Špatné značky

Příprava, výstavba, provoz, dálniční poplatky, známky, elektronické mýto, PPP, legislativa, tunely, mosty
Odpovědět
monin
Příspěvky: 1782
Registrován: 3.12.2010 10:31:31

Re: Špatné značky

Příspěvek od monin »

Zavřít, zastřelit, degradovat. Před popravou mučit.
Brno České Budějovice Plzeň Ústí/L. Hradec Králové
Bratislava (SK) Wien (A) Linz (A) Nürnberg (D) Dresden (D) Wroclaw (PL)
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Špatné značky

Příspěvek od Honey72 »

Nebo prudit. Tenkrát jsem donutil předělat všechny čtyři velké tabule před novým kruháčem v Trutnově. Tři věcné chyby bijící do očí. Stačilo udělat článek v novinách, ostudu radnici a v rámci reklamace se všechny tabule vyráběly a osazovaly kompletně znovu :-) Tedy osobně si myslím, že to nakonec zatáhlo město (je to městská komunikace) které si stavbu kruháče zadalo.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Špatné značky

Příspěvek od Honey72 »

Tohle už je ovšem na hraně bezpečnosti. Mistrovi v multikáře se nejspíš nechtělo vylézat do mrazu, tak tam poslal deža, který nikdy neudělal autoškolu :shock: Takto se prosím mění přednost z hlavní na vedlejší ve Vrchlabí :-) Po velké ostudě na facebooku to hoši asi za dvě hodiny vyměnili, ale jinak to tam bylo až do dneška od víkendu. Až zase budou měnit hlavní, jsem zvědavý jak si poradí se žlutým kosočtvercem.
Přílohy
IMG_20171204_161723_PerfectPhoto.cz_2017-12-05 10-05-04.jpg
IMG_20171204_161723_PerfectPhoto.cz_2017-12-05 10-05-04.jpg (106.23 KiB) Zobrazeno 7973 x
IMG_20171204_161704_PerfectPhoto.cz_2017-12-05 11-42-43.jpg
IMG_20171204_161704_PerfectPhoto.cz_2017-12-05 11-42-43.jpg (109.4 KiB) Zobrazeno 7973 x
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Maty
Příspěvky: 219
Registrován: 21.1.2015 20:00:24
Bydliště: Kolín
Kontaktovat uživatele:

Re: Špatné značky

Příspěvek od Maty »

Čtverec postavený "nakoso", není kosočtverec :-O
P_V
Příspěvky: 1708
Registrován: 14.3.2009 15:26:14
Bydliště: Praha

Re: Špatné značky

Příspěvek od P_V »

Honey72: Měli by na těch značkách tisknout "hore" a ne "top", aby i ten Dežo pochopil. :)
Vilouch
Příspěvky: 117
Registrován: 10.8.2015 14:25:08

Re: Špatné značky

Příspěvek od Vilouch »

Lynx
Příspěvky: 3683
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: Špatné značky

Příspěvek od Lynx »

Co je špatného na té značce od kruháče z Velkého Přítočna (jak je tam Kladno, Hostouň atd . ...) ? Nejsem fajnšmekr na značky, takže opravdu nevím. Snad jen zelená "6" ?
Shodou okolností jsem se na té křižovatce podílel, tedy jen okrajově. Na dopravním značení tedy vůbec :)
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Špatné značky

Příspěvek od Honey72 »

Pominu-li, že tam chybí symbol dálnice, který se začal na návěsti vkládat poměrně nedávno, tak tam nemá co dělat ta šestka. A to i kdyby byla červená.
Další věc, kterou bych však ještě prominul, není tam číslo 101, která vede peážně po 61 a pak samostatně na Unhošť.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Puclik1
Příspěvky: 9
Registrován: 13.9.2016 21:58:17

Re: Špatné značky

Příspěvek od Puclik1 »

Jen pro doplnění ta červená 6 byla navržena v projektu
https://www.mestokladno.cz/assets/File. ... ty=1465708
Lynx
Příspěvky: 3683
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: Špatné značky

Příspěvek od Lynx »

Díky za vysvětlení.

Proč by u dálnice nemělo být číslo, když u ostatních silnic je ? Neuvádět ho mi přijde nesystémové.

Mimochodem ve směru od Kladna ta červená šestka také chybí, i v projektu. Zatímco u zbývajících dvou směrů na cedulích je. Celkově chybí jednotnost.
Puclik1
Příspěvky: 9
Registrován: 13.9.2016 21:58:17

Re: Špatné značky

Příspěvek od Puclik1 »

Jelikož platí nové TP 100, kde je uvedeno:
"Číslo dálnice se uvádí na „Směrové tabuli před nájezdem na dálnici“ (č. IS 1d až č. IS 1f), která se umisťuje před křižovatkou s nájezdovou větví dálnice (jedná se o poslední značku ODZ před nájezdem na dálnici)".
Zde se nejedná o poslední křižovatku před nájezdem na dálnici.
Martin_L
Příspěvky: 381
Registrován: 21.2.2010 19:39:20

Re: Špatné značky

Příspěvek od Martin_L »

Lynx píše:Proč by u dálnice nemělo být číslo, když u ostatních silnic je ? Neuvádět ho mi přijde nesystémové. Mimochodem ve směru od Kladna ta červená šestka také chybí, i v projektu. Zatímco u zbývajících dvou směrů na cedulích je. Celkově chybí jednotnost.
Ve směru od Kladna nic nechybí, to jen v ostatních směrech ty šestky přebývají :) Číslo dálnice a silnice pro motorová vozidla se uvádí až bezprostředně před odbočením na tyto komunikace, na všech ostatních křižovatkách ne. To není nesystémové, to je naopak jednoduchý a jednoznačný systém popsaný v TP100, jak správně Puclik1 citoval. A platí to už sedmnáct let.
Ten projekt má chyb několik. Kromě neznačené peáže II/101 jsou to černé lemy kolem bílých subploch a především chybně značený zákaz B 4 na tabulích. Zákaz platí pro komunikace bezprostředně za odbočením, takže zákazová značka má být zobrazena v dříku šipky.
Lynx
Příspěvky: 3683
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: Špatné značky

Příspěvek od Lynx »

Já to hodnotím z hlediska prostého uživatele silnic, nikoliv z hlediska znalce norem. Jinak díky za vysvětlení.
Martin_L
Příspěvky: 381
Registrován: 21.2.2010 19:39:20

Re: Špatné značky

Příspěvek od Martin_L »

No právě kvůli prostým uživatelům silnic to bylo takto určeno. Řidiče vozidla, který na dálnici nesmí kvůli konstrukční rychlosti nebo nezaplacenému poplatku velmi zajímá, jestli se po odbočení ve směru zeleného cíle ještě dá "zachránit", anebo už na tu dálnici rovnou zahučí.
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Špatné značky

Příspěvek od Honey72 »

Jenže spoustu lidí to naopak mate. Já bych byl raději pro půlenou značku jako u SMV. Tedy červené čísilko i symbol dálnice těsně před nájezdem.
Zrovna teď se má známá nechtěně ocitnula na dálnici a ke všemu bez dálniční známky. Přísahala mi, že si dávala pozor na symbol a šup už tam byla. Jela od Staré Boleslavi po 610 na Mladou Boleslav. Zelené značky se symbolem dálnice viděla už cestou dřív. Na mostě přes D10 je najednou Mladá Boleslav pouze doprava, tak odbočila. Sice to byla zelená směrovka s červeným číslem, ale pro starší lidi nebo těm co nečtou TP100 to nic neříká :-) Ti ani nevědí, že dálnice u nás mají červená čísla, natož kdy se jejich číslo uvádí na směrovce.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Kamioňák
Příspěvky: 30
Registrován: 27.8.2013 11:56:16

Re: Špatné značky

Příspěvek od Kamioňák »

Jenže dávat číslo k ukazatelům k dálnici by bylo nesystémové, protože se nesmi dávat na ukazatel číslo silnice, když na ní přímo nenajíždím (tedy může se dát do čárkovaného rámečku, ale to už by bylo dost přeplácané, představte si, že na jedné značce budou čísla v modrém rámečku, červeném, plném a čárkovaném).

Nic proti známé, ale jestli neví, jak je značená dálnice, tak nemá vůbec co dělat za volantem. Pokud by značka byla půlená, tak by to nic nezměnilo, když podle nich už jela.

Jinak dle vyjádření ŘSD je vše dle TP100, ale z odpovědi jsem nepochopil, jestli to opravili, nebo to považují za správné řešení.
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Špatné značky

Příspěvek od Honey72 »

Však já jsem myslel číslo až těsně před nájezdem jako nyní, ale společně se symbolem.

Myslíte, že v autoškole někdo lidem vysvětluje takové detaily, jako umístění značek ? :-) Nebo důchodcům, co mají řidičák už desítky let ? Kluk nedávno vylezl z autoškoly a červená čísla nebo různé barvy směrovek jsem mu musel vysvětlit já :-(
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Martin_L
Příspěvky: 381
Registrován: 21.2.2010 19:39:20

Re: Špatné značky

Příspěvek od Martin_L »

Honey72 píše:Jenže spoustu lidí to naopak mate. Já bych byl raději pro půlenou značku jako u SMV. Tedy červené čísilko i symbol dálnice těsně před nájezdem.
Ano, to by bylo sice vzhledem ke sladění systému hezké, ale co by to řešilo? Nebylo by to ve vztahu k lidem uváděným v příkladu ještě horší? Anebo si snad lidé, co si nevšimnou, že je místo symbolu dálnice červené číslo a nezačnou přemýšlet nad tím proč a co to znamená si všimnou, že k symbolu dálnice něco přibylo?
Honey72 píše:Myslíte, že v autoškole někdo lidem vysvětluje takové detaily, jako umístění značek ? Nebo důchodcům, co mají řidičák už desítky let ? Kluk nedávno vylezl z autoškoly a červená čísla nebo různé barvy směrovek jsem mu musel vysvětlit já
Jenže to není problém ani značek, ani TP, ale problém kvality autoškolství, podmínek pro získání řidičského oprávnění a celoživotního vzdělávání motoristů. Jestliže existuje autoškola, která během kurzu nevysvětlí frekventantům význam jednotlivých dopravních značek, tak taková organizace nemá nárok na působení v oboru. Jestliže si někteří lidé ani přes výklad nejsou schopni takové věci naučit, tak nemají nárok na to řídit auto. A pokud systém připouští neomezené a nepřezkušované držení oprávnění po dobu několika desítek let bez ohledu na změny předpisů, tak je něco systémově špatně.
Honey72 píše:těm co nečtou TP100 to nic neříká
Jenže ono to není jen v TP100. Definice rozdílného použití IS 1a-c a IS 1d-f je v samotné vyhlášce 294/2015. A u ní už se snad dá požadovat, aby ji všichni účastníci provozu znali. A pokud jde o starší lidi: To není žádná novinka, platí to sedmnáct let.
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Špatné značky

Příspěvek od Honey72 »

Však já také nikoho nebráním :-) Spíš naznačuji smutnou praxi. Po republice jezdí miliony řidičů, ale kdo z nich zná značky a vyhlášky jako my tady na fóru. Pro ně to není koníček, autoškolu si udělali a víc je nezajímá. A pak takové zmatkaře potkáváme na silnicích. Měla by být větší osvěta. Před večerními zprávami, na kterou většina těchto kloboukářů kouká, dávat povinně něco od Besipu a MD. A pro ty mladé to strkat místo reklam na YouTube a Facebook.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Nosorožec
Příspěvky: 296
Registrován: 23.3.2009 10:13:51

Re: Špatné značky

Příspěvek od Nosorožec »

Honey72 píše:... Měla by být větší osvěta. Před večerními zprávami, na kterou většina těchto kloboukářů kouká, dávat povinně něco od Besipu a MD. A pro ty mladé to strkat místo reklam na YouTube a Facebook.
naprostý souhlas. na silnici jde často o život, takže každá novinka v pravidlech by měla být tímto způsobem aktivně vštěpována řidičům. vyšvihnout nový předpis a prohlásit, že neznalost neomlouvá, je částečně alibismus. takže ano, omýlat pořád dokola: jak se zipuje, jak se jezdí na dálnici 3x3, jak se jezdí po turbokruháči, pro koho jsou stoupací pruhy, co znamenají modré a červené patníky, co je bezpečný rozestup atd.
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Špatné značky

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Kdysi byl v naši veřejnoprávní, námi všemi placené, televizi uváděn pořad Stop!, kde byly opakovány některé zásady bezpečné jízdy. Již několik let toto něběží ani se netočí nové spoty tohoto druhu.
Místo toho se peníze utrácejí za pořady typu Hlava rodiny, či příme přenosy nekonečného počtu cen.
A sama organizace Besip je naprosto nečinná, stejně tak PČR, osvěta je nulová.
Celé to podtrhuje naprostá tragická úroveň autoškol.
Tomu odpovídá stav na silnicích, tedy dle mého je vzhledem k výše uvedenému ještě dobrý.
R48 -> D48 se podařilo!
Martin_L
Příspěvky: 381
Registrován: 21.2.2010 19:39:20

Re: Špatné značky

Příspěvek od Martin_L »

Honey72 píše:Však já také nikoho nebráním Spíš naznačuji smutnou praxi. Po republice jezdí miliony řidičů, ale kdo z nich zná značky a vyhlášky jako my tady na fóru.
Měl jsem trochu ten dojem ;) Smutná praxe bohužel je realitou. Že většina řidičů nezná TP a ČSN bych jim nevyčítal, ale neznalost vyhlášky, kde je seznam dopravních značek a která je společně se zákonem o provozu na pozemních komunikacích dvojicí základních dokumentů pro pohyb na silnici, problém je.
A když se vrátím k tomu konkrétnímu příkladu: Rozlišit, že jedna zelená šipka ukazuje cestu k dálnici a druhá ukazuje, že se tady na dálnici už najíždí, není složité pro nikoho. Není to schované v žádných odborných TP, ale psáno ve vyhlášce, kterou mají všichni znát a není to žádná novinka, protože to platí od roku 2001. A pokud to někdo nechápe a najede omylem na dálnici, tak by mu patrně nepomohlo ani to, kdyby byly u křižovatek žlutozelené fluorescenční cedule s nápisem, že tady za rohem už se opravdu najíždí na (placenou) dálnici... :crazy:
Nosorožec píše:vyšvihnout nový předpis a prohlásit, že neznalost neomlouvá, je částečně alibismus.
Ještě existuje druhá možnost a sice prohlásit, že řidičské oprávnění má časově omezenou platnost, po jejímž skončení je nutné absolvovat zkoušky znovu. Takto to funguje u vysokozdvižných vozíků nebo lidí co se vrtají v elektrice. V případě řidičů je to ale asi politicky neprůchodné. Anebo po každé novelizaci předpisů učinit to samé - dokud se s novinkami prokazatelně neseznámíš, tak nebudeš moci řídit...
Martin z Ostravy píše:Kdysi byl v naši veřejnoprávní, námi všemi placené, televizi uváděn pořad Stop!, kde byly opakovány některé zásady bezpečné jízdy. Již několik let toto něběží ani se netočí nové spoty tohoto druhu.
Mezi řidiči je rozšířeno mnoho polopravd, omylů a mýtů o řízení auta. Bohužel někteří podle nich jezdí a tím ohrožují svoji i naši bezpečnost. Ještě celkem nedávno jsem jeden ze spotů STOP viděl, myslím, že je ČT tu a tam reprízuje v nějakých krajně neatraktivních časech jako v pět ráno. Naposledy se nově vyráběly asi v roce 2011, ale už tehdy bylo jejich řemeslné zpracování poměrně silné retro. Provádět osvětu v těch nejsledovanějších vysílacích časech by určitě BESIP měl, jeho nečinnost možná souvisí i se skromným rozpočtem. Před časem někde zaznělo, že jen samotný kraj Vysočina dává na dopravní výchovu víc, než je rozpočet BESIPu...
Geo
Příspěvky: 800
Registrován: 11.5.2009 11:06:39

Re: Špatné značky

Příspěvek od Geo »

V IT uz prisli na to, ze odpoved "to je prece jasne napsane v manualu na strane 115 dole", neni akceptovatelna. V oblasti doprovniho znaceni jeste budou muset k tomut dospet.

Takova vec jako dopravni znaceni by mela byt natolik intutivni, aby chyby eliminovala i bez cteni manualu.
Sosa
Příspěvky: 2508
Registrován: 17.3.2009 9:43:04

Re: Špatné značky

Příspěvek od Sosa »

Martin_L píše:[Mezi řidiči je rozšířeno mnoho polopravd, omylů a mýtů o řízení auta. Bohužel někteří podle nich jezdí a tím ohrožují svoji i naši bezpečnost. Ještě celkem nedávno jsem jeden ze spotů STOP viděl, myslím, že je ČT tu a tam reprízuje v nějakých krajně neatraktivních časech jako v pět ráno. Naposledy se nově vyráběly asi v roce 2011, ale už tehdy bylo jejich řemeslné zpracování poměrně silné retro. Provádět osvětu v těch nejsledovanějších vysílacích časech by určitě BESIP měl, jeho nečinnost možná souvisí i se skromným rozpočtem. Před časem někde zaznělo, že jen samotný kraj Vysočina dává na dopravní výchovu víc, než je rozpočet BESIPu...
No nechápu, proč to ČT vysílá v tak neatraktivní časy. Přeci má plnit veřejnoprávní službu a dopravní výchova by do ní měla patřit.
milbi
Příspěvky: 41
Registrován: 21.7.2011 9:58:41

Re: Špatné značky

Příspěvek od milbi »

Jakou vyšší instanci lze "prudit", aby byla opravena špatná značka v městské ulici, když město, nadřazená obec i dopravní inspektorát si přehazují horký brambor, každý sice souhlasí, ale všichni tvrdí, že je to práce "toho druhého"? Kraj nebo ministerstvo dopravy?
Odpovědět

Zpět na „Všeobecné“