Cyklisté a vše kolem...

Pražský a Městský okruh, radiály a ostatní pražské komunikace
Odpovědět
Sosa
Příspěvky: 2508
Registrován: 17.3.2009 9:43:04

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od Sosa »

Pokud je cyklostezka, je cyklistovou povinností po ní jet. To že má přizpůsobit rychlost jízdy provozu je snad jasné. Nevím, proč cyklisté neustále hledají problémy, aby odůvodnili porušování předpisů, platí pro ně předpisy jako pro jiné. Myslíte, že by taky bylo možné jezdit autem po chodníku?
Lynx
Příspěvky: 3683
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od Lynx »

Vy tady vedete "třídní boj" proti cyklistům a vidíte na nich jen to špatné. Normální stav je vzájemná tolerance a ne se snažit jít jeden druhému po krku. Vaše řešení - tedy jezdit autem, není to jediné správné a jediné možné. V každé skupině (ať autařů, cyklistů či chodců) se najdou lidé co porušují pravidla a všude je jich zhruba stejně, není to ale důvod pro odsouzení celé skupiny. Já třeba na kole nejezdím, když se mi někde před autem motá cyklista tak je to samozřejmě komplikace, ale chápu, že mají také právo na existenci. Stejně tak chápu, že se pro cyklisty dělají různá dopravní opatření, na tom není principiállně nic špatného.
Sosa
Příspěvky: 2508
Registrován: 17.3.2009 9:43:04

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od Sosa »

Nevím jak vy, ale já třídní boje nevedu. Jen sem dávám svůj názor. Chápu, že to vidíte pěkně po bolševicku, vše je třídní boj.
Kubajsu
Příspěvky: 1308
Registrován: 18.8.2010 8:42:13
Bydliště: Praha

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od Kubajsu »

Sosa píše:Nevím, proč cyklisté neustále hledají problémy, aby odůvodnili porušování předpisů, platí pro ně předpisy jako pro jiné.
Neplatí. Povinnost použít nějakou komunikaci, jakkoliv je nevhodná, nemá pro jiné skupiny účastníků provozu obdobu. Pokud budou cyklostezky budovány tak, aby jejich použití bylo příjemné/přínosné, budou používány (obdobně jako třeba dálnice). Kromě toho málokteré jsou značené tak, aby jejich použití bylo opravdu jednoznačně povinné (příslušná dopravní značka na pravé straně komunikace, po které se pohybuji nebo jednoznačně vedoucí tam, kam mám namířeno).
A i kdyby, tak prostě takovou, takovou nebo takovou (proklikat cestu dál) na silničce nepojedu ani za zlatý prase.
jozka
Příspěvky: 2761
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od jozka »

Na takovych cestach jsem na silnicnim favoritu jezdil vzdycky. Samozrejme, pokud si nekdo koupi kolo na okruhy a mysli si, ze se mu cely svet ma za povinnost prizpusobit, tak je to potom tezky...
Lynx
Příspěvky: 3683
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od Lynx »

Sosa píše:Nevím, proč cyklisté neustále hledají problémy, aby odůvodnili porušování předpisů, platí pro ně předpisy jako pro jiné.
Ne, vy vůbec žádný třídní boj nevedete, z vás ta tolerance k cyklistům přímo čiší. :)
Gejza
Příspěvky: 267
Registrován: 13.9.2016 21:56:11

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od Gejza »

Sosa píše: Vybudovat infrastruktu tak, aby nedocházelo ke křížení jednotlivých druhů dopravy v současné Praze nejde. Proto prezentovaný stav, kdy by mělo jezdit více lidí nikdy nebude.
Samozřejmě, že se to někde křížit musí. Asi jste nepochopil mou poznámku, že problém je spíše v neustále se měnících podmínkách na trase. A v tom, že chybí spousta propojení, které jdou fyzicky vybudovat (a ani by to nebylo nákladné, jako třeba na legendární vlečce ČKD ve Vysočanech), ale není vůle.
Gejza
Příspěvky: 267
Registrován: 13.9.2016 21:56:11

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od Gejza »

Sosa píše:
Gejza píše:Sosa: Zjevně nemáte moc zkušeností s jízdou na kole po Praze.
Existuje spousta směrů, kde se dá jezdit celkem po rovině (a není to přitom odnikud nikam). Členitý terén a lenost do značné míry vyřeší elektrokola (už jste na nějakém jel?).
A zároveň spousta směrů, kde je převýšení jak na horách. Čeho je více nechám na posouzení jednotlivých lidí.
A necháte to elektrokolo jen tak zamknuté na ulici?
No i ty kopce a údolí jsou určitou příležitostí - v tom, že přerušují intravilán jako "zelené koridory", kde se mohou vybudovat cyklostezky bez střetů s ostatními mody. Viz třeba v diskuzi zmíněné Prokopské údolí, nebo snesená trať na jižním úpatí Vítkova. Takových koridorů je v Praze spousta, ale nepracuje se s nimi - viz třeba ten Vítkov, kde by to mohlo bezkolizně pokračovat až do Vysočan / Hrdlořez, ale od zprovoznění Nového spojení se tam na nic nesáhlo.

A elektrokola se dají bezpečně i s bateriemi (a batohem) uložit třeba do cyklověží (mám čerstě odzkoušeno v Litoměřicích). Ty se ale v Praze jaksi také nestavějí.
kik
Příspěvky: 1006
Registrován: 18.5.2009 15:27:52
Bydliště: Hradec Králové - Labská II

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od kik »

Bydlím v HK a v minulosti jsem hodně na kole jezdil. A je pravda, že v HK se za minulého režimu vybudovaly cyklostezky vedle Gočárova okruhu, což byl docela úspěch.
Jako řidič můžu říct, že mám za volantem z většiny cyklistů strach - převážná většina neukáže že se chystá odbočit, na přechodech si myslí že mají přednost a klidně vám vjedou do cesty a vy pak brzdíte doslova i očima, mají vyznačenou cyklostezku po chodníku ale klidně jedou po silnici (viz Střelnická mezi křižovatkami s Gořárovou tř. a ulicí V Lipkách) apod.
V Praze si dokážu představit dojížděni do práce na kole jen na několika místech a centrum to rozhodně není díky spoustě pěších. Jenže cyklisté si bohužel ke škodě ostatních snaží vše vyřvat....
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od Mike »

Lynx píše:Vy tady vedete "třídní boj" proti cyklistům a vidíte na nich jen to špatné. Normální stav je vzájemná tolerance a ne se snažit jít jeden druhému po krku.
....
tohle by měl mít každý cyklista na rukavicích, trenkách a řidítkách
a jde li o mne, ano proti městským cyklistům bych klidně boj vedl
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
jozka
Příspěvky: 2761
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od jozka »

Ja bych proti mestskym cyklistum boj nevedl, ostatne jsem jeden z nich (nikoli v Praze). Jen bych se jim snazil vtlouct do hlavy nekolik zasad... napriklad:

- Bud predvidatelny
- Kdyz uz "musis" na prechod pro chodce, mej na pameti, ze jsi tam vetrelec a podle toho se chovej
- Chodniky to same v blede modrem
- Nepouzivej kolo neadekvatni prostredi, ostatni ucastniky tvoje jizda metr a pul od kraje se*e a naopak se*ou na tvoje galusky
- Pokecat si muzete v cili, jizda v chumlu je bezohlednost
Trupman
Příspěvky: 578
Registrován: 21.3.2009 23:12:06

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od Trupman »

Shrnul bych dva zajímavé body z předchozích příspěvků:

Pravidla "V případě souběhu dvou komunikací musíš jet jen po jedné konkrétní, nehledě na cíl své cesty nebo další své preference" a "Tlač svůj dopravní prostředek" se v Česku používají jen a pouze pro cyklisty. Z toho je celkem zřejmé, jaká rovnoprávnost tady vládne.
Řešení vidím v podstatě dvě, buď tyto nesmysly zrušit (některým netolerantním autofanatikům navzdory), nebo je zavést v podobné míře i pro auta. :D :ok:
Jsem chodec, řidič, cyklista, cestující VHD. Get over it.
miho
Příspěvky: 244
Registrován: 6.6.2010 16:23:33
Bydliště: Spořilov

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od miho »

Trupman píše:Shrnul bych dva zajímavé body z předchozích příspěvků:
Řešení vidím v podstatě dvě, buď tyto nesmysly zrušit (některým netolerantním autofanatikům navzdory), nebo je zavést v podobné míře i pro auta. :D :ok:
Máte na mysli, že by auta mohla jezdit po cyklostezkách a povolit tlačení aut po chodnících a přechodech pro chodce ?
jozka
Příspěvky: 2761
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od jozka »

Navic maji cyklisti zakazany dalnice. Skandal!
StavošUskanski
Příspěvky: 97
Registrován: 3.2.2018 15:09:56

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od StavošUskanski »

jozka píše:Navic maji cyklisti zakazany dalnice. Skandal!
A povolené lesní stezky. Jaká to hrůza!
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od Mike »

dálnice do dálky
silnice silným
;) 8-) ;)
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
Sosa
Příspěvky: 2508
Registrován: 17.3.2009 9:43:04

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od Sosa »

Koukám, že je tu základní pravidlo pro několik lidí: když se mi to nelíbí, dodržovat to nemusím. A vy ke mě musíte být tolerantní.
Trupman
Příspěvky: 578
Registrován: 21.3.2009 23:12:06

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od Trupman »

Tím se přeci řídí každý, kdo má ŘP.
Kdy jste naposled za volantem nepřekročil 50 v obci, 30 u stavby nebo 80 u stavby na dálnici? "Tady to přece nedává smysl, tady se dá jet rychlejc."
Taky to dělávám... A je to normální.
Jsem chodec, řidič, cyklista, cestující VHD. Get over it.
Japao Joe
Příspěvky: 1040
Registrován: 13.9.2016 22:00:35

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od Japao Joe »

Normální v Čechách - jinde se omezení vesměs dodržují. Nejspíš je to dáno tím, že se to jinde víc hlídá, ale především ta omezení jsou jen tam kde jsou skutečně potřeba, kdežto u nás se omezení plácne na celou stavbu po celou dobu či začátek obce do polí bez 70 a basta.
Lynx
Příspěvky: 3683
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od Lynx »

Především to porušování pravidel není nějáké specifikuum cyklistů, jak to zdejší cyklobiijci prezentují. Jinak máte zřejmě pravdu. Řešením je jedině náprava obojího - tedy důsledná revize zbytečných omezení a zároveň postihování porušování.

Takhle je třeba mnoho let u Zdib (na sever od Prahy) značka obec daleko v polích před obcí a nikdo s tím nic nedělá. Dodržovat tam "50" je psychicky skoro nemožné, protože jste na čtyřproudovce v polích. A takových případů je spousta. tyhle nesmysly vedou jen k demoralizaci řidičstva, které pak nebere dopravní značení vážně.
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od Mike »

jenže zrovna tam to rádi postihují
vlastně tedy pomáhají a chrání

kdo občas jede po 611 okolo Mochova, tak před tím kruháčem je asi 30značek a pár reklam
kdo tohle schválil, netuším, ale dle mého se to nedá přečíst, ani kdybyste šli pěšky
a takových míst je
ideálně ještě s tím superreflexním provedením
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
Gejza
Příspěvky: 267
Registrován: 13.9.2016 21:56:11

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od Gejza »

Mike: No když jsme u těch cyklostezek, mě štve, jak se na každém křížení s jinou komunikací osazují svislé značky c9b a c9a (konec a začátek stezky...). Jako by to prostě nemohla vyřešit jedna vyhláška namísto tisíců značek, které jsou někteří správci schopni osazovat na každých pár desítkách m.
ElWapp
Příspěvky: 1640
Registrován: 14.3.2009 11:42:45
Bydliště: Praha 4

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od ElWapp »

Gejza píše:Mike: No když jsme u těch cyklostezek, mě štve, jak se na každém křížení s jinou komunikací osazují svislé značky c9b a c9a (konec a začátek stezky...). Jako by to prostě nemohla vyřešit jedna vyhláška namísto tisíců značek, které jsou někteří správci schopni osazovat na každých pár desítkách m.
Souhlas, já chápu stezku jako něco liniového, co jednou značkou začne, druhou to skončí a cokoliv mezi tím se vyřeší třeba vodorovným piktogramem, pokud je to potřeba. Ale u nás se to značí spíš jako zóna, která má značku na každé pěšince.

Vzor pozitivní je třeba park ve Kbelích https://en.mapy.cz/s/3bL6g

Vzor negativní je nová muzejní oáza, Zenklova v okolí Rokytky nebo křížení Argentinské na úrovni Jateční.
jozka
Příspěvky: 2761
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od jozka »

Uprimne receno... koukam na ty Kbely a snazim se pochopit, co mi autor rika. A nevim.
ElWapp
Příspěvky: 1640
Registrován: 14.3.2009 11:42:45
Bydliště: Praha 4

Re: Cyklisté a vše kolem...

Příspěvek od ElWapp »

Není na tom nic složitého - smíšená stezka začíná tu https://en.mapy.cz/s/3bRGv
a vede skrz park... https://en.mapy.cz/s/3bRGN
https://en.mapy.cz/s/3bRH9
https://en.mapy.cz/s/3bRHn
až na konci zase vyústí na komunikace. Vše téměř bez svislého značení
Odpovědět

Zpět na „Praha“