Staré Město

Příspěvek od Aram96 »

Ano, já rozhodně neprosazuji jiné řešení, jen uznávám asi jediný možný použitelný argument petice, protože z jejich pohledu mohou mít pravdu. Pravděpodobně jsou důvody proč nevznikla jinde, nebo v to alespoň věřím, i když tedy pochybuji, že ŘSD primárně řeší bonitu půdy. Ovšem zbytek petice jsou naprosté nesmysly a především, pokud není jiná použitelná plocha, musí se zabrat ta bonitní, odpočívka u dálnice není hala, která může vyrůst kilometr nebo 2 jinde. :kladivo:

Celkově to s odpočívkami na D35 vypadá blbě, jediná, která se nyní buduje je myslím ta střední Dolní Roveň na Časy-Ostrov. Malá na Opatovice-Časy narazila na odpor obce (MALÁ ODPOČÍVKA ! :zvraci: ). Plánovaná velká odpočívka u Litomyšle je od začátku jasné, že nemá šanci projít. Tahleta mi dávala jedinou naději, že nějaká kapacitní vznikne. Tahle se prostě prosadit musí. Přece si to ŘSD musí i u případného soudu obhájit resp.soud to přece může shodit jedině v případě, pokud existuje opravdu relevantní alternativa. A pro jistotu ještě jedna malá, která by možná neměla problém s obcemi, tu zatrhlo ministerstvo vnitra :crazy: protože by byla jen 1,5 km od MÚK :zvraci:
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: D35 Opatovec - Staré Město

Příspěvek od Martin z Ostravy »

ŘSD primárně řeší technické umsítění odpočívky tj. ve vztahu k dalším objektům na trase, pak vzdálenost od obcí, možnost napojení na sítě, bonitě tak již nelze přihlížet.

Důležité je dodat, že většinu provozu na dálnicích i nadále tvoří osobní automobily, pro které jsou odpočívky taky určeny.
Takto se nám tady rýsuje víc jak 70km bez možnosti legálního zastavení a možnosti odpočinku, tankování atd.
R48 -> D48 se podařilo!
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: D35 Opatovec - Staré Město

Příspěvek od Aram96 »

Přesně tak, a je to naprosto pochopitelné, nemyslel jsem to tak, že to je špatně. Snad leda, že by kilometr vedle byly fakt stejné podmínky a půda byla méně úrodná, tak tomuto hledisku lze vyhovět, ale takový případ se najde asi velmi ojediněle. Tady je pech to, že zde alespoň z mého trochu zemědělského pohledu převažuje průměrná půda a odpočívka sedla zrovna do té nejúrodnější, proto to místním vadí. Když vznikají odpočívky na hané nebo v polabí, je to každému salám, protože tam horší půdy nejsou. Ale to, že se chystá stavět průmyslová zóna na předměstí Olomouce na asi 40 ha nejlepší půdy, to už ty odpůrce nezajímá. Měli by si uvědomit potřebu toho odpočívadla :crazy:
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: D35 Opatovec - Staré Město

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Celý problém je v tom, že se odpočívky měly řešit od počátku s hlavní trasou. Pak by se dalo i s tou bonitou lépe pracovat - posunout most/ekodukt/MÚK aj. Tohle dolepování je pak velmi omezené.
R48 -> D48 se podařilo!
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: D35 Opatovec - Staré Město

Příspěvek od Aram96 »

Naprostý souhlas, odpočívky mají být součástí hlavní trasy. Ono se to nezdá, ale už i kvůli tomu, že potenciální odpůrce odpočívky ji přecejen zkousne, než aby zarazil dálnici, která obci pomůže. Snad budou novější projekty počítat s odpočívkou společně. Na D3 to tak vypadá, na D11 myslím ne :?
Hlavně jsem žil v tom, že tady u křížení s S43 vznikne velká odpočívka, logicky umístěná a říkal jsem si, že zde v polích nebude odpor. A přece .. obec 1 km daleko a odpočívka ji vadí :zvraci:
AF-1
Příspěvky: 560
Registrován: 16.3.2009 13:54:56

Re: D35 Opatovec - Staré Město

Příspěvek od AF-1 »

Tak odpocivka nemusi byt jen na dalnici, snad staci nejaky "Autohof" u sjezdu.

Jinak svetelny smog "a la serazovaci nadrazi" by me take za domem "v polich" moc netesil. Staci ta nasvicena skladiste u sjezdu z dalnic, tam by dalsi lesy stozaru snad tolik nevadily.
Matezs
Příspěvky: 352
Registrován: 24.1.2020 0:21:07
Bydliště: Svitavy

Re: D35 Opatovec - Staré Město

Příspěvek od Matezs »

Honzl
Příspěvky: 287
Registrován: 9.11.2017 23:11:08

Re: D35 Opatovec - Staré Město

Příspěvek od Honzl »

Už jsem se na to kdysi ptal: proč proboha ten přivaděč na konci úseku v trase D43 nepostaví rovnou jako D43, nebo tedy alespoň její půlprofil? To je zjevně nehorázné vyhazování peněz, když za pár let nato budou přivaděč bourat a stavět D43. Nemůžete jim to někdo z odborníků na fóru připomenout?
Sauce
Příspěvky: 610
Registrován: 11.3.2018 12:57:47
Bydliště: Egerland

Re: D35 Opatovec - Staré Město

Příspěvek od Sauce »

Počkat on to půlprofil má být, ne? Z letáku D43 to jde vidět.
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: D35 Opatovec - Staré Město

Příspěvek od Aram96 »

Zajímalo by mě, dle čeho soudíš, že to není půl profil. Jediné, co se přestaví, je křižovatka s I/35, jinak je celá komunikace využitelná pro budoucí S43, pokud zde bude ve 4-pruhu ;)
Honzl
Příspěvky: 287
Registrován: 9.11.2017 23:11:08

Re: D35 Opatovec - Staré Město

Příspěvek od Honzl »

Možná máte pravdu, neboť jsem se znovu koukl a v letáku dole je uvedeno že přiváděč bude 11,5 / 90 a že na něm bude několik nových mostů, což by na půlprofil D26 vypadalo, ale nevím, prozkoumejte to.
michal
Příspěvky: 4517
Registrován: 14.3.2009 8:53:04

Re: D35 Opatovec - Staré Město

Příspěvek od michal »

Asi jsem ze staré školy, ale ekodukt mi u odpočívky nedává moc smysl. Pokud to je pro nějaký regionální a výše biokoridor, pak je ta odpočívka poněkud nevhodně umístěná, ne? Nebo to je projekt ze stejné doby, jako "zelený most" hned vedle múk Lochkov na D0 514..? :crazy:
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: D35 Opatovec - Staré Město

Příspěvek od Aram96 »

Souhlas, je to určitě nevhodné. Jedno z toho by se mělo přesunout, takhle to moc smysl nedává. Kritizují to i to, co jsou proti odpočívce, na kterou se bude muset dělat EIA.
Matezs
Příspěvky: 352
Registrován: 24.1.2020 0:21:07
Bydliště: Svitavy

Re: D35 Opatovec - Staré Město

Příspěvek od Matezs »

Martin96
Příspěvky: 550
Registrován: 3.11.2016 10:11:25
Bydliště: Pardubice - S37, I/36, I/2
Kontaktovat uživatele:

Re: D35 Opatovec - Staré Město

Příspěvek od Martin96 »

Možná za chvíli budeme rádi, že se v roce 2030 bude hloubit Dětřichovský tunel. Zatím jen samé časové posuny :(
michal
Příspěvky: 4517
Registrován: 14.3.2009 8:53:04

Re: D35 Opatovec - Staré Město

Příspěvek od michal »

V roce 2030 si budeme číst o tom, kterak je D35 prioritní stavbou a stávající ministr dopravy i premiér tlačí na co nejrychlejší zahájení stavebních prací, jakmile budou vykoupeny všechny pozemky, kterých je zatím vykoupeno jen 15 %...
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: D35 Opatovec - Staré Město

Příspěvek od Aram96 »

A pokud se dívám správně, tak došlo k navýšení předpokládané ceny o cca 1,5 mld Kč, což se dalo předpokládat. Každopádně je to na facku, že úsek, který má pravomocné UR od dubna 2019 se zase oddaluje. Buď se to už přizpůsobuje tomu idiotskému nápadu na PPP na celou D35 v kuse, nebo se to přizpůsobuje plánovaným výdajům na investice v příštích letech. (Jednoduše nebude tolik peněz). Za mě je tohle ale velký hřích, počkat může snad polovina všech dalších dálnic. :kladivo:
Jediné, co by dávalo smysl, je, že chtějí zkoordinovat tuto stavbu s vedlejším úsekem k Mohelnici, to by ale měli na ŘSD Olomouc těžce pohnout .. aneb: “rozkouskujme to, abychom potom s jedním úsekem čekali na vedlejší” :crazy:
Matezs
Příspěvky: 352
Registrován: 24.1.2020 0:21:07
Bydliště: Svitavy

Re: D35 Opatovec - Staré Město

Příspěvek od Matezs »

Mátl na Twitteru: Úsek D35 Opatovec - Staré Město je vzhledem k tunelu Dětřichov a jeho délce 3,7 km velmi náročnou stavbou i z hlediska geologických podmínek. V současné době se zpracovává DSP - koncept bude odevzdán ve 12/2020. V roce 2021 začne majetkoprávní příprava a IČ pro získání SP.
bumbik
Příspěvky: 7941
Registrován: 15.12.2010 11:58:09
Bydliště: poblíž III/4806 a D48

Re: D35 Opatovec - Staré Město

Příspěvek od bumbik »

Žádost o SP chce ŘSD podat do konce příštího roku s tím že se bude ŘSD snažit získat co nejvíce pozemků dohodou a co nepůjde tak tam potom polský model ..
Dálnice na papíře už máme, ještě je postavit ...
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: D35 Opatovec - Staré Město

Příspěvek od Aram96 »

Výborná zpráva ! :ok: Na něco takového jsem čekal :mrgreen:
Odpovědět

Zpět na „D35“