Autonomně řízená vozidla

Odpovědět
hekor
Příspěvky: 100
Registrován: 4.5.2016 22:14:32

Re: Vysočanská radiála (D10 - Kbelská)

Příspěvek od hekor »

A co je špatně? Na to, že to není nativně autonomní auto, tak si myslím, že poměrně dobrý. Vemte si, jaký pokroky Tesla v posledních letech dělá. Jestli teda nezbankrotuje v létě 2018, tak bych to tempo vývoje nepodceňoval.

// Ale to už jsme hodně OT.
musklin
Příspěvky: 459
Registrován: 10.11.2013 11:54:33

Re: Vysočanská radiála (D10 - Kbelská)

Příspěvek od musklin »

Plno lidí si neuvědomuje zpomalení dopravy po nasazení samořiditelných aut.
V PRŮMĚRU se doprava zrychlí (volba trasy, nehody atd.) plno jednotlivců, ale pojede mnohem déle.
Typicky jedu domů z práce stejnou cestou, vím , že zelená je krátká tak přidám abych ji ještě stihnul a jedu kousek 58... autonomní řzení nepřidá a zůstane na červené.. na hlavní najedu tak, že trošku omezím auto na hlavní, ale jinak bych nenajel a čekal tam, autonomní auto tam nevjede , tisíce drobností, které zejména cestu městem prodlouží.
Dlouhé trasy úplné KO - kdo jede v létě noci po prázdné dálnici 130 ? Já jezdím nějmíń 140 a pokud člověk jede 500-600 km , tak už je to půl hodiny jen to fikne.
jozka
Příspěvky: 2761
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Vysočanská radiála (D10 - Kbelská)

Příspěvek od jozka »

"Nativne autonomni auto" je nesmyslny pojem. Bud je vybaven "autopilotem" nebo neni. Tesla je (alespon udajne) na spici v tomhle smeru a jaka je realita? Auto za jednoduche situace neni schopno jet stejne rychle a presne jako auto rizene clovekem (dobre, az na nektere izolanty...).

Autonomni rizeni zkratka a dobre zatim NENI plnocennou nahradou. A podle mne nikdy nebude, protoze AI nedokaze nahradit lidsky mozek. A ve chvili, kdy k tomu dojde nastanou dalsi problemy, protoze inteligence je jedna vec, empatie, instinkt a podobne zalezitosti jsou vec druha. Na tohle tema bylo ostatne napsano mnoho a mnoho sci-fi. Ve zkratce popsano zde.
P_V
Příspěvky: 1708
Registrován: 14.3.2009 15:26:14
Bydliště: Praha

Re: Vysočanská radiála (D10 - Kbelská)

Příspěvek od P_V »

Možná mi něco uniká, ale všechna ta videa z jízdy robotického auta se odehrávají na silnicích s dobrým dopravním značením a na jednoduchých křižovatkách. Jak by si roboauto počínalo v místě nějaké lajdácky vyznačené přechodné úpravy. Jak by si poradilo v rozkošatělé úrovňové křižovatce se spoustou ostrůvků, směrových pruhů a značením, kde po pěším průzkumu a opakovaném přečtení zákona zjistíte, že to nedává smysl. Nebo dokonce v městských ulicích "ruského" typu, tvořených neurčitou plochou asfaltu asi tak na tři a půl pruhu bez vdz, kde se jezdí jak to zrovna vyjde.
hekor
Příspěvky: 100
Registrován: 4.5.2016 22:14:32

Re: Vysočanská radiála (D10 - Kbelská)

Příspěvek od hekor »

No dobře, dobře... :oops:
kot
Příspěvky: 10365
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: Vysočanská radiála (D10 - Kbelská)

Příspěvek od kot »

Spíš špatně, špatně... :lol:
Jarda Š.
Příspěvky: 880
Registrován: 14.3.2009 12:14:56

Re: Vysočanská radiála (D10 - Kbelská)

Příspěvek od Jarda Š. »

Autonomní řízení může dobře fungovat, pokud ho budou mít všechna vozidla, protože se srovnají na základě vzájemné komunikace. Problematické by ale bylo, kdyby se míchala vozidla řízená autonomně a řízená člověkem.
P_V
Příspěvky: 1708
Registrován: 14.3.2009 15:26:14
Bydliště: Praha

Re: Vysočanská radiála (D10 - Kbelská)

Příspěvek od P_V »

Jj, tím by ty Musklinem jmenované problémy vůbec nevznikly. Místo semaforů nebo pravidel o přednosti se roboti prostě nějak domluví, a rychlostní omezení na dálnici také přestane mít smysl. Teď ještě nějak vymístit chodce a cyklisty. :)
kot
Příspěvky: 10365
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: Vysočanská radiála (D10 - Kbelská)

Příspěvek od kot »

A ještě vymístit ta "stará a ošklivá" auta řízená "nekompetentním" člověkem. Když si vezmu jak stará auta u nás jezdí, tak se obávám, že pouze autonomně řízených aut se málokdo z nás dožije....
jozka
Příspěvky: 2761
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Vysočanská radiála (D10 - Kbelská)

Příspěvek od jozka »

Takze zkratka a dobre, autonomni auta funguji. Jen ten realny svet tam faliruje...
Anonym
Příspěvky: 810
Registrován: 24.6.2009 13:34:01

Re: Vysočanská radiála (D10 - Kbelská)

Příspěvek od Anonym »

1) Nejdále u autonomních vozů je Google, už nyní jezdí v USA:
https://www.lupa.cz/aktuality/waymo-vyp ... -vypadaji/
2) Tesla má nedostatečný hardware pro autonomní provoz ve svých již vyrobených vozech. Nemá LIDAR, radar nefunguje, pokud se sníh nalepí na nárazník, ... Teslu jako vzor pro autonomní vozy nebrat.
3) Nástup autonomních vozů bude znamenat menší množství nehod, ale větší množství aut na silnicích. Lidem se bude vyplácet dojíždět delší vzdálenosti do práce. V autě si budou moci pracovat - zapnout notebook, dojednat schůzky, ...
4) Autonomní taxi v některých případech bude levnější než jízdenka na autobus nebo vlak, dojde k omezení hromadné dopravy.
5) Až budou všechny vozy autonomní bude možné zmenšit šířky pruhů na dálnicích a dálnice rozšířit o další pruh. Pokud mezi sebou budou vozy komunikovat, tak bude možné na dálnicích zipovat v dálničních rychlostech.
Maty
Příspěvky: 219
Registrován: 21.1.2015 20:00:24
Bydliště: Kolín
Kontaktovat uživatele:

Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Maty »

Já si myslím, že je nereálné aby byla, (třeba i za 100 let), všechna vozidla autonomní. Nedokážu si představit ten "skokový" přechod z konvenčních vozidel, to by museli prostě od určitého data tyto vozidla zakázat což by pravděpodobně neprošlo. No a pak tady máme vozidla u kterých je to dost problematické. Sportovní a historická vozidla, speciální vozidla a hlavně motocykly... Dokážu si představit že všechna vozidla budou jednoho dne prošpikována elektronikou, která bude komunikovat s těmi robotickými, která do toho bude řidiči více či méně zasahovat, jakékoli přestupky okamžitě bonzovat velkému bratrovi atp., ale věřím tomu že "řidičská" auta a motorky snad nikdy nevymřou...
Naposledy upravil(a) Maty dne 27.11.2017 15:24:51, celkem upraveno 1 x.
Maty
Příspěvky: 219
Registrován: 21.1.2015 20:00:24
Bydliště: Kolín
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysočanská radiála (D10 - Kbelská)

Příspěvek od Maty »

Pro mě za mě klidně založit nové vlákno "autonomně řízená vozidla" a tam to vše přesunout. Myslím že na toto téma se bude diskutovat čím dál tím víc.
adamos
Příspěvky: 1697
Registrován: 15.3.2009 23:32:20
Bydliště: D1, 2,78 km

Re: Vysočanská radiála (D10 - Kbelská)

Příspěvek od adamos »

Ještě k tomu off-topicu, než nás přesunou. Myslím, že svou roli sehrají pojišťovny. Spočítají si, že autonomní vozidlo bourá Xkrát méně, a tedy X-krát přizpůsobí pojistku pero NEautonomní vozidla. Pár lidí zůstane řídit samo, ale zaplatí si za to. Ale to už jsme mimo nejen tematicky, ale i časově.
Vždy aktuální mapy na http://www.openstreetmap.org
Našli jste v mapě chybu? Napište mi o ní.
Far_Away
Moderátor
Příspěvky: 42
Registrován: 14.3.2009 12:05:59
Bydliště: Praha 10

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Far_Away »

Omlouvám se, při přesunu mi to vytvořilo 3 samostatný topicy. Může poprosit o jejich sloučení?, Díky a příště si dám pozor :)
hekor
Příspěvky: 100
Registrován: 4.5.2016 22:14:32

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od hekor »

To, že Tesla lidar nemá vím, proto jsem o Tesle hovořil, jako o vozidle nevytvořeném za účelem "autonomity".
mts
Příspěvky: 595
Registrován: 1.4.2009 8:19:14

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od mts »

Pro laika, který vidi věc zvenku to muze skutecne byt scifi. Ale bavime se o době za 5 let. Vyvoj probiha milovymi kroky. Vzpomente si, jak vypadaly mobily nebo televize před před 5 nebo 10 lety. Jake asistenty mely auta před 5 lety – jen ty nejdrazsi premiovky – a co si dnes můžete koupit v malem lidovem aute. V zasade budou autonomne jezdici auta jezdici kompjutry s nekolikanasobnym jistenim jako v letecke technice…
kik
Příspěvky: 1006
Registrován: 18.5.2009 15:27:52
Bydliště: Hradec Králové - Labská II

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od kik »

Já vidím problém někde jinde. Jak jsem se už několikrát dočetl, současná vozidla mají velmi špatně - pravdivěji zní vůbec - zabezpečené řídící systémy. Pokud se tato oblast zásadně nezlepší, tak v případě autonomních aut může případný úspěšný hackerský útok zastavit celou dopravu. A to byl pak byl už opravdu velký průser....
papadeloco
Příspěvky: 75
Registrován: 12.10.2010 8:09:20
Bydliště: Vražné a Odolena Voda

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od papadeloco »

Můj názor je ten, že teď se nám spousta věcí zdá nesmyslných a nereálných, ale bůh ví co se stane a co ne :D . Zkuste se někdo vrátit v čase a zeptat se lidí např. před 50 lety (a to není tak dávno (ani před 20, lety to nenapadlo mě, nemusíme tedy chodit ani tak daleko)) a řekněte jim, že budou mít přenosný telefon a ještě k tomu dotykový s obrázky, kde se podívají online na skoro jakýkoli zápas na druhé straně zeměkoule. Tak by se Vám vysmáli. Že to není možné a nereálné a odkázali by vás někam na telegraf. Ve městech možná i na nějaký ten telefon, který by Vás spojil přes nějakou ústřednu :D a to kdo ví jestli :D. Proto si myslím, že může být klidně za 50 let všechno autonomní, a taky nemusí být nic. Záleží na tom, jak se s tím poperou zákonodárci, vědci a zejména jak se to uchytí u lidí. Stejně si myslím, že věc, která je pro nás nyní nepředstavitelná (jako, že by byly jen autonomní vozidla) se může stát realitou, a kdo by si chtěl zavzpomínat na staré časy, tak by musel na speciální okruhy, kde by mohl řídit neautonomní vozidlo. Ale upřímně. Kdo z Vás ví co bude zítra? natož tak za 50 let :D Ovšem to co pro mě nyní připadá nepředstavitelné neznamená, že to tak nebude v budoucnosti. A mé přání je to, že ideální by to bylo tak, že by autonomní byly jen dálnice :D, dalo by se tak za a) zrychlit, za b) mít bezpečnější provoz na dlouhých tratích a za c) odpočinuli bychom si a vynahradili si řízení na ostatních silnicích :D
Warcz
Příspěvky: 2081
Registrován: 14.3.2009 14:50:43

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Warcz »

Možná přidám můj pohled.

1) Povinné ručení. Klasické auto 10 000, autonomní 5 000. Prostě tam bude nějaký omezovací systém, který nedovolí řidiči udělat nějakou prasečinu a nepůjde vypnout
2) Nevýhodu u takových systému vidím v lidském faktoru. Například chodec. Za 10 let když vleze do vozovky bude vědět že autonomní auto prostě zastaví. Proč by se rozhlížel ?
Sosa
Příspěvky: 2508
Registrován: 17.3.2009 9:43:04

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Sosa »

U čistě autonomních aut je spousta otázek, které neumíme zodpovědět, třeba koho bude více chránit, zda lidi venku, nebo v autě? Kdo bude zodpovídat za auto a jeho chyby?
Navíc pokud se podíváte do minulosti, staly se spousty věcí které nikdo nepředpovídal (mobily, internet atd) a spousty věcí se nestaly (atomové osobní elektrárny, cesty na Mars.) Čili se vůbec nedá říci, zda autonomní auta budou nebo ne. A házet daty je dost ošidné, když dodnes nejezdí v ostrém provozu ani jedno auto. To co se testuje jezdí po známých trasách max. 30 km rychlostí a už to pár i zaviněných nehod mělo.
Jinak dík za přesunutí.
mts
Příspěvky: 595
Registrován: 1.4.2009 8:19:14

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od mts »

U ciste autonomních aut (Level 5) bude za nehody odpovídat výrobce vozu. Blizi se doba, kdy se v benzinovem ridicem rizenem aute projedete ve vyspelych zemich uz jenom na uzavrenem okruhu. Bude to pro par bohatych enthuziastu. Ostatní se budou presouvat v autonomních elektromobilech. Pro nas petrolheady smutne ale asi neodvratne...
jozka
Příspěvky: 2761
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od jozka »

Ehm... fakt si nekdo mysli, ze vyrobce prevezme odpovednost za autonomni vozidla? A tvrde calovat za kazdou smrt u niz bude vina nebo nejaky podil viny? Tomu se rika optimismus...

Ja nerikam, ze autonomni doprava nebude existovat, ja rikam, ze autonomni auto v provozu jak jej zname dnes nema sanci. Musel by prijit nejaky kvalitativni skok v AI nebo by se doprava musela uplne zmenit.

Je to stejne, jako by v 18 stoleti nekdo tvrdil, ze casem vyslechtime kone, kteri potahnou dostavniky stokilometrovou rychlosti. Nevyslechtili. Ale zmenili jsme pohon. Stejne ted. Casem se muze autonomni rizeni prosadit. Ale ne v provozu takovem, jak jej zname dnes. A rozhodne to nebude za sedm let.

Proto jsem skepticky k predstave, ze doma sednu do auta a ono mne odveze na chalupu. Je to stejne jako dnes koukat na obrazky kosmickych lodi s kormidelnim kolem. Nebo cist romany J.M.Trosky kde hrdinove napjate sledovali "rucicku dalkomeru".
P_V
Příspěvky: 1708
Registrován: 14.3.2009 15:26:14
Bydliště: Praha

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od P_V »

Warcz píše:... Například chodec. Za 10 let když vleze do vozovky bude vědět že autonomní auto prostě zastaví. Proč by se rozhlížel ?
Fyzikální zákony nezmění. Ani robot to neubrzdí na fleku.
j.jakubse
Příspěvky: 86
Registrován: 22.10.2009 12:27:03

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od j.jakubse »

jozka píše:Ehm... fakt si nekdo mysli, ze vyrobce prevezme odpovednost za autonomni vozidla?
Vyrobce ne, pojistovna ano.
Odpovědět

Zpět na „Vozidla - technika“