Jak jezdíme

Off-topic pokec
Odpovědět

Kolik najedete kilometrů za rok?

0 - 5000 km
8
5%
5000 - 10 000 km
12
8%
10 000 - 15 000 km
33
21%
15 000 - 20 000 km
25
16%
20 000 - 25 000 km
18
11%
25 000 - 30 000 km
24
15%
30 000 - 40 000 km
15
10%
40 000 - 50 000 km
7
4%
50 000 - 75 000 km
13
8%
75 000 - 100 000 km
0
Žádná hlasování
100 000 a více
2
1%
 
Celkem hlasů: 157

Maty
Příspěvky: 219
Registrován: 21.1.2015 20:00:24
Bydliště: Kolín
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od Maty »

Přiznávám že nejsem fanouškem koncernu VW, tak jsem to nikdy takto nezkoumal. Přijde mi logické že budíky svítí s obrysovými světly. Absence kontrolky u "simply Clever" je opravdu absurdní :lol: Občas jezdím fabii II a ta kontrolku potkávacích má a při vypnutém zapalování nechá svitit obrysovky, což je boží. Jinak jezdím PSA a snad jsem se nesetkal s tím že by tam kontrolka potkávacích nebyla.
Sosa
Příspěvky: 2508
Registrován: 17.3.2009 9:43:04

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od Sosa »

Martin z Ostravy píše:Např. dvojkový Superb, trojková Fabie (pokud je vybavena automatickými světly), Hyundai Tucson, VW Tiguan. Budíky svítí, nesvítí však osvětlení přístrojů, což někteří viditelně ignorují.
Minulá generace VW Polo má čidlo v budících, takže přes den budíky svítí i při vypnutých potkávacích světlech a zapnutém denním svícení, ale s klesající intenzitou denního světla se postupně ztmavují až zcela zhasnou a řidiče to tak nutí rozsvítit. Bohužel to tak nefunguje u aut s automatickými světly, pokud je fce auto vypnuta (vypínač je v poloze O), tedy u SII to tak nefungovalo, u FIII to zítra zkusím.
Jako problém vnímám i absenci kontrolky potkávacích světel snad ve všech nových koncernových modelech, považuji to za něco absolutně absurdního a pro mne nepochopitelného.
Je, ale umístěná u zapínání světel. U automatu je tam i vidět, co máte rozsvíceno. Podsvítí se světlo, co je zapnuté. Přiznám se, všiml jsem si toho náhodou.
Lynx
Příspěvky: 3698
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od Lynx »

jeni013 píše:UTFG
potom
první odkaz a RTFM - 20sec - proč místo toho 4 příspěvky???
Také jste to bohužel nepochopil. Já jsem se pouze ptal co je to denní svícení a očekával jsem, že mi to snad někdo normálně řekne, několika slovy. Jako když se zetáte třeba kolegy v práci a on vám řekne "to je u novejch aut speciální režim svícení z LED diod, kdy se nesvítí na cestu, ale auto je vidět. Zákon to povoluje". To je všechno co jsem čekal. O studium zákonů nemám zájem, proto jsou mi k ničemu i vaše odkazy. Nicméně děkuji za snahu.
jozka
Příspěvky: 2782
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od jozka »

Taky mi chvili trvalo, nez jsem si toho vsimnul, ale to neni jediny vykon designeru koncernu. Holt Das Auto.
Lynx
Příspěvky: 3698
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od Lynx »

Neuvěřitelná nehoda. BMW se před tunelem vzneslo do vzduchu a vrazilo do klenby

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/neuveriteln ... anici_krku
mbmat
Příspěvky: 1382
Registrován: 16.7.2010 21:20:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od mbmat »

Na tom slovensku nějak lítají, není to tak dávno, mám dojem, že se toto obdobné stalo i u tunelu v bratislavě :D
Mike
Příspěvky: 4994
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od Mike »

kontrolka parkovaček - obrysovek nemusela být "nikdy" ( alespoň co já pamatuji )
stačilo právě rozsvícení budíků
němci jsou na to asi experti, v BMW to nemám, ve Wartburgu to taky nebylo
u Oplu mi kdysi vadilo, že se dala snížit intenzita podsvětlení budíků, ale kontrolky zářily pořád stejně ( ono snížení používám jen za mlhy, aby se palubka tak nezrcadlila v bočním okénku - jinak si svítím jak v letadle ;) )
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
Japao Joe
Příspěvky: 1051
Registrován: 13.9.2016 22:00:35

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od Japao Joe »

Jako kontrolka parkovaček se používá kontrolka blinkru na příslušnou stranu (páčka blinkru se nechá zapnutá v pozici, na které mají svítit).
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6841
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Sosa píše: Je, ale umístěná u zapínání světel. U automatu je tam i vidět, co máte rozsvíceno. Podsvítí se světlo, co je zapnuté. Přiznám se, všiml jsem si toho náhodou.
Ano, toto je mi známo.
Tato kontrolka je zcela mimo zorné pole řidiče a dívat se pod volant, jestli tam výrazněji zeleně svítí symbol parkovaček, mi přijde naprosto dementní.
Hlavně nechápu tu motivaci, budíky jsou čím dál tím větší a už od od Favoritu nebyl problém, aby tam ona kontrolka byla. Nechápu, včem je toto pokrok.
Stejně jako jako pouze levá couvačka u VW (aktuální Tiguan a Polo).
R48 -> D48 se podařilo!
jozka
Příspěvky: 2782
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od jozka »

Na tohle se prijit neda, to se musi vymyslet. Jako treba R21 Nevada, co jsem mel. Puvodne z Nemecka, takze zadne holatko pro vychodni trh. Vybava a motor primereny stredni tride v pulce devadesatek. A v pravem zadnim svetle nesla mlhovka, tak jsem vzal zarovku, ze ji vymenim, Rozdelam svetlo... a tam je plastova zaslepka, soucast puvodniho vylisku tela svetla. Vymacknu, nasadim zarovku a svitim. Kolik se timhle "usetrilo"?
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6841
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od Martin z Ostravy »

U OII to tak taky bylo, stačilo dát místo jednovláknové dvouvláknovou žárovku a svítila i pravá mlhovka místo defaultně pouze levé.
Opravdu rád bych někdy slyšel, kdo a proč toto vymyslel a vymýšlí.
R48 -> D48 se podařilo!
jannnn
Příspěvky: 752
Registrován: 16.3.2009 22:12:01

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od jannnn »

Vzhledem k počtu "mlhovkářů" na našich silnicích je to snad i plus :lol: (ale taky to nechápu).

Třeba u aktuálního auta (CX-5) sice kontrolka na potkávačky je, ale zas při zatažení ruční brzdy denní světla zhasnou. Takže při popojíždění v koloně je člověk za naprostého k0k0ta, co na toho před sebou pořád bliká....a ani v servisu to nedokáží deaktivovat, taky pecka :crazy:
Mike
Příspěvky: 4994
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od Mike »

jannnn píše:Vzhledem k počtu "mlhovkářů" na našich silnicích je to snad i plus :lol:
:ok: :ok: 8-)
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22548
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od Diaľničiar »

za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
Pavel Q
Příspěvky: 329
Registrován: 5.10.2010 17:49:14

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od Pavel Q »

Diaľničiar: Co to je za skokanský můstek?
Sauce
Příspěvky: 615
Registrován: 11.3.2018 12:57:47
Bydliště: Egerland

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od Sauce »

nikoliv skokanský mústek, ale betonová svodidla inteligentně postavená do směru jízdy s minimálním odklonem směrem od vozovky. https://www.google.com/maps/@49.0642521 ... 312!8i6656
kalanis
Příspěvky: 379
Registrován: 14.3.2009 17:05:07

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od kalanis »

Já vymačkával záslepku na zpátečce na O1. Taky jsem se divil. A auto taky dovoz (D). Osobně jsem dost nepochopil to německé koncernové kolečko, které tam na svícení straší. Obzvlášť když vezmu v potaz doplnění instalace třeba o mlhovky.

Video log k tématu, včetně představení


Vůbec - rozmístění ovládacích prvků v autě jsou věci, kde se pravidelně chytám za hlavu. Někam se poděla jednoduchost.
MPMP
Příspěvky: 3305
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od MPMP »

Mám dotaz z praxe vyvolaný novým uspořádáním MÚK 8 na D11, kde se pravý jízdní pruh stává odbočovacím. Pokud jedu stále v pravém pruhu dálnice a pokračuji do MÚK, považuje se to za "odbočování" ve smyslu zákona, tedy musím při tomto úkonu "blikat"? A pokud ano, kdy jsem tento manévr zahájil?
A na D1 Exit Mirošovice je to možná ještě lepší příklad, protože pravý jízdní pruh tam má dost velký poloměr.
mbmat
Příspěvky: 1382
Registrován: 16.7.2010 21:20:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od mbmat »

Podle mě "blikat" od té doby, kdy se z průběžného pruhu stane odbočovací, poznat to jde podle vodorovného i svislého značení.
kyk
Příspěvky: 957
Registrován: 22.7.2011 10:54:46
Bydliště: Praha, SOKP km 50 st.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od kyk »

No nevím, neměním směr jízdy na křižovatce + (je to dálnice) ani jízdní pruh jako takový.
Honey72
Příspěvky: 5269
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od Honey72 »

Nejedná se vlastně o klasické odbočovací pruhy jako na křižovatce, nejsou tam většinou ani šipky. Pokud však měníte pruh nebo směr jízdy, tedy "budete točit volantem", měl byste vždy blikat. Není přesně stanoveno kdy, ale včas, aby jste informoval ostatní řidiče o vašem úmyslu.
Já osobně v pruhu pro sjezd, hlavně k odpočívce blikám celou dobu než opustím tah dálnice. Řidiči za mnou vidí, že někdo před nimi zpomaluje. Pokud se jedná o "mirošovický" typ přeměny jízdního pruhu v odbočovací, tak blikám zase dle "rozumu". Když se za mnou žene kamion, on si nemusí uvědomit tu změnu pruhů, tak raději včas. Když je volno, bliknu párkrát ke konci :-)
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Mike
Příspěvky: 4994
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od Mike »

tady se právě volantem netočí ;)
já tam neblikám, blikám až za sjezdem při změně pravý x levý

jinak nahoře je něco rozlité, posledně to zam suprově klouzalo
( právě ve směru od Prahy, při odbočování na most )
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
Lynx
Příspěvky: 3698
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od Lynx »

Tak tohle je vostrý. Jestli to projde, tak bude porušování předpisů pro chudší lidi likvidační. Bohatí se i nadále jen zasmějou.

https://auto-mania.cz/zmeny-v-bodovem-s ... -internetu
ElWapp
Příspěvky: 1641
Registrován: 14.3.2009 11:42:45
Bydliště: Praha 4

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od ElWapp »

Kam blikate pred Barrandovskym mostem od Strahovskeho tunelu? Na most je to doleva, na Strakonice rovne.
Jirka L
Moderátor
Příspěvky: 2061
Registrován: 12.5.2014 9:53:51

Re: Jak jezdíme

Příspěvek od Jirka L »

Nějak tam nevidím překročení rychlosti o méně než 40, resp. 50km/h.
Asi se trestat nebude :kladivo:
Odpovědět

Zpět na „Odpočívka Na České dálnici“