[D48] Frýdek-Místek, obchvat

Bělotín – Frýdek-Místek – Český Těšín
Odpovědět
Honey72
Příspěvky: 5269
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: [D48] Frýdek-Místek, obchvat

Příspěvek od Honey72 »

Akorát, že teď už to dodatečné dostavění větví bude komplikované. Místa je tam sice habaděj, ale tam kde potřebujete rozšíření o odpojovací a připojovací pruh jsou zrovna jako naschvál estakády a rampě NJ-OV se trošku pletou nadjezdy.
Možná "jednoduším" způsobem by byla výstavba kolektorové vratné větve, společné pro oba směry. Jak pro NJ-OV, tak i OV-NJ.
Přílohy
fm.48.56.jpg
fm.48.56.jpg (382.4 KiB) Zobrazeno 1272 x
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
michal
Příspěvky: 4583
Registrován: 14.3.2009 8:53:04

Re: [D48] Frýdek-Místek, obchvat

Příspěvek od michal »

Hezký návrh, ta rampa by musela jít pod dálnicí, jinak by si místní mysleli, že jim tam bude hučet na mostě D1... :roll:
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6841
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: [D48] Frýdek-Místek, obchvat

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Směr OV-Příbor je v pohodě. Opačný směr buď honey72 navrženou vratkou, vysokým nadjezdem v místě MÚK - proti obému ale bude tuhý odpor obyvatel nebo umožnit otočení na MÚK Frýdlantská, v dálniční optice to není zas tak daleko.
R48 -> D48 se podařilo!
michal
Příspěvky: 4583
Registrován: 14.3.2009 8:53:04

Re: [D48] Frýdek-Místek, obchvat

Příspěvek od michal »

Martin z Ostravy píše:Směr OV-Příbor je v pohodě.
Myslíte "vratkou"? Ta by se vešla do norem?
Honey72
Příspěvky: 5269
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: [D48] Frýdek-Místek, obchvat

Příspěvek od Honey72 »

Když můžeme stavět uzly s kruhovým objezdem :) Vratka by musela být zahrabána, takže by z ní byl tunel se šedesátkou :)

Lze vybudovat vysoké estakády přes současné nadjezdy, ale v prostoru městské zástavby nemyslitelné. Leda by byl F-M provincií Číny. Tam je možné všechno :)
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
mapman
Autor
Příspěvky: 5765
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: [D48] Frýdek-Místek, obchvat

Příspěvek od mapman »

Já mám ještě jiné a velmi levné řešení :)
https://mapy.cz/s/gasapajepo
momoz
Příspěvky: 150
Registrován: 24.8.2019 21:39:19

Re: [D48] Frýdek-Místek, obchvat

Příspěvek od momoz »

Neví někdo jak pokračuje pokládka CBK? Pokud pamatuju, tak posledně měli komplet položen úsek od ČT až po MOLku v Dobé.
davidb
Příspěvky: 522
Registrován: 19.4.2018 21:38:53
Bydliště: Vratimov

Re: [D48] Frýdek-Místek, obchvat

Příspěvek od davidb »

Já jsem teď narazil na další chybu. A nebo mě vyvedete z omylu, že jsem něco přehlédl.
Nebo že takové připojení se do dálnic vůbec nedělá.

Zítra jedu z Ostravy do Beskyd a potřebuji se stavit k Olešné. A z Olešné se směr Beskydy dá jedině přes město? Chybí tam napojení Příborská (z obou směrů) - ČT.

https://mapy.cz/s/jufahonovo
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6841
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: [D48] Frýdek-Místek, obchvat

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Tak pořád je to dálnice, vyvádějící z města především tranzitní dopravu a ne sběrná městská silnice. Účelem dálnice skutečně není pokrývat tyto velmi krátké relace v rámci města.
Nelze mít sjezd ke každému lokálnímu cíli.
R48 -> D48 se podařilo!
Aram96
Příspěvky: 7898
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: [D48] Frýdek-Místek, obchvat

Příspěvek od Aram96 »

davidb píše:Já jsem teď narazil na další chybu. A nebo mě vyvedete z omylu, že jsem něco přehlédl.
Nebo že takové připojení se do dálnic vůbec nedělá.

Zítra jedu z Ostravy do Beskyd a potřebuji se stavit k Olešné. A z Olešné se směr Beskydy dá jedině přes město? Chybí tam napojení Příborská (z obou směrů) - ČT.

https://mapy.cz/s/jufahonovo
Chybí, ale to bych v žádném případě nepovažoval za problém, spíše naopak. Taková doprava ať si opravdu klidně město projede.

Ty rampy mezi D48 a D56 .. na ty estakády, kde je odstavný pruh, by to nešlo řešit mírným zúžením pruhů a nacpáním přídatného místo odstavného ? Předpokládám, že obchvat je v R25,5, tudíž 3,75 m pruhy a odstavný 2,5 m ne ? Tam by přece šlo vyznačit 3+3,5+3 ne ? Stačí snížit MPR na 110 nebo 120 a zakázat předjíždění NA na tom kousku. Nebo se ty přídatné pruhy na estakády opravdu nevejdou ? Odstavný tam všude je.
Horší bude ale určitě rampa NJ>OVA, protože by asi musela vést (je jedno kde) nad terénem a zvýšila by hluk. :(
Každopádně to krásně ukazuje, jaká chyba byla stavět tu MÚK takhle polovičatě. Rampa OVA>NJ by neměla být problém přímo u MÚK D56xD48. NJ>OVA by technicky nemusela být problém, ale bude velký problém s jejím povolením kvůli hluku. Nebo to řešit tak, jak namaloval mapman. Mě by to řešení asi nevadilo. Horší je, že by pak ale navigace hnali tuto dopravu stejně přes město, protože ta zajížďka bude už fakt velká.
Popravdě, tohle všechno bude hodně nouzové řešení, to už radši nepočítám, že by se musela sehnat výjimka pro vzdálenost k vedlejší MÚK na D48, ale nebránil bych se i nějakým na první pohled krkolomným řešením ala rampa na rychlost 40 km/h apod. Pokud bude mít dostatečný prostor na zpomalení a následné rozjetí, tak ať se postaví klidně nějaký klikyhák - jak výškový, tak směrový - hlavně když ty dálnice budou propojené všesměrně.
To, co nakreslil Honey, mi přijde zbytečně předimenzované a neřeší to to hlavní - rampu nad dálnicí a její problém s projednáním kvůli zástavbě.

klikyhák vedl by sice nad dálnicí, ale od zástavby pořád v rámci možností daleko. Jedinou výjimkou je ta samostatná stavba přímo u MÚK - ta se asi bude muset vykoupit v každém případě nějaké vratné rampy.
Mnohem hůře projednatelný návrh ale pravděpodobně levnější.
Rampa OVA>NJ. Samozřejmě pokud se ty přídatné pruhy na estakády vlezou.
Honey72
Příspěvky: 5269
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: [D48] Frýdek-Místek, obchvat

Příspěvek od Honey72 »

Jak říkám. Technicky lze postavit všechno. Dokonce i most zakrýt do tubusu, aby nerušil hlukem. Ani prudký oblouk na větvi nevadí, protože ten provoz nebude zátěžový. Ale vždy tu bude problém s rozšířením o odbočovací a připojovací pruh. Je to jen Rko, žádná D1. Vzdálenost k další MÚK rovněž nehraje moc do karet, aby se pak kvůli tomu musely přistavovat estakády pro kolektory.

Vratné větve jsem zaznamenal hojně v Turecku, ať úrovňové, tak i mimoúrovňové. Budují se tam v případech, aby nebyla drahá a věčně ucpaná MÚK co kilometr. Prostě sjedeš a ten kousek se vrátíš.

https://www.google.cz/maps/@40.9884123, ... a=!3m1!1e3
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Aram96
Příspěvky: 7898
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: [D48] Frýdek-Místek, obchvat

Příspěvek od Aram96 »

No a na to Rko to určitě nevejde na těch estakádách ? Odstavný tam je, nestačilo by jen kosmeticky zúžit pruhy ? Rychlý úzký (3,0 m) přece určitě nevadí, zakáže se tam předjíždění NA. Rychlý jen 3 m je všude možně, v tom bych problém neviděl. A pravý zúžit na 3,5 je rovněž na mnoha místech standard.
Podle mě užší pruhy, MPR 110-120 a přídatný pruh na úkor odstavného jsou stokrát lepší řešení než to, co se chystá na D48 u NJ. Tam má mít připojovací pruh max 50 m a MPR tam bude kvůli tomu 80 km/h. Proti tomuto by byla úprava tady u FM luxusem.
Honey72
Příspěvky: 5269
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: [D48] Frýdek-Místek, obchvat

Příspěvek od Honey72 »

Neboj Arame. Než se k tomu investor rozhoupe, budou ty estakády staré jako ta u Nového Jičína a nějaká výjimka už půjde :-)
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
kot
Příspěvky: 10512
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: [D48] Frýdek-Místek, obchvat

Příspěvek od kot »

To není veselý fór Honey...
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6841
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: [D48] Frýdek-Místek, obchvat

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Je třeba si reálně říct, že s těmi MÚK už se nikdy nic dělat nebude.
R48 -> D48 se podařilo!
Aram96
Příspěvky: 7898
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: [D48] Frýdek-Místek, obchvat

Příspěvek od Aram96 »

Já teda doufám, že tohle nezůstane nedořešeno. Je to fakt od začátku chyba. Ostatně samo o sobě o tom vypovídá i to, že přesně touto diskusí začíná i celé vlákno tohoto fóra. :)
A bral bych to jako poučení do budoucna - tam kde se připravuje nesmysl - tak ho prostě předělat na správnou podobu kdykoli v průběhu přípravy, zkušenosti jsou takové, že ve výsledku to stavbu stejně nijak nezdrželo. :crazy:
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6841
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: [D48] Frýdek-Místek, obchvat

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Páska je přestřižená, chlebíčky snězeny, proseco z lidlu vypito, v tabulce odškrnuto, odměny rozdány. Fertig.
Co vím, tak si na to nikdo nestěžoval v přípravě, ani město. Neudělala se žádná příprava nápravy ani později ve stavbě, nechystá se nic teď. Hlavně ty, kteří by to v tom něco dělat mohli to, podle mě, absolutně nezajímá.
Vždyť se neřeší ani zprasek v podobě MÚK Sedlice nebo se za 20 let neprotáhl ani ten pitomý odbočovák na MÚK Hněvotín, kde by se to vešlo i do stávajícího záboru.
Tak proč zrovna u F-M, by někdo řešil složité nadjezdy, problém s lidma okolo atd.
R48 -> D48 se podařilo!
mapman
Autor
Příspěvky: 5765
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: [D48] Frýdek-Místek, obchvat

Příspěvek od mapman »

Řešit se to musí a bude, protože stávající průtah městem bude časem převedený na kraj do sítě silnic II. třídy a město tam chce zakázat vjezd tranzitní nákladní dopravě. Což ale nepůjde, dokud se nevyřeší směrování tranzitu z D48 na D56 všesměrně. To mnou načrtnuté řešení je v tuto chvíli minimum, které musí vzniknout, aby se tento problém dal alespoň provizorně vyřešit.
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6841
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: [D48] Frýdek-Místek, obchvat

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Ve stejném čase jako se převadí I/35 v Olomouci? Nebo už se legislativa změnila a můžeš si převod na kraj vynutit?
I když je fakt, že na I/35 je historicky tranzit, dle původní legislativy, zakázan, takže tam chyběla tato motivace.
R48 -> D48 se podařilo!
mapman
Autor
Příspěvky: 5765
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: [D48] Frýdek-Místek, obchvat

Příspěvek od mapman »

MS kraj si přebírá komunikace bez jakýchkoliv problémů, to u OL kraje neplatí. Dva jiné světy.
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6841
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: [D48] Frýdek-Místek, obchvat

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Ok, a už se v tom teda dělají nějaké kroky? Je zadána studie na řešení toho problému nebo se čeká na to, jak výrazná ta relace vůbec bude a jak moc to bude městu/kraji vadit?
R48 -> D48 se podařilo!
mapman
Autor
Příspěvky: 5765
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: [D48] Frýdek-Místek, obchvat

Příspěvek od mapman »

Zatím je to ve fázi, kdy ŘSD Ostrava o problému ví, ale neřeší ho. Nejdříve se tyto stavby dokončí a až pak se bude řešit, co s tím dál. Stejně by se správně mělo 5 let počkat kvůli udržitelnosti evropského spolufinancování, než se začne stavba upravovat...
michal
Příspěvky: 4583
Registrován: 14.3.2009 8:53:04

Re: [D48] Frýdek-Místek, obchvat

Příspěvek od michal »

Tohle než se vypapíruje asi zabere podstatně déle než 5 let ne? :D
Aram96
Příspěvky: 7898
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: [D48] Frýdek-Místek, obchvat

Příspěvek od Aram96 »

mapman píše:Řešit se to musí a bude, protože stávající průtah městem bude časem převedený na kraj do sítě silnic II. třídy a město tam chce zakázat vjezd tranzitní nákladní dopravě. Což ale nepůjde, dokud se nevyřeší směrování tranzitu z D48 na D56 všesměrně. To mnou načrtnuté řešení je v tuto chvíli minimum, které musí vzniknout, aby se tento problém dal alespoň provizorně vyřešit.
Souhlas, že jako provizorní řešení (i kdyby na 10 let), by to být mohlo. Pro NA nic problémového. Jen se obávám, že OA budou nadále využívat město. Ale ty tam samozřejmě nenadělají zdaleka tolik hluku, zplodin apod.
Warcz
Příspěvky: 2091
Registrován: 14.3.2009 14:50:43

Re: [D48] Frýdek-Místek, obchvat

Příspěvek od Warcz »

a udělat ty sjezdy/ najezdy na 17 listopadu ? Reálně spíše nájezd: https://screenrec.com/share/yYv3CtTUIA
Odpovědět

Zpět na „D48“