I/73 obecně

Brno (D1) – Boskovice (I/19, I/43) – Moravská Třebová (D35)
Odpovědět
kot
Příspěvky: 10538
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: [D43] Obecně

Příspěvek od kot »

Obávám se, že před šedesáti lety ani ohrožené rostliny na našem území nebyly klasifikovány...
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: [D43] Obecně

Příspěvek od theodor less »

Zákon č. 40/1956 Sb. Zákon o státní ochraně přírody mluví o chráněných druzích živočichů, rostlin, nerostů a zkamenělin.
Historia magistra vitae. Kote, snad budeš mít pochopení pro moje historické exkurzy.
kot
Příspěvky: 10538
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: [D43] Obecně

Příspěvek od kot »

Ale jistě, rád se nechám vždy poučit ! Teď ještě srovnat, kterých rostlin se to týká tehdy a co je tam "vzácného" dnes... A ty podobná srovnání děláš / v jiných případech / velmi důsledně. V tom si jednoznačně důsledný. :P
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: [D43] Obecně

Příspěvek od Standa »

kot píše:Ale jistě, rád se nechám vždy poučit ! Teď ještě srovnat, kterých rostlin se to týká tehdy a co je tam "vzácného" dnes... A ty podobná srovnání děláš / v jiných případech / velmi důsledně. V tom si jednoznačně důsledný. :P
Ideálně doplnit i odkazy na příslušné taxony na biolib.cz ;) .
ttc
Příspěvky: 431
Registrován: 9.2.2012 14:50:39

Re: [D43] Obecně

Příspěvek od ttc »

KarelLer píše:Já nejsem "ekoaktivista", ani ekolog, ale přece jde o to, co tam roste, a ne o to, jestli je to návažka nebo něco jiného. Jak si představujete, že by se s tím mělo naložit? Zrušit ochranu a stavět bez ohledu na to, že tam rostou vzácné rostliny?
To těleso je bezesporu dílo člověka (doufám, že se shodneme)....

Je tam opuštěné 80 let....

... je jedno jestli to tam navezl člověk s biodpadem, zavážkou, nebo třeba přinesli ptáci....

je to opravdu tak vzácné, když na díle člověka naupraveného pro přírodu toto roste samo?

a jak by to rostlo, kdyby tomu o 1 km vedle člověk trochu pomohl (rozuměno cíleně).
KarelLer
Příspěvky: 699
Registrován: 25.12.2016 16:03:46
Bydliště: Morava

Re: [D43] Obecně

Příspěvek od KarelLer »

ttc: Já tomu rozumím tak, že v době, kdy se tam vykopal ten zářez, ty orchideje v okolí rostly a ještě nebyly tak vzácné. Zřejmě nebyly vzácné v celé republice. Později vlivem intenzivního zemědělství a hnojení došlo k jejich vyhubení, ale v tom opuštěném zářezu a na pár dalších místech přežily dodneška.

Nejsem odborník, ale řekl bych, že rostlina je prohlášená za chráněnou, protože je opravdu vzácná a v současné krajině ohrožená, bez ohledu na to, kde může vyrůst. Pokud vím, tak v Brdech taky rostou chráněné rostliny díky tomu, že tam jezdila těžká vojenská technika a docházelo tam k menším požárům. Teď po zrušení vojenského prostoru prý hrozí, že vyhynou.

Např. ty orchideje je velice těžké přesázet. Pokud bysme se pro ně pokusili vytvořili podmínky o kus dál, tak nevím, jestli se dá zařídit, aby se tam uchytily.

Je to paradox, že se vzácným rostlinám daří zrovna v místě, kde měla být dálnice a kde je navážka kdovíjakých odpadů. Naprosto nechtěně došlo k vytvoření správných podmínek. Já vážně nevím, jak by se s tím teď mělo "správně" naložit, ale asi bysme to nemohli jenom tak zlikvidovat, i kdyby šlo o takhle důležitou silnici, ne?
AF-1
Příspěvky: 560
Registrován: 16.3.2009 13:54:56

Re: [D43] Obecně

Příspěvek od AF-1 »

Presunul se kostel v Moste, presunout o 100 metru haldu navazky s kytkami by asi nemel byt takovy problem...
kot
Příspěvky: 10538
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: [D43] Obecně

Příspěvek od kot »

A ten se přesunoval před hooodně lety...Takže dnes by to (snad) šlo snadněji. Ale zase by trvalo výrazně déle "papírování".
ttc
Příspěvky: 431
Registrován: 9.2.2012 14:50:39

Re: [D43] Obecně

Příspěvek od ttc »

To KarelLer:

Má poznámka byla obecná, nehledal jsem co tam roste... jen mi prostě příjde zajímavé, že tam dokáže přežít či se rozšířit něco v místě člověkem natolik ovlivněné a my to pak chráníme jako nedotkutelné....

Mrkni na Novomlýnské nádrže - před 40 lety to bylo diskutováno jako ničení přírody a teď toto protiekologické dílo chráníme jako ptačí oblast....

... nebo mrkni na historická opuštěná lidská sídla... stačí třeba Turecko, Myanmar, Mexiko či Peru - nejznámější památky dávných generací byly před znovuobjevením zarostlé vegetací natolik, že o nich skoro ani místní nevěděli.... V malém pak stačí v ČR mrknout na hrady (resp. zříceniny) z 10-14 století (ty jsou skoro v každém okrese)....

... prostě mám pocit že příroda si mnohdy poradí sama možné lépe než po lidských proekologických zásazích

... vnímám to tak, že pokud by se kvůli silnici mělo zasypat rašeliniště, jež vznikalo tisíce let, tak pojďme posunout silnici o kus vedle, ale chránit něco co jen tak vzniklo v posledních 100 letech mi příjde moc....
Matezs
Příspěvky: 353
Registrován: 24.1.2020 0:21:07
Bydliště: Svitavy

Re: [D43] Obecně

Příspěvek od Matezs »

Svitávka - SM: Následně proběhla aktualizace tahové studie, která bude předložena na CK MD do 05/2021“, s ekonomickým
hodnocením efektivnosti a návrhem další etapizace tahu.

https://mapapp.rsd.cz/Upload/Stavby/488 ... -kraje.pdf
https://mapapp.rsd.cz/Upload/Stavby/499 ... -mesto.pdf
KarelLer
Příspěvky: 699
Registrován: 25.12.2016 16:03:46
Bydliště: Morava

Re: [D43] Obecně

Příspěvek od KarelLer »

26. 3. došlo k aktualizaci všech letáků S43. Nějaké zásadní novinky tam nevidím.
kot
Příspěvky: 10538
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: [D43] Obecně

Příspěvek od kot »

Takže Karle vidíš sám, co se děje po platnosti nových ZÚR... :zvraci:
Aram96
Příspěvky: 7912
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: [D43] Obecně

Příspěvek od Aram96 »

Na úseky D1-Kuřim-Bořitov bude muset proběhnout technicko-ekonomická studie. Popravdě u úseku Kuřim-Bořitov vůbec nechápu její smysl, asi je potřeba ještě zaplatit někomu studii, než se začne zpracovávat dokumentace pro proces EIA. Kategorie se ví, kde mají být MÚK také, nevím co se má jako hodnotit na ekonomice, když před lety byly schváleny záměry projektu na téměř identickou stavbu. Myslím, že tohle mohlo klidně počkat a nemuselo to brzdit EIU. :crazy: Každopádně jsou to stavby, které by mohly být prvním pokusným králíkem pro nový stavební zákon, pokud teda vznikne. :lol: Ten "brněnský" úsek určitě, podobně tak nejspíš i jižní obchvat Kuřimi.
Tomas 1975
Příspěvky: 710
Registrován: 22.9.2009 20:02:33

Re: [D43] Obecně

Příspěvek od Tomas 1975 »

Pár informací na stránkách zpravodaje města Jevíčka...

https://www.jevicko.cz/files/files/soub ... _duben.pdf
Matezs
Příspěvky: 353
Registrován: 24.1.2020 0:21:07
Bydliště: Svitavy

Re: [D43] Obecně

Příspěvek od Matezs »

Online rozhovor s RM 22.4. v 17:30 na FB: Na slovíčko s Radkem Mátlem o aktuálním stavu dopravních staveb v Pardubickém kraji https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A ... wBYjF1rfjf
Je možné zaslat dotazy.
KarelLer
Příspěvky: 699
Registrován: 25.12.2016 16:03:46
Bydliště: Morava

Re: [D43] Obecně

Příspěvek od KarelLer »

Teď jsem si přečetl Mátlovu odpověď v dnešním článku tady: https://zdopravy.cz/od-roku-2009-doslo- ... rsd-79485/
základním problémem je neustálá nejistota kolem Zásad územního rozvoje (ZÚR), bez kterých nelze pokračovat v přípravě jednotlivých klíčových staveb. Poslední aktualizace byla schválena v září loňského roku a jsou stále předmětem soudních sporů, v současné době se to týká dálnice D52 i nové kapacitní silnice I/43.
Aktuálně běží nějaký soudní spor ohledně S43?
Aram96
Příspěvky: 7912
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: [D43] Obecně

Příspěvek od Aram96 »

Tak za chvíli už to asi nebude ani I/43, resp. S43, ale I/73. Jsem zvědavý, kolik názvů ještě do její realizace vznikne. :lol:
https://www.youtube.com/watch?v=vmELGiC ... 9stv%C3%AD
Každopádně senátorka Vítková informovala, že na tomto sezení Ing.Sosna opět obhajoval v severní části střídavý 3-pruh.

Někdy před týdnem jsem psal ministru Havlíčkovi, jestli je ještě možnost toto rozhodnutí CK MD změnit, protože prostě nedává moc smysl. Tak mi dal za pravdu, že to ještě budou řešit, že mají obavy, že velká část dopravy zůstane na staré I/43, ale že to zároveň musí vyjít ekonomicky .. takže jako bitva asi není úplně prohraná, ale ve světlejší zítřky moc nedoufám. A jestli budou mít MD v příští vládě Piráti, tak to můžeme zabalit rovnou. :(

A btw v té ukázce Sosna vedl ty trapné kecy o urychlení D52 díky sjednocení úseků dohromady. Nemám z něj dlouhodobě dobrý pocit, spíše mám strach, že si půjde s eventuálními piráty dost na ruku, tzn. silnice fuj, koleje budiž.
Kuba
Příspěvky: 1404
Registrován: 13.5.2009 17:41:16

Re: [D43] Obecně

Příspěvek od Kuba »

Dokud bude na CK sedět tenhle blbec (Sosna), tak se nic normálního stavět nebude. Už to píšu 10 let, ten člověk už je tam tak 20 let a já nevím jak dlouho tam ještě bude. To je naprostá žába na prameni. Ať už s těmi modely HDM-4 jdou někam.
kot
Příspěvky: 10538
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: [D43] Obecně

Příspěvek od kot »

Ví někdo kolik mu je let ? Třeba brzy bude v důchodu...
Kuba
Příspěvky: 1404
Registrován: 13.5.2009 17:41:16

Re: [D43] Obecně

Příspěvek od Kuba »

Tak opravuji. Na pozici ředitele odboru strategie MDČR je od roku 2010, předtím byl v SUDOPu. ČVUT dodělal v r. 1998, tak mu bude okolo 50 let.
https://www.mdcr.cz/Ministerstvo/Vedeni ... udek-Sosna
Aram96
Příspěvky: 7912
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: [D43] Obecně

Příspěvek od Aram96 »

Samozřejmě ho neznám, tak nechci soudit. Ale kdykoli jsem četl nějaké jeho vyjádření, tak se mě ježily chlupy na zádech. U něj to na důchod právě nevypadá ještě dlouhou dobu, o to hůř. Každopádně je to ten pán, který dělá strategie tak, že se má např. do koridoru Praha-Beroun narvat jednotky, možná desítky mld na modernizaci, aby se vzápětí (dle strategie) začal stavět tunel Praha-Beroun .. tak mi řekněte, jestli tohle může někdo myslet vážně. :zvraci: Vůbec bych se nedivil, kdyby on byl taktéž hlava toho, že 4-pruh pro tunel pod Bílinou je zbytečnost a podobná ta nejvíc nesmyslná rozhodnutí CK MD nebo obecně MD, ale to je jen domněnka. Pardon za OT.

U severní části D43 je podle mě největší problém to, že "někdo naznal", že většina mostů se musí postavit nově. To tu stavbu enormně prodraží a pak se ani nedivím, že nemůže vycházet ekonomika na 4-pruh. Na druhou stranu rozdíl mezi 15,5 m vozovky a 21,5 metry není zas tak velký, zvlášť když už S21,5 je SDP. :kladivo: No jsem zvědav.
bumbik
Příspěvky: 7958
Registrován: 15.12.2010 11:58:09
Bydliště: poblíž III/4806 a D48

Re: [D43] Obecně

Příspěvek od bumbik »

Dálnice na papíře už máme, ještě je postavit ...
Aram96
Příspěvky: 7912
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: [D43] Obecně

Příspěvek od Aram96 »

Čím více politické síly za 4-pruh, tím lépe. :ok:
Honzl
Příspěvky: 287
Registrován: 9.11.2017 23:11:08

Re: [D43] Obecně

Příspěvek od Honzl »

Neměl by někdo seznam členů té Centrální komise? Možná by to bylo zajímavé čtení a taky by se jim dalo psát a vytýkat jim jejich ultrakonzervativní a nestrategická rozhodnutí a upozorňovat na ně veřejnost a zvýšit tak tlak na strategické plánování (viz tedy D43). Vypadá to totiž tak, že jinde, třeba ohledně D19, se toho tahle generace díky členům této komise nedočká.
kot
Příspěvky: 10538
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: [D43] Obecně

Příspěvek od kot »

Taky je otázka, kolik bude financí na výstavbu. Jinak slibem nezarmoutíš !
Odpovědět

Zpět na „I/73“