Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Odpovědět

Na kolik byste stanovil nejvyšší povolenou rychlost na dálnicích?

100 km/h, jako autobusy
0
Žádná hlasování
110 km/h
0
Žádná hlasování
120 km/h, jako ve Švýcarsku
2
1%
zachovat 130 km/h
57
35%
140 km/h
14
9%
150 km/h
14
9%
160 km/h
34
21%
180 km/h
0
Žádná hlasování
200 km/h
1
1%
neomezeně, jako v Německu
42
26%
 
Celkem hlasů: 164

bhs
Příspěvky: 762
Registrován: 27.4.2009 21:40:59
Bydliště: P6---Šumpersko

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od bhs »

jozka píše:Ten prijklad 1 a 3 muzete nekde dolozit? Protoze s necim takovym jsem se jeste nesetkal. Osobne jsem mel za 27 let bouracku jednu, shodou okolnosti mne sestrelil frajer z vedlejsi a policie rozhodne zadne "mel jsem predvidat" neresila. Chlapec dostal pokutu a oznacili ho jako vinika.
Ten první ne (použil jsem vámi uvedenou story), ten třetí se sklutečně stal, je to ale dlouho a nevidím moc přínosné ten case hledat, protože je to ložené.
Ve vašem konkrétním případě to tak skutečně mohlo být. Jak už jsem uvedl, vždy záleží na konkrétní situaci a jejím posouzení. Tak to prostě bylo, je a bude
Buďte rád, že jste měl jen jednu bouračku, jezděte podle svých schopností a předvídejte. Může vám to zachránit i život
Octavia 1.6 >>> Octavia 1.4 TSI
Michal R
Příspěvky: 1464
Registrován: 17.4.2009 14:10:52
Bydliště: Děčín - Praha - České Budějovice

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Michal R »

to Jozka & bhs:

Je potřeba zmínit, že ve všem tom úřadování ještě zbývá prostor pro lidské emoce...

Je to pár let, měl jsem decentní kolizi na parkovišti, vlastně banální věc, škrábance a lehké promáčknutí na blatnících, nárazníky.... obě auta plně pojízdná a nikomu se nic nestalo. V druhém autě byla řidičem... jak to říct... řekněme zhruba 40letá dáma.
Jakkoliv jsem přesvědčen, že chybu udělala ona, objektivně vzato, to bylo uplně učebnicové způsobil/zavinil a podle všech to mělo skončit jako spoluvina. Oné dámě jsem navrhnul, že takto to jednoduše dopadne, že není třeba se vystavovat postihu PČR a že ačkoliv škoda na mém autě je bezpochyby vyšší a bude i dražší oprava, tak pojďme si to každý dořešit sám. No a ne. Paní samozřejmě v prvním momentu zavolala manželovi a následně 158. I tedy jsme vyčkali příjezdu hlídky, kdy jsem očekával jasný verdikt: remíza 1:1.

Dodnes naprosto nechápu její strategii, protože ta byla od záčátku až do úplného konce špatná. Verbálně se "pustila" do nic netušícího podpraporčíka takovým způsobem, že mu vyčetla vše od vraždy Anežky Hrůzové až po drahé banány... Její popis vzniku DN byl chaotický (pokud jste to někdo zažil, tak víte, že se vás na vše zeptají de facto dvakrát, a nedejbože, když se vaše vyprávění liší.... je to tzv. false score test!) a doplněný neurvalým projevem.
Já jsem pouze trval na tom, že jsem počínání druhého vozu nemohl předjímat (a vysvětlil jsem proč).

K mému velkému překvapení mi ty dva chlapci od PČR po krátké poradě přisli vrátit doklady s tím, že dále to budou řešit jednosměrně.... Je fakt, že ona podala vysvětlení jednoznačně špatně a zmateně, ale prostě jsem přesvědčen, že paní je natolik sr...a, že jí to dali sežrat a mě nechali být.
jozka
Příspěvky: 2761
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od jozka »

Ten priklad, co uvedl mstitek chapu a docela to i beru, ale prave, ze se to podle mne zcela lisi od puvodne probraneho, proto se na to ptam.

Jinak co se tyce predvidani, prave, ze s snazim jezdit "s tykadly" a myslet za jine a mockrat mi to zachranilo minimalne plechy. A prave proto vim, kolik lidi jede stylem "jedu a ty si vyser". Uz ted je rychlostni rozdil mezi kamiony a rychliky dost velky a prijde mi dost nestastne ho jeste zvedat.

Mimochodem, moji oblibenou kratochvili jsou dashcam kanaly. Dost si u toho doplni clovek povedomi o tom, jak snadno dostanete ranu ze smeru odkud to necekate.
bhs
Příspěvky: 762
Registrován: 27.4.2009 21:40:59
Bydliště: P6---Šumpersko

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od bhs »

Michal R píše:to Jozka & bhs:

Je potřeba zmínit, že ve všem tom úřadování ještě zbývá prostor pro lidské emoce...
Ano, souhlas - je to tak.
Dík za zajímavý příběh, i když se dotáváme z pohledu tematu vlákna tak trochu OT
Mě se zase podařilo "slušným chováním" eliminovat přestupek. Odpustili mi to :-))
Octavia 1.6 >>> Octavia 1.4 TSI
bhs
Příspěvky: 762
Registrován: 27.4.2009 21:40:59
Bydliště: P6---Šumpersko

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od bhs »

jozka píše: ..... co se tyce predvidani, prave, ze s snazim jezdit "s tykadly" a myslet za jine a mockrat mi to zachranilo minimalne plechy. A prave proto vim, kolik lidi jede stylem "jedu a ty si vyser". Uz ted je rychlostni rozdil mezi kamiony a rychliky dost velky a prijde mi dost nestastne ho jeste zvedat.

Mimochodem, moji oblibenou kratochvili jsou dashcam kanaly. Dost si u toho doplni clovek povedomi o tom, jak snadno dostanete ranu ze smeru odkud to necekate.
Tak vidíte, už se naše pohledy začínají sbližovat. To co popisujete je realita při max 130 (bohužel, i díky PČR). To co k tomu dodávám (nejen) já je, že pokud max zvýší na 140-150 prakticky se nic nezmění. Ti mag..i si budou dál jezdit podle svého a někteří si to budou i natáčet. A skupina slušných řidičů, kteří dodržují 130 a zvednou to na 150 nebude až tak veliká.

Proč se v tom angažuji pochopí ten, kdo jezdí třeba o sobotách D11 a především od Poděbrad na HK je rád, že někoho potká. Je to (naštěstí) kvalitní, přehledná komunikace a já na ni s Oktávkou 1.4 jedu 130, protože to tak někdo nastavil. No nezabil byste ho :-)
Octavia 1.6 >>> Octavia 1.4 TSI
Japao Joe
Příspěvky: 1040
Registrován: 13.9.2016 22:00:35

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Japao Joe »

D11 si užívejte dokud to tak je. :-)
bhs
Příspěvky: 762
Registrován: 27.4.2009 21:40:59
Bydliště: P6---Šumpersko

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od bhs »

Dík, já vím že máme privilegium (občas se objevím i na D1).
A teď si představte, že v podstatě v nezměněných podmínkách (provoz, kvalita, ... ) se za 3 roky dostanu až k Mýtu. Pořád 130 ??? - neskutečné
Octavia 1.6 >>> Octavia 1.4 TSI
dvs
Příspěvky: 3621
Registrován: 8.6.2009 12:42:45

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od dvs »

Ja bych byl nejvdecnejsi za 100 km/h v tunelech.
Dulezite je rikat, ze dalnice jsou take prazdne. Mnoho lidi zna dalnice jenom zaplnene z patecnich, nedelnich, rannich a vecernich spicek.
Ja si dokazu predstavit presne tu D11 rano do HK uplne v pohode. Nekde jsem tu daval i tu mapku z 60. let, kde se pocitalo s navrhovou 160 km/h az nekam po Vysoke Mýto. Prvni km za Prahou jsou asi dokonce i tak postavene.
Klidne si dokazu predstavit, ze ta 130 km/h zustane doporucena a bude horni omezeni trochu vyssi.
Nevidim reseni v PDZ.
Mozna to zni absurdne: Povolil bych to v zakone vsude a at si to statni urednici omezi. Ne opacne. Pak to dopadne, jak s tou 130km/h na SMV.
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Mike »

není to tedy sobota, ale D11 jo
někde jsem to našel na netu 8-)
Přílohy
20181009_210214.jpg
20181009_210214.jpg (44.88 KiB) Zobrazeno 3854 x
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
kot
Příspěvky: 10361
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od kot »

Dotaz na zkušené "tempomatisty" /já jej totiž nepoužívám/: jede auto na obrázku na tempomat ? Pozná někdo značku /BMW ?/ ?
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Ano jede, což potvrzuje zelená kontrolka v rychloměru.
A ano, jde o naftové BMW, patrně 330d.
R48 -> D48 se podařilo!
kot
Příspěvky: 10361
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od kot »

Díky Martine ! :D
Warcz
Příspěvky: 2081
Registrován: 14.3.2009 14:50:43

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Warcz »

Naštěstí nemusíte mít obavu o autonomní auta. Tesla má max na autopilota 150km/h :-)
jozka
Příspěvky: 2761
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od jozka »

Tak vidíte, už se naše pohledy začínají sbližovat.
Ale ony nebyly nikdy vzdalene, lisime se jen v jednom. Vy verite v soudne ridice, co pred predjetim kamionu sundaji nohu z plynu. Ja ne, tot vse. Soudny ridic neexistuje (mne nevyjimaje), existuje maximalne ridic, ktery zrovna neudelal blbost. A stejne tak, jako se dnes bezne jede levym 130, bude se jezdit 160 a o to to bude pro nas "z vlastni volby pomalejsi" tezsi a nebezpecnejsi.
bhs
Příspěvky: 762
Registrován: 27.4.2009 21:40:59
Bydliště: P6---Šumpersko

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od bhs »

Sorry, špatně jsem to na základě předchozích příspěvků odhadl.
Z toho vašeho posledního vyplývá, že se nelišíme v jednom, ale ve všech třech bodech, co jste zmínil.
A na tom bych to asi ukončil, protože bychom se už jen opakovali
Octavia 1.6 >>> Octavia 1.4 TSI
bhs
Příspěvky: 762
Registrován: 27.4.2009 21:40:59
Bydliště: P6---Šumpersko

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od bhs »

Ještě doplnění (jsem sklerotik) - ano, dostat se z pravého do levého bude trochu horší, ale ne markantně, mj. proto, že i když my tu diskutujeme o160, ono jestli se vůbec max zvýší dle zákona, tak na 140
Octavia 1.6 >>> Octavia 1.4 TSI
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Navíc v návrhu zákona je, že půjde o lokální úpravu rychlosti formou instalace DZ.
Takže výsledek bude naprosto stejný jako se 130 na SMV, která krom I/63 není nikde.
Jde tedy o čistě akademickou debatu.
R48 -> D48 se podařilo!
MPMP
Příspěvky: 3279
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od MPMP »

Martin z Ostravy píše:Ano jede, což potvrzuje zelená kontrolka v rychloměru.
A ano, jde o naftové BMW, patrně 330d.
Myslím si, že ne nutně jede na tempomat. Neznám tento konkrétní typ, ale ta co znám signalizují zelenou kontrolkou, že je tempomat aktivní. V případě, že řidič "přišlápne plyn" a na chvíli zrychlí, kontrolka svítí dál zeleně. Nebo to BMW má jinak?
NoOne
Příspěvky: 129
Registrován: 19.12.2011 21:09:20

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od NoOne »

Opatrnost je na miste, ale proc bych mel pri predjizdeni kamionu sundavat nohu z plynu ? Kdyz uz predjizdim (jedno jestli na dalnici nebo na bezne silnici), chci mit manevr co nejrychleji za sebou.
Pokud jedu na dalnici 180 km/h a kamion jede 80km/h, je situace stejna jako kdyz jedu 100km/h na okresce a tam tu prednost nedostavam casteji.
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Martin z Ostravy »

MPMP píše:
Martin z Ostravy píše:Ano jede, což potvrzuje zelená kontrolka v rychloměru.
A ano, jde o naftové BMW, patrně 330d.
Myslím si, že ne nutně jede na tempomat. Neznám tento konkrétní typ, ale ta co znám signalizují zelenou kontrolkou, že je tempomat aktivní. V případě, že řidič "přišlápne plyn" a na chvíli zrychlí, kontrolka svítí dál zeleně. Nebo to BMW má jinak?
To je pravda, aspoň u VAG to tak je. U BMW nevím.
R48 -> D48 se podařilo!
jozka
Příspěvky: 2761
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od jozka »

Opatrnost je na miste, ale proc bych mel pri predjizdeni kamionu sundavat nohu z plynu ?
Vyborne, aspon nemusim delat dablova advokata, muzete to s bhs rozebrat sami :-)
Michal R
Příspěvky: 1464
Registrován: 17.4.2009 14:10:52
Bydliště: Děčín - Praha - České Budějovice

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Michal R »

Martin z Ostravy píše:
MPMP píše:
Martin z Ostravy píše:Ano jede, což potvrzuje zelená kontrolka v rychloměru.
A ano, jde o naftové BMW, patrně 330d.
Myslím si, že ne nutně jede na tempomat. Neznám tento konkrétní typ, ale ta co znám signalizují zelenou kontrolkou, že je tempomat aktivní. V případě, že řidič "přišlápne plyn" a na chvíli zrychlí, kontrolka svítí dál zeleně. Nebo to BMW má jinak?
To je pravda, aspoň u VAG to tak je. U BMW nevím.
Já to mám naopak, takže potvrzuji, že u BMW je to stejně. Pokud zrychlíte "z tempomatu" kontrolka zůstane zelená. Mě spíš zarazila jiná věc.

Na té fotce je zjevně přístrojový štít z BMW, ale tento design je více než 15 let starý, podle mě před Banglovská éra. Což o to, auta to byla moc pěkná.... ale dle jména souboru (fotky) to ale vypadá, že je to foceno loni na podzim. Na ukazateli je hodnota pouze 160 tis. km .... celé to nějak nesedí, protože pokud ano, tak to by znamenalo, že řidič jel 15-20let starým báwem se stočeným tachometrem, rychlostí 210 km/hod po české D11 v noci, a ještě u toho fotil..... OMG :shock: To je nějaká nová forma ruské rulety?
dd
Příspěvky: 1194
Registrován: 22.6.2010 11:01:06

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od dd »

Jozka, bhs: Vzpomínám na několik případů, které se staly, ale nechce se mi je dohledávat. Jeden byl motorkář, který jel na běžné silnici hodně rychle, myslím, že mu prokázali 160+. Do cesty mu vjelo auto z vedlejší a soud nakonec uznal, že řidič nemohl předpokládat, že se ta motorka bude řítit tak rychle. Druhý je pár let starý, kdy auto na dálnici narazilo do nějaké dost nečekané překážky (nepamatuji si, jestli stojící auto, zvíře, člověk) a soud dal vinu nebo spoluvinu řidiči za to, že měl v noci jet tak, aby zvládl zastavit na vzdálenosti, na kterou vidí. Což při započtení reakce bude v noci sotva pár desítek metrů na brzdění.

(edit: přehlédl jsem poslední stránku, ale už to tu nechám)
bhs
Příspěvky: 762
Registrován: 27.4.2009 21:40:59
Bydliště: P6---Šumpersko

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od bhs »

Absolutní souhlas - tak to prostě je ....
Octavia 1.6 >>> Octavia 1.4 TSI
bhs
Příspěvky: 762
Registrován: 27.4.2009 21:40:59
Bydliště: P6---Šumpersko

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od bhs »

jozka píše:
Opatrnost je na miste, ale proc bych mel pri predjizdeni kamionu sundavat nohu z plynu ?
Vyborne, aspon nemusim delat dablova advokata, muzete to s bhs rozebrat sami :-)
Není co rozebírat, já nikde netvrdil, že při předjíždění kamionu na dálnici je třeba (i ze 160) zpomalovat.

Já to uváděl v případě předjíždění sestavy dvou kamionů nebo sestavy kamionu a osobního auta. Tam totiž pravděpodobnost, že vám ten vzadu do levého pruhu vjede, reálně existuje a není zrovna malá. A pokud toho předjíždějícího trefíte zezadu, máte na krku minimálně spoluvinu - to je ložené.
Octavia 1.6 >>> Octavia 1.4 TSI
Odpovědět

Zpět na „Pravidla silničního provozu“