Právě je 29.11.2022 19:35:24
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 80 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4
 Maroko (+Západní Sahara) 
Autor Zpráva
Online
VIP

Příspěvky: 19281
Bydliště: EU
Příspěvek Re: Maroko (+Západní Sahara)
Celkem je v Maroku v provozu již ​3251 km dálnic a rychlostních silnic. (dualizace silnice) Jakmile se dostaví všechno co je ve výstavbě, tak se to číslo zvedne nad 4000 km. :idea:

Maroko sestavilo pro letošní rok pro silniční rozvojový program částku v propočtu 875 mil. USD. To je tzv. investiční rozpočet na modernizační práce a rozvojové investice. Dalších 242 mil. USD směruje na podpůrné programy a údržbu. Celkem tedy 1,117 mld. USD.

V této souvislosti doplním největší stávající hlavní silniční projekt:

Na mapě výše se na jihu Západní Sahary nachází taky město Dakhla. Maroko se rozhodlo prodloužit rychlostní silnici od Tiznit až po Dakhla. Značí to 1055 km rychlostní silnice. Nebude to dálnice, ale bude to min. 4- pruhový směrově rozdělený tah.

https://www.mapnews.ma/en/actualites/re ... r-minister
https://www.moroccoworldnews.com/2022/0 ... -this-year

V letošním roce by se tato dualizační práce s několika obchvaty měla dokončit. Tento klíčový projekt byl v roce 2021 naceněn na 748,4 mil. USD.Maroko v rámci dálniční sítě nyní spíš snižuje úvěry v dálniční firmě ADM. Něco málo se staví, rozšiřuje, o čem se pravidelně zmiňuji.
Stát se rozhodl spíš dualizovat mnoho silnic, zahušťuje zkapacitněnou silniční síť ve státě, napojuje na větší centra menší sídla, čímž zrychluje růst regionů. Prakticky všechna hlavní centra jsou totiž propojené dálniční sítí.

Takhle ta dálniční síť bude brzo vypadat:

Obrázek

Opakoval bych se, vše je zde rozepsáno do podrobna.

V provozu je nyní 1451 km rychlostních silnic, dalších 739 km je ve výstavbě.
Tato zkapacitněná síť silnic předčí tedy dálniční síť. Ačkoliv jak je i ve vláknu uvedeno, tak se plánuje její nadstavba, tzv. II. dálniční program.

_________________
za lepší silnice a dálnice
čtěte a hlasujte


15.2.2022 23:59:57
Profil
Online
VIP

Příspěvky: 19281
Bydliště: EU
Příspěvek Re: Maroko (+Západní Sahara)
Maroko uveřejnilo dáta k silniční síti, ta dálniční je výše rozepsaná resp. pak i ve vláknu.

V dobách získání nezávislosti tady bylo jen 10,3 tis. km silnic se zpevněným povrchem. V roce 2021 to bylo již 45,2 tis. km. To značí, že se ročně postavilo více než 500 km silnic. :idea:
Celkem se příslušné ministerstvo stará o 57,3 tis. km silniční sítě.
Silnice zajišťují 90% přepravu osob a 75% tovaru.

Základní dálniční plán o rozsahu 1800 km je ukončen. Nyní se dokonce na vícero místech zkapacitňuje, protože původní parametry jednoduše nepostačují. Fakta nepouští:

Kód:
Rok 2005: síť v rozsahu 610 km během posledních 30 let.
Rok 2009: síť v rozsahu 900 km.
Rok 2010: síť v rozsahu 1.096 km.
Rok 2011: síť v rozsahu 1.416 km.
Rok 2015: plánovaná délka 1.800 km u konce.

Tohle se o 3 roky posunulo. :idea:

Mezitím se ale realizoval program zpevňování vesnických silnic, dále program výstavby a zpevňování silnice u pobřeží Středozemního moře a taky se dualizují hlavní silnice s upgradem až po MÚK. Tím se nemusí stavět na nových liniích, což šetří čas na přípravu.

Realizace dálnic se uskutečnila hlavně díky marockému králi. Díky faktu pozemků, díky legislativě a díky jeho přímého vkladu do dálniční společnosti a ručení za úvěry a zase od bohatých států ze Zálivu, kterým se dnes tyto půjčky vrací.

jak Maroko zpevňuje silniční síť:

Obrázek

Dále se připravuje nadstavba dálniční sítě. Původní cíl 2030 byl nahrazen za 2035. Jde o plán 2ème Schéma d’Armature Autoroutier National (SAAN2):

Obrázek

Tento plán se rodil delší dobu. Vyplynul z aktualizace 1. plánu s cílem pro doplnění v roce 2025, ale pak se stanovilo, že se odčlení do 2. plánu s cílem dokončení 2030. Tento cíl se posunul na rok 2035 z finančních důvodů a Maroko to ani nijak nezastírá. V opačném případě by se musela dálniční společnost ADM odevzdat do koncese, proti čemu byl jak král, tak i značná část obyvatelstva. Na co tedy urychlovat o pár let výstavbu, když nehoří.

Tento odstup v letech (reálně 1 dekádu) ale urychlil rozvoj "voie express", tedy dualizované silniční sítě. A učinila se velká politika a sice, že se potáhne podél pobřeží až do spodní 1/3 na okraj tohoto území kam až vládne Maroko (dál nevládne Maroko, to neovládá celou Západní Saharu) a že se postaví 1055 km rychlostní silnice (část v provozu), tedy zkapacitněný 4- pruh. Jen pro informaci, k 02/2022 je ve stavu plnění 72%. :ok: Je to projekt za 10 mld. dirhamů. To odpovídá asi 940 mil. €, tedy prakticky to je 1 mil. € pro 1 km tahu. Ta cena je umožněná díky silnému stavebnímu sektoru a pevnějšímu podloží. Protože třeba jinde v regionech Afriky se za tuto částku staví nová 1+1 silnice.

Tak jak jsem uvedl, tak 1450 km rychlostních silnic je v provozu a brzo to bude 2,5 tis. km.

Dnes je rozsah dálnic 1800 km a rychlostních silnic 1450 km. To je celkem 3250 km.
V horizontu 2 let to budou 4 tisíce a za dalších pár let 4300 km.
A když k tomu připojíme jen připravované tahy v rámci 2. nadstavby dálnic (ze kterého část stojí nebo je v realizaci), tak reálně ještě dosáhne na 5000 km. Ačkoliv to bude za další 1,5 dekády. :)

Maroko považuje silnice za nástroj rozvoje hospodářství, sociálního pokroku a posílení cestovního ruchu. Proto tomu přikládá značné investice a to již 4. dekádu co se týče dálniční sítě. :idea:

A jen pro zajímavost, v roce 2022 ADM předpokládá růst intenzit o 2%. Celkem hodlá proinvestovat v propočtu 154,1 mil. USD. Lze to srovnat s o příspěvek výše uvedenýma částkama a vidíme, že výstavba dálnic nemá nyní prioritu. Něco málo se stavět bude, ale není to prioritní. ADM přitom očekávají, že výnos z mýta dosáhne částky 352,2 mil. USD a to z 1800 km dlouhé sítě dálnic, ne za rychlostní silnice. Část peněz jde na chod a zbytek na snižování dluhů ADM.

ADM je jeden z největších dálničních správců v Africe vůbec. V roce 2021 investoval z úvěru EIB částku 85 mil. € do elektronizace výběru mýta, resp. jej rozšířil. EIB s ADM spolupracuje již více než 25 let. ADM ustála finančně i období pandemie COVID-19. A to zase díky úvěru od EBRD ve výši 100 mil. €.

Z hlediska vzniku ADM vzniklo v roce 1989. Již v 1991 se vypracoval plán za pomoci japonské agentury pro rozvoj, že by zde měla vzniknout síť asi 1500 km dálnic. V čase se to tedy zvětšilo o 1/5 aneb o 300 km. A ta síť dnes doopravdy stojí a slouží. :P

Docela úspěch a ne malý, protože tady se to ponímalo jako celek ten rozvoj jako takový. Stát dokázal "odolat" i tzv. arabskému jaru. Samozřejmě, i odsud se utíká, ... cílová destinace je Francie v EU. Přes Španělsko ... ovšem na africké poměry se tady žije slušně. Stojí tady i F automobilka ... což je pochopitelné vzhledem k dálnicím. Třeba v 90. letech 20. století se po první navrhované trase části obchvatu města Casablanca jezdilo na tehdejší silnici v intenzitách nad 12 tisíc vozidel. Již tehdy ... Právě Casablanca s okolím patří k neutichajícím silničním pracím. Tady se neustále staví, buď nová dálnice na všechny směry nebo nové rychlostní silnice nebo 3. jízdní pruhy nebo MÚK, nové letiště atd. Již 30 let dopravních investicí a pokračují i nadále.

Maroko dovedlo totižto propojit dálnicemi hlavní centra a na tyto napojuje regionální centra. Díky zpevnění silnic se povedlo napojit lokální oblasti. Tím vším se zrychlil tok plodin, tovarů, jiný smysl dostala námořní doprava ve spojení se zpracovatelským průmyslem a to je to, co je málokde a sice průmysl a modernizace zemědělství. To je již vyšší přidaná hodnota, která generuje další zdroje. Je málo zemí, které udrží investice do pravidelné údržby a oprav. To pak snižuje náklady spojené se ztrátama kvůli zbytečným silničním omezením atd.

To píšu proto, že v roce 2016 ADM urychleně vynaložila velkou částku do renovace dálnic a přivaděčů což bylo dáno přírodními okolnostmi. Deficit hospodaření činil v dnešním vyjádření 380 mil. €, ale 200 mil. bylo napumpováno do modernizace dálnic. Tím se povedlo dokončit mnoho prvků a opravit poškozené úseky. Chyběla tehdy i technika pro údržbu, to vše bylo jednorázově vyřešeno.

Příběh ADM, krále a Maroka je o tom, že došlo k porozumění, že nelze jen stavět. Ale že se porce peněz snižuje jak rozsah priorit v zemi kvůli všeobecnímu rozvoji zvyšuje a musí se zajistit chod toho co stojí. K tomuto poznání dospěje málokterý stát světa, o Africe ani nemluvim. Ale nevzdávají se, dualizace silnic napomůže zvednout příjmy rychleji tam, kde je lze razantně zvednout, protože ve městech to bude o dekongesci a to si vyžádá větší vstupní investice, které si musí místní promyslet. Proto to potrvá ještě více než 1 dekádu ...

_________________
za lepší silnice a dálnice
čtěte a hlasujte


24.2.2022 20:26:47
Profil
Online
VIP

Příspěvky: 19281
Bydliště: EU
Příspěvek Re: Maroko (+Západní Sahara)
Ve městě Tanger se odevzdal dne 7.4. do provozu 700m dlouhý městský "tunel".

další fotky: https://fr.le360.ma/societe/a-tanger-le ... ril-258020

Obrázek

_________________
za lepší silnice a dálnice
čtěte a hlasujte


10.4.2022 8:54:48
Profil
Online
VIP

Příspěvky: 19281
Bydliště: EU
Příspěvek Re: Maroko
psáno v 09/2009: Výstavba tunel Oudayas v hlavním městě :arrow:
viewtopic.php?p=4582#p4582

Krátce po založení vlákna jsem psal o výstavbě silničního tunelu v hlavním městě. Myslím, že jsem se pak k němu již nikdy nevrátil, protože rozsah budovaných dálnic v zemi mi to neumožňoval.

Tady je video, kde je zachycen tento nejdelší tunel v hlavním městě, Tunnel des Oudaias, od 6. minuty:


_________________
za lepší silnice a dálnice
čtěte a hlasujte


15.8.2022 17:07:56
Profil
Online
VIP

Příspěvky: 19281
Bydliště: EU
Příspěvek Re: Maroko (+Západní Sahara)
Jak jsem psal začátkem roku a tady o něco výše, že Maroko potáhne rychlostní tah až do významné části území Západní Sahary a to formou dualizace silnice ( viewtopic.php?p=251336#p251336 ), tak se stalo, aktivně se staví a také již odevzdává postupně do provozu.

Maroko se rozhodlo prodloužit rychlostní silnici od Tiznit až po Dakhla. Značí to 1055 km rychlostní silnice. Nebude to dálnice, ale bude to min. 4- pruhový směrově rozdělený tah.

Tady je třeba 100 km etapa mezi Tarfaya a El-Ayoun:


Obrázek

Do provozu se odevzdala sekce dlouhá 35,5 km mezi Oued Chbika - Oued Lwaar.

https://medias24.com/2022/09/20/lacheve ... fie-a-gtr/

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Na trase se ale postaví i 13 velkých objektů jako je tento obří mostní objekt: https://ledesk.ma/enoff/voie-express-ti ... -el-hamra/ a stejně tak obchvaty kolem měst, kudy RN1 prochází.

Iniciativu k výstavbě zahájil marocký král.

Realizace tahu je dnes v 78% plnění.


_________________
za lepší silnice a dálnice
čtěte a hlasujte


25.9.2022 18:19:21
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 80 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4
Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Český překlad – phpBB.cz