Pravidla silničního provozu

Japao Joe
Příspěvky: 1040
Registrován: 13.9.2016 22:00:35

Re: Pravidla silničního provozu

Příspěvek od Japao Joe »

Přikázaný směr odbočení vůbec neřeší přednosti.
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Pravidla silničního provozu

Příspěvek od mapman »

Jen pro vyjasnění tohoto:
Sosa píše:...
V popsaném případě je to opravdu zajímavé, neboť pán měl dát přednost z důvodu přednosti zprava (neviděl, zda není trojúhelník přeškrtnutý a tak to pro něj byla křižovatka bez označení přednosti) a paní měla dát přednost z hlediska značky. Čili dle mého názoru policie rozhodla správně a vina byla na obou stranách...
Vyhláška říká toto:
Vyhláška č. 294/2015 Sb.
Vyhláška, kterou se provádějí pravidla provozu na pozemních komunikacích
§ 3 Platnost svislých dopravních značek
(8) Neplatnost dopravní značky nebo její části, která vyplývá z přechodné úpravy provozu na pozemních komunikacích, lze vyjádřit
a) škrtnutím oranžovo-černým pruhem (pruhy) nebo překrytím červeným křížem; tímto způsobem však nesmí být vyjádřena neplatnost svislé dopravní značky upravující přednost, nebo
b) jiným způsobem, například zakrytím nebo demontáží činné plochy značky.
A to prý i z toho důvodu, aby bylo i zezadu zřejmé, že značka neplatí..
jozka
Příspěvky: 2761
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Pravidla silničního provozu

Příspěvek od jozka »

Japao Joe píše:Přikázaný směr odbočení vůbec neřeší přednosti.
Ja vim, ale v takovem pripade neni nikdo, komu bych mel davat prednost :-)
ElWapp
Příspěvky: 1640
Registrován: 14.3.2009 11:42:45
Bydliště: Praha 4

Re: Pravidla silničního provozu

Příspěvek od ElWapp »

Hádal bych se, že nebylo poznat, jestli paní nevyjíždí z účelové komunikace. Pak dává paní z vedlejší přednost podle obecné úpravy, přednost zprava se neuplatní a značku hlavní nepotřebuji. (361/2000 Sb. §23 (1))

To, jestli to je nebo není účelová komunikace, nezjistím jako řidič, ale nezjistí to ani policie na místě...
jozka
Příspěvky: 2761
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Pravidla silničního provozu

Příspěvek od jozka »

V tom mem prikladu to byla silnice ze sidliste, to by se asi na ucelovou komunikaci neuhralo.

Je sice hezke, ze obraceny trojuhelnik neoznacuje krizovatku, ale pro kazdeho normalniho ridice to je znameni, ze ma dat prednost. To, o co mi jde je nekonzistence znaceni. A jak se v tom pripade chovat. Protoze pak jsou tam ty znacky na hovno, to uz je lepsi je odstranit uplne.

A jako perlicka... v tom pripade, ktery jsem vcera potkal je P4 asi 15m pred krizovatkou v miste, kde prednost nedam, protoze odtama nevidim nikam.
Japao Joe
Příspěvky: 1040
Registrován: 13.9.2016 22:00:35

Re: Pravidla silničního provozu

Příspěvek od Japao Joe »

Ono už se to tady řešilo, že označování hlavní kosočtvercem před křižovatkou je jen české specifikum a je to skutečně tak - v zahraničí se značí hlavní hned za křižovatkou a pak už ne a pokud je potřeba upozornit na křižovatku tak se použije obdoba P01.
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Pravidla silničního provozu

Příspěvek od Honey72 »

Přesně tak. Nedávno se prováděla aktualizace dopravních značek v našem okrese na státním tahu 14 a 16. Přes jednu vesnici (Rudník) naflákali tolik značek hlavní silnice, až to tu vesnici úplně znehodnotilo. Vypadá to tam teď jak na sídlišti. Desítky let to tam nebylo a najednou si nějaký ouřada vzpomene, že je třeba označit i několikametrové odbočky k domům jako vedlejší silnice, tak to je fakt síla. Chápu. Asi jinou možnost neměl. Ta komunikace je v katastru zapsána jako obecní, tudíž veřejná, takže červené patníčky tam být nemohou, ale my jsme fakt naprostí exoti.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
jozka
Příspěvky: 2761
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Pravidla silničního provozu

Příspěvek od jozka »

Coz je sice fajn (a souhlasim), ale kdyz tam ta znacka neni, tak se mam chovat jako by tam byla prednost zprava? Zastavit a posilat toho z vedlejsi pred sebe, na coz on samozrejme nemuze zareagovat jinak, nez ze si zacne tukat na celo, protoze on je prece na vedlejsi, do toho zacne troubit ten za mnou, co jsem to za kokota, kdyz tohle byla hlavni co svet svetem stoji. Anebo jet, mit smulu jako ten pan z meho prikladu a vyfasovat spoluvinu?

Protoze o nic jineho nejde.
ElWapp
Příspěvky: 1640
Registrován: 14.3.2009 11:42:45
Bydliště: Praha 4

Re: Pravidla silničního provozu

Příspěvek od ElWapp »

Vzdycky jsou dve moznosti, obzvlast na vesnicich, bud je to krizovatka a pak plati prednost zprava, nebo sjezd na ucelovou komunikaci a pak mate prednost. Poznat co je a co neni ucelovka je nemozne (ucelova komunikace je klidne i ulice postavena developerem pred prevodem na mesto). Je to proste prasarna co po ridicich pozaduje zakon. Pravni jistotu nemate nikdy.

P.S. Pry takova Jicinska v Mlade Boleslavi byla jednu dobu ucelova komunikace, kdyz se prevedla z kraje na obec a obec ji neprevzala. A pak dava prednost kdo komu, kdyz z krizovatek jsou najednou sjezdy?
jozka
Příspěvky: 2761
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Pravidla silničního provozu

Příspěvek od jozka »

Takze dzungle :-)

Mno, hlavne, ze mame spoustu dulezitejsich veci na reseni...
xipecko
Příspěvky: 257
Registrován: 17.3.2017 21:02:37

Re: Pravidla silničního provozu

Příspěvek od xipecko »

jozka píše:
Japao Joe píše:Navíc obrácený trojúhelník neoznačuje křižovatku, ale pouze místo, kde se má dát přednost.
Komupak asi mam dat prednost na T-krizovatce s prikazanym odbocenim doprava? I to uz jsem potkal...
Přes takovou křižovatku jezdím denně, z pohledu řidiče který má přikázáno odbočit doprava.. nikdy nespoléhám na to, že ti, kteří jedou přímo (z mé strany zleva doprava), mi dají dát přednost zprava. A dělám to správně, nikdo mi tam ještě přednost nedal... aneb, jedu rovně, mám přednost
Sosa
Příspěvky: 2508
Registrován: 17.3.2009 9:43:04

Re: Pravidla silničního provozu

Příspěvek od Sosa »

mapman píše:Jen pro vyjasnění tohoto:
Sosa píše:...
V popsaném případě je to opravdu zajímavé, neboť pán měl dát přednost z důvodu přednosti zprava (neviděl, zda není trojúhelník přeškrtnutý a tak to pro něj byla křižovatka bez označení přednosti) a paní měla dát přednost z hlediska značky. Čili dle mého názoru policie rozhodla správně a vina byla na obou stranách...
Vyhláška říká toto:
Vyhláška č. 294/2015 Sb.
Vyhláška, kterou se provádějí pravidla provozu na pozemních komunikacích
§ 3 Platnost svislých dopravních značek
(8) Neplatnost dopravní značky nebo její části, která vyplývá z přechodné úpravy provozu na pozemních komunikacích, lze vyjádřit
a) škrtnutím oranžovo-černým pruhem (pruhy) nebo překrytím červeným křížem; tímto způsobem však nesmí být vyjádřena neplatnost svislé dopravní značky upravující přednost, nebo
b) jiným způsobem, například zakrytím nebo demontáží činné plochy značky.
A to prý i z toho důvodu, aby bylo i zezadu zřejmé, že značka neplatí..
A že jsem jich poslední dobou viděl. Celkem mě to přeškrtávání ser..., neboť malá páska není dost často vidět a člověk se není jistý, co platí.
jozka
Příspěvky: 2761
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Pravidla silničního provozu

Příspěvek od jozka »

xipecko píše:... jedu rovně, mám přednost
No jeje :-) U nas ted v sidlisti nenapadne posundavali znacky hlavni/vedlejsi (s vyjimkou asi dvou silnic) a musim byt ve strehu mnohem vic nez driv. Taky uz jsem vysvetloval panovi zprava, ze ma fakt prednost, ze ho nepoustim ze zachvatu cire lasky k svetu. Lidi proste jezdi na pamet (mne nevyjimaje).
xipecko
Příspěvky: 257
Registrován: 17.3.2017 21:02:37

Re: Pravidla silničního provozu

Příspěvek od xipecko »

jozka píše:
xipecko píše:... jedu rovně, mám přednost
No jeje :-) U nas ted v sidlisti nenapadne posundavali znacky hlavni/vedlejsi (s vyjimkou asi dvou silnic) a musim byt ve strehu mnohem vic nez driv. Taky uz jsem vysvetloval panovi zprava, ze ma fakt prednost, ze ho nepoustim ze zachvatu cire lasky k svetu. Lidi proste jezdi na pamet (mne nevyjimaje).
nemělo by tedy v této souvislosti být ihned po úpravě osazeno PDZ "Pozor, změna přednosti v jízdě" v délce 3 měsíců?
Sosa
Příspěvky: 2508
Registrován: 17.3.2009 9:43:04

Re: Pravidla silničního provozu

Příspěvek od Sosa »

xipecko píše:
jozka píše:
xipecko píše:... jedu rovně, mám přednost
No jeje :-) U nas ted v sidlisti nenapadne posundavali znacky hlavni/vedlejsi (s vyjimkou asi dvou silnic) a musim byt ve strehu mnohem vic nez driv. Taky uz jsem vysvetloval panovi zprava, ze ma fakt prednost, ze ho nepoustim ze zachvatu cire lasky k svetu. Lidi proste jezdi na pamet (mne nevyjimaje).
nemělo by tedy v této souvislosti být ihned po úpravě osazeno PDZ "Pozor, změna přednosti v jízdě" v délce 3 měsíců?
Mělo, ale...
jozka
Příspěvky: 2761
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Pravidla silničního provozu

Příspěvek od jozka »

To se jeste nekde dela? Ja to nevidel ani nepamatuju...
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Pravidla silničního provozu

Příspěvek od Honey72 »

Dělá, když byl u nás zavřený obchvat a všechno muselo sjíždět na starou silnici, na dvou křižovatkách dočasně změnili přednost. Ano, tabuli s upozorněním tam dali. Stála tam půl roku a odvezli jí v den, kdy zase vrátili přednost zpátky :-)) Takhle se to dělá pánové.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
xipecko
Příspěvky: 257
Registrován: 17.3.2017 21:02:37

Re: Pravidla silničního provozu

Příspěvek od xipecko »

rozhodně by se to dělat mělo. v mé éře práce u dopravního značení jsme tyto značky osazovali, resp. osazovali jsme je, když si někdo z úředníků vzpomněl, že by tam měly být... na druhou stranu na tomto místě to vypadá, že je osazena už mnohem dýl než 3 měsíce :) je tam dodnes... https://mapy.cz/zakladni?x=16.6999884&y ... itch=0.158
adamos
Příspěvky: 1697
Registrován: 15.3.2009 23:32:20
Bydliště: D1, 2,78 km

Re: Pravidla silničního provozu

Příspěvek od adamos »

Předpokládám, že byla osazena po vzniku kruháče, který už je na ortofotomapě z roku 2003?
Vždy aktuální mapy na http://www.openstreetmap.org
Našli jste v mapě chybu? Napište mi o ní.
rsemir_cz
Příspěvky: 25
Registrován: 15.3.2014 16:43:44
Bydliště: Valašské Meziříčí

Re: Pravidla silničního provozu

Příspěvek od rsemir_cz »

https://goo.gl/maps/uun2CEswuaM2 Tahle už taky nebude nejmladší.
jozka
Příspěvky: 2761
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Pravidla silničního provozu

Příspěvek od jozka »

Takovej zdanlive blbej dotaz... proc se vlastne delaji na dalnicich pruhy pro pomala vozidla misto toho, aby se proste jen zvetsil pocet pruhu?
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Pravidla silničního provozu

Příspěvek od mapman »

Na žádné nové dálnici vyprojektované za posledních deset až patnáct let stoupací pruh postaru nevznikl, protože je to považováno za už překonané řešení. Poslední případ je na D8 u Bílinky, a to ještě důsledkem realizace starého projektu se zpožděním. Např. D5 obchvat Plzně má přidání třetího pruhu vlevo.

Může tě mást to, že na D1 se při rekonstrukci vrací stoupací pruhy - to je ale dáno tím, že staré stoupací pruhy mají jinou geometrii trasy na začátku a konci úseku a taky tím, že podél stoupáku není široká krajnice, ale u přidaného třetího pruhu krajnice je. Předělání stoupacích pruhů na D1 na klasické přidání třetího pruhu vlevo by znamenalo výraznější zásah do dálnice, než když se pouze zmodernizuje dosavadní stav.
Lynx
Příspěvky: 3683
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: Pravidla silničního provozu

Příspěvek od Lynx »

mapman píše:Např. D5 obchvat Plzně má přidání třetího pruhu vlevo.
Omlouvám se za OT a vím, že myslíte jiná místa obchvatu Plzně, ale mě vždycky překvapí, že zde žádný stoupací pruh není:

https://goo.gl/maps/zGN8XApGeA72

Nevím jaký to má sklon, ale charakterizoval bych to slovy, že je to krpál jako prase. Alespoň tedy na poměry dálnice. A přesto tam stoupací pruh chybí. Že by kvůli ušetření na zářezu ?
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Pravidla silničního provozu

Příspěvek od Honey72 »

D5 mezi Plzní a Německem už opravdu pomalé pruhy nemá a jako novinka se tehdy přidal třetí pruh. Ale matně tuším, že se o tom rozhodlo až během stavby, protože tam vedle tří pruhů krajnice ještě nejsou. Např.: https://www.google.cz/maps/@49.6917154, ... 312!8i6656

Např. mnohem novější D6 u Lubence už odstavný pruh má: https://www.google.cz/maps/@50.134554,1 ... 312!8i6656

Avšak pruhy pro pomalá vozidla úplně nezmizí a budou vznikat i na vybraných novějších úsecích, kde by mohla být rychlost v pravém pruhu extrémně malá a je nutné je oddělit z běžného pruhu. Např. v klesání na D8 pod Libouchcem jedou kamiony kvůli prudkému klesání i pouhou čtyřicítkou a narazit do nich zezadu ve 130 by bylo smrtelně nebezpečné. https://www.google.cz/maps/@50.7421919, ... 312!8i6656

Podle mne by však tyto pruhy pro pomalá vozidla měly být lépe odlišeny. Čára kolikrát není vidět nebo rozeznat od běžné přerušované. Dříve býval pruh vždy oddělen souvislou+přerušovanou čárou. Do pruhu se dalo kdykoli vjet, ale vyjet až na konci. Což má svůj důvod. Není nic horšího, než když kamion jedoucí čtyřicítkou začne někdo předjíždět padesátkou a k němu se blíží auta plnou rychlostí.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
ElWapp
Příspěvky: 1640
Registrován: 14.3.2009 11:42:45
Bydliště: Praha 4

Re: Pravidla silničního provozu

Příspěvek od ElWapp »

Honey72 píše: Dříve býval pruh vždy oddělen souvislou+přerušovanou čárou. Do pruhu se dalo kdykoli vjet, ale vyjet až na konci. Což má svůj důvod. Není nic horšího, než když kamion jedoucí čtyřicítkou začne někdo předjíždět padesátkou a k němu se blíží auta plnou rychlostí.
No a co když vjedu s osobákem do pravého prostě proto, že nechci překážet v prostředním se svou rychlostí 110 kmh, a pak dojedu onen kamion ploužící se 40? Proč by mi mělo být zakázáno ho předjet?
Odpovědět

Zpět na „Pravidla silničního provozu“