Úkazy na českých silnicích

Off-topic pokec
Odpovědět
ElWapp
Příspěvky: 1640
Registrován: 14.3.2009 11:42:45
Bydliště: Praha 4

Úkazy na českých silnicích

Příspěvek od ElWapp »

Poslední dobou jsem si všiml několika věcí, kterým nerozumím a jejichž smysl nechápu.

1) Křižovatka u Pražského Hradu a její světelná signalizace. Smysl dodatkové zelené šipky vidím jen v tom, že pokud chce někdo odbočit doleva na parkoviště, zastaví na pěknou chvíli všechna auta za sebou. Navíc pokud svítí, mají zelenou i chodci vpravo, takže kolizní situace. Asi je tam kvůli tramvajové trati, ale tramvaje by měly mít přednost i při "kulaté" zelené, ne?
S6306857ss.jpg
S6306857ss.jpg (89.71 KiB) Zobrazeno 28956 x
2) Strossmayerovo náměstí a místní chodníkovozovka - torchu se to tváří jako pěší zóna, trochu jako silnice, je tam zákaz vjezdu, ale stejně je to oddělené patníky... proč těch pár vozidel zásobování nemůže jet po kolejích mi není jasné.
S6306862aa.jpg
S6306862aa.jpg (113.61 KiB) Zobrazeno 28964 x
ElWapp
Příspěvky: 1640
Registrován: 14.3.2009 11:42:45
Bydliště: Praha 4

Re: Úkazy na českých silnicích

Příspěvek od ElWapp »

A ještě jeden postřeh ze Strossu - pěší zóna, která za zatáčkou končí, ale před ní nezačíná (je tam značka, ale ta se tváří, že označuje pěší zónu v hlavním prostoru za ní, navíc jsou sem řidiči přímo naváděni)...
Přílohy
S6306864dd.jpg
S6306864dd.jpg (119.82 KiB) Zobrazeno 28970 x
S6306865cc.jpg
S6306865cc.jpg (109.66 KiB) Zobrazeno 28964 x
kasme
VIP
Příspěvky: 3945
Registrován: 25.2.2009 23:11:18
Bydliště: ano
Kontaktovat uživatele:

Re: Úkazy na českých silnicích

Příspěvek od kasme »

ElWapp píše:Poslední dobou jsem si všiml několika věcí, kterým nerozumím a jejichž smysl nechápu.

1) Křižovatka u Pražského Hradu a její světelná signalizace. Smysl dodatkové zelené šipky vidím jen v tom, že pokud chce někdo odbočit doleva na parkoviště, zastaví na pěknou chvíli všechna auta za sebou. Navíc pokud svítí, mají zelenou i chodci vpravo, takže kolizní situace. Asi je tam kvůli tramvajové trati, ale tramvaje by měly mít přednost i při "kulaté" zelené, ne?
Ale pozor! Tam je to ještě zajímavější :)

http://preference.prazsketramvaje.cz/vi ... 2006051501
Warcz
Příspěvky: 2081
Registrován: 14.3.2009 14:50:43

Re: Úkazy na českých silnicích

Příspěvek od Warcz »

V Ostravě se tento způsob používa už dlouho pokud směr doleva je přes tramvaj.

Např zde:
http://mapy.cz/#mm=FP@sa=s@st=s@ssq=Loc ... 72239@z=16

Nemám fotky ani videa ale kdyby byl zájem mužu něco pořídit...

Jo ale hlavní rozdíl je že tady jsou 2 pruhy...
ElWapp
Příspěvky: 1640
Registrován: 14.3.2009 11:42:45
Bydliště: Praha 4

Re: Úkazy na českých silnicích

Příspěvek od ElWapp »

Hlavně se mi zdá, že je tady ta světelná signalizace zbytečná, stačil by signalizovaný přechod pro chodce...
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Úkazy na českých silnicích

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Warcz píše:V Ostravě se tento způsob používa už dlouho pokud směr doleva je přes tramvaj.

Např zde:
http://mapy.cz/#mm=FP@sa=s@st=s@ssq=Loc ... 72239@z=16

Nemám fotky ani videa ale kdyby byl zájem mužu něco pořídit...

Jo ale hlavní rozdíl je že tady jsou 2 pruhy...
Hm, tam jsem se najezdil a ani mi to nepřišlo nějaké divné.
Akorát, by ta šipka mohla být jako kompletní semafór, protože to způsobuje zdržení, to že naskočí "nečekaně".
R48 -> D48 se podařilo!
Warcz
Příspěvky: 2081
Registrován: 14.3.2009 14:50:43

Re: Úkazy na českých silnicích

Příspěvek od Warcz »

Ja neřikam že to je divné. Jenom že to je normalní. Takže v kontrastu s přispěvkem u bodu 1 mi to přijde normální křižovatka...
Web
Příspěvky: 410
Registrován: 2.6.2009 11:43:29
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Úkazy na českých silnicích

Příspěvek od Web »

Ani v Praze to není jedináček, viz třeba:
http://www.mapy.cz/#mm=ZP@dm=133328240+ ... 13648@z=16
Zrovna na tomhle místě fakt moc nerozumím tomu, proč směr rovně/vpravo nemá celé semafory, ale jenom šipku. Zdržuje to určitě, skoro pokaždé tam potkám někoho čekajícího na zelenou, občas ještě vytroubí toho kdo ve vedlejším pruhu pochopí správně :-)
kasme
VIP
Příspěvky: 3945
Registrován: 25.2.2009 23:11:18
Bydliště: ano
Kontaktovat uživatele:

Re: Úkazy na českých silnicích

Příspěvek od kasme »

Web píše:Ani v Praze to není jedináček
také Vršovická x Petrohradská d.c.

U toho Hradu je zajímavá situace, když nejde SSZ...
tram má značku "dej přednost v jízdě" a auta od severu z parkoviště taky :)
pokud už to ovšem nějak neupravili, ale v odkazovaném článku je i plánek a foto...

zajímavá je i šipka doleva a to na křižovatce Táborská x Na Pankráci
http://maps.google.cz/?ie=UTF8&ll=50.05 ... 36.81,,0,5

ještě stojí za zmínku kousek zpět ukončení BUS pruhu na kolejích...
špatně je to vidět na gůglu: http://maps.google.cz/?ie=UTF8&ll=50.05 ... 53,,0,4.38
už dlouho se to chystám vyfotit z mostu, tak snad se podaří :)
martin
Autor
Příspěvky: 834
Registrován: 25.2.2009 22:25:13
Bydliště: R1 Exit 16 a D5 Exit 28

Re: Úkazy na českých silnicích

Příspěvek od martin »

Ten semafor máme taky na Barrandově, je to kvůli tramvajím, aby nebyl naprosto zbytečně blokován provoz. Dá se říct, že to je spíš nouzovka. Normálně by tam měly být klasické zelené šipky a ne červená a šipka zelená doplňková. Tipuju, že hlavně kvůli místu na vozovce, které nedovoluje vytvořit pruh pro odbočování se zelenou šipkou je takový hybrid. Leckdo by holt mohl zapomenout, že má dát přednost tramvaji, tak je to takto.
balance
Příspěvky: 2183
Registrován: 24.9.2009 10:51:36

Re: Úkazy na českých silnicích

Příspěvek od balance »

Me vzdycky pobavi ta "stovka" na padesat metru na D1 u Chodova smer BM ... :mrgreen:
http://maps.google.cz/?ie=UTF8&ll=50.03 ... 66.89,,0,5
Obrázek
pp21
Autor
Příspěvky: 1640
Registrován: 9.3.2009 15:03:16
Bydliště: Praha

Re: Úkazy na českých silnicích

Příspěvek od pp21 »

Mě zase baví zapomenutá "130" na okruhu u Černého mostu v jinak striktně 80 km/h oblasti. Je to jenom v jednom směru, odsudsem. Jen o tom jaksi nikdo neví a všihni jedou 80, je to úsek asi 1,5 km dlouhej, jen v jednom směru.
GiuseppeS
Příspěvky: 560
Registrován: 10.5.2009 14:41:32

Re: Úkazy na českých silnicích

Příspěvek od GiuseppeS »

Petr Pokorný píše:zapomenutá "130" na okruhu u Černého mostu
Poprvé jsem si nebyl jistý, že jsem to správně vyhodnotil, ale teď už vždycky jezdím 130 ... ;)
martin
Autor
Příspěvky: 834
Registrován: 25.2.2009 22:25:13
Bydliště: R1 Exit 16 a D5 Exit 28

Re: Úkazy na českých silnicích

Příspěvek od martin »

balance píše:Me vzdycky pobavi ta "stovka" na padesat metru na D1 u Chodova smer BM ... :mrgreen:
http://maps.google.cz/?ie=UTF8&ll=50.03 ... 66.89,,0,5
Nebyla tam dřív náhodou tabule, že dálnice začíná až za několik set metrů? Pak by to rozhodně smysl dávalo. Ale teď tam je dálnice bez poplatku a to mění situaci.

Aspoň to tak mám zažito a jezdím tam dodnes 110.
balance
Příspěvky: 2183
Registrován: 24.9.2009 10:51:36

Re: Úkazy na českých silnicích

Příspěvek od balance »

martin píše:Nebyla tam dřív náhodou tabule, že dálnice začíná až za několik set metrů? Pak by to rozhodně smysl dávalo. Ale teď tam je dálnice bez poplatku a to mění situaci.
Aspoň to tak mám zažito a jezdím tam dodnes 110.
Rekl bych ze ne. Ta znacka je presne na 0. km. Nicmene omezeni na "100" je zopakovano o cca 500m dal na konci pripojeni z Chodova. Spis bych rekl, ze si na Odboru dopravy nekdo neuvedomil, ze ta "100" musi byt na stejnem sloupku s IP14a nebo tesne za ni ...
Podobny nonsense je i v BM na Sportovni ... je ukoncena rychlostni silnice (IP15b) ...pak 100m nic (takze max 50 kmh) a nasleduje B20a s "60" kmh (to vse na delenem 4pruhu).
Svatosp
Příspěvky: 464
Registrován: 10.9.2009 14:24:50

Re: Úkazy na českých silnicích

Příspěvek od Svatosp »

Petr Pokorný píše:Mě zase baví zapomenutá "130" na okruhu u Černého mostu v jinak striktně 80 km/h oblasti. Je to jenom v jednom směru, odsudsem. Jen o tom jaksi nikdo neví a všihni jedou 80, je to úsek asi 1,5 km dlouhej, jen v jednom směru.
Ale ja mam pocit, ze tam na te Sterboholske radiale ale neni cedule konec Prahy, tj. pak by v celem profilu mela byt 80 km/h.Protoze je to v obci.
Bobek
Příspěvky: 1636
Registrován: 14.3.2009 6:43:59
Bydliště: MO

Re: Úkazy na českých silnicích

Příspěvek od Bobek »

To je mylný pocit. :) "Konec Prahy" je kousek za sjezdem na Štěrboholy / DoPo.
Království a půl princezny za 511.
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Úkazy na českých silnicích

Příspěvek od Mike »

ta Poděbradská je vůbec blbě řešená, protože je řízena jen ve 2 směrech, tedy odbočení z Průmyslové jede stejně jako hlavní proud. /narozdíl od Kbelská x Kolbenova/
co se týče šterboholské, za běchovickým mostem - směrem MB - je značka "konec všech omezení"
ve směru do centra toto není, je třeba tu křižovatku vyhodnotit správně ;)
ono v tomhle úseku je těch paradoksů stále dost, ale nebudu je sem psát, stačí že instalovali "80" na výjezd z Chlumecké, ta tam také nebývala
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
AF-1
Příspěvky: 560
Registrován: 16.3.2009 13:54:56

Re: Úkazy na českých silnicích

Příspěvek od AF-1 »

Nejen v Cesku nad nekterymi ukazy kroutim hlavou. V Mnichove napriklad sviti semafory celou noc, takze ve dve rano stojite 2 minuty na kazde, v tu dobu prazdne, krizovatce. Navic je tam slovni spojeni Zelena vlna pojem zcela neznamy, to i na 4-proudych komunikacich. Ve spojeni s vyse zminenym fenomenem znamena pomale poskakovani od jedne prazdne krizovatky ke druhe.
No a do tretice. Sipky na semaforech vec neznama, takze do leva odboci jen 3 auta, co se vejdou mezi semafor a stred krizovatky. Takze muze clovek kroutit hlavou bez obtizi i mimo nas cesky dolicek...
Web
Příspěvky: 410
Registrován: 2.6.2009 11:43:29
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Úkazy na českých silnicích

Příspěvek od Web »

Pozor, ta červená v noci (v Praze tedy) je naschvál, aby zpomalila provoz (zelená padá těsně před autem, když jedete pade). Nevím teda jaký na to máte názor vy, ale podle mě je to skvělá výchova lidí k ignoraci červené. Já už takhle dvakrát málem červenou projel, neb jsem si říkal "pojedu pade, ona tam padne přesně" :-(
MPMP
Příspěvky: 3280
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Úkazy na českých silnicích

Příspěvek od MPMP »

Petr Pokorný píše:Mě zase baví zapomenutá "130" na okruhu u Černého mostu v jinak striktně 80 km/h oblasti. Je to jenom v jednom směru, odsudsem. Jen o tom jaksi nikdo neví a všihni jedou 80, je to úsek asi 1,5 km dlouhej, jen v jednom směru.
Omyl!!! V opačném směru je to naprosto stejný úsek, jen jeho začátek je "na křižovatce", takže podle českých zvyklostí ( :evil: ) není označen žádnou dopravní značkou.
pp21
Autor
Příspěvky: 1640
Registrován: 9.3.2009 15:03:16
Bydliště: Praha

Re: Úkazy na českých silnicích

Příspěvek od pp21 »

MPMP píše:Omyl!!! V opačném směru je to naprosto stejný úsek, jen jeho začátek je "na křižovatce", takže podle českých zvyklostí ( :evil: ) není označen žádnou dopravní značkou.
Řekl bych že není, protože za všemi MÚK je tam značka 80, jak s Chlumeckou, tak s D11 a s I/12.
Bobek
Příspěvky: 1636
Registrován: 14.3.2009 6:43:59
Bydliště: MO

Re: Úkazy na českých silnicích

Příspěvek od Bobek »

Nějak se v tom začínáme zamotávat.

K severu je 80 ukončena značkou kousek za mostem přes Počernický rybník a zase se objevuje v křižovatce s D11. K jihu značka 80 není u připojení z D11 a naopak je ve stejné úrovni, kde je ukončena v opačném směru (tj. tentokrát před mostem).

Myslím, že ani tak někdo nezapomněl, jako tu 80 osazoval kvůli hluku.
Království a půl princezny za 511.
MPMP
Příspěvky: 3280
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Úkazy na českých silnicích

Příspěvek od MPMP »

Bobek píše:Nějak se v tom začínáme zamotávat.

K severu je 80 ukončena značkou kousek za mostem přes Počernický rybník a zase se objevuje v křižovatce s D11. K jihu značka 80 není u připojení z D11 a naopak je ve stejné úrovni, kde je ukončena v opačném směru (tj. tentokrát před mostem).

Myslím, že ani tak někdo nezapomněl, jako tu 80 osazoval kvůli hluku.
Děkuji za podporu, je to tak, jen jsem se asi vyjádřil nepřesně ;)
flames
Příspěvky: 576
Registrován: 15.3.2009 14:56:24
Bydliště: teď už zas ValMez

Re: Úkazy na českých silnicích

Příspěvek od flames »

Web píše:Pozor, ta červená v noci (v Praze tedy) je naschvál, aby zpomalila provoz (zelená padá těsně před autem, když jedete pade). Nevím teda jaký na to máte názor vy, ale podle mě je to skvělá výchova lidí k ignoraci červené. Já už takhle dvakrát málem červenou projel, neb jsem si říkal "pojedu pade, ona tam padne přesně" :-(
Zkuste na tu červenou zablikat dálkovýma, některé se pak rozsvítí dříve...
Odpovědět

Zpět na „Odpočívka Na České dálnici“