Tomkovo náměstí

VMO a jiné
Odpovědět
KarelLer
Příspěvky: 694
Registrován: 25.12.2016 16:03:46
Bydliště: Morava

Re: Tomkovo náměstí

Příspěvek od KarelLer »

Silničáři navrhli vyvlastnit historickou sokolovnu v Brně. Překáží stavbě křižovatky
Ředitelství silnic a dálnic podalo návrh na vyvlastnění pozemku a sokolovny na Tomkově náměstí v Brně. Plochu potřebuje pro stavbu části velkého městského okruhu (VMO). Sokolové, kterým areál patří, a Ředitelství silnic a dálnic se na majetkovém vyrovnání nedomluvili.
alfa65
Příspěvky: 82
Registrován: 17.12.2009 20:32:12

Re: Tomkovo náměstí

Příspěvek od alfa65 »

Arogance ŘSD. Bohužel zákon je na její straně. Pokud chtějí dát sokolům 15 mil. je to neadekvátní částka - výsměch. Původně měli sokolové dostat náhradní areál na Cacovickém ostrově, ale to asi padlo. ŘSD nevykupuje pouze budovu ale i velký kus pozemků kolem. Takže znehodnocení nemovitostí, praktická likvidace. Jak jsem psal výše, ŘSD se nikdy s nikým nedohodlo, vždy tlačilo přes sílu a poslední dobou výkupy zajišťovalo město. S novým vedením jsou na řadě jiné priority, proto je konec dohodám a výstavbě. A vyvlastnění v řádu dnů, pohádka o karkulce. I když na okruh čekám jak na smilování, fandím sokolům ať vyhrají nebo vytřískají co nejvíce.
Japao Joe
Příspěvky: 1040
Registrován: 13.9.2016 22:00:35

Re: Tomkovo náměstí

Příspěvek od Japao Joe »

Ale o tom to právě je. ŘSD nemůže nabídnout víc, než je odhad případně upravený koeficientem (a ruku na srdce, stav budov v majetku sokola je v drtivé většině případů žalostný). Nejjednodušší cesta jak umožnit ŘSD zaplatit víc je vyvlastnění, následná žaloba a rozhodnutí soudu. Navíc toto řešení, pokud žaloba míří na výši náhrady a ne na vyvlastnění samotné, nemusí blokovat výstavbu.
Warcz
Příspěvky: 2081
Registrován: 14.3.2009 14:50:43

Re: Tomkovo náměstí

Příspěvek od Warcz »

Tak já fandím ŘSD, klidně ať to vyvlastní za odhadní cenu, nebo nějaký násobek. Tyhle věci se mají řešit až po stavbě u soudu, jinak se nikam nepohneme. Tedy buď dostaneš XY, nebo se obrať na soud a ten ti přiklepne jinou částku.
Přílohy
Asi z reklamy mají více než ze skolovny.
Asi z reklamy mají více než ze skolovny.
2019-04-09_1220.png (470.35 KiB) Zobrazeno 8194 x
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Tomkovo náměstí

Příspěvek od Aram96 »

Já jsem půl na půl .. 15 milionů mi přijde fakt málo, přecejen když jde o takovouhle lokalitu atd. tak by se to mělo pohybovat tam, aby za to šla postavit alespoň ta samá budova v novém z cca 70%. To 15 milionů určitě nebude .. Ale na druhou stranu jsem rád, že se začíná využívat 416, protože takto by to opravdu mělo vypadat - domluva, nedomluva (ať už z jakýchkoli důvodů), stavba, soud rozhodne o částce. I kdyby bylo přiznáno soudem 30 mega, je to pořád stokrát lepší než nic, protože postavený Tomkáč to dávno "vydělá" :)
ttc
Příspěvky: 431
Registrován: 9.2.2012 14:50:39

Re: Tomkovo náměstí

Příspěvek od ttc »

Mrkěte na soutisk vlastnictví Sokola s Katastrem ve kterem je odděleno pro stavbu.

Nejde rozhodně o celý areál. Bohužel jde o budovu - stav napovídají fotky viz. výše a velikost jednopatrové budovy včetně nízkého přístavku je 13x45m tj. 585m2

Kdyby někdo chtěl takovouto budovu postavit za 15Mkč tak by m2 stál 25 641 Kč. Nikdy jsem tělocvičnu nestavěl, ale to mi nepřijde jako nereálné.

Je-li však tomu tak, že se těšili na stěhování na klidný ostrov do nového areálu, tak na to je 15M opravdu málo. Trošku se obávám, že potřeba je relativně kousek, někdo nasliboval hory doly a teď chce ŘSD jen kousek a diví se že se nedohodne.
Přílohy
20190409 Sokol Husovice KN.jpg
20190409 Sokol Husovice KN.jpg (438.88 KiB) Zobrazeno 8092 x
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Tomkovo náměstí

Příspěvek od Aram96 »

Tak ale přece je jasné, že když potřebují vykoupit a zbořit budovu, tak nemohou přece vykupovat jen pozemek pod ním. Ten tvoří jen část. Já chápu, že nemohou platit Sokolovi novou stavbu, ale výkupní cena by měla být navýšena o odpovídající částku, která alespoň částečně uhradí to, co bude stát budova nová. Ne úplně všechno, to dá rozum, ale něco ano. Přece nemůžou dát Sokolovi peníze za odhadní cenu současného baráku a čekat, že jim to bude stačit, když bude demolován. Ono těch demolic není zas tak moc, aby jim tu novou stavbu opravdu zaplatit nemohli, ale zaplatit cca 60-70% ceny nové budovy při stejných velikostech a parametrech současné, mi přijde adekvátní. Když tak nad tím ale přemýšlím (a to jsem předtím nevěděl), pokud je to jednopatro (domníval jsem se, že 2), tak je i těch 15 mega jako odhadní cena nějak moc ne ? :D To zas uznávám .. Nevím kolik může stát fungl nová stejně velká :oops:
StavošUskanski
Příspěvky: 97
Registrován: 3.2.2018 15:09:56

Re: Tomkovo náměstí

Příspěvek od StavošUskanski »

Aram96 píše:60-70% ceny nové budovy při stejných velikostech a parametrech současné, mi přijde adekvátní. Když tak nad tím ale přemýšlím (a to jsem předtím nevěděl), pokud je to jednopatro (domníval jsem se, že 2), tak je i těch 15 mega jako odhadní cena nějak moc ne ? :D To zas uznávám .. Nevím kolik může stát fungl nová stejně velká :oops:
Můj názor: Pokud nedostanou 90 - 100 % ceny nové haly v podobných rozměrech, tak to taky může znamenat, že zavřou krám. (Jestli nemají nasysleno z pronájmu kurtů, tak nemají moc kde na vzít na zbytek)
A stav baráku bych do toho netahal. Pokud se dlouhodobě ví, že sokolovna půjde k zemi, tak by to opravoval jen blázen.
Jednopatro - jistě. Ale sokolovna patrně nemá 2,6m strop, že...
ttc
Příspěvky: 431
Registrován: 9.2.2012 14:50:39

Re: Tomkovo náměstí

Příspěvek od ttc »

A kolik by dle vás stála těloctvična 600m2 a výška řekněmě 6m a rozpor střechy 12m?

Souhlas neopravovat něco co půjde k zemi, ale peníze na opravu bych měl mít a měl je mít bokem a nyní je použít ať mám novou.

Nedokážu říci kolik by to stálo a tak ani jestli je 15 málo nebo moc... ale 25 tis. za m2 mi přijde že by mohlo stačit. Když stavíte RD tak se hovoří o 5 tis. / m3 tedy cca 18-20 tis. za m2 a tělocvična by z principu měla být levnější.... (není tam kuchyň, příčky, řada rozvodů, apod.)
StavošUskanski
Příspěvky: 97
Registrován: 3.2.2018 15:09:56

Re: Tomkovo náměstí

Příspěvek od StavošUskanski »

Beru zpět. Vypadá to, že mají kuželnu. Tak aspoň nějaký příjem...
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Tomkovo náměstí

Příspěvek od Honey72 »

Sice tam nemáte kamrlíky a rozvody jako v bytě, ale co stavbu sportovních a podobných hal prodražuje je hlavně strop a střecha, respektive jejich šíře bez možnosti podepření sloupem či nosnou zdí jako u běžného domu. Dlouhé nosníky musí unést strop, osvětlení, příp. klimatizaci a střechu, takže ani dražší projekt neudělá běžný projektant a stavbu běžná firma. Kvůli délce místnosti musí být více únikových východů, podlaha taktéž speciální, jistě i další podmínky hasičů se najdou, jako automatický hasič apod. Zlatá stará budova bez norem :-)
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
StavošUskanski
Příspěvky: 97
Registrován: 3.2.2018 15:09:56

Re: Tomkovo náměstí

Příspěvek od StavošUskanski »

ttc píše:není tam kuchyň, příčky, řada rozvodů, apod.)
My třeba v Sokolovně malý kuchyňský kout máme. Dost se to hodí. Taky potřebujete víc záchodů, sprch....
Nevím. Zdá se mi, že na rozvodech toho moc neušetříte.
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Tomkovo náměstí

Příspěvek od Aram96 »

StavošUskanski píše:
Aram96 píše:60-70% ceny nové budovy při stejných velikostech a parametrech současné, mi přijde adekvátní. Když tak nad tím ale přemýšlím (a to jsem předtím nevěděl), pokud je to jednopatro (domníval jsem se, že 2), tak je i těch 15 mega jako odhadní cena nějak moc ne ? :D To zas uznávám .. Nevím kolik může stát fungl nová stejně velká :oops:
Můj názor: Pokud nedostanou 90 - 100 % ceny nové haly v podobných rozměrech, tak to taky může znamenat, že zavřou krám. (Jestli nemají nasysleno z pronájmu kurtů, tak nemají moc kde na vzít na zbytek)
A stav baráku bych do toho netahal. Pokud se dlouhodobě ví, že sokolovna půjde k zemi, tak by to opravoval jen blázen.
Jednopatro - jistě. Ale sokolovna patrně nemá 2,6m strop, že...
S tím jsem nepřišel já, že to je jednopatro, to jsem zde přečetl tak jsem z toho vycházel. Já jsem psal těch 60-70%, protože logicky je přece blbost, aby ŘSD zaplatilo novou halu celou, když současná hala je ve špatném stavu. Logicky by současný majitel měl dát tu část, kterou by dal na rekonstrukci současné a zbytek ceny nové ŘSD, tak by to bylo trochu spravedlivější nemyslíte ? :)
StavošUskanski
Příspěvky: 97
Registrován: 3.2.2018 15:09:56

Re: Tomkovo náměstí

Příspěvek od StavošUskanski »

Aram96 píše:. Logicky by současný majitel měl dát tu část, kterou by dal na rekonstrukci současné a zbytek ceny nové ŘSD, tak by to bylo trochu spravedlivější nemyslíte ? :)
Nemyslím.
Logicky, pokud chcete dnes postavit halu, musíte splnit spoustu předpisů, které se starou neřešíte. Pokud by se to stalo nám, s naší sokolovnou, tak si můžeme s největší pravděpodobností s těmi 60 % víte co, protože ten zbytek nedáme dohromady.
Nehledě na to, že nemáme ani pozemek (ten oni mají) a ten by se nám v jedné z nejdražších brněnských městských částí hledal dost blbě.
Samozřejmě do konkrétního případu nevidím. Může to být všechno vyřešené a jenom šponují cenu.
alfa65
Příspěvky: 82
Registrován: 17.12.2009 20:32:12

Re: Tomkovo náměstí

Příspěvek od alfa65 »

Je to krásná debata. Jsou zde konflikty s veřejným zájmem. Při stavbě za skoro miliardu je handrkování se sokolem směšné.
Jak jsem psal někde výše - Provazníkova se vykoupila za 30 mil. Bylo to 10 baráků. Něco se vykoupilo na Kaloudové - cca12 mil.
Garáže se vykupovaly cca 180 tis. jedna.
Je pravda, že se může vykupovat za odhad + 15% navrch dle zákona o urychlení výstavby. Bohužel za tyto peníze dnes nepostavíte mnoho - cca 60% nové pořizovačky. Druhá věc je, že areál sokolů bude zmenšen asi o 1/5. Hřiště a zázemí na na menší plochu nenatěsnáte.
alfa65
Příspěvky: 82
Registrován: 17.12.2009 20:32:12

Re: Tomkovo náměstí

Příspěvek od alfa65 »

Jde ještě o jednu věc. Sokolové stavbu nevymysleli, jsou stavbou znevýhodněni a měli by dostat náhradu. Nepřijdou pouze o budovu a pozemky kolem, přijdou o místo ke cvičení, nebudou moct provozovat svou činnost. Stavět chce stát, potažmo ŘSD. ŘSD závod Brno je převážně banda arogantních lidí. Předpokládám, že se v této organizaci nic nezměnilo, protože vývoj tam ustrnul v 70. letech minulého století. ŘSD se nechce domluvit. Domluva znamená najít společný kompromis, oboustranně výhodný nebo mírně výhodnější pro poškozenou stranu.
Podívejte se do minulosti - ŘSD se 15 let hádala o pozemky u Hradce Králové a pak stejně vysolila požadovanou částku. Gregůrci ve Zlíně také nakonec dostali nechutnou částku za několik pozemků. A to jsou jen medializované případy. Snaha ŘSD ojebat majitele je zde v Brně, až příliš bijící do očí.
Nevím jak je to v novém zákoně, ale určitě je možné odvolání proti rozhodnutí - takže Magistrát, Kraj, krajský správní soud, odkladný účinek, nejvyšší správní soud, kasační stížnost atd. - když to půjde dobře 3 roky zdržení. Přitom stačí použít zdravý rozum. Ten na ŘSD evidentně vždy chyběl.
A ještě jena drobnost - Magistrát neumí vyhrávat spory, neumí bezchybně rozhodovat, tím nahrává i opravdovým kverulantům - třeba oblíbenému spolku z Tetčic.. a kdoví jestli se do sporu nevloží, protože platné územní rozhodnutí je trochu jiné.
Co tak uspořádat malou anketu, kdy bude stavba zahájena....2025? 2030?
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Tomkovo náměstí

Příspěvek od Aram96 »

S těmi roky nestraš, doufám že někdy v těch letech už budeme začínat kopat tunel Vinohrady :D a to proto, že máme 416 (alespoň doufám). Protože soudy budou jak říkáš 3 roky než se rozhodne, co za to, ale mezitím by měla stavba začít. A to je jedině dobře, správné a logické, když je ve veřejném zájmu, nemůžeme čekat 3 roky na soudy než rozhodnou, kolik se bude platit Sokolovi. Když to přeženu, co je občanům po tom ? My potřebujeme tu silnici :)
StavošUskanski
Příspěvky: 97
Registrován: 3.2.2018 15:09:56

Re: Tomkovo náměstí

Příspěvek od StavošUskanski »

alfa65 píše: Co tak uspořádat malou anketu, kdy bude stavba zahájena....2025? 2030?
Chtějí využít to mezitímní rozhodnutí, tak uvidíme.
alfa65
Příspěvky: 82
Registrován: 17.12.2009 20:32:12

Re: Tomkovo náměstí

Příspěvek od alfa65 »

zákon 416 byl novelizován zákonem 169/2018sb. kde byly zakotveny příslušné instituty mezitímního rozhodnutí.
Pochybuji že to magistrát zvládne bez chyby a na poprvé.
Lhůty jsou krátké - 30 + 30 + 60 + 60 cca půl roku, ale soud to může zamítnout. Tam stačí dokázat, že ŘSD se nechtělo dohodnout, což u ŘSD není žádný problém dokázat. Sám jsem zvědav, určitě se to dozvíme z tisku, bo to bude zajímavý precedens pro další nešťastníky, kerým přes vrata povede dálnice. Stejně je zde kolize s územní rozhodnutím.
Zde jsou příslušné paragrafy:
(2) Odvolání proti mezitímnímu rozhodnutí není přípustné.
(3) O žalobě proti mezitímnímu rozhodnutí rozhodne soud ve lhůtě 60 dnů; to platí obdobně i pro řízení o opravných prostředcích proti rozhodnutí soudu o žalobě.
(4) Návrh na přiznání odkladného účinku žaloby proti mezitímnímu rozhodnutí lze podat pouze společně se žalobou. Návrh na přiznání odkladného účinku opravného prostředku proti rozhodnutí soudu o žalobě podle předchozí věty lze podat pouze společně s opravným prostředkem. K později podanému návrhu na přiznání odkladného účinku soud nepřihlíží.
ttc
Příspěvky: 431
Registrován: 9.2.2012 14:50:39

Re: Tomkovo náměstí

Příspěvek od ttc »

Diskuze je zajímavá, ale mám dotaz:

ŘSD nabízí 15 M to víme, ale kolik chtějí Sokolové?
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Tomkovo náměstí

Příspěvek od Aram96 »

Úplnou náhodou jsem teď četl článek z 29.12.2018 - ředitel ŘSD Brno, Fiala: VMO Tomkovo náměstí a Rokytova chceme zahájit do konce příštího roku. Máme duben 2019, nový leták zahájení 2020 a realita vypadá na 2021, :ok: :ok:
xipecko
Příspěvky: 257
Registrován: 17.3.2017 21:02:37

Re: Tomkovo náměstí

Příspěvek od xipecko »

V tomto měsíčníku Severník na straně 4 článek Nenažraní sokolové. Pohled z jejich strany
ttc
Příspěvky: 431
Registrován: 9.2.2012 14:50:39

Re: Tomkovo náměstí

Příspěvek od ttc »

Moc dík. To zní zajímavě. Zajímalo by mně co se myslí tím nová Dukelská - máte někdo plán, či náčrtek?

A pak ještě tak na okraj, o jakých nových sidlíštích pro 10 000 obyvatel v tomto místě to hovoří?
belkolam
Příspěvky: 43
Registrován: 10.6.2009 23:09:47

Re: Tomkovo náměstí

Příspěvek od belkolam »

Areal zbrojovky koupilo před vice jak 10 lety JaT za ucelem stavby bytů a kancelari ... vizualizace byly uchazejici, realizace nikde
KarelLer
Příspěvky: 694
Registrován: 25.12.2016 16:03:46
Bydliště: Morava

Re: Tomkovo náměstí

Příspěvek od KarelLer »

ttc:

Nová Dukelská

Nová Zbrojovka

belkolam:

Pokud vím, tak se tam už staví, ne? Třeba https://www.zetoffice.cz/
Odpovědět

Zpět na „Brno“