Autonomně řízená vozidla

Odpovědět
Japao Joe
Příspěvky: 1051
Registrován: 13.9.2016 22:00:35

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Japao Joe »

A plynuleji a s menšími rozestupy a všichni tam budou dřív … ;-)
kot
Příspěvky: 10510
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od kot »

No, pánové nedělal bych si extra iluze o rychlosti penetrace české společnosti těmi úžasnými elektro vozidly. Stačí se kouknout jaké stáří má náš park těch příšerných spalováků. To si milovníci elektromobility počkají hezkých pár pátků, než úžasné převáží nad příšernými... :lol:
mstitek
Příspěvky: 336
Registrován: 15.8.2017 22:28:46

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od mstitek »

kot píše:No, pánové nedělal bych si extra iluze o rychlosti penetrace české společnosti těmi úžasnými elektro vozidly. Stačí se kouknout jaké stáří má náš park těch příšerných spalováků. To si milovníci elektromobility počkají hezkých pár pátků, než úžasné převáží nad příšernými... :lol:
Co má autonomní řízení společného s elektromobilitou?
mstitek
Příspěvky: 336
Registrován: 15.8.2017 22:28:46

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od mstitek »

MPMP píše:Neboli další Trojský kůň, jak ovlivňovat provoz. prostě nastavíme horší podmínky a bude to, všechna auta pojedou pomaleji. :(
Takže už došlo dokonce na konspirační teorie? Aneb proč něco dělat jednoduše, když to jde složitě. Pokud budu chtít, aby auta jela pomaleji, tak prostě snížím maximální povolenou rychlost. Nebudu kvůli tomu přece složitě manipulovat s mnohazdrojovými daty a algoritmy různých výrobců.
kot
Příspěvky: 10510
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od kot »

No, jedna z věcí, kterou zde přítomní muskafariáni uvádějí jako velké plus, je právě to úžasné autonomní řízení. / Myslím, že majitelé smradlavých spalováků tak ultra moc po autonomním řízení netouží / Pokud se výrazně pletu, tak to se všem "autonomním" řidičům omlouvám.
mstitek
Příspěvky: 336
Registrován: 15.8.2017 22:28:46

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od mstitek »

kot píše:No, jedna z věcí, kterou zde přítomní muskafariáni uvádějí jako velké plus, je právě to úžasné autonomní řízení. / Myslím, že majitelé smradlavých spalováků tak ultra moc po autonomním řízení netouží / Pokud se výrazně pletu, tak to se všem "autonomním" řidičům omlouvám.
To že Tesla dělá i na autonomním řízení, ale přece nemá nic společného s tím jestli auto jezdí na baterku nebo benzín. Jinak autonomní řízení není nic jiného než evoluce všech možných asistentů, tempomatů a podobných věcí, které najdete v autech vyšších tříd už hodně dlouho. Jinak v automatizaci řízení dlouhá léta vedli výrobci zemědělské techniky. Podívejte se jak vypadá například kabina a řízení moderních traktorů nebo kombajnů.
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od krtek700 »

kot píše:No, jedna z věcí, kterou zde přítomní muskafariáni uvádějí jako velké plus, je právě to úžasné autonomní řízení. / Myslím, že majitelé smradlavých spalováků tak ultra moc po autonomním řízení netouží / Pokud se výrazně pletu, tak to se všem "autonomním" řidičům omlouvám.
Tak to je zajímavá domněnka. Můžete to aplikovat jak na spalováky, tak elektriku, jenom u elektriky je to trochu přímější cesta.
Já osobně se taky rád projedu smradem po okreskách, ale zapnout autopilot v Praze a přijet odpočatý třeba do Ostravy mi přijde lákavé, zážitek při jízdě po dálnici nějak nevidím. To samé přijedu do Prahy a nechám se odvézt do centra a nebude mě štvát že stojím na každé křižovatce, všude jsou kolony atd. Jestli si to někdo užívá, tak OK, ale to je záživnější vzít skútr a kličkovat Prahou. Ale jako hlavní výhodu vidím pro ty pomalejší vozidla-kamiony, MHD atd.


Mstitek: umí se ty kombajny a traktory točit na konci pole? Vím že jezdí podle GPS, ale netuším jestli jenom udržují, nebo dokáží i větší akce. Hodně se mi líbila vize, jak farmář sedí u tabletu a ovládá několik traktorů a kombajnů.
Mumry
Příspěvky: 138
Registrován: 7.4.2017 22:34:27

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Mumry »

Jako, začíná se to tu zvrhávat v docela solidní komedii :)

To, že něco člověk má k dispozici ještě neznamená, že to musí používat za každou cenu. Když si chci užít řízení na pěkných okreskách, tak si tam rozhodně nezapnu autopilota, když ale jedu v koloně na dálnici, tak jsem setsakra rád, že ho mám. Ono, takhle to bylo se všemi těmi pomáhajícími technologiemi - byl jsem velmi rád, když jsem si pořídil auto s tempomatem, pak další plus byl adaptivní tempomat, pak asistent jízdy v pruzích no a nakonec autopilot (který se ale teda taky dost vyvíjí). Ale chápu, praví automobilisté jezdí jedině se spalovákem s manuální převodovkou a řadí s meziplynem ;)
mts
Příspěvky: 595
Registrován: 1.4.2009 8:19:14

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od mts »

No vsak ona se taky doba, kdy mel kazdej, kdo ma do pr*ele diru, auto chyli ke konci. Individualni mobilita nebude pro vsechny. Pokud namitnete, ze si lidi nezvoli nikoho, kdo by tohle chtel prosazovat, staci se podivat co ted sedi na Hrade a ve Strakovce. (Nikoliv ted ve smyslu vztahu k mistne bezemisni mobilite nebo autonomnimu rizeni...). Inu, co jste si tam zvolili, to tam mate...
mstitek
Příspěvky: 336
Registrován: 15.8.2017 22:28:46

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od mstitek »

krtek700 píše:Mstitek: umí se ty kombajny a traktory točit na konci pole? Vím že jezdí podle GPS, ale netuším jestli jenom udržují, nebo dokáží i větší akce. Hodně se mi líbila vize, jak farmář sedí u tabletu a ovládá několik traktorů a kombajnů.
Kdysi byl článek na idnesu o tomhle. Není to nic extra, ale na úvod do problematiky to stačí. Jinak lze samozřejmě najít mnohem podrobnější (a nudnější) články.
https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi ... tomoto_fdv
jozka
Příspěvky: 2782
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od jozka »

Vite krtku, prave se dostavate na hranici mezi zabavnym a nudnym. Pojem "chytry telefon" ma svou definici a pokud se pouzije, kazdy vi o cem je rec. A kupodivu, i ten Symbian tam je. Chapu, neco jste placl a ted se snazite udrzet si tvar. A vase poznamka o programovani ukazuje asi tak tri moznosti. Bud jste genialni programator, kteremu jen vrozena skromnost brani odhalit svuj talent, nebo skutecne programujete pro navigace a pak jste autorem sw te navigace, ktera pri ceste z Prahy do Opavy poi D11 s vaznou tvari tvrdila u Podebrad, ze se mame otocit, vratit se do Prahy, pres jizni spojku na D1 a pak pres Brno. Anebo je to ta treti moznost, podle mne nejpravdepodobnejsi. Vite o tom prd. To je vse, co k vam asi mam.
MPMP
Příspěvky: 3305
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od MPMP »

Mumry píše:Jako, začíná se to tu zvrhávat v docela solidní komedii :)

To, že něco člověk má k dispozici ještě neznamená, že to musí používat za každou cenu. Když si chci užít řízení na pěkných okreskách, tak si tam rozhodně nezapnu autopilota, když ale jedu v koloně na dálnici, tak jsem setsakra rád, že ho mám. Ono, takhle to bylo se všemi těmi pomáhajícími technologiemi - byl jsem velmi rád, když jsem si pořídil auto s tempomatem, pak další plus byl adaptivní tempomat, pak asistent jízdy v pruzích no a nakonec autopilot (který se ale teda taky dost vyvíjí). Ale chápu, praví automobilisté jezdí jedině se spalovákem s manuální převodovkou a řadí s meziplynem ;)
Ale o tom právě je tato diskuze - aspoň o tom začala - a sice tím, že EU hodlá zavést povinné zasahování do maximální aktuální rychlosti vozidla vyšší mocí, tedy automatem. A právě, že podle vizionářů tato "fíčura" nemá jít ve finále vypnout.
Něco jako automatická korekce stoupavosti 737MAX při startu. Jak takový zásah automatu již 2x dopadl jsme všichni zjistili z médií. Máme se na co těšit.
Mumry
Příspěvky: 138
Registrován: 7.4.2017 22:34:27

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Mumry »

MPMP píše:Ale o tom právě je tato diskuze - aspoň o tom začala - a sice tím, že EU hodlá zavést povinné zasahování do maximální aktuální rychlosti vozidla vyšší mocí, tedy automatem. A právě, že podle vizionářů tato "fíčura" nemá jít ve finále vypnout.
No, já se diskuze neúčastnil, jen jsem jí četl a za mne o tom už není, proto byla ta moje reakce taková, jaká byla. Povinná "fíčura", která nejde vypnout, je imho zlo. Ale bude-li vypínatelná, tak pro mne za mne, sám jí i uvítám. Třeba takové ESP je taky povinné u všech aut a za mne je to pozitivum. Jasně, když se zavádělo, tak taky spousta lidí říkala, jak nejde obejít fyziku a že se lidi nenaučí jezdit zodpovědně, když to za ně bude dělat auto, ale imho výsledek je takový, že je to v globále ku prospěchu věci...
MPMP píše:Něco jako automatická korekce stoupavosti 737MAX při startu. Jak takový zásah automatu již 2x dopadl jsme všichni zjistili z médií. Máme se na co těšit.
No, tohle je slušný argumentační faul. Buď diskutujme nějak smysluplně, nebo raději vůbec...
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od krtek700 »

jozka píše:Vite krtku, prave se dostavate na hranici mezi zabavnym a nudnym. Pojem "chytry telefon" ma svou definici a pokud se pouzije, kazdy vi o cem je rec. A kupodivu, i ten Symbian tam je. Chapu, neco jste placl a ted se snazite udrzet si tvar. A vase poznamka o programovani ukazuje asi tak tri moznosti. Bud jste genialni programator, kteremu jen vrozena skromnost brani odhalit svuj talent, nebo skutecne programujete pro navigace a pak jste autorem sw te navigace, ktera pri ceste z Prahy do Opavy poi D11 s vaznou tvari tvrdila u Podebrad, ze se mame otocit, vratit se do Prahy, pres jizni spojku na D1 a pak pres Brno. Anebo je to ta treti moznost, podle mne nejpravdepodobnejsi. Vite o tom prd. To je vse, co k vam asi mam.
Tak jestli jste diskutoval o celé historii chytrých telefonů, tak se omluvám a každý jsme mluvili o něčem jiném. Stejně jste nepřijal teorii, že Nokia nezvládla, pro Vás nástup "real" smartphonů(jak je někde označují), stejně jako třeba Sony-Ericsson x, tak to asi nemá cenu řešit. Podle Vás nehrozí, že se v Evropě uchytí více značky z USA/Číny.

O navigaci jsem nenapsal ani slovo, psal jsem, že Vám napíšu program, který Vám najde nejlepší trasu, navigace už je o něco delší, ale prakticky na stále stejném systému.
A k vaší navigaci, Tvrdila Vám to vytrvale, nebo to udělala jednou a pak se vrátila k původní trase. Neměl jste nastavenou jízdu jen po dálnici? :D Problém mají navigace hlavně v datech, ze kterých staví trasu a pak právě pokus o nalezení "nejlepší" cesty. Navigace v autech jsou podle mě občas na smazání :D.

K té maximální rychlosti. Moc jsem to nečetl, ale není i tahle verze, kterou můžete vypnout stále jenom o upozorňování, že tu rychlost překračujete? Nebo to fakt na 90 nepovolí 91. Asi bych klidně v budoucnu připustil, že by to mohlo být například omezeno na 90 na 130, na 130 na 180, na 50 na 80,
Mike
Příspěvky: 4988
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Mike »

jozka píše: A tohle vam autonomni rizeni nezaridi. Ano, muzete je zkombinovat s nejakym Waze, takze vas posle jinudy. ..
pusťte si TotallRecall

dokud nezadáte cíl cesty, vozidlo se nepohne
zadáte cíl cesty, systém vyhodnotí, jestli tam smíte je
systém vyhodnotí, že máte pro jízdu kredit
systém ví, kolik vozidel se na trase pohybuje a tedy nastaví jízdní styl
na nějaké předjíždění apod. zapomeňte

to vám spíš systém v koloně nabídne nějaký zábavný pořad se slevou
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
MPMP
Příspěvky: 3305
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od MPMP »

Mumry píše:
MPMP píše:Něco jako automatická korekce stoupavosti 737MAX při startu. Jak takový zásah automatu již 2x dopadl jsme všichni zjistili z médií. Máme se na co těšit.
No, tohle je slušný argumentační faul. Buď diskutujme nějak smysluplně, nebo raději vůbec...
V čem je to faul? jedná se u těch letadel o "chytrý systém", který zasahoval do řízení nebo ne?
jozka
Příspěvky: 2782
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od jozka »

Taky jedna dobra...

A pravoverne prosim, aby se oprostili od toho, na kom to vyzkouseli. On ten problem je obecny.
mstitek
Příspěvky: 336
Registrován: 15.8.2017 22:28:46

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od mstitek »

Ja bych z toho nějaký zásadní problém nedělal. Systém je ve vývoji a pochopitelně obsahuje chyby. Naopak je dobře, že se to zkoumá a ty chyby se nacházejí. Nejhorší by bylo, kdyby se to prohlásilo za absolutně bezpečné a nikdo na tom dál nedělal. Absolutně bezpečné systémy totiž neexistují.

To v čem jsou tyhle chyby zajímavé je nutnost úmyslné úpravy značení (ať už vodorovného nebo svislého - viz speciální průhledné nálepky, které zneviditelní značku pro autopilota). Stačí porovnat s řidičema, kteří jsou schopni najet na dálnici do protisměru i přes všechny značky a zábrany.
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od krtek700 »

Já teda nevím jozka, ale tohle je to, co je správně a mají se hledat i ty nejdivnější situace.
Mimochodem mám s článkem a s videem trochu problém. Jestli jsem dobře viděl na videu, tak nálepky byly někde v místech, kde již nebyly pruhy pro jízdu, tudíž, si chytlo tyto tečky.
Navíc se jedná o nějaký testovací prostor a přímo v článku je psáno: "Experti zjistili, že autopilot používá k detekci jízdních pruhů funkci zvanou detect_and_track a aktualizuje interní mapu o získané informace. Do procesu vstupuje několik opatření, jejichž cílem je zabránit nesprávné detekci. Berou v úvahu například tvar a směr krajnice, historii jízdních pruhů, velikost a vzdálenost různých objektů.", takže věci jako historie pruhů, krajnice atd. asi nepřipadají v úvahu.
Je možné, že to je v té studii popsáno lépe , ale fakt teď nemám náladu to procházet.
Ale docela se to přibližuje lidem. Pokud v zatáčce bude mít nakreslené pruhy a třeba v půlce je nakreslíte přímo do pole, tak z toho řidiči moc úspěšně nevyjdou.
Sosa
Příspěvky: 2508
Registrován: 17.3.2009 9:43:04

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Sosa »

Děsí mě na tom ta hláška na konci, že je to v pohodě, neboť řidič by měl být vždy připraven převzít řízení. To je proti lidské přirozenosti, protože třeba po půlhodině automatického řízení nedokáže nikdo udržet pozornost. Můžete si to zkusit jako spolujezdec, zda dokážete udržet pozornost, když nemusíte.
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od krtek700 »

Sosa píše:Děsí mě na tom ta hláška na konci, že je to v pohodě, neboť řidič by měl být vždy připraven převzít řízení. To je proti lidské přirozenosti, protože třeba po půlhodině automatického řízení nedokáže nikdo udržet pozornost. Můžete si to zkusit jako spolujezdec, zda dokážete udržet pozornost, když nemusíte.
Pokud nejsou 100% autopiloti, tak to prostě platí. Pokud s tím má někdo problém, tak ať si to nepustí, když se tomu neumí věnovat. On je taky rozdíl, když jedete jako spolujezdec a máte řidiče, nebo když tam ten řidič není. Schálně, jak se cítíte a věnujete řízení, když jedete s někým, koho neznáte, nebo víte, že je začátečník/ není dobrý řidič.
Sosa
Příspěvky: 2508
Registrován: 17.3.2009 9:43:04

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Sosa »

Ano, ale proč je to pak vydáváno jako 100% autopilot? Buď je, nebo to není autonomní řízení, ale je asistent provozu. A mělo by to mít indikaci, zda se řidič věnuje provozu. Není možno, aby mohl u toho řidič spát, jak se už stalo.
jozka
Příspěvky: 2782
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od jozka »

Ono to pokud vim ma indikaci, jen to nekteri jednodussi obchazeji.
kot
Příspěvky: 10510
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od kot »

Jožko, díky za hezký článek + video. Autonomní řízení je zjevně perfektní... Je to přesně tak jak píše Sosa, buď řídím a starám se o bezpečné řízení, nebo spoléhám jako spolujezdec na řidiče (autopilota).
jozka
Příspěvky: 2782
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od jozka »

Ono je tam toho vic, nekdo v diskusi tam daval odkaz na video, kde se autopilot zcela spravne a logicky zaradil do pruhu, bohuzel do protismeru. Ono to proste neni tak jednoduche, naroubovat logiku "1/0" na realny svet.
Odpovědět

Zpět na „Vozidla - technika“