Mapy na internetu

Příprava, výstavba, provoz, dálniční poplatky, známky, elektronické mýto, PPP, legislativa, tunely, mosty
Odpovědět
vondr
Příspěvky: 2907
Registrován: 7.11.2009 19:52:08
Bydliště: vodňany

Re: Mapy na internetu

Příspěvek od vondr »

tak mapy už zprovoznily i obchvat Strakonic, který bude ještě 14 dní ve výstavbě
xipecko
Příspěvky: 257
Registrován: 17.3.2017 21:02:37

Re: Mapy na internetu

Příspěvek od xipecko »

např. kruháč a přilehlá silnice na obchvatu Olomouce je v každém měřítku jinou barvou :)
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Mapy na internetu

Příspěvek od Honey72 »

Mějte trpělivost lidi, jak si dobře všímáte, musí se každá oprava mapy provést ve všech měřítkách, je to pěkná piplačka a pořád dávat bacha, jak je co navzájem propojené. Někde změníte barvu a ono to bylo propojené s jinou linkou a ta se změní taky. Rozpojíte to od sebe, zapomenete přehodit vrstvu, pořadí vrstvy a pak zase to samé dělat v dalším měřítku :-) Aktualizace map také nemám rád, je to taková nevděčná práce :-)
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
adamos
Příspěvky: 1697
Registrován: 15.3.2009 23:32:20
Bydliště: D1, 2,78 km

Re: Mapy na internetu

Příspěvek od adamos »

Trochu jsem se šťoural v připravované stavbě A355 - západní obchvat Štrasburku a narazil jsem na pěknou stránku s informacemi. Zaujal mě hlavně zákres budoucí trasy do google map, a to do vysokého stupně detailu. Lze libovolně zoomovat a posouvat - možná by se naše projekční firmy, potažmo ŘSD mohlo inspirovat. http://www.contournement-ouest-strasbou ... ojet-a355/ , odstavec "Le tracé Google Earth"
Vždy aktuální mapy na http://www.openstreetmap.org
Našli jste v mapě chybu? Napište mi o ní.
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Mapy na internetu

Příspěvek od Honey72 »

To nejde, to byste spekulantům s půdou moc usnadnil práci :-) Ano, takto je to výborné, protože kdejaký laik si může na netu prozkoumat, jestli ta dálnice nepůjde moc blízko baráku a přes které pozemky a nemusí čekat až mu přijde dopis ve znění, dálnice počítá s těmito vašimi pozemky. Koukněte na to a podepsané pošlete zpátky s Vašim souhlasem :-)
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
jozka
Příspěvky: 2761
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Mapy na internetu

Příspěvek od jozka »

Honey72, mate snad info, ze seznam kresli mapu pro kazde meritko zvlast? Takovou otrocinu bych jim snad i pral...
adamos
Příspěvky: 1697
Registrován: 15.3.2009 23:32:20
Bydliště: D1, 2,78 km

Re: Mapy na internetu

Příspěvek od adamos »

Myslím, že nekreslí. Zakreslí mapu jednou v největším měřítku, a pak má algoritmy, podle kterých se objekty zmenšují a zakreslují do menších měřítek. A ten algoritmus neprobíhá on-line, ale jednorázově jednou za (nevím kolik) dní.
Vždy aktuální mapy na http://www.openstreetmap.org
Našli jste v mapě chybu? Napište mi o ní.
jozka
Příspěvky: 2761
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Mapy na internetu

Příspěvek od jozka »

Ja jen, ze mne pobavila ta predstava. Predpokladam, ze kresli 1:1 a ruzna meritka (zoomy) renderuji, proto taky pri zmene jsou po prechodnou dobu v ruznych priblizenich rozdilne stavy.

Mapy mne jinak zivi ;-)
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Mapy na internetu

Příspěvek od Honey72 »

Ale vždy se musí něco posunout, upravit ručně a není toho málo.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Mosquit
Příspěvky: 913
Registrován: 14.5.2009 11:09:38
Bydliště: Mezi 2 dálnicema, mezi VRT a 231, vedle Družby

Re: Mapy na internetu

Příspěvek od Mosquit »

Google mapy mají nové "satelitní" snímky, např. na Praze-Východ.
Podle stavu rozšíření D11 bych to tipoval cca na půlku dubna 2018.
jozka
Příspěvky: 2761
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Mapy na internetu

Příspěvek od jozka »

Pokud to renderuji z jednoho zdroje, tak upravuji maximalne popisy pro dane meritko (pokud to tak maji). Upravovat vysledek renderu je jista cesta do Bohnic. Nebo mate zpravy od nich?
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Mapy na internetu

Příspěvek od Honey72 »

Já on line mapy nedělám, takže si nechci vymýšlet, ale pokud musím měnit měřítko u svých tištěných map, tak to cesta do Bohnic opravdu bývá :-). Hlavně při zmenšování podrobné mapy která byla na A3 a najednou má být na A4, to se mi tam najednou všechny ty názvy a symboly nevejdou, začnou se překrývat a musím je posouvat do jiného místa, umazávat... Proto si myslím, že podobné drobnosti musí upravovat všude. Např. tam kde vznikne nová MÚK, musíte do mapy najednou dostat i její číslo či název, jenže v cestě vám stojí název vesnice nebo symbol kostela :-)
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Mosquit
Příspěvky: 913
Registrován: 14.5.2009 11:09:38
Bydliště: Mezi 2 dálnicema, mezi VRT a 231, vedle Družby

Re: Mapy na internetu

Příspěvek od Mosquit »

V práci jsem párkrát generoval statické mapové čtverce ("map tiles") z hromady dat na OSM (open street maps), s celkem různorodým nastavením vrstev.
Výsledek byl vždycky celkem uspokojivý, aplikace už zvládají pozicovat ty názvy tak, aby se nepřekrývaly.
jozka
Příspěvky: 2761
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Mapy na internetu

Příspěvek od jozka »

Tak si OSM komunita chtela vyzadat udaje o oploceni kolem dalnic, aby to dala do mapy. Jak dopadla?

Takhle:

Ředitelství silnic a dálnic České republiky (dále jen „ŘSD") obdrželo dne 24.09.2018 Vaše podání, které je žádostí o informace ve smyslu zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „InfZ").
Ve své žádosti požadujete informace, resp. konkrétně poskytnutí:
Zakreslení plotů kolem dálnic v elektronické formě s vyznačením bran a branek. Ideálně v GPX formátu nebo jiném standardním GIS formátu, který umožní další elektronické zpracování.
ŘSD jako povinný subjekt ve smyslu InfZ Vám tímto ve smyslu § 14 odst. 7 písm. a) a § 14 odst. 7 písm. b) InfZ
oznamuje,
že prodlužuje lhůtu k poskytnutí požadovaných informací, a to o 10 dní.
ODŮVODNĚNÍ
Z ustanovení § 14 odst. 7 písm. a) InfZ vyplývá, že v případě existence závažných důvodů spočívajících mimo jiné ve vyhledání a sběru požadovaných informací v jiných úřadovnách, které jsou oddělené od úřadovny vyřizující žádost, je povinný subjekt oprávněn prodloužit lhůtu pro poskytnutí informací až o deset dní. Stejnou možnost povinnému subjektu přiznává i ustanovení § 14 odst. 7 písm. b) InfZ, a to v případě vyhledání a sběru objemného množství oddělených a odlišných informací požadovaných v jedné žádosti.
S ohledem na shora uvedené existují na straně ŘSD Zákonem předvídané závažné důvody opravňující ŘSD k prodloužení lhůty pro poskytnutí informací o maximální přípustnou dobu. Těmito důvody jsou především rozsah informací požadovaných žadatelem předmětnou žádostí (žadatel požaduje poskytnout informace z celkové dálniční sítě celého území České republiky, tedy ve zcela nestandardním rozsahu/objemu). Dále s ohledem na tu skutečnost, že žadatelem požadované informace, resp. pro vyřízení v žádosti specifikovaných dotazů je nutné kontaktovat několik samostatně působících pracoviště/úřadoven povinného subjektu (minimálně Úsek správní, Odbor silniční databanky a NDIC), je již v této fází vyřizování žádosti žadatele zřejmé, že zahrnuje vyhledání a sběr požadovaných informací i mimo sídlo povinného subjektu, konkrétně v místech úřadoven povinného subjektu.
S ohledem na shora uvedené existují na straně ŘSD Zákonem předvídané důvody opravňující ŘSD k prodloužení lhůty pro poskytnutí informací o maximální přípustnou dobu.
Závěrem povinný subjekt sděluje žadateli k jeho výslovné žádosti, že již v této fázi vyřizování žádosti je zřejmé, že náklady ve smyslu ust. § 17, odst. 1 InfZ lze předběžně stanovit ve výši 260.000,- Kč. Přesná výše povinným subjektem nárokované úhrady bude případně detailně specifikována samostatným požadavkem povinného subjektu ve smyslu ust.§ 17, odst. 1 InfZ.
S pozdravem

Andrea Hýblová
referent samostatného odd
ělení komunikace
Ředitelství silnic a dálnic ČR


Tak nevim, jestli to neni spis do vlakna "Situace na RSD"...
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Mapy na internetu

Příspěvek od mapman »

To bude tím, že ŘSD zatím stále nemá kompletní pasport vybavení komunikací (ať už jsou to ploty nebo svodidla či značky) v elektronické formě. Sice se tvoří, ale ještě nějaký čas to potrvá...
Sosa
Příspěvky: 2508
Registrován: 17.3.2009 9:43:04

Re: Mapy na internetu

Příspěvek od Sosa »

Využít zákon o svobodném přístupu k informacím k získání zdarma podkladů pro svoji činnost. Zajímavé.
jozka
Příspěvky: 2761
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Mapy na internetu

Příspěvek od jozka »

Co je na tom spatne?
Trupman
Příspěvky: 578
Registrován: 21.3.2009 23:12:06

Re: Mapy na internetu

Příspěvek od Trupman »

Sosa píše:Využít zákon o svobodném přístupu k informacím k získání zdarma podkladů pro svoji činnost. Zajímavé.
Normální. Od toho tady je.
mapman píše:To bude tím, že ŘSD zatím stále nemá kompletní pasport vybavení komunikací (ať už jsou to ploty nebo svodidla či značky) v elektronické formě. Sice se tvoří, ale ještě nějaký čas to potrvá...
Skutečně se tvoří? Já mám spíš takovou představu, že je teprve ve fázi "nebylo by špatné něco takového mít". Hlavně u těch dopravních značek je skutečně tristní situace. Nikdo pořadně neví, kde co vlastně trčí za DZ. Podle toho to taky na silnicích vypadá.
Jsem chodec, řidič, cyklista, cestující VHD. Get over it.
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Mapy na internetu

Příspěvek od mapman »

Pokud je mi známo, soutěží se zakázka na zhotovení pasportu SDZ, VDZ i svodidel, a oplocení se taky řeší.
Sosa
Příspěvky: 2508
Registrován: 17.3.2009 9:43:04

Re: Mapy na internetu

Příspěvek od Sosa »

Trupman píše:
Sosa píše:Využít zákon o svobodném přístupu k informacím k získání zdarma podkladů pro svoji činnost. Zajímavé.
Normální. Od toho tady je.
Ne není. Je tu od toho, aby občan se dostal k informacím z úřadů. Ne aby si někdo při podnikání pomohl.
Chápu, že bude námitka, že tady jde o získání údajů pro komunitu nadšenců, ale podívejte, kdo všechno ty data nakonec používá a tam už se opravdu o nadšence nejedná
xipecko
Příspěvky: 257
Registrován: 17.3.2017 21:02:37

Re: Mapy na internetu

Příspěvek od xipecko »

věnoval jsem chviličku googlení, protože jsem si nebyl jistý, že poskytnutí informací musí být zdarma.. a nemusí, viz.
KDY MŮŽE POVINNÝ SUBJEKT ŽÁDAT ÚHRADU NÁKLADŮ

Povinné subjekty jsou v souvislosti s poskytováním informací oprávněny žádat úhradu ve výši, která nesmí přesáhnout náklady spojené s:

- pořízením kopií,

- opatřením technických nosičů dat,

- odesláním informace žadateli,

- mimořádně rozsáhlým vyhledáním informací.

V případě, že bude povinný subjekt za poskytnutí informace požadovat úhradu, písemně oznámí tuto skutečnost spolu s výší úhrady žadateli před poskytnutím informace. Z oznámení musí být zřejmé, na základě jakých skutečností a jakým způsobem byla výše úhrady povinným subjektem vyčíslena. Nesplní-li povinný subjekt vůči žadateli tuto oznamovací povinnost, ztrácí tím bez dalšího nárok na úhradu požadovaných nákladů. Pokud však povinný subjekt dodrží stanovený postup, poskytnutí informace je podmíněno zaplacením požadované úhrady. Pokud žadatel do šedesáti dnů ode dne oznámení výše požadované úhrady úhradu nezaplatí, povinný subjekt žádost odloží. Po dobu vyřizování stížnosti proti výši požadované úhrady však tato lhůta neběží.
zdroj

v podstatě stejné informace i na webu zakonyprolidi.cz, Zákon č. 106/1999 Sb, § 17
jozka
Příspěvky: 2761
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Mapy na internetu

Příspěvek od jozka »

Jeste dotaz k tem leteckym merickym snimkum... existuje nekde nejaky verejne pristupny plan jak to budou skenovat, nebo ve volnem case neco namatkou udelaji a hodi na net?
Trupman
Příspěvky: 578
Registrován: 21.3.2009 23:12:06

Re: Mapy na internetu

Příspěvek od Trupman »

:D Tak určitě se nesnímkuje ani namátkou a ani ve volném čase.

Od roku 2012 se letecké měřické snímkování území ČR a tvorba Ortofota ČR provádí ve dvouleté periodě, kdy každý rok bude snímkována cca 1/2 území ČR.
Zdroj: https://geoportal.cuzk.cz/default.aspx? ... to&menu=23

https://geoportal.cuzk.cz/Dokumenty/planORTO.jpg
Jsem chodec, řidič, cyklista, cestující VHD. Get over it.
jozka
Příspěvky: 2761
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Mapy na internetu

Příspěvek od jozka »

Ja se ale neptam na snimkovani (o tom vim), ale na skenovani.
Trupman
Příspěvky: 578
Registrován: 21.3.2009 23:12:06

Re: Mapy na internetu

Příspěvek od Trupman »

Ale dotaz směřoval k leteckým měřickým snímkům
jozka píše:Jeste dotaz k tem leteckym merickym snimkum...
Jestli jde o aktualizace DMR a DMP, tam je ČÚZK méně sdílná a řekl bych, že priorita je tam nižší než u leteckých snímků. Stav je asi takový, že před pár lety se dokončilo DMR 5G a DMP 1G a teď se dělá na metodice aktualizací, aby to bylo co nejméně nákladné a časově náročné.
Přece jen to není jak s leteckými snímky, pořizování dat a především jejich zpracování trvá mnohem déle. ČÚZK se dostalo do situace, kdy už není potřebné a ani reálné aby dělalo DMR s větším rozlišením, ale je nutné aktualizovat to současné.

Nebál bych se v tomto obrátit přímo na ČÚZK, zaslat jim mailem dotaz "jak to vypadá s dalšími DMR?"
Jsem chodec, řidič, cyklista, cestující VHD. Get over it.
Odpovědět

Zpět na „Všeobecné“