I/73 Svitávka – hranice JM kraje – St. Město

Brno (D1) – Boskovice (I/19, I/43) – Moravská Třebová (D35)
Odpovědět
martini
VIP
Příspěvky: 3635
Registrován: 22.3.2009 10:53:57
Bydliště: Kladno

Re: Trasování - sever

Příspěvek od martini »

Nevymýšlejme zde pořád kolo... Já jsem také dlouho v tomto neměl jasno, ale řešení je mi už pár chvil mnohem jasnější.

R11 řeší všechny vztahy a to:
R11 má velmi obtížně prokazatelnou ekonomickou efektivitu (pro plný profil při současných predikcích intenzit) a pokud na ni nenavedu všechny tyto směry, resp. nebudu v tom výpočtu s těmito směry počítat, tak se ta investice nedá na tvrdých číslech obhájit.

K polské "iniciativě" je třeba ještě sdělit, že kooperace s nimi není co vím vůbec jednoduchá. Oni by prosazovali vše, co je v jejich zájmu, ale blokují údajně zase naše zájmy. Jedná se např. o jejich odpor proti tomu, aby mezi Hrádkem nad Nisou a Žitavou vedený přes Polsko byl v TEN-T, což chce ČR i D. "To pro nás nemá žádný význam" - citace jednoho polského úředníka.
Další kámen úrazu je stabilizace hraničního bodu pro budoucí VRT (ČR by chtěla hraniční bod "nad Libercem" a vedení kolem zdrojů a cílů dopravy (Liberec, MB, Praha), kdežto Poláci to chtějí napřímo Praha - Varšava (okolo Jičína) a hraniční bod někde v I. zóně KRNAPu).
Via est vita. Nejdražší dálnice je ta, která nestojí!
Lenny
Autor
Příspěvky: 10771
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: Trasování - sever

Příspěvek od Lenny »

A co takhle postavit R43 v trase A88 v úseku Brno - Jevíčko, dál na sever by pokračoval dvoupruh, a z Jevíčka by R43 vedla v trase D35 ve směru Křenov - Hradec n. S. - Gajer. Zajíždka by se opticky zmenšila.
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
Marooned17
Příspěvky: 1075
Registrován: 27.9.2010 13:01:33
Bydliště: Praha

Re: Trasování - sever

Příspěvek od Marooned17 »

Pro to "optické" hledisko vedení R43 byla chyba změna trasování R35 ze severního na jižní (jinak logická).
JirkaS
Příspěvky: 2805
Registrován: 14.3.2009 19:25:07

Re: Trasování - sever

Příspěvek od JirkaS »

Jenže to, co Lenny popisuje, je použití nejstaršího trasování D35, které bylo v úseku Svitavy - Olomouc ještě jižněji. Jen by se s tím měla změnit i R35 a dostavět i ten kus Jevíčko - Olomouc. V součtu R43+R35 by to o moc víc km proti současnému trasování nebylo a vyřešily by se tím i horší parametry úseku Olomouc - Mohelnice.
Marooned17
Příspěvky: 1075
Registrován: 27.9.2010 13:01:33
Bydliště: Praha

Re: Trasování - sever

Příspěvek od Marooned17 »

Jirka S: Mě to došlo, ale dík za vysvětlení ostatním.
Marty
Příspěvky: 755
Registrován: 16.3.2009 9:00:04

Re: Trasování - sever

Příspěvek od Marty »

Já si nemůžu pomoci, ale řešit trasování R43 na sever od Svitávky mi přijde hodně futuristické. Z hlediska konečné délky mého života a finančních možnostech státu si nejsem jistý jestli se mne tohle týká.

Faktem je, že R43 "D1 - Svitávka" se snad dožiju, neboť je to jeden z největších dopravních zádrhelů v ČR a tento problém se bude jen nadále stupňovat. Pak je tu úsek Svitávka - Březová, který je hodně špatný (neustálé průjezdy obcí), ale naštěstí intenzity provozu jsou řádově menší než v obcích těsně u Brna. Obchvat mimo obce by byl asi možný jen nahoře v kopcích a tudíž hodně drahý. Opravdu je zde namístě ptát se, zda by novostavba I/43 (resp.R43) ve stopě Svitávka-Jevíčko-Mor.Třebová nebyla levnější. Da druhou stranu od Svitav na sever k Lankšrounu je I/43 už nyní ve velmi solidních parametrech. Navíc neudělat obchvat Svitav (například z důvodu zatraktivnění budoucí R43 ve stopě A88)- kde se prostor za železniční tratí doslova nabízí - by byl podle mne zločin proti lidem ve Svitavách.

Já osobně bych počkal na EU, bez jejichž dotací bych na sever od Svitávky postavil postupně jen dvě rovnocenné I/43 - dvoj nebo střídavý třípruh - jednu vylepšenou ve stávající stopě pokud možno s maximem obchvatů obcí jako první, a poté druhou ve stopě A88 po R35. Tranzit do Polska bych řešil spíš kapacitním třípruhem Zábřeh-Králíky. Mohelnice-Zábřeh snad bude jednou stejně čtyřpruhová. Podle mne by bylo takhle "za málo peněz nejvíc muziky"...
hiob
Příspěvky: 783
Registrován: 15.3.2009 19:13:36

Re: Trasování - sever

Příspěvek od hiob »

Na polské straně jsou vymezeny koridory navazující na R43 takto (fialová - územní rezervy pro rychlostní komunikace)
Územní plán Dolního Slezska z 2009
Obrázek
Obrázek

návrh změn sítě TEN-T (taky z 2009)
Obrázek
AUTOsro
Příspěvky: 335
Registrován: 21.1.2015 19:46:53
Bydliště: České Budějovice - Praha

Re: Trasování - sever

Příspěvek od AUTOsro »

Co to uhnout na západ za Jevíčkem, využila by se velká část A88 a zároveň by se zkrátily cesty Svitavy - Brno a Hradec Králové - Brno o cca 9 km. Pro relaci Brno - Jeseníky by tato verze vycházela podobně jako přes Olomouc, záleželo by na tom, odkud by se vyráželo, nicméně podle mého je důležitější, aby D43 odlehčila více I/43 než D35 + D46. Toto trasování by také v budoucnu umožnilo případné protažení na sever bez peáže.

https://mapy.cz/turisticka?mereni-vzdal ... KnjL161iRz
Potřeba jsou okruhy, radiály, metro i železnice. Kdo tvrdí, že se na něco z toho můžeme vykašlat, je extremista.
vodouch2000
Příspěvky: 1223
Registrován: 27.5.2014 14:28:00
Bydliště: D11 - exit 62

Re: Trasování - sever

Příspěvek od vodouch2000 »

Myslím, že opustit s trasou Boskovickou brázdu by bylo hodně složitý z hlediska průchodnosti / nákladů. Jsou tam velké převýšení, bez tunelů nevím nevím... Ostatní aspekty si netroufám hodnotit.
AUTOsro
Příspěvky: 335
Registrován: 21.1.2015 19:46:53
Bydliště: České Budějovice - Praha

Re: Trasování - sever

Příspěvek od AUTOsro »

Stoupání a klesání právě nejsou tak hrozná, myslím, že by si tato varianta mohla vystačit i jen s náspy, zářezy a pár nijak mimořádnými mosty, tunely jsou spíše otázkou ochrany obyvatel nebo stability terénu. Podle map mi navíc přijde, že severně od Chornice už trasa připravená není, nákladově by to tedy mohlo být podobné, posun blíže ke Svitavám by ale mohl zvednout ekonomickou efektivitu.
Potřeba jsou okruhy, radiály, metro i železnice. Kdo tvrdí, že se na něco z toho můžeme vykašlat, je extremista.
Tomas 1975
Příspěvky: 702
Registrován: 22.9.2009 20:02:33

Re: Trasování - sever

Příspěvek od Tomas 1975 »

Odpověď pro AUTO sro
Tak příští rok žádná dovolená u moře, ale studijní pobyt v Německých archivech, aby nás přestali napadat takovéto věci - blbosti...
Studováno již v zimě 1938/1939 s negativním posudkem.
Dokonce studovány i varianty pokračující dále k Letovicím... Negativní...
Hanes
Příspěvky: 1052
Registrován: 25.2.2014 11:34:01
Bydliště: Javorník/Obertaufkirchen
Kontaktovat uživatele:

Re: Trasování - sever

Příspěvek od Hanes »

Nebo si dát schůzku s Tomášem, který to v archivech studoval a ví o tom asi ze všech nejvíc.
Na konci světa: I/60 a kousek od civilizace: A 94, jinak na cestě mezi nimi.
AUTOsro
Příspěvky: 335
Registrován: 21.1.2015 19:46:53
Bydliště: České Budějovice - Praha

Re: Trasování - sever

Příspěvek od AUTOsro »

Tomas 1975:
Můžu se Vás zeptat, proč byla tato varianta hodnocena negativně? Původní trasa A88 prochází vhodnějším terénem a pro tehdejší účel spojení dvou částí Německa byla vhodnější i z dopravního hlediska - byla to kratší spojnice než závlek na západ od M. Třebové, ale dnes se prioritní směr změnil a myslím, že zkrácení trasy o těch cca 9 km a větší odlehčení stávající I/43 by mohlo ospravedlnit i o něco vyšší investiční náklady. Díval jsem se na mapu svahových nestabilit a žádný problém tohoto typu na mojí variantě není, což ovšem nemusí znamenat, že tam nějaké riziko nehrozí. Zaznamenali Němci na mojí variantě něco vylučující stavbu, nebo jen z výše popsaných důvodů byla zvolena jako vhodnější stávající varianta?
Potřeba jsou okruhy, radiály, metro i železnice. Kdo tvrdí, že se na něco z toho můžeme vykašlat, je extremista.
Tomas 1975
Příspěvky: 702
Registrován: 22.9.2009 20:02:33

Re: Trasování - sever

Příspěvek od Tomas 1975 »

Odpověď není jednoduchá, ale pokusím se v pár řádcích. Celý masiv Hušáku je nestabilní. Na východním a jižní části vrtali německé vrtné soupravy sondy až do hloubky 30 metrů a zjistily nestabilní podloží. Dálnice měla původně vést jinak. Plán byl vystaven na jednom z výstavních panelů výstavy v TM Brno nebo v Bokovicích - už si nepamatuji na kterém.
Varianta 2 trasování dálnice vycházela od Lanškrouna a pokračovala západně od Moravské Třebové na Boršov, Útěchov, Dolní Loučka, Březina, Letovice..
Neprůchodné, ložiska šamotu, nekvalitního uhlí....
Z německých plánů vycházeli i naši projektanti (ing. Hos, ing. Chytílek) v šedesátých letech, Tehdy navrhovali křížení D35 a D43 u Jevíčka a D 35 měla v přicházet od Svitav a) přes Bělou a Březinu nebo b) přes Arnoštov, Křenov, Sklenné.....
Šamot, uhlí, nestabilní podloží, rezervní zásoby vody....
Vše se dá dohledat v archivech....
Nic ovšem není digitalizováno....
Nejpodstatnější ovšem je, že je trasa D43 v daném úseku stabilizovaná.
Takovéto věci nejsou ovšem na nějakou slovní výměnu na internetu. O nestabilním masivu Hušáku jsem hovořil v sobotu na v tomto fóru avizovaném pochodu...
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Trasování - sever

Příspěvek od Honey72 »

Zároveň měla trasa D35 vést i kolem Ústí nad Orlicí, takže cesta z Brna do Hradce by tvořila mírnou elipsu a ne zdánlivou zajížďku, která vznikne nyní změnou trasy přes Litomyšl.

Kratší nemusí vždy znamenat rychlejší. Zároveň je mnohem ekonomičtější kopce objet než se pak navždy starat o desítky mostů, náspů, zářezů, tunely ... Hodně může napovědět D1 mezi Prahou a Jihlavou. Kdyby vedla přes Kolín, nečekala by nákladní dopravu spousta pomalých stoupání.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
AUTOsro
Příspěvky: 335
Registrován: 21.1.2015 19:46:53
Bydliště: České Budějovice - Praha

Re: Trasování - sever

Příspěvek od AUTOsro »

Děkuji za vysvětlení :ok: :)

Ještě jednou jsem si prošel geologické mapy a při trasování severně od Křenova by s doly nemusel být problém, nicméně jestliže Němci došli k závěru, že je tam nestabilní podloží, přičemž v mapě svahových nestabilit nic není, tak to svědčí o tom, že by to chtělo udělat nějakou geologickou revizi oblasti.

Přijde mi trochu škoda, že nebylo v rámci EIA posuzováno více variant na severu, například právě ta, jak jsem popisoval výše. Je-li stávající trasa stabilizovaná a na rozdíl od jiných s minimem rizik, pak za stávajícího stavu legislativy nemá příliš smysl řešit nějaké alternativy. Je pravda, že z hlediska dálkového tranzitu těch 9 km není až tak moc a problém s obsluhou oblasti kolem by se tak jako tak měl/musel řešit nějakou modernizací I/43 a přivaděčových silnic II.třídy, hlavně II/366.

Honey72:
Je pravda, že pohled ze vzduchu někdy klame, pěkně je to vidět na útvarových MÚK, které vypadají z vzduchu jako nepřehledná změť mostů, přitom jsou většinou pro řidiče příjemnější než na první pohled jednoduchý čtyřlístek. A třeba u Villachu jsem do Itálie nikdy nejel po západním polookruhu, ale vždy po dálnici.

Na mé variantě vychází stoupání cca 1,5 - 2 % v délce cca 5 km, což není tak hrozné. Na stávající trase D43 jsou také stoupání a klesání, moje verze nejdříve stoupá přes kopec a pak klesá, zatímco stávající klesá do údolí a pak zase stoupá. Celkové převýšení je podobné, na stávající D43 ale bude pozvolnější.
Potřeba jsou okruhy, radiály, metro i železnice. Kdo tvrdí, že se na něco z toho můžeme vykašlat, je extremista.
Hanes
Příspěvky: 1052
Registrován: 25.2.2014 11:34:01
Bydliště: Javorník/Obertaufkirchen
Kontaktovat uživatele:

Re: Trasování - sever

Příspěvek od Hanes »

hiob píše:Na polské straně jsou vymezeny koridory navazující na R43 takto (fialová - územní rezervy pro rychlostní komunikace)
Územní plán Dolního Slezska z 2009
Už je jasné, že A88 se bude stavět v úseku Wroclaw - Klodzko v kategorii S.
https://www.gddkia.gov.pl/mapa-stanu-bu ... lnoslaskie
http://dk8.pl/
Na konci světa: I/60 a kousek od civilizace: A 94, jinak na cestě mezi nimi.
KarelLer
Příspěvky: 694
Registrován: 25.12.2016 16:03:46
Bydliště: Morava

Re: Trasování - sever

Příspěvek od KarelLer »

Nevím, jestli už to tady někdo zmiňoval. Napojení na Polsko by mělo v budoucnu vypadat nějak takhle, nemá jít o dálnici:

Infoleták I/43 Lanškroun – Dolní Lipka
Hanpav
Příspěvky: 147
Registrován: 3.11.2016 10:15:46

Re: Trasování - sever

Příspěvek od Hanpav »

Nový článek na iDnes:

Ředitelství silnic a dálnic má k dispozici studii, která je nutná k projektování nové silnice či dálnice 43 od Bořitova na Blanensku ke Starému Městu na Svitavsku, kde se v budoucnu připojí na D35. Jde o severní část léta plánované R43, někdejší tzv. Hitlerovy dálnice, která je však klíčová především v úseku od Brna k Bořitovu.

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/doprava/ ... oprava_rts
ttc
Příspěvky: 431
Registrován: 9.2.2012 14:50:39

Re: Trasování - sever

Příspěvek od ttc »

zajímavějěší je tato pasáž:
Podle ředitele brněnského závodu ŘSD Davida Fialy ale stavba severního úseku nic nevyřeší dříve, než se postaví úsek od dálnice D1 z Brna k Bořitovu. Naopak léta přetížené silnici I/43 mezi Brnem a křižovatkou u Svitávky hrozí ještě větší zatížení. Zatím přitom není zřejmé, kudy úsek od Brna povede. Nejdříve to bude jasné na konci roku 2020, kdy by chtěl kraj dokončit aktualizaci zásad územního rozvoje. Posléze bude možné stavbu připravovat.

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/doprava/ ... oprava_rts
Jak je vidět, tak ŘSD v Brně hodlá spát nejméně do roku 2020 a poté bude čekat jestli úpravu ZUR někdo nezažaluje atd... prostě líní jak vši....
KarelLer
Příspěvky: 694
Registrován: 25.12.2016 16:03:46
Bydliště: Morava

Re: Trasování - sever

Příspěvek od KarelLer »

ttc píše:Jak je vidět, tak ŘSD v Brně hodlá spát nejméně do roku 2020 a poté bude čekat jestli úpravu ZUR někdo nezažaluje atd... prostě líní jak vši....
A co můžou do té doby dělat? Myslím ten dotaz vážně. Kraj musí napřed říct, jestli chce D43 nebo S43 a hlavně v jaké trase.
Lenny
Autor
Příspěvky: 10771
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: Trasování - sever

Příspěvek od Lenny »

Jak líní? Pracují na úseku Bořitov - Svitávka, který je zanesen v ZÚR. Na jih od toho nemohou nic dělat, dokud nebude změna ZÚR s jasně danou trasou a jestli to bude dálnice či silnice pro motorová vozidla.
A na sever od Svitávky není schváleno šířkové uspořádání.

V obou případech míč leží na druhé straně.
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Trasování - sever

Příspěvek od Aram96 »

Nesouhlasím. Trasa od Černé Hory je již delší dobu dána. Na tu studii, kolik pruhů od Svitávky, nebo připravovat úsek Bořitov-Svitávka mohli začít dříve, než do toho začala vrtat Vítková s peticí.
Každopádně jsem rád, že alespoň dnes už se to začíná hýbat. :ok:
Co je ale strašidelné, je to, co citoval ttc a ve mě to vyvolává úplně stejné pocity a to ty, že ŘSD má v plánu se severní částí od Svitávky čekat na jižní část. Nechápu, proč by to tak mělo být, snad to tak nebylo od pana Fialy myšleno. A nechci ho chytat za slovíčko, nejspíš to tak nebylo myšleno, ale zrovna úsek D1-Kuřim je mnohem méně potřebný než jižní obchvat Kuřimi+navazující úseky po Boskovice. Jednak i počtem aut, ale hlavně kvůli samotné I/43.
Mě přijde, že ŘSD má D43 za nepotřebnou kvůli tomu, že na ní bude jezdit "málo aut" oproti jiným dálnicím, ale jaksi si neuvědomují, jaká situace je na I/43 a tudíž je potřebnost dálnice D43 mnohem větší než některých jiných dálnic, které mnohdy přinesou "pouze" komfort bezpečnost a zrychlení, ale kvůli počtům aut jezdících po nějaké silnici důležité tolik nejsou.
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Trasování - sever

Příspěvek od Mike »

tomu že budou čekat, jak dopadne D1-D43 bych naopak věřil
jinak pamatuji stavbu D5, D6, D8 a D11 ( ty kousky D7 na severu a D10 nepočítám )
všechno přineslo obrovskou úlevu řidičům, obcím a dle všeho i okolní přírodě
jen na stránkách ( dalnice.com nebo jak se...) se lze podívat odkud a kam stály kolony u Chlumce, u Hostivic, u Zbirohu atp...
třeba doufají, že se vyvraždíme a ta komunikace ( schválně nepíši dálnice ) už nebude potřeba
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Trasování - sever

Příspěvek od Aram96 »

A logika toho čekání ?
Pokud je ten úsek v plánu a je alespoň trochu potřebný, tak proč by se mělo čekat na jižní části ?? Samotná realizace jižní části D43 nevytvoří nová auta (nebo závratně málo) čili buď je ta část od Svitávky na sever potřeba a má se připravovat (navíc napojení je jednoznačné, protože úsek Bořitov-Svitávka je jasný) a realizovat. A jestli 3- nebo 4-pruh, to už nechám na ministerstvu, ale není zde jediné logické vysvětlení, proč by tato část měla čekat na úseky Bořitov-Kuřim a Kuřim D1. A ještě více není důvod čekat s úsekem Bořitov-Kuřim+jižní obchvat Kuřimi na úsek Kuřim-D1. Tohle když slyším, tak mě to hejbe žlučí :twisted:
Odpovědět

Zpět na „I/73“