Coby kdyby na D8

Off-topic pokec
Odpovědět
rumpeak
Příspěvky: 809
Registrován: 29.5.2009 7:47:12
Bydliště: Ostrava (předtím Bruntál a předtím Havířov) - když se stěhuji, tak jedině někam, kudy vede I/11 :)

Re: 0805 Lovosice – Řehlovice

Příspěvek od rumpeak »

Abych pravdu řekl, nikdy jsem nechápal o co Dětem země vlastně jde a co je to ten tunel Kubačka. Dnes při pohledu na hotovou dálnici na Mapy.cz musím (ačkoliv strašně nerad), že Patrik a spol. měli celou dobu pravdu a že jejich řešení bylo rychlejší, ekologičtější a ve finále by bylo i mnohem levnější. A to nemluvím o ušetřených pohonných hmotách, které by se ušetřili kratší trasou, ale o nákladech na výstavbu. Tenhle úsek je opravdu memento období šlendryjánského plánování a stavění dálnic v ČR.
jozka
Příspěvky: 2761
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: 0805 Lovosice – Řehlovice

Příspěvek od jozka »

Vždycky jsem miloval srovnávání reality a vlhkých snů. Nicméně gratuluji zeleným khmerum, podařilo se jim vytvořit mýtus o bezpečném tunelu za tři mile Jardy vs povrchova varianta za patnáct.
petrsida
Příspěvky: 207
Registrován: 14.8.2011 22:18:31

Re: 0805 Lovosice – Řehlovice

Příspěvek od petrsida »

rumpeak píše:Abych pravdu řekl, nikdy jsem nechápal o co Dětem země vlastně jde a co je to ten tunel Kubačka. Dnes při pohledu na hotovou dálnici na Mapy.cz musím (ačkoliv strašně nerad), že Patrik a spol. měli celou dobu pravdu a že jejich řešení bylo rychlejší, ekologičtější a ve finále by bylo i mnohem levnější. A to nemluvím o ušetřených pohonných hmotách, které by se ušetřili kratší trasou, ale o nákladech na výstavbu. Tenhle úsek je opravdu memento období šlendryjánského plánování a stavění dálnic v ČR.
Než příště vypustíte podobnou blbost, tak si zjistěte, kolik stojí výstavba takového díla, jaká je tam geologie, ale hlavně kolik stojí provoz. Ten váš ekologický tunel by měl příkon cca 3 až 4 MW a ty vám veškeré ušetřené palivo nenahradí
mar3k
Příspěvky: 155
Registrován: 19.9.2012 8:00:08

Re: 0805 Lovosice – Řehlovice

Příspěvek od mar3k »

Jen se prosím nevracejme k hypotetické debatě na téma "co by bylo kdyby". Protože to nikdo neví a můžeme se pouze domnívat. Dálnice tu je a basta.

Jinak k těm osmdesátkám a šedesátkám - na dopavniinfo.cz se píše že je v obou tunelech v obou směrech 60, ale na německo jsem jel včera 80. 60 v Radejčínském tunelu ve směru na Prahu taky opravdu nechápu, ale jinak, možná proto že nemám procestovaných tolik tunelů po Evropě jako vy ostatní zde, jsem s osmdesátkou v tunelech, jako standartní rychlostí, celkem smířen a nemám s ní problém. To jen tak na okraj :)
hekor
Příspěvky: 100
Registrován: 4.5.2016 22:14:32

Re: 0805 Lovosice – Řehlovice

Příspěvek od hekor »

Nikoliv levnější, ale "mnohem levnější"... :lol:
Lenny
Autor
Příspěvky: 10771
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: 0805 Lovosice – Řehlovice

Příspěvek od Lenny »

Může někdo naklikat variantu tunel Kubačka do mapy? Díky
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
Lynx
Příspěvky: 3683
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: 0805 Lovosice – Řehlovice

Příspěvek od Lynx »

Z toho co jsem našel na netu je Kubačka zhruba takto:

https://mapy.cz/s/1hzuA
petrsida
Příspěvky: 207
Registrován: 14.8.2011 22:18:31

Re: 0805 Lovosice – Řehlovice

Příspěvek od petrsida »

To Lynx: to co navrhujete se děje, jinak nikde není řečeno, že se to nutně musí sesunout, to je jenom hysterie sycená médii

ten svah tam v téhle podobě je tisíce let, významně se to hýbalo patrně koncem glaciálu, současné pohyby jsou v rámci reakce na zatížení, když do toho nepoteče voda, tak se patrně zastaví úplně

jinak si zkuste spočítat, kolik stojí 3 km tunel včetně provozu, a rozložte to do 100 let na sanace, budete se divit, co je levnější, i kdyby se to muselo neustále injektovat, což nebude

jinak původní ekotunel měl mít 4 km a odbočoval už o vesnici dřív, to co máte nakresleno má mimochodem portál v tom samém sesuvu, to by asi nebylo to pravé ořechové ;)



ad cena provozu, svícení je zlomek nákladů, nejvíc sežere vzduchotechnika, já osobně vnímám kontarst Blanky a Strahovského tunelu opačně, Strahov je neskutečně nepříjemný
Lenny
Autor
Příspěvky: 10771
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: 0805 Lovosice – Řehlovice

Příspěvek od Lenny »

Lynx píše:Z toho co jsem našel na netu je Kubačka zhruba takto:

https://mapy.cz/s/1hzuA
Díky. Neprochází náhodou i tato varianta sesuvem?
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
Maty
Příspěvky: 219
Registrován: 21.1.2015 20:00:24
Bydliště: Kolín
Kontaktovat uživatele:

Re: 0805 Lovosice – Řehlovice

Příspěvek od Maty »

Lenny: asi ano pred par prispevky to tu i nekdo psal ze jizni portal by byl take v nestabilnim miste, ale hlavne jak uz tu take nekdo psal by to bylo v kolizi s lomem a jestli jsem to spravne pochopil nemohou byt dve banska dila v jednom miste... I kdyz treba tunely metra se take krizi... nevim neznam bansky zakon. Ale i z laickeho pohledu kutat tunel pod aktivnim lomem kde probihaji odstrely a tezba se mi nezda uplne cool...
Lynx
Příspěvky: 3683
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: 0805 Lovosice – Řehlovice

Příspěvek od Lynx »

Lenny: Není zač. Jestli zasahuje nestabilní území i tam, to nevím. Je třeba si hlavně uvědomit, že i Kubačka je řešení z nouze. Od začátku to měl být dlouhý tunel, jiná varianta při průchodu skrz CHKO v civilizované zemi ani nepřipadá v úvahu. Bohužel to v naší rozvojové demokracii dopadlo jinak. Ohled na životní prostředí je až na posledním místě, stejně jako respektování ideii zákonů.

Petrsida: Já nejsem zastáncem Kubačky, ale dlouhého tunelu - viz výše. Kubačka je jen menší zlo, než to co je tam nyní. Cena by tady neměla být argumentem. Principiálně tam má být tunel, vychází to z logiky věci, i z logiky zákona. To že bude povrchová varianta nakonec cenově blížit tunelové je jen paradox navrch. Jinak co se týče trasování Kubačky, tak co měl někdo někde nakresleno netuším, já jsem našel na internetu tohle (viz můj předchozí příspěvek).
Tester
Příspěvky: 42
Registrován: 7.10.2016 22:27:05

Re: 0805 Lovosice – Řehlovice

Příspěvek od Tester »

Doporučuji všem diskutujícím přečíst si např. toto: http://geologie.vsb.cz/svadef/Text/9_zakladani.htm
a potom bude pohled na navrhované tunely poněkud jiný.
Hanes
Příspěvky: 1052
Registrován: 25.2.2014 11:34:01
Bydliště: Javorník/Obertaufkirchen
Kontaktovat uživatele:

Re: 0805 Lovosice – Řehlovice

Příspěvek od Hanes »

Kdyby zakazku na D8 zadali tem firmam, co staveli Gothardsky tunel, tak mame tunel z Lovosic az na predmesti Drazdan a byl by svaty pokoj :lol:
Na konci světa: I/60 a kousek od civilizace: A 94, jinak na cestě mezi nimi.
Lynx
Příspěvky: 3683
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: 0805 Lovosice – Řehlovice

Příspěvek od Lynx »

Výhodou dlouhého tunelu by bylo mimo jiné to, že by se ho výše uvedené problémy netýkaly. Byl by mimo sesuvná území, dostatečně hluboko na to, aby se vyhnul horší geologii. Jedině v portálové oblasti by se ho mohly podobné problémy částečně týkat. Ale to teď nemá cenu řešit. Ale je třeba se poučit pro příště
Jarda Š.
Příspěvky: 880
Registrován: 14.3.2009 12:14:56

Re: 0805 Lovosice – Řehlovice

Příspěvek od Jarda Š. »

Tester: Dík za odkaz. Zastávám názor, že na D8 nad Prackovicemi nebyl geologický průzkum proveden v dostatečném rozsahu a do projektu nebyla zapracována dostatečná stabilizační opatření, která se musí dodělávat dodatečně jako vícepráce oproti původnímu projektu. Tunel Kubačka by mohl být zlem daleko větším i proto, že v suché oblasti, kterou je Středohoří, by jeho stavbou způsobené stržení podzemních vod mohlo způsobit usychání porostů a následné větrnou erozi kopce Kubačka.
Jarda Š.
Příspěvky: 880
Registrován: 14.3.2009 12:14:56

Re: 0805 Lovosice – Řehlovice

Příspěvek od Jarda Š. »

Lynx: Jenomže České Středohoří není homogenní žulový masiv, ale skupina vyhaslých sopek, takže rozhodně nelze vyloučit, že i ve větší hloubce by se vyskytly vážné problémy s geologií.
Lynx
Příspěvky: 3683
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: 0805 Lovosice – Řehlovice

Příspěvek od Lynx »

Vyloučit nelze nikdy nic, ale je vysoce pravděpodobné, že by níže byla ražba mnohem jednodušší. Výše by byla ražba zřejmě obtížnější a bylo zastiženo více problémů. No a na povrchu v sesuvném území máme smutnou jistotu, že je to na nic, nejhorší možné řešení ....
Honza1
Příspěvky: 312
Registrován: 27.8.2013 11:50:10

Re: 0805 Lovosice – Řehlovice

Příspěvek od Honza1 »

Lenny píše:Může někdo naklikat variantu tunel Kubačka do mapy? Díky
- Jeden portál u obce … Hrušovka a druhý portál mezi Radejčínem a Žimí zaznělo v Radiožurnálu dne 19.12.2016
Geolog: Na D8 byl záměr podhodnotit povrchovou variantu. Tunel by byl levnější a stabilnější

http://www.rozhlas.cz/plus/proaproti/_z ... i--1680737
Lynx
Příspěvky: 3683
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: 0805 Lovosice – Řehlovice

Příspěvek od Lynx »

Korigoval bych sám sebe a to co jsem napsal, že je současné řešení to nejhorší možné. To je příliš kategorické tvrzení. Samozřejmě nikdy s úplnou jistotou nevíme, jak by vypadala jiná řešení a nelze vyloučit ani to, že by jiné řešení teoreticky mohlo být jiné řešení ještě horší než to současné. Není to ale moc pravděpodobné.

Samozřejmě, že by i při ražbách eventuálních tunelů mohly nastat nejrůznější potíže a nějáké by nepochybně nastaly, tak jako při ražbě jakéhokoliv tunelu, ale jako obhajoba současného stavu mi to přijde trochu málo. Tedy teď jsme ve velkých problémech a neobhájí se to tím, že by při jiném řešení možná byl taky nějáký problém.

Ani kdyby se udělal lepší geologický průzkum, tak by to situaci podle mě moc nevylepšilo. Naopak, kdyby se to stavělo v tomto terénu zodpovědně a zajišťovala se všechna rizika, tak by to nestálo 15 mld ale klidně třeba dvojnásobek. A ani tak by to nebyla úplná jistota, protože zajistit sesuv, který má smykové plochy až 40 m pod povrchem, to je téměř nemožné. Aby tam někudy protekla voda , tomu nezabráníte, leda byste to tam celé provrtal odvodňovacími štolami za miliardy a nebo tomu zabránil nějákou mega opěrnou zdí 50 metrů hlubokou a 10 metrů širokou, což by byla gigantická stavba století.

Takže nezbývá než doufat, že se kopec uklidní a sesune se "až jindy", třeba za tisíc let. Zatím to ale bohužel vypadá spíš naopak.
Sosa
Příspěvky: 2508
Registrován: 17.3.2009 9:43:04

Re: 0805 Lovosice – Řehlovice

Příspěvek od Sosa »

V současnosti je udělané automatické měření, kdy se jede přes geodetické měření bodů. Vyhodnocení určitě bude.
Bylo by pěkné, kdybychom byli tak bohatá země, že bychom si mohli dovolit postavit i tunel, jen pro porovnání nákladů. Můj názor je, že i kdyby se celý svah odbagoval a nahradil třeba mostem, tak to vyjde podstatně levněji než začít připravovat tunelovou variantu.
MPMP
Příspěvky: 3280
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: 0805 Lovosice – Řehlovice

Příspěvek od MPMP »

Lynx píše:Vyloučit nelze nikdy nic, ale je vysoce pravděpodobné, že by níže byla ražba mnohem jednodušší. Výše by byla ražba zřejmě obtížnější a bylo zastiženo více problémů. No a na povrchu v sesuvném území máme smutnou jistotu, že je to na nic, nejhorší možné řešení ....
Vaši jistotu při porovnávání hotové varianty s variantou, která nemá ani předběžný geologický průzkum bych chtěl mnohdy mít. Jen si, vážený, ale uvědomte, že na tomto fóru rozhodně neplatí "stokrát opakovaná lež se stává pravdou". To budete muset jít prosazovat "své pravdy" někam jinam.
Lynx
Příspěvky: 3683
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: 0805 Lovosice – Řehlovice

Příspěvek od Lynx »

Pokud tvrdíte, že to že tvrzení že "současná varianta je ta nejhorší" je lživé - tak to je podobně kategorické tvrzení jako moje původní nekorigované tvrzení o nejhorší variantě. Je to nedokazatelné. Dopouštíte se tedy paradoxně přesně toho co vyčítáte mě. Jenže já své tvrzení opravil. Právě u vědomí toho, že je to přehnané.

A teď mi řekněte opravdu to nevidíte, že jsem své tvrzení zkorigoval sám a nebo chcete vyvolávat konflikty ? Úplně zbytečně ....
MPMP
Příspěvky: 3280
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: 0805 Lovosice – Řehlovice

Příspěvek od MPMP »

Lynx píše:MPMP: Svůj výrok jsem vzápětí sám korigoval. To nevidíte ? A v čem jsem se podle Vás dopustil lži ?
Ano, za to se omlouvám, reagoval jsem po přečtení citovaného příspěvku, nikoliv po "dočtení" celé diskuze. Po korekci již nemám výhrady.
A v čem je lež - no, jak chcete nazývat suveréně opakovaná nepotvrzená a nepotvrditelná tvrzení? Já to beru čistě matematicky: porovnáním známé a neznámé veličiny nemohu dojít k výsledku. Tvrdím-li, že jedna z nich je větší, potom lžu. A princip platí i když neporovnávám peníze, ale třeba co je "lepší" a co "horší".
Lynx
Příspěvky: 3683
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Coby kdyby na D8

Příspěvek od Lynx »

MPMP: V tématu D8 jsem byl opětovně zablokován, takže tam nemohu reagovat, tak jen dodávám, že to že jste se přehlédnul respektuji, to se může stát každému. Oceňuji, že jste se k tomu rovně postavil. To že se nesmí diskutovat o variantách je pro mě novinka, doteď bylo tvrzeno, že je důvodem blokace vyvolávání "flameware". Kromě toho ono to všechno souvisí a jednou z variant řešení současné situace je i dnes obejití problematického úseku tunelem. Takže je škoda, že se zde o tom nesmí mluvit.

Alespoň na Vánoce by si mohl dát cenzor pokoj .....
Odpovědět

Zpět na „Odpočívka Na České dálnici“