Itálie

Země EU kromě Česka
Odpovědět
Geo
Příspěvky: 804
Registrován: 11.5.2009 11:06:39

Re: Itálie

Příspěvek od Geo »

Videl jsi nekdy prepalenej hromosovdovej drat? Ja teda ne. A rekl bych, ze vyztuz je ponekud silnejsi.
mapman
Autor
Příspěvky: 5763
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Itálie

Příspěvek od mapman »

Honey72 píše: Co se týče toho blesku, odborníci všichni do jednoho tvrdí, že blesk samotný nemůže způsobit kolaps, že to musí být souhra více vlivů. Každopádně, už vidím jak se u soudu bude správce na ten blesk nekonečně odvolávat.
Blesk samotný nemůže způsobit kolaps, ale už tu bylo popsáno, že to mohla být ta poslední kapka. Pokud lana byla lokálně oslabená/narušená a vzniklá energie vyvolala otřesy a praskání konstrukce táhla, tak se dá dojít k závěru, že blesk byl jednou z příčin pádu konstrukce spolu s nedostatečnou údržbou a špatnou konstrukcí. Ostatně lávka v Troji spadla taky díky tomu, že se nikdo nemohl podívat na to, jak ta lana uvnitř vlastně vypadají v celé své délce...
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6840
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Itálie

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Geo píše:Videl jsi nekdy prepalenej hromosovdovej drat? Ja teda ne. A rekl bych, ze vyztuz je ponekud silnejsi.
Tak on se nepřepálí, jen třeba klesne jeho zatížitelnost v tahu. A tady ten pokles mohl stačit k tomu, že tah se přenesl na beton, který jej vůbec nemá rád a u kterého se s ním ani v případě tohoto mostu nepočítalo (beton byl pouze ochranné pouzdro závesných lan a tlumič kmitů, jestli jsem to dobře pochopil) a jede to jako domino.

Možná, že nakonec stačilo, když s tím trochu zamával vítr v té bouři.
R48 -> D48 se podařilo!
hh
Autor
Příspěvky: 2554
Registrován: 19.3.2009 16:35:53

Re: Itálie

Příspěvek od hh »

Tak toto je za mě první bomba z "vyšetřování" (novinářského). Včera nová vláda hřímala, potrestáme, vyhodíme ... A dnes na Idnes.cz:
Výbušný výrok italská média objevila ve stranické zprávě Hnutí pěti hvězd k problematice nového obchvatu Janova. O projektu Gronda di Genova se diskutovalo dvacet let, ale plány byly nedávno kvůli politickým třenicím odloženy na neurčito.
Hnutí pěti hvězd se před pěti lety proti stavbě postavilo a argumentovalo, že most může sloužit ještě řadu let. „Bezprostřední kolaps Morandiho mostu je pohádka,“ uvedlo hnutí ve své zprávě. Dokument už sice ze stranického webu zmizel, stále je však dostupný.
---

Neuvěřitelné, chátra politická, populisti žvaní jak předchůdci utráceli, jakmile jsou u vlády žvaní jak předchůdci neinvestovali. A všichni tleskají, jen Autostrade jsou vždy pro všechny za idioty:(
Horší stav mostů, horší politici jak naše Věci veřejné!
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6840
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Itálie

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Je to všude stejné.
R48 -> D48 se podařilo!
Warcz
Příspěvky: 2090
Registrován: 14.3.2009 14:50:43

Re: Itálie

Příspěvek od Warcz »

Zase se vrátím k té elektřině. U hromosvodu se taky musí dělat revize jinak při plném zásahu může v místě, kde je špatný kontakt dojít k požáru. Neříkám, že zásah blesku může zbořit most, ale myslím si, že to byla poslední kapka, která zpřetrhala slabé místa na vodivých částech a zrovna ty tenké (špatné), kde byl vysoký odpor dostali největší pecku. Další věcí je, že pršelo a pokud to zateklo někde dovnitř tak to zase pomohlo blesku najít si cestu se kterou třeba konstruktéři nepočítali...
Geo
Příspěvky: 804
Registrován: 11.5.2009 11:06:39

Re: Itálie

Příspěvek od Geo »

Tak blesk umi napachat peknou skodu. Nejake rozstipane stromy, takze i to ze dokaze odstipnout kus betonu nepopiram. Ale predstava jak v dusledku proudu, ktery tece vyztuzi se ona vyztuz roztavi, to povazuju za blbost.
Kuba
Příspěvky: 1404
Registrován: 13.5.2009 17:41:16

Re: Itálie

Příspěvek od Kuba »

Vyzdívka z dutých cihel nebyla v těch táhlech. Šachty byly jen ve svislých sloupech toho pylonu. Jejich smysl mi ale taky naprosto uniká. Ty táhla jsou mnohem tenčí.
Warcz
Příspěvky: 2090
Registrován: 14.3.2009 14:50:43

Re: Itálie

Příspěvek od Warcz »

Geo píše:Tak blesk umi napachat peknou skodu. Nejake rozstipane stromy, takze i to ze dokaze odstipnout kus betonu nepopiram. Ale predstava jak v dusledku proudu, ktery tece vyztuzi se ona vyztuz roztavi, to povazuju za blbost.
Já neříkám roztaví. Říkám v nejtenčím místě, které má nejhorší odpor dojde k poškození. Nemusí dojít k poškození všech lan, nebo částí, ale třeba oslabení o 10-20% a to stačí k tomu aby se spustilo domino. Určitě nechci říct, že každý most do kterého upere spadne, ale pokud ten most je na hraně tak to může být poslední kapka.
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6840
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Itálie

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Kuba píše:Vyzdívka z dutých cihel nebyla v těch táhlech. Šachty byly jen ve svislých sloupech toho pylonu. Jejich smysl mi ale taky naprosto uniká. Ty táhla jsou mnohem tenčí.
Máš pravdu, včera jsem si to prohlížel znovu. Proč to tam bylo by mě fakt zajímalo.
R48 -> D48 se podařilo!
adamos
Příspěvky: 1697
Registrován: 15.3.2009 23:32:20
Bydliště: D1, 2,78 km

Re: Itálie

Příspěvek od adamos »

Martin z Ostravy píše:
Kuba píše:Vyzdívka z dutých cihel nebyla v těch táhlech. Šachty byly jen ve svislých sloupech toho pylonu. Jejich smysl mi ale taky naprosto uniká. Ty táhla jsou mnohem tenčí.
Máš pravdu, včera jsem si to prohlížel znovu. Proč to tam bylo by mě fakt zajímalo.
něco jako ztracené bednění?
Vždy aktuální mapy na http://www.openstreetmap.org
Našli jste v mapě chybu? Napište mi o ní.
Honey72
Příspěvky: 5269
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Itálie

Příspěvek od Honey72 »

Tak dál od politiků a zpátky k mostu. Teď říkali v rádiu, že nejvíce je poškozena statika části mostu na pilířích, tedy né té co drží pylon a je rozhodnuto, že kvůli bourání mostu půjdou dolů i obytné domy. Což chápu. Dá se zbourat a postavit nový most i bez jejich bourání, ale nepřítelem je čas, který by různá zajištění domů neúměrně prodlužovalo. A také psychologický fakt. Kdo by chtěl bydlet pod mostem, i když pod novým.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Lynx
Příspěvky: 3695
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: Itálie

Příspěvek od Lynx »

ad blesk - možná to byla opravdu ta poslední kapka, ale je náhoda, že to by zrovna blesk. Stejně tak mohl být tou poslední kapkou třeba nějáký projíždějící kamion.

Mimochodem, co možná nevíte, tak u jednoho z propadů tunelu Blanka ve Stromovce, bylo možná tou poslední kapkou zemětřesení na Chebsku, které se sice velmi slabě ale ne úplně zanedbatelně projevilo i v Praze. To zcela vážně říkal projektant tunelu. Neznamená to ale samozřejmě, že to zbouralo zemětřesení. Prostě to byla jen ta poslední iniciační kapička, stejně tak to mohl spustit třeba projíždějící náklaďák.

ad piráti - tohle hnutí či strana částečně z extrémní levice pochází také, i když je to nepřiznané. Existuje ale například spousta fotek, kde je předseda Pirátů Bartoš i se svou partnerkou vyfocen na demonstracích Antifa, což je extrémně levicová bojůvjka používající násilné metody proti lidem, které označí za fašisty (což ovšem může být skoro každý, kdo má jiné názory než oni ....). .
JR65
Příspěvky: 11
Registrován: 7.4.2018 20:29:11

Re: Itálie

Příspěvek od JR65 »

Odvážanie áut preč z mostu:
https://www.youtube.com/watch?v=PTnGtdI36BM
Lynx
Příspěvky: 3695
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: Itálie

Příspěvek od Lynx »

Díky za video. Ten postup odvážení mi přijde docela chaotický a nelogický, ale to je asi u Italů běžné.
Warcz
Příspěvky: 2090
Registrován: 14.3.2009 14:50:43

Re: Itálie

Příspěvek od Warcz »

LOL ! Tak ten kamion mohl klidně tím couváním ještě pohnout s tím kouskem mostu, ale tam sedí 6 lidi u krajnice a asi vyvažují. Dik za video.
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6840
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Itálie

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Tak to jsem nepochopil, tolik lidí (riziko) tam jde pro jeden kamion a ještě zůstanou na nejkrajnějším pilíři.
Ale vyšlo to.
R48 -> D48 se podařilo!
Warcz
Příspěvky: 2090
Registrován: 14.3.2009 14:50:43

Re: Itálie

Příspěvek od Warcz »

https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/2568 ... ranit-obri

Škoda že video není v lepší kvalitě.
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6840
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Itálie

Příspěvek od Martin z Ostravy »

By mě zajímalo, co teda monitorovala ta čidla, když to neznamenalo pohyb, který způsobil podelnou trhlinu ve vozovce a nebo zaznamenala, ale někdo to špatně vyhodnotil.
R48 -> D48 se podařilo!
butrus
Příspěvky: 46
Registrován: 9.12.2017 22:40:34

Re: Itálie

Příspěvek od butrus »

Lynx píše:Díky za video. Ten postup odvážení mi přijde docela chaotický a nelogický, ale to je asi u Italů běžné.
Na mě to naopak dělá dojem, že naprosto přesně vědí, co dělají, resp. že měli spočítaný, kde je potřeba estakádu zatížit, aby se minimalizovalo riziko, že to spadne. Např. všimněte si, že nejdřív jede malý nádklaďák, zatímco velký zatěžuje most kus dále. Přitom se jeden z horolezců připoutal na lano a na okraji, kde končí mostovka, zatěžuje její konec...
hh
Autor
Příspěvky: 2554
Registrován: 19.3.2009 16:35:53

Re: Itálie

Příspěvek od hh »

Podle architekta však ke zhroucení konstrukce nepřispělo nadměrné zatížení. „Déšť, blesky, nadměrné zatížení - to jsou všechno fantaskní hypotézy, které (komise) ani nebere v úvahu,“ dodal.
Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/janov-most-pont ... anicni_hm1
JR65
Příspěvky: 11
Registrován: 7.4.2018 20:29:11

Re: Itálie

Příspěvek od JR65 »

Kuba
Příspěvky: 1404
Registrován: 13.5.2009 17:41:16

Re: Itálie

Příspěvek od Kuba »

Zde je rozhovor s Antoniem Brencichem, docentem z oboru ŽB konstrukcí Stavební fakulty Janovské univerzity, který mluví o potenciálních příčinách pádu. Je to v italštině a bohužel rozumím tak sotva 40%. Pokud zde bude nějaký italštinář, tak bych uvítal lepší překlad. Jako možnou příčinu zřícení označuje nedostatečné armování ŽB konstrukcí a velmi rychlou degradaci oceli díky trhlinám v nepříznivém prostředí.

https://www.youtube.com/watch?v=ehjQbIrIcds
dvs
Příspěvky: 3622
Registrován: 8.6.2009 12:42:45

Re: Itálie

Příspěvek od dvs »

Autostrade tiskovka

Provozovatel janovské dálnice se za pád mostu neomluvil, necítí za něj odpovědnost
https://www.lidovky.cz/firma-ktera-spra ... ranici_ele

Mne na tom zarazil pomerne velky "balik" penez tak "lehce" najednou uvolneny.
Kuba
Příspěvky: 1404
Registrován: 13.5.2009 17:41:16

Re: Itálie

Příspěvek od Kuba »

Již několik dní po této tragédii vyhlížím, kdy se objeví vyhodnocení ze strany Miloslavy Pošvářové. Celou dobu nic a ejhle - už je to tady :D

https://www.echo24.cz/a/ShkwB/zatekani- ... -posvarova
Odpovědět

Zpět na „Evropská unie“