(PL) Číňané chtějí stavět A2

Články z novin a internetu - zahraniční
Zamčeno
Sopko
Příspěvky: 149
Registrován: 26.3.2009 6:59:03

Re: (PL) Číňané chtějí stavět A2

Příspěvek od Sopko »

hm, zajímavé. Myslím, že by podobná konkurence prospěla i u nás. V Čechách to obvykle dopadne tak, že se firmy dohodnou dopředu, kdo kterou stavbu vyhraje, navíc se tvoří taková zvláštní konsorcia typu Sdružení pro výstavbu úseku xxx a pak náklady lezou ukrutně nahoru
hh
Autor
Příspěvky: 2554
Registrován: 19.3.2009 16:35:53

Re: (PL) Číňané chtějí stavět A2

Příspěvek od hh »

Akorát mi tam přišlo už trochu přitažené za vlasy ten odstavec o drahých českých dálnicích. S Německem srovnávejme, ok, ale ty polské rovinky v polích, nikde nic, to snad dá rozum, že to je fest levnější ne ...
Lenny
Autor
Příspěvky: 10800
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: (PL) Číňané chtějí stavět A2

Příspěvek od Lenny »

Sopko píše:hm, zajímavé. Myslím, že by podobná konkurence prospěla i u nás. V Čechách to obvykle dopadne tak, že se firmy dohodnou dopředu, kdo kterou stavbu vyhraje, navíc se tvoří taková zvláštní konsorcia typu Sdružení pro výstavbu úseku xxx a pak náklady lezou ukrutně nahoru
Opravdu a kde se o těchto dohodách můžu dočíst? Ony jsou někde zveřejněny? A pokud ne, tak na základě čeho to tvrdíte? Opravdu máte své tvrzení podložené?

Docela mě to zajímá, zatím nikdo nic takového nepředložil.
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
Sopko
Příspěvky: 149
Registrován: 26.3.2009 6:59:03

Re: (PL) Číňané chtějí stavět A2

Příspěvek od Sopko »

Lenny píše:Opravdu a kde se o těchto dohodách můžu dočíst? Ony jsou někde zveřejněny? A pokud ne, tak na základě čeho to tvrdíte? Opravdu máte své tvrzení podložené?
Docela mě to zajímá, zatím nikdo nic takového nepředložil.
Zápisy z jednání samozřejmě nepředložím... jasnou odpovědí je u nás dosahovaná cena výstavby dálnic a různé skryté penězo tunely. Doporučuji si přečíst článek Komedie na Ředitelství silnic a dálnic http://www.ct24.cz/blogy/64115-komedie- ... -a-dalnic/
Člověk by se smál ... kdyby to nebylo k pláči. Mohlo se toho postavit výrazně víc, kdyby z každé stavby neodtékalo x % na různé úplatky a všimné úředníkům, ministrům a dalším zúčastněným :cry:
rumpeak
Příspěvky: 809
Registrován: 29.5.2009 7:47:12
Bydliště: Ostrava (předtím Bruntál a předtím Havířov) - když se stěhuji, tak jedině někam, kudy vede I/11 :)

Re: (PL) Číňané chtějí stavět A2

Příspěvek od rumpeak »

To že něco není psáno, ještě neznamená, že to není dáno. To že jde část peněz na výstavbu zpět do ministerských a podobných kapes je věc obecně známá a jestli Lennyho zajímá nějaký zápis, tak je to třeba zápis o sumě, kterou stát musel zaplatit H&C při odstoupení od smlouvy o D47, protože izraelci si samozřejmě 10% vyplacených na úplatcích chtěli pojistit. Že 10% je v takovýchto jednáních standardní sazby mám od osoby velmi velmi blízké (účastnící se jednání s H&C) podpisu této dohody.
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: (PL) Číňané chtějí stavět A2

Příspěvek od Standa »

Sopko píše:...
Doporučuji si přečíst článek Komedie na Ředitelství silnic a dálnic http://www.ct24.cz/blogy/64115-komedie- ... -a-dalnic/
Člověk by se smál ... kdyby to nebylo k pláči. Mohlo se toho postavit výrazně víc, kdyby z každé stavby neodtékalo x % na různé úplatky a všimné úředníkům, ministrům a dalším zúčastněným :cry:
No ten článek je třeba dělit "bulharským koeficientem", stejně jako třeba pravidelné "objevné" články na aktualne.cz. Blíží se volby a je evidentní, čí barvy tentokrát "pro změnu" obhajuje "nezávislá" veřejnoprávní televize, kterou si všichni povinně platíme (bylo by jistě zajímavé sledovat toky peněz a jejich transparentnost v ČT, tam by taky asi lítala zajímavá % ;) ).

Zpět k tématu. Je potřeba si uvědomit, že jsme v EU a pokud by se nějakým výrazně nadstandardním způsobem dalo přiživovat na stavbě našich dálnic, procpali by sem nepochybně bruselští lobbysté své koně (třeba s pomocí útoků EK na výběrová řízení pořádaná ŘSD). Nic takového se ale, pokud je mi známo, nekoná, takže to asi nebude tak hrozné. Tím samozřejmě nechci tvrdit, že se nějaké to % nemůže občas někam zatoulat, ale až tak moc nových km by se za to asi nepostavilo.
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: (PL) Číňané chtějí stavět A2

Příspěvek od Standa »

rumpeak píše:To že něco není psáno, ještě neznamená, že to není dáno. To že jde část peněz na výstavbu zpět do ministerských a podobných kapes je věc obecně známá a jestli Lennyho zajímá nějaký zápis, tak je to třeba zápis o sumě, kterou stát musel zaplatit H&C při odstoupení od smlouvy o D47, protože izraelci si samozřejmě 10% vyplacených na úplatcích chtěli pojistit. Že 10% je v takovýchto jednáních standardní sazby mám od osoby velmi velmi blízké (účastnící se jednání s H&C) podpisu této dohody.
Tak tohle byla vůbec dost zajímavá operace ;) , mám určité podezření, že tady se s tím odstoupením počítalo od začátku a proto byly stornopoplatky tak vysoké. Ale pokud by se rovnaly výši již rozdaných úplatků, dělala by to izraelská firma zadarmo, což bych považoval za hodně dobrý vtip :lol: !
JirkaS
Příspěvky: 2805
Registrován: 14.3.2009 19:25:07

Re: (PL) Číňané chtějí stavět A2

Příspěvek od JirkaS »

Standa píše:Zpět k tématu. Je potřeba si uvědomit, že jsme v EU a pokud by se nějakým výrazně nadstandardním způsobem dalo přiživovat na stavbě našich dálnic, procpali by sem nepochybně bruselští lobbysté své koně (třeba s pomocí útoků EK na výběrová řízení pořádaná ŘSD). Nic takového se ale, pokud je mi známo, nekoná, takže to asi nebude tak hrozné. Tím samozřejmě nechci tvrdit, že se nějaké to % nemůže občas někam zatoulat, ale až tak moc nových km by se za to asi nepostavilo.
Nemyslím si, že to, že na systém Brusel neútočí (z jakýchkoliv důvodů), je důkazem toho, že je čistý. Jednak není potřeba protlačovat své koně, ti už tu jsou - spousta místních firem má nadnárodního vlastníka. A za druhé - vemte si Itálii. Tam šlo o účast mafie na stavbách všeho druhu, všichni o tom věděli a žádný tlak z Bruselu nebyl.
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: (PL) Číňané chtějí stavět A2

Příspěvek od Standa »

JirkaS píše:...
Nemyslím si, že to, že na systém Brusel neútočí (z jakýchkoliv důvodů), je důkazem toho, že je čistý. Jednak není potřeba protlačovat své koně, ti už tu jsou - spousta místních firem má nadnárodního vlastníka. A za druhé - vemte si Itálii. Tam šlo o účast mafie na stavbách všeho druhu, všichni o tom věděli a žádný tlak z Bruselu nebyl.
Čistý taky určitě není, ale nevybočuje z řady až tolik, jak se nám snaží neustále někdo připomínat (dnes mi například dorazil do mailu dopis jedné kandidátky za SZ, kde samozřejmě "naše předražené dálnice" nemohly být opomenuty). Zákony trhu fungují neúprosně, pokud se někde může realizovat větší zisk, než je obvyklé, má o tento obchod zájem větší množství firem - velké zahraniční firmy tu sice samozřejmě působí, ale určitě ne všechny, takže zájemců by určitě bylo pořád dost, kdyby to opravdu stálo za to. Co se týče Itálie, v dobách největší slávy italské mafie byl ještě Brusel (přesněji bruselská eurokratická mafie) v plenkách, takže měli trochu volnější pole působnosti. Navíc dost silně pochybuji, že by naše "struktury" bral někdo ve světě tak vážně, jako italskou mafii, a nechal se od případného lukrativního obchodu odehnat. A trochu na odlehčení na závěr: mafie - nemafie, jak rádi jezdíme po kvalitních a téměř všude vedoucích italských dálnicích ;) ...
Lenny
Autor
Příspěvky: 10800
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: (PL) Číňané chtějí stavět A2

Příspěvek od Lenny »

Sopko píše:Zápisy z jednání samozřejmě nepředložím... jasnou odpovědí je u nás dosahovaná cena výstavby dálnic a různé skryté penězo tunely. Doporučuji si přečíst článek Komedie na Ředitelství silnic a dálnic http://www.ct24.cz/blogy/64115-komedie- ... -a-dalnic/
Člověk by se smál ... kdyby to nebylo k pláči. Mohlo se toho postavit výrazně víc, kdyby z každé stavby neodtékalo x % na různé úplatky a všimné úředníkům, ministrům a dalším zúčastněným :cry:
Mě vysoutěžená cena říká, že za nižší peníze tu není nikdo ochotný stavět. Kdyby na tuzemském trhu byla možnost dosahnout nějaký nadprůměrný zisk ve srovnání z okolními zeměmi, tak by už tu firmy z okolních států přímo stavěli. Ale není tomu tak.

Neříkám, že někdy se nemůže stát, že někdo dá nějaké všimné, ale řeči o tom, že se to děje neustále a všude a je to naprosto normální, mě vyloženě nadzvedává ze židle.

Přestaňte konečně porovnávat hrušky z jablky. To že někde v nějakých novinách nebo servru napíše nějaký pisálek, který si plete domíchávač s bagrem a stále si myslí, že dnes se staví z cementu a písku a nutně u každé stavby musí být míchačka atd., že se v libovolné zahraniční zemi staví levněji. Tak je to LŽIVÁ INFORMACE, která nemá se skutečností nic společného! On už neví, co je v dáné ceně započítáno a co ne. Jen srovnává hrušky z meruňkami.

Zpátky k tématu:
Slyšeli jste někdy, jak taková čínská dodávka vypadá? Čínané si dovezou všechny stroje i lidi z Činy, a pro místní žádná práce na stavbě nezbyde. Neřikám ani, že je to špatně a ani, že je to dobře.
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
Sopko
Příspěvky: 149
Registrován: 26.3.2009 6:59:03

Re: (PL) Číňané chtějí stavět A2

Příspěvek od Sopko »

Lenny píše:Zpátky k tématu:
Slyšeli jste někdy, jak taková čínská dodávka vypadá? Čínané si dovezou všechny stroje i lidi z Činy, a pro místní žádná práce na stavbě nezbyde. Neřikám ani, že je to špatně a ani, že je to dobře.
Na jedné větší stavbě v Praze jsem se jako zástupce investora pohyboval. Dodavatel Stabag. Musím konstatovat, že jediný Čech tam byl stavbyvedoucí, zbytek Slováci, Ukrajinci, Mongolové a další asiati. Velitel té stavby nám říkal, že to je typická současná situace v českém stavebnictví
Lenny
Autor
Příspěvky: 10800
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: (PL) Číňané chtějí stavět A2

Příspěvek od Lenny »

Sopko píše:Na jedné větší stavbě v Praze jsem se jako zástupce investora pohyboval. Dodavatel Stabag. Musím konstatovat, že jediný Čech tam byl stavbyvedoucí, zbytek Slováci, Ukrajinci, Mongolové a další asiati. Velitel té stavby nám říkal, že to je typická současná situace v českém stavebnictví
To tam všichni dělali helfry? Pokud ne, jak to dopadlo s kvalitou?

Rozhodně bych to nenazval typickou situací. Ale na většině staveb, na kterých jsem se pohyboval byla převaha Čechů a Slováků.
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
Zamčeno

Zpět na „2009 Svět“