Ukrajina

Odpovědět
ML90
Příspěvky: 1571
Registrován: 18.5.2014 20:29:57
Bydliště: Království Haličské a Vladimiřské

Re: Ukrajina

Příspěvek od ML90 »

FlakY` píše: Dá se očekávat, že pokud bude Ukrajina opravdu sypat dost peněz na dopravní ifrastrukturu, tak zde se budou chtít prosadit i zahraniční firmy.
Zní to fajn, ale zajímalo by mě kde na to vezmou. Nesmíme zapomenout třeba i na to, že Ukrajina má rating CCC, takže ani nějaké půjčky moc nepřipadají v úvahu.
FlakY` píše: Yatseňuk navrhuje postavit silnici (možná dálnici, uvidíme) od hranic s Polskem přes severní obchvat Lvova, kde bude za městem ukončen. Mělo by se jednat o ucelený tah PPP projektu.
Jedná se o M10 a cca 80 km. Dnes má Lvov jižní obchvat, ale to bych přirovnal k našemu Třinci. Má to všechny stejné problémy. Nemá doprovodnou komunikaci, když se uzavře silnice, tak musíte jet přes město a je tam obrovský provoz, takže předjíždět může jedině sebevrah.
Pokud by se zde měla postavit dálnice podobného typu jako v Polsku, tak se může ušetřit i hodina jízdy. Není to utopie a myslím si, že ho začne využívat spousta řidičů, pokud bude někdy dostavěn.
Dálnice ke Lvovu (a dál směrem na Kyjev a Charkov) určitě utopie není a bylo by fajn to někdy postavit. Ostatně pokud má být Ukrajina někdy plnohodnotnou součástí Evropy, tak bude nezbytné podobné projekty rozjet. Ale znovu opakuji.. pochybuji, že toho budou v nejbližších letech schopni.
FlakY` píše:Stavba započala roku 2008 a dodnes není dokončena. Původně měla být hotová do roku 2012, tedy před ME ve fotbale.
Ukrajinská klasika, ale tohle je ještě v pohodě. Třeba v Kyjevě se staví most pro čtvrtou linku metra. Stavba začala v roce 1993 a dodnes není hotový..
FlakY`
Příspěvky: 1490
Registrován: 14.3.2009 21:34:15
Bydliště: F-M - Praha

Re: Ukrajina

Příspěvek od FlakY` »

To jsem taky četl, ale ještě jsem neměl čas to přečíst celé. Mosty v Záporoží nebyly dokončeny hlavně kvůli neustálému navyšování nákladů a nezajištěnému financování. Udivuje mě to, že nepostavili most aspoň přes Starý Dněpr, kde by měli jeden souvislý kus a zbytek by dokončili o pár let později.
Finanční krize dopadla na Ukrajinu v roce 2008 ještě víc než na nás a teď tam mají Pro-Ruské povstání.

Dnes Ukrajina dostává finanční mezinárodní pomoc a díky tomu jak se snaží, tak je možné část prostředků přesunout na dopravní infrastrukturu. Určitě ta pomoc nemá jít výhradně na sociální dávky, ale na lepší výkon HDP.
Jezdím na plný plyn... brzdy jsem už odmontoval
Centrum dopravních informačních systémů
ML90
Příspěvky: 1571
Registrován: 18.5.2014 20:29:57
Bydliště: Království Haličské a Vladimiřské

Re: Ukrajina

Příspěvek od ML90 »

FlakY` píše:Dnes Ukrajina dostává finanční mezinárodní pomoc a díky tomu jak se snaží, tak je možné část prostředků přesunout na dopravní infrastrukturu. Určitě ta pomoc nemá jít výhradně na sociální dávky, ale na lepší výkon HDP.
Primárně je ta finanční pomoc (podobně jako třeba peníze, které pro Ukrajinu vyčlenila vláda ČR) určena pro transformaci země.

Jinak ta zpráva je k dohledání třeba na webu lvovské oblastní správy (v ukrajinštině zde: http://www.loda.gov.ua/news?id=14827), která s plánem souhlasí. Skutečně jde o to, že vláda chce za pomocí koncese postavit dálnici od polské hranice až po Lvov včetně jeho obchvatu s tím, že by končila na křížení se silnicí M06 Čop-Kyjev.

Každopádně bych se zatím neradoval. Je to jenom plán a pořád jsme na Ukrajině :)

EDIT: Ještě jsem o tom přemýšlel a napadla mě jedna věc. Plán jako takový je určitě fajn, ale nepřijde mi jako úplně dobrý nápad dělat nový dálniční obchvat podél severního okraje Lvova. Klíčové komunikace do centra města, letiště, hlavní autobusové náraží, příjezdová cesta k vlakovému nádraží i největší obytné čtvrti (sídliště) se nacházejí naopak na jižní/jihozápadní straně Lvova. Bylo by lepší to táhnout v trase současného obchvatu.
Houdini
Příspěvky: 277
Registrován: 10.2.2011 9:42:32

Re: Ukrajina

Příspěvek od Houdini »

Předpokládám, že do severního obchvatu Lvova by měla zaústit polská S17 od Lublinu.
"Při plánování dálnic se nedívám na mapu Čech, ale na mapu Evropy."
ML90
Příspěvky: 1571
Registrován: 18.5.2014 20:29:57
Bydliště: Království Haličské a Vladimiřské

Re: Ukrajina

Příspěvek od ML90 »

Dobrá poznámka, to mi uteklo :)

Ale i tak by podle mě stačilo napojit prodloužení S17 na severovýchodní výpadovku Bohdana Chmelnyckého a na ten dálniční okruh se připojit na jeho konci, kde by se obě silnice pěkně propojily ve směru na Brody a dál ke Kyjevu. Ale to je samozřejmě jenom můj názor, pochopitelně se pořád bavíme v hypotetické rovině ani v Polsku se v nejbližší době nechystá stavba silnice S17 z Lublinu na hranici, natož aby pak pokračovala dál na Ukrajině.
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22548
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Ukrajina

Příspěvek od Diaľničiar »

za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
FlakY`
Příspěvky: 1490
Registrován: 14.3.2009 21:34:15
Bydliště: F-M - Praha

Re: Ukrajina

Příspěvek od FlakY` »

Zná někdo technologický postup výstavby popřípadě rekonstrukce silnic na Ukrajině? Zajímalo by mě jestli staví podle podobných postupů u nás a nebo Rusku. Spousta vedlejších silnic bylo postaveno komunistickým stylem, kde není pořádné zpevnění podloží. Silnice se deformuje a propadá v obrovských rozdílech.
Jezdím na plný plyn... brzdy jsem už odmontoval
Centrum dopravních informačních systémů
siesa
Příspěvky: 1244
Registrován: 15.3.2009 20:22:40
Bydliště: R43

Re: Ukrajina

Příspěvek od siesa »

Ja jsem to videl na vlastni oci....Buldozerem se stahne ornice a navozi se pisek a zemina...Ta se ujede valcem a polozi se asfalt...
FlakY`
Příspěvky: 1490
Registrován: 14.3.2009 21:34:15
Bydliště: F-M - Praha

Re: Ukrajina

Příspěvek od FlakY` »

Polsko poskytlo 100 mil.€ půjčku na opravu komunikací.

Velká část peněz půjde na zkvalitnění přístupových cest k hraničním přechodům ve Lvovské oblasti. Jedná se o 3 hraniční přechody. Jsou to silnice T1401, P40, T1408.


Kabinet schválil vyhlášení tendru na výstavbu první zpoplatněné silnice Lvov - Krakovets.

Měla by se postavit zpoplatněná dálnice, která bude začínat až od 1,3km od hranic, tj někde zde: https://goo.gl/maps/gGiv5 . Dálnice by se měla napojit na Silnici M6 u obce Запитів směr Kyjev.
Stát dává záruky za ztráty při nedostatečném výběru mýta na první roky provozu dálnice.
Naposledy upravil(a) Diaľničiar dne 13.12.2020 12:18:22, celkem upraveno 2 x.
Důvod: odstranění neplatného odkazu
Jezdím na plný plyn... brzdy jsem už odmontoval
Centrum dopravních informačních systémů
FlakY`
Příspěvky: 1490
Registrován: 14.3.2009 21:34:15
Bydliště: F-M - Praha

Re: Ukrajina

Příspěvek od FlakY` »

Ukravtodor hledá investory na realizaci projektu dálnice Krakovets - Lvov.

Koncese bude umožněna až na 49 let! 15.5.2015 bude ukončeno nabídkové řízení. Pokud všechno půjde dobře, tak do konce roku bude vybrán vítěz.

https://finland.mfa.gov.ua/storage/app/ ... 0aacf3.pdf
Naposledy upravil(a) Diaľničiar dne 13.12.2020 12:19:19, celkem upraveno 2 x.
Důvod: aktualizace odkazu
Jezdím na plný plyn... brzdy jsem už odmontoval
Centrum dopravních informačních systémů
ML90
Příspěvky: 1571
Registrován: 18.5.2014 20:29:57
Bydliště: Království Haličské a Vladimiřské

Re: Ukrajina

Příspěvek od ML90 »

Pěkná práce, jestli to vyjde a ještě se začne nějak rozumně implementovat Asociační dohoda, tak to může být úžasný impuls pro nalákání investorů a rozvoj Lvova. Jen tak dál.
ML90
Příspěvky: 1571
Registrován: 18.5.2014 20:29:57
Bydliště: Království Haličské a Vladimiřské

Re: Ukrajina

Příspěvek od ML90 »

Že by se skutečně začínalo blýskat na lepší časy? Ukrajinská vláda chce do roku 2017 vytvořit státní fond na opravy a stavbu silnic. V současnosti totiž nic podobného neexistuje a peníze na silniční infrastrukturu se vyčleňují ad hoc přímo z rozpočtu. Již je také schválená obecná koncepce na roky 2015 - 2017, podle níž má v první fázi do roku 2016 dojít k reformě státní společnosti Avtomobilni Dorohy Ukrajiny, která má údržbu infrastruktury na starosti. Dále má být místní infrastruktura předána do správy místních samospráv a vytvořeno konkurenční prostředí zapojením soukromých investorů formou koncesí. V druhé fázi má být vytvořen zminovaný státní fond, zavedení nových kontrolních mechanizmů a zavedení dlouhodobých kontraktů na údržbu silnic.

Je potřeba kompletně zlepšit financování, neboť v polsedních letech šlo na údržbu silniční infrastruktury pouze 14 - 34 % nezbytného minima. Připravuje se také zásadní reforma společnosti Ukravtodor, který nemá být nadále vykonavatelem staveb a kontrolním orgánem. Pro představu na letošní rok má Ukravtodor získat 20 miliard hřiven ze státního rozpočtu, ale na silniční infrastrukturu půjdou jen 3,5 miliardy, neboť zbytek je určení na splácení dluhů společnosti. Dále se počítá se zavedením poplatků na některých silnic a změnou technologie stavby. V této souvislosti by se měl více využívat betonový povrch.

zdroj: http://economics.unian.ua/transport/107 ... dorig.html
ML90
Příspěvky: 1571
Registrován: 18.5.2014 20:29:57
Bydliště: Království Haličské a Vladimiřské

Re: Ukrajina

Příspěvek od ML90 »

Ukrajinský Ukravtodor dnes oficiálně zahájil hledání koncesionáře na stavbu pilotního projektu dálnice Krakovec-Lvov, o které se tu již psalo. Již dříve společnost sondovala zájem o stavbu a přihlásilo se jí celkem 8 zájemců z Ukrajiny, Evropy, ale i dálného východu (Čína?). Výběrové řízení by mělo podle platné legislativy probíhat 8 měsíců, takže pokud se vše podaří, tak budeme znát vykonavatele stavby v lednu 2016. Tak hodně štěstí, tohle Ukrajina potřebuje jako sůl.

Mimochodem kdyby tady někdo našel nějaký ukrajinský text o infrastruktuře a nevěděl si s ním rady, tak mi ho můžete poslat k přeložení.
Naposledy upravil(a) Diaľničiar dne 13.12.2020 12:19:46, celkem upraveno 1 x.
Důvod: odstranění neplatného odkazu
FlakY`
Příspěvky: 1490
Registrován: 14.3.2009 21:34:15
Bydliště: F-M - Praha

Re: Ukrajina

Příspěvek od FlakY` »

Ukrajina dostala 2 nabídky na výstavbu a koncesi dálnice. Jedna je od ukrajinské firmy a druhá od francouzské.
Konečný výběr zhotovitele bude v lednu 2016. Výstavba by se mohla zahájit buď ke konci roku 2016 nebo začátkem roku 2017.
Naposledy upravil(a) Diaľničiar dne 13.12.2020 12:20:04, celkem upraveno 1 x.
Důvod: odstranění neplatného odkazu
Jezdím na plný plyn... brzdy jsem už odmontoval
Centrum dopravních informačních systémů
ML90
Příspěvky: 1571
Registrován: 18.5.2014 20:29:57
Bydliště: Království Haličské a Vladimiřské

Re: Ukrajina

Příspěvek od ML90 »

TOP 10 nejhorších silnic na Ukrajině podle místních novinářů:

1) R-75: Tymkove-Balta-Pervomajsk-Domanivka-Oleksandrivka, Mykolajivská oblast. Ze 184 km jsou díry na 64 km.

2) M-15: Oděsa-Reni (tah na Bukurešť), Oděská oblast. Z 295 km je poškozeno 228 km.

3) N-17: Lvov-Radechiv-Luck, Lvovská a Volyňská oblast. Ze 130 km je nevyhovujících 60 km.

4) R-07: Čuhujiv-Milove, Charkovská a Luhanská oblast. Díry jsou na 264 z 289 km.

5) M-13: Kirovohrad-Platonovo (tah na Kišiněv), Kirovohradská, Mykolajivská a Oděská oblast. Nevyhovujících je 159 z 254 km.

6) N-09: Mukačevo-Ivano-Frankivsk-Rohatyn-Lvov, Zakarpatská, Ivano-Frankivská a Lvovská oblast. 255 z 435 km potřebuje generální opravu.

7) R-55: Oděsa-Vozněsensk-Novyj Bug, Oděská a Mykolajivská oblast. Z 209 km jsou díry na 119 km.

8) N-11: Dnipropetrovsk-Kryvyj Rih-Mykolajiv, Dnipropetrovská a Mykolajivská oblast.

9) N-13: Lvov-Sambor-Užhorod, Lvovská a Zakarpatská oblast. Z 227 km je ve špatném stavu okolo 100 km.

10) N-14: Oleksandrivka-Kirovohrad-Mykolajiv, Kirovohradská a Mykolajivská oblast. Z 240 km potřebuje generální opravu okolo 105 km.

zdroj: http://economics.unian.ua/transport/110 ... dorig.html
ML90
Příspěvky: 1571
Registrován: 18.5.2014 20:29:57
Bydliště: Království Haličské a Vladimiřské

Re: Ukrajina

Příspěvek od ML90 »

Obě dvě nabídky na stavbu dálnice od polské hranice do Lvova nesplňují požadavky výběrového řízení.
Naposledy upravil(a) Diaľničiar dne 13.12.2020 12:20:34, celkem upraveno 1 x.
Důvod: odstranění neplatného odkazu
FlakY`
Příspěvky: 1490
Registrován: 14.3.2009 21:34:15
Bydliště: F-M - Praha

Re: Ukrajina

Příspěvek od FlakY` »

Škoda. Píšou tam, že společnosti nedostanou úvěr kvůli špatnému raitingu země.
Jezdím na plný plyn... brzdy jsem už odmontoval
Centrum dopravních informačních systémů
FlakY`
Příspěvky: 1490
Registrován: 14.3.2009 21:34:15
Bydliště: F-M - Praha

Re: Ukrajina

Příspěvek od FlakY` »

Na Google mapách jsou čerstvá data ze Street View z Ukrajiny. Všimněte si kde se fotilo a kde ne.

https://goo.gl/maps/G2qNfwSgcnx
Jezdím na plný plyn... brzdy jsem už odmontoval
Centrum dopravních informačních systémů
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22548
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Ukrajina

Příspěvek od Diaľničiar »

A kde se tedy fotilo a kde ne? Já tam nic zvláštní nějak nevidím.
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
FlakY`
Příspěvky: 1490
Registrován: 14.3.2009 21:34:15
Bydliště: F-M - Praha

Re: Ukrajina

Příspěvek od FlakY` »

Stačí kliknout na panáčka dole, vpravo. A nebo tady hodím obrázek. Data jsou přibližně od 5 - 8 měsíce 2015. Doněck není aktualizován a je ještě před občanskou válkou. Auto Google musí být terénní, když se pohybuje po tak hrozných silnicích. Na samém východě Ukrajiny vozidlo občas projíždí blokposty ATO, takže dále je asi nepustí a nebo to nechají na příští rok.
Přílohy
snímkování 2015
snímkování 2015
ukrajina2.jpg (219.29 KiB) Zobrazeno 17144 x
Jezdím na plný plyn... brzdy jsem už odmontoval
Centrum dopravních informačních systémů
ML90
Příspěvky: 1571
Registrován: 18.5.2014 20:29:57
Bydliště: Království Haličské a Vladimiřské

Re: Ukrajina

Příspěvek od ML90 »

Ale taky se podívejte na jinou věc. Zatím jsou udělané jenom hlavní tahy a chybí i podstatné části země, které nejsou ani trochu problémové (Izmail, Mikolajivská, Chersonská, Poltavská oblast atp.), takže to google evidentně obecně dělá postupně po etapách. Ad silnice - sice jsou na Ukrajině obecně ve strašném stavu, ale zrovna po těhle hlavních tazích se dá bez problému jet jakýmkoliv normálním autem.
FlakY`
Příspěvky: 1490
Registrován: 14.3.2009 21:34:15
Bydliště: F-M - Praha

Re: Ukrajina

Příspěvek od FlakY` »

https://goo.gl/maps/d1UvsWgcLB62
https://goo.gl/maps/Eb4x9KdAF1C2
Rozhodně jezdili i mimo hlavní trasy a fotili celá větší města a obce, včetně většiny jejich ulic. Zbytek Ukrajiny by mohli nafotit příští rok.
Jezdím na plný plyn... brzdy jsem už odmontoval
Centrum dopravních informačních systémů
ML90
Příspěvky: 1571
Registrován: 18.5.2014 20:29:57
Bydliště: Království Haličské a Vladimiřské

Re: Ukrajina

Příspěvek od ML90 »

V rámci měst ano, nicméně je tam minimum tras mimo hlavní silnice kategorie M (mezinárodní) a H (státní).
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22548
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Ukrajina

Příspěvek od Diaľničiar »

UA zavedla nová pravidla pro tonáž nákladních vozidel pro přepravu zboží po dálniční síti. Jedná se o přiblížení pravidel s EU. Technicky jde o normu 22,5 dopr. předpisů ohledně zákazu provozu pro nákladní vozy, co nesplňují nová pravidla.

Zákaz se vztahuje pro nákladní vozy, které mají zatížení nápravy na 1 os nad 11t, na 2-os 16t, 3-os 22t a celková hmotnost nad 40t. Výjimku mají pouze speciální kontejnerové nákladní vozy; 11t-18t-24t-44t.

Je toho víc, ale rozepisovat to dál nebudu.
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
FlakY`
Příspěvky: 1490
Registrován: 14.3.2009 21:34:15
Bydliště: F-M - Praha

Re: Ukrajina

Příspěvek od FlakY` »

Na Ukrajině se napojuje M10 na Polskou dálnici A4. V Polsku je A4 vybudována přímo až na hraniční čáru, kde ji nyní napojují Ukrajinci. Příští rok by se mělo otevřít přímé napojení na dálnici a zároveň bude na tomto hraničním přechodu odkloněna nákladní a autobusová doprava. Nově zde bude vybudován přechod pro chodce, kteří tak nemusí využívat pouze hr. přechod Medyka.

https://goo.gl/maps/5QjG4Am89Yo
Naposledy upravil(a) Diaľničiar dne 13.12.2020 12:21:19, celkem upraveno 1 x.
Důvod: odstranění neplatného odkazu
Jezdím na plný plyn... brzdy jsem už odmontoval
Centrum dopravních informačních systémů
Odpovědět

Zpět na „Evropa mimo EU“