Evropa mimo EU všeobecně + seznam států

Odpovědět
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22513
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Evropa mimo EU všeobecně + seznam států

Příspěvek od Diaľničiar »

Evropou se myslí státy, které nejsou členy EU. Jsou to státy bohaté a vyspělé (Švýcarsko, Norsko atd.), ale taky sem patří země chudé (Albánie, Ukrajina atd.). Státy jako Vatikán jsou zde pouze formálně.

Seznam států v podsekci Evropa:

Albánie
Andorra
Bělorusko
Bosna a Hercegovina
Černá Hora
Island
Kosovo
Lichtenštejnsko
Severní Makedonie
Spojené království Velké Británie a Severního Irska
Moldavsko
Monako
Norsko
Rusko
San Marino
Srbsko
Švýcarsko
Ukrajina
Vatikán

Aktuální počet států: 19 ... 100%
Naposledy upravil(a) Diaľničiar dne 20.12.2020 23:28:15, celkem upraveno 2 x.
Důvod: aktualizace obsahu
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22513
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Evropa všeobecně + seznam států

Příspěvek od Diaľničiar »

tady je taková polo-profi mapa dálniční sítě států bývalé Jugoslávie:

MK, SRB, MNE, BiH, HR, SLO (vypsané důležité silniční objekty = tunely, mosty)

Slovinsko a Chorvatsko jsou sice členy EU, ale pro lepší představivost to dávám do fóra sem do tohoto všeobecního vlákna, protože kdo sleduje tyto státy, tak si dovede jednotlivé úseky v provozu/ve výstavbě lépe představit jak se kde který nachází a jaké spojení se kde črtá.
Naposledy upravil(a) Diaľničiar dne 5.7.2021 8:27:28, celkem upraveno 3 x.
Důvod: aktualizace mapy k 12/2018
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22513
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Evropa všeobecně + seznam států

Příspěvek od Diaľničiar »

V období od 5.12. do 20.12. jsem aktualizoval přečetl všechny témy/státy v této sekci. :arrow:

*aktualizoval jsem základní údaje
*opravil/doplnil jsem nefunkční odkazy na oficiální instituce
*opravil aneb odstranil jsem jiné nefunkční odkazy, s dohledáním obsahu tak, aby byl zachován smysl příspěvku
*nevyhnutné množství příspěvků jsem smazal: cca. 40 převážně vlastních příspěvků
- z toho asi 30 z Ruska, Ukrajiny a Srbska (nejčastěji pouhý odkaz na článek, který zanikl, nemá to dopad na historii napsaného v rámci debat)
*ke všem státům jsem se snažil aktualizovat data silniční infrastruktury včetně map z hlediska logistického významu z mezinárodního pohledu + stav prostředí a dle rozsahu samotného obsahu to pak šlo do náležité hloubky
*aktualizace nových staveb, připravovaných staveb aneb přehled výstavby dálniční, rychlostní sítě aneb významnějsích silnic atd.
*vícero států má vícero příspěvků za sebou vzhledem k rozsahu prací a chybějících informací

Stalo se tak po 4,5-5 letech, respektivě to jde až k založení fóra, kdy jsem to dělal naposled v tomto rozsahu. Shrnutí jsou za období cca. 10 let a je to přibližně ve stejném duchu stát od státu. A bohužel, poslední 2 roky jsem ve fóru celkově málo, takže nyní je těch informací někde opravdu hodně.

Zásadní novinky v rámci mnoha států: v Evropě mimo EU to rozhodně žije, co se silniční výstavby týče

*Norsko realizuje svůj největší dopravně-silniční plán, takže je se na co dívat
*Černá Hora staví 1. dálnici
*Bosna a Hercegovina má celkem více než 200 km dálnic v provozu
*Kosovo, Albánie i Severní Makedonie taky realizují dálniční sítě rychleji, než se možná čekalo
*Srbsko dokončilo mnoho rozestavěných dálnic a ohlásilo masivní velkou výstavbu
*Ukrajina nastartovala masivní rekonstrukci silniční sítě s cílem postavit okruh Kyjeva
*Švýcarsko nadstavilo dálniční síť o 400 km, které bude vylepšovat (ex kantonní silnice)
*Rusko sestavilo cíle pro dálniční síť v roce 2024 a další období a taky se proti minulosti masivně staví
*UK ohlásilo velký infrastrukturní balík a realizuje silniční stavby za mnoho miliard liber
*Moldavsko přestavělo hlavní silniční tahy, které snesou větší zátěž

Odkazy nedávám, všechno lze dohledat v rámci tohoto období v souhrnech aneb s funkcí "hledat".

Poslední takáto velká aktualizace informací v této sekci proběhla v roce 2016, ovšem nešla do takové hloubky vzhledem k tomu, že prostoru Evropy se snažím věnovat častěji.
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22513
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Evropa všeobecně + seznam států

Příspěvek od Diaľničiar »

mapa k 12/2018:
Diaľničiar píše:tady je taková polo-profi mapa dálniční sítě států bývalé Jugoslávie:

MK, SRB, MNE, BiH, HR, SLO (vypsané důležité silniční objekty = tunely, mosty)

Slovinsko a Chorvatsko jsou sice členy EU, ale pro lepší představivost to dávám do fóra sem do tohoto všeobecního vlákna, protože kdo sleduje tyto státy, tak si dovede jednotlivé úseky v provozu/ve výstavbě lépe představit jak se kde který nachází a jaké spojení se kde črtá.
aktualizace této mapy ke konci r. 2020:

https://i.imgur.com/C3xDfkn.png
YU.JPG
YU.JPG (139.19 KiB) Zobrazeno 9864 x
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22513
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Evropa mimo EU všeobecně + seznam států

Příspěvek od Diaľničiar »

Aktualizace dálniční sítě států bývalé Yugoslávie k 2023:

originál: https://i.imgur.com/kzYq9HW.jpg

Obrázek
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22513
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Evropa mimo EU všeobecně + seznam států

Příspěvek od Diaľničiar »

Albánie - Severní Makedonie

Do konce roku 2027 bude vybudován nový hraniční tunel mezi Severní Makedonií a Albánií, přesněji mezi Radolištou NMK a Skënderbej AL.
Podle Evise Berberiho, ředitele albánského silničního úřadu, bude vybudován 6 kilometrový tunel, 3 kilometry na albánské straně a 3 kilometry na severomakedonské straně. Odlehčí se tak trasa kolem Ohridského jezera. :ok:

Albánie už začala stavět svou část.

Severní Makedonie začne 12. prosince hranicí Trebenishta-Struga s Albánií, na začátku to budou zřejmě geotechnické práce, stejně jako ostatní části u nich (mega projekt koridor 8 a 10D, což značí 110 km dálnic; viewtopic.php?p=272115#p272115).

I tento tunel postaví Bechtel a Enka.

https://www.youtube.com/watch?v=xPoBhO8obsg
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
Odpovědět

Zpět na „Evropa mimo EU“