SPZ, RZ a vše kolem

Odpovědět
AF-1
Příspěvky: 560
Registrován: 16.3.2009 13:54:56

Re: SPZ, RZ a vše kolem

Příspěvek od AF-1 »

Honey72 píše:Ty vyházené znaky chápu. Pletly by se. Mě se třeba plete B s osmičkou, ...
Co potom chudaci Nemci. Nejenze maji vsechna pismena a cislice, ale dokonce i prehlasky...
: o )

Na druhou stranu vyvolala velky medialni povyk televizni reklama obchodniho retezce, niz se objevily auta s SPZ-kami KA NN xxxx a MU SS xxxx. Tvurci byli aktivnimi novinari okamzite narceni ze skryteho neonacismu a pravicoveho extremismu...
kyk
Příspěvky: 957
Registrován: 22.7.2011 10:54:46
Bydliště: Praha, SOKP km 50 st.
Kontaktovat uživatele:

Re: SPZ, RZ a vše kolem

Příspěvek od kyk »

AF-1 píše:
Honey72 píše: Na druhou stranu vyvolala velky medialni povyk televizni reklama obchodniho retezce, niz se objevily auta s SPZ-kami KA NN xxxx a MU SS xxxx. Tvurci byli aktivnimi novinari okamzite narceni ze skryteho neonacismu a pravicoveho extremismu...
Co to bylo prosím za řetězec?
jozka
Příspěvky: 2782
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: SPZ, RZ a vše kolem

Příspěvek od jozka »

Toho medveda jsem potkal nazivo nekde v Uhrinebsi na vrakacich :-)
AF-1
Příspěvky: 560
Registrován: 16.3.2009 13:54:56

Re: SPZ, RZ a vše kolem

Příspěvek od AF-1 »

Myslim ze penny nebo lidl k nejake predvanocni akci.
kyk
Příspěvky: 957
Registrován: 22.7.2011 10:54:46
Bydliště: Praha, SOKP km 50 st.
Kontaktovat uživatele:

Re: SPZ, RZ a vše kolem

Příspěvek od kyk »

<ot>Kdyby to byl Globus tak bych věděl proč a byl by to vtipný vzkaz zaměstnancům. Možná používají podobné interní systémy...
Martin_L
Příspěvky: 381
Registrován: 21.2.2010 19:39:20

Re: SPZ, RZ a vše kolem

Příspěvek od Martin_L »

Přesunul jsem to sem, než tak učiní jiní :)
theodor less píše:Díky za spoustu informací. Jistě víte i o motivech, které doprovázely poslední změny SPZ. Můj tip:
1) větší kapacita
2) větší anonymita, které nezapamatovatelná SPZ prospívá (takže nikoli nedomyšlenost, ale domyšlenost)
3) podpora krajského zřízení
4) úřední mašinerie, která vyplivne úplně něco jiného, než bylo původně zamýšleno
5) úřední tvůrčí horlivost, která např. zavede pojem RZ; po dvaceti letech se dozvíme, že pojem SPZ je stále živý
Ústup od "okresních" SPZ byly pěkná ptákovina. Němci se nestydí za svoje město...
S motivy je to trochu nejasné, protože v té době jsem ještě neměl takový přístup k informacím a představitelé ministerstva, kteří mají dnes agendu na starosti, tvrdí že u toho tenkrát nebyli a vlastně neví, proč to je. Dohledatelné jsou některé mediální výstupy, které to částečně osvětlují.
1) ano, takové zdůvodnění se objevovalo, ale výsledek je přesně opačný. Obecně platí, že čím větší podíl písmen, tím větší kapacita, protože písmen je přes dvacet, kdežto číslic jen deset. Formát zavedený v roce 2001 měl tedy výrazně menší kapacitu, protože šlo v podstatě jen o kombinaci krajského písmene a pořadového čísla a také byl v Praze vyčerpán už po zhruba sedmi a půl letech. Bývalý okresní systém přitom s kapacitou sám o sobě problém neměl. Pouze v Brně-městě hrozilo v dohledné době vyčerpání kombinací, které ale bylo řešitelné přidělením další dvoupísmenné zkratky. Všechny okresy krajských měst (kromě Zlína) a některé další (např. Karviná, Frýdek-Místek) měly už od počátku systému přiděleny zkratky dvě a několika motorizovanějším okresům (kupříkladu Mladá Boleslav) by šly samozřejmě přidělit dodatečně. Stejně tak bylo možné upravit strukturu znaků za okresním kódem na jiný tvar po vzoru Slovenska, Slovinska, Rakouska, Chorvatska nebo Černé Hory a/nebo doplnit kódy pro ORP. S kapacitou reálně problém nebyl.
2) ano, ale je to samozřejmě spekulace, navíc by v tom případě dávalo větší smysl se vykašlat na okresy i kraje a zavést celostátní systém, což byl a je trend mnoha zemí Evropy.
3) to bude patrně nejsilnější důvod, ostatně vznik krajů provázely diskuse o jejich smysluplnosti a připomínat a propagovat je na každém autě se přímo nabízelo
4) určitě i to hrálo roli, ostatně zcela původně měla RZ začínat krajským písmenem, ale z obav, že by se neuhlídala možná duplicita se staršími značkami někoho napadlo jej prostě posunout na druhou pozici a vznikl tento paskvil.
5) říká se, že pojem SPZ byl nahrazen z toho důvodu, že z nových značek už nic poznat nejde :) Faktem je, že zkratku zavedenou v roce 1953 má většina lidí silně zažitou a ani dvacet let od změny názvosloví se na tom nic zásadního nezměnilo. A asi ani nezmění, když je vidět, že i ta změna byla nedůsledná a každý zákon tvrdí něco jiného.

Faktem je, že ústup od geografických zkratek na poznávacích značkách je dlouhodobý celoevropský trend a Němci jsou v tomto ohledu spíše výjimkou. Souvisí to i s tím, jak se proměňuje způsob používání aut, kdy dnes daleko častěji ten, kdo jej řídí, jej nevlastní. Regionální zkratka na značce tak často ukazuje jen na místo, kde sídlí poskytovatel operativního leasingu...
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: SPZ, RZ a vše kolem

Příspěvek od theodor less »

Díky za přesunutí; taky jsem si uvědomil, že už jsme od e-známek dost daleko.
Škoda, že nemáme vlákno "Nejlepší příspěvky", tam by bylo to správné místo na ten tvůj.
Martin_L
Příspěvky: 381
Registrován: 21.2.2010 19:39:20

Re: SPZ, RZ a vše kolem

Příspěvek od Martin_L »

jozka píše:Jako jo, to asi smysl dava, jen mne zarazilo to o Polsku ci Bosne. Jejich systemy mi prijdou zapamatovatelnejsi nez treba holandsky ci belgicky nebo treba francouzsky.
Bosna má tvar A12-C-345, žádný znak neznamená nic a kombinace jsou generovány zcela náhodně. Je to záměrné opatření proti etnickému násilí, ale v kombinace s tvarem, který takto míchá písmena a číslice to znamená, že se to prakticky nedá pamatovat.
Polsko je příliš velké a lidnaté na to, aby mohli mít třípísmenné zkratky většiny okresů a přitom PZ se sedmi znaky. Než na to po cca 6 letech přišli (a zavedli osmimístné značky), stihli vyplodit formáty jako ABC 12D3, ABC 1DE2 atp. Velké městské okresy zase používají tvar AB 1C234 a AB 1CD23. Ani jedno z toho není vhodné pro zapamatování.
Obecná potíž celostátních systémů je v tom, že nefunguje význam znaků a člověk si nemůže část značky převést např. na region, což je informace, kterou si snáze uloží. O to důležitější je nastavit dobrý formát a dobře jej na tabulkách zobrazovat. Francouzi mají pevný tvar AB-123-CD a používají pomlčky. Belgické 1-ABC-234 je o něco horší, ale stále funguje dobře. Nizozemci jsou na tom nejhůř, protože od padesátých let drží maximální počet znaků 6, což je pro takto relativně lidnatou a motoristicky vyspělou zemi málo. Takže vystřídali už kde co, ale drží zásadu oddělovat skupiny pomlčkami a jednotlivým kategoriím vozidel přiřazují specifická písmena (B = velké nákladní vozy, V = malé nákladní vozy, W = velké přívěsy, O = návěsy...), takže to není úplně špatné.
mbmat
Příspěvky: 1382
Registrován: 16.7.2010 21:20:33
Kontaktovat uživatele:

Re: SPZ, RZ a vše kolem

Příspěvek od mbmat »

Mám dotaz k té Francii. Hraje taky roli jejich regionální kód zcela vpravo na RZ, nebo je to zcela informativní nedůležitý údaj? (např. Paříž má myslím kód 75)
jozka
Příspěvky: 2782
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: SPZ, RZ a vše kolem

Příspěvek od jozka »

Ja nerikam, ze je to spatne, jen ze mi prijdou ty systemy "lidstejsi" a zapamatovatelnejsi. Nehlede na snahu definovat hranice neceho, co ty hranice z podstaty veci tak ostre mit nemuze.

Priklad z nasich luhu a haju. Ti drive narozeni si mozna vzpomenou, jak srandovne vypadaly zlute znacky na stodvacitkach. A ze dneska... co je Tatraktor? Traktor nebo nakladak?

Osobne jsem nikdy tuhle manii skatulkovani nepochopil.
Martin_L
Příspěvky: 381
Registrován: 21.2.2010 19:39:20

Re: SPZ, RZ a vše kolem

Příspěvek od Martin_L »

mbmat píše:Hraje taky roli jejich regionální kód zcela vpravo na RZ, nebo je to zcela informativní nedůležitý údaj? (např. Paříž má myslím kód 75)
Ne, součástí značky to není a není ani nikde evidováno, jaký kód departementu a které logo regionu jsou na tabulkách použity. Ve Francii si zajišťuje tabulky majitel vozidla sám tím, že si ji nechá vyrobit nejčastěji v provozovnách typu opravna obuvi/kopírování klíčů/výroba značek a jaký kód si tam nechá nalepit je čistě na něm. Takže jsou třeba i v Paříži docela populární i kódy různých francouzských zámořských území jako je Réunion atp. Když značku ztratíte, necháte si vyrobit novou klidně s jiným kódem. Samotná značka přidělovaná od roku 2009 je pro vozidlo neměnná od jeho první registrace až po sešrotování nebo vyvezení za hranice a žádný region neobsahuje.
jozka píše:Nehlede na snahu definovat hranice neceho, co ty hranice z podstaty veci tak ostre mit nemuze.
Ano, zkoumat, jestli je vhodnější, aby písmena a čísla něco znamenala, nebo ne, je komplikované. Ale zkoumat zapamatovatelnost jednotlivých řetězců se dá docela dobře.
jozka píše:Osobne jsem nikdy tuhle manii skatulkovani nepochopil.
Žluté značky byly zavedeny v roce 1953 a primárně označovaly ty kategorie vozidel, které jsou nějak důležité pro obranu státu a jeho obyvatel (tzn. nákladní vozy, autobusy, traktory) a navíc i speciální vozidla (např. sanitní a pohřební). Dodávky a pick-upy (Š 1203, Žuk atp.) tak měly značky bílé, výjimkou byly multikáry, které dostávaly značky žluté. Po roce 1990 se "škatulkování" dvakrát změnilo: Nejprve se krátce rozlišovala hranice 3,5 tuny (takže na ty multikáry nebo furgonové Avie se začaly dávat bílé značky) a pak bylo třídění stanoveno na dosud platné kategorie (M1, N1 atp.). Z té doby jsou známé ty legrační případy, snad ještě více než stodvacítka vypadaly žluté značky zajímavě třeba na Renaultu Twingo. No a krajský systém ponechal žlutou jen pro traktory, ke kterým nově přidal samojízdné pracovní stroje. Tatraktor je snaha nabídnout vozidlo, které má užitné vlastnosti náklaďáku, ale nemusí plnit některé požadavky na ně kladené (např. tachograf). Jestli to je, nebo není obcházení pravidel, je asi na hlubší debatu.
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: SPZ, RZ a vše kolem

Příspěvek od Standa »

Co se týče "příjemnosti na pohled", osobně cítím rozdíl už mezi SPZ (RZ) v podobě "1A1 1234" a "1AB 1234" (nakonec i "1A0 1234" hodně lidí včetně mě čte "1AO..."). Takže se náš systém v tuto chvíli z mého pohledu přirozeným posunem zlepšuje ;) , alespoň v Praze a větších krajích. Trochu se ale bojím, co bude následovat po 9AZ 9999... Už se to ví?
MPMP
Příspěvky: 3305
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: SPZ, RZ a vše kolem

Příspěvek od MPMP »

Tipuji 11A 1111 až 99A 9999 a potom dojde na 1A1 A111 a to už bude úplný "masakr".
MPMP
Příspěvky: 3305
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: SPZ, RZ a vše kolem

Příspěvek od MPMP »

mě by spíš zajímalo, jaký je důvod vydávání RZ tak "řídce". Nevím sice kolik % možných kombinací skutečně existuje, ale podle toho jak rychle se mění třeba v Praze první 3 znaky bych řekl, že více jak polovina možných kombinací je vynechávána.

Neví někdo proč?
MPMP
Příspěvky: 3305
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: SPZ, RZ a vše kolem

Příspěvek od MPMP »

A když už tak "tlacháme" o SPZ/RZ, tak jedna perlička z minulého režimu - upozorňuji, je určena starším ročníkům, je třeba znát reálie ranných 70. let.
Otcův kolega dostal v roce 1971 příkaz dostavit se s vozidlem na dopravní inspektorát a tam mu bylo sděleno, že mu bude vyměněna SPZ. Když se ptal proč, dostalo se mu následující odpovědi: "Ale no tak, soudruhu, uznej, že z touhle značkou jezdit nemůžeš".
Měl na svém vozidle totiž toto: AD-1968
mbmat
Příspěvky: 1382
Registrován: 16.7.2010 21:20:33
Kontaktovat uživatele:

Re: SPZ, RZ a vše kolem

Příspěvek od mbmat »

MPMP píše:Tipuji 11A 1111 až 99A 9999 a potom dojde na 1A1 A111 a to už bude úplný "masakr".
To já bych řekl, že "11A" být nemůže kvůli případné záměně s veteránskými nebo ostatními značkami. Musí být zachován formát, kdy je první číslice a pak písmeno. Dál je to již systému jedno.

Můj tip je 1AA 001A.
Martin_L
Příspěvky: 381
Registrován: 21.2.2010 19:39:20

Re: SPZ, RZ a vše kolem

Příspěvek od Martin_L »

V Praze se žádné kombinace na RZ nepřeskakují, ale je jich velká spotřeba kvůli tomu, že zde sídlí mnoho organizací a přihlašují se tu i auta, která jezdí jinde po republice. Spotřeba je zhruba 10 tisíc kombinací měsíčně, takže první tři znaky se mění cca jednou za měsíc (od počátku pandemie se to trochu zpomalilo). V krajském systému se vynechávají pouze středočeské série 1SS, 2SS atd.
Co nastane zhruba za tři roky, až dojde na 9AZ 9999 s jistotou nikdo neví, ale nejpravděpodobnější je 1AA A001 :( Ale může se to ještě změnit a doufám, že se tak i stane. Ostatně relativně nedlouho předtím, než se v roce 2008 přešlo na současný tvar (9A9 9999 -> 1AA 0001), ministerstvo na dotaz zodpovědělo, že se půjde cestou posouvání krajského písmene (01A 0001). Debata se také vede nad tím, zda Praze nedat další volné písmeno, anebo kraje neopustit zcela. Ale něco "příjemného na pohled" asi nepůjde vytvořit bez opuštění struktury 3:4 znaky. Zřetelné je to tu elektromobilových značek, kde rozdíl mezi EL1 23AB a EL 123AB je výrobně nulový, ale vizuálně obrovský.
MPMP
Příspěvky: 3305
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: SPZ, RZ a vše kolem

Příspěvek od MPMP »

mbmat píše:To já bych řekl, že "11A" být nemůže kvůli případné záměně s veteránskými nebo ostatními značkami. Musí být zachován formát, kdy je první číslice a pak písmeno. Dál je to již systému jedno.
Pokud já vím, zákon požaduje jediné: první písmeno označuje kraj. Na kolikáté je pozici a co je za ním už neřeší.
Nepřidělovat kombinace, které se již využívají (např. pro veterány) považuji za samozřejmost, ale rozhodně si nemyslím, že by to měl být důvod k "zahození" cca milionu kombinací xxA xxxx, kde x jsou číslice 0-9.
Mike
Příspěvky: 4988
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: SPZ, RZ a vše kolem

Příspěvek od Mike »

asi to neumím rozpoznat, ale tak nějak mi je jedno, jestli na mém první autě bylo ABM xxxx
a dnes mám 5AB xxxx
chtěl bych na přání, ale G je zakázaný znak, tak holt magistrát neutrží
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
monin
Příspěvky: 1782
Registrován: 3.12.2010 10:31:31

Re: SPZ, RZ a vše kolem

Příspěvek od monin »

Martin_L píše:V Praze se žádné kombinace na RZ nepřeskakují, ale je jich velká spotřeba kvůli tomu, že zde sídlí mnoho organizací a přihlašují se tu i auta, která jezdí jinde po republice. Spotřeba je zhruba 10 tisíc kombinací měsíčně, takže první tři znaky se mění cca jednou za měsíc (od počátku pandemie se to trochu zpomalilo). V krajském systému se vynechávají pouze středočeské série 1SS, 2SS atd.
Co nastane zhruba za tři roky, až dojde na 9AZ 9999 s jistotou nikdo neví, ale nejpravděpodobnější je 1AA A001 :( Ale může se to ještě změnit a doufám, že se tak i stane. Ostatně relativně nedlouho předtím, než se v roce 2008 přešlo na současný tvar (9A9 9999 -> 1AA 0001), ministerstvo na dotaz zodpovědělo, že se půjde cestou posouvání krajského písmene (01A 0001). Debata se také vede nad tím, zda Praze nedat další volné písmeno, anebo kraje neopustit zcela. Ale něco "příjemného na pohled" asi nepůjde vytvořit bez opuštění struktury 3:4 znaky. Zřetelné je to tu elektromobilových značek, kde rozdíl mezi EL1 23AB a EL 123AB je výrobně nulový, ale vizuálně obrovský.
1AA A001 - ale ne? Tak to už je fakt masakr. Co to tam sedí za lidi sakra, že to nevidí? :oops:
Já byl nyní dva roky bez auta, a te´d už jsem musel koupit ojeté, naštěstí jsem zdědil rz - vcelku na naše poměry luxusku s 2AF..jinak bych už musel mít šílenost s písmenem E, kam jsem se po 30 letech vrátil. :) Takže stálá vzpomínka, kde jsem mnoho let žil a ještě to má nádech Air France :lol:
Brno České Budějovice Plzeň Ústí/L. Hradec Králové
Bratislava (SK) Wien (A) Linz (A) Nürnberg (D) Dresden (D) Wroclaw (PL)
petsheny
Příspěvky: 331
Registrován: 25.12.2015 23:55:14
Bydliště: u Zubatých žab

Re: SPZ, RZ a vše kolem

Příspěvek od petsheny »

Dnes jsem zaregistroval RZ 1TZ 94xx, tedy brzy očekávejme 2TA xxxx.
Ondrah98
Příspěvky: 77
Registrován: 6.1.2019 21:06:59

Re: SPZ, RZ a vše kolem

Příspěvek od Ondrah98 »

2T... už se vydává, není to tak snadný systém, že by se šlo úplně postupně. Viz poměrně obsáhlé diskuze na jiném dopravním fóru. ;)
Martin_L
Příspěvky: 381
Registrován: 21.2.2010 19:39:20

Re: SPZ, RZ a vše kolem

Příspěvek od Martin_L »

monin píše:1AA A001 - ale ne? Tak to už je fakt masakr. Co to tam sedí za lidi sakra, že to nevidí?
Rozhovory s odpovědnými úředníky ministerstva jsou leckdy slabým odvarem seriálu Yes, minister :)

Nejvyšší spatřená RZ Moravskoslezského kraje je aktuálně 2TD 9281 ;)

A ještě pro zajímavost: Národná rada SR včera odhlasovala změny zákona o cestnej premávke, která mj. ruší používání okresů na poznávacích značkách. Značky nově ražené od 1. ledna 2022 už budou v jedné řadě pro celé Slovensko.
Honey72
Příspěvky: 5269
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: SPZ, RZ a vše kolem

Příspěvek od Honey72 »

RZ nebyly zavedeny podle krajů kvůli horší zapamatovatelnosti nebo kvůli zrušení okresů. Okresy víceméně fungují stále. Jenže kombinace pro okresy byly rok od roku nedostatečné a i když byla řada lidí na tyto SPZ zvyklá a hlavně křížovkáři znali SPZ všech okresů včetně slovenských, dnes by se v nich už zřejmě nevyznali. Nejen větší města, která měla už za komoušů dvě až tři varianty, ale všechny okresy by musely mít několik variant a to nejen dvě. Za komoušů se u většiny okresů přidávalo třetí písmenko zhruba po deseti letech a po jejich pádu se písmenko najednou měnilo rok co rok, u velkých měst po pár měsících. Ministerstvo se pádu okresního systému snažilo zabránit nejprve zrušením nutnosti měnit značku při stěhování majitele vozidla a poté úplné zrušení vazby na okres při vydávání SPZ. Což však při přihlašování majitelé vozidel nenesli moc kladně, když namísto svého okresu dostali značku nějakého zapadákova :-)

Zajímavost: teď u nás v Trutnově frčelo zaregistrovat si auto na Ostravsku a dostat značku 1TU :-) Prostě nostalgie po starých okresních značkách. Samozřejmě se hned roznesl drb, že se vrací starý systém značek :-)

Přehled nejvyšších značek:
http://www.rz-nej.czweb.org/
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Ales
Příspěvky: 75
Registrován: 23.1.2013 20:40:49

Re: SPZ, RZ a vše kolem

Příspěvek od Ales »

Dostal jsem doma od dětí dotaz, jestli už se ví, jak budou pokračovat série v Praze, až se dojde k 9AZ 9999. Ví zde někdo povolaný?
Odpovědět

Zpět na „Vozidla - technika“