Autonomně řízená vozidla

Odpovědět
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od krtek700 »

Tady je docela dost informací o autopilotu Tesly:
https://www.elonx.cz/tesla-vydala-dalsi ... ni-rizeni/
Sosa
Příspěvky: 2508
Registrován: 17.3.2009 9:43:04

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Sosa »

Mumry píše:Ať je to jak chce, tak fakt, že se zapnutým autopilotem mají auta 2x až 5x nižší nehodovost než bez něj jasně vypovídá o tom, že to smysl má a že to pomáhá. .
A existuje k tomu nějaká studie, nebo je to jen zase dojem? Vzhledem k rozšíření tohoto zařízení se mi zdají podobné výroky velmi podezřelé.
A to číslo je na počet kilometrů, či jízd, nebo přepravených osob?
Redispero
Příspěvky: 382
Registrován: 28.10.2009 9:52:02

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Redispero »

Sosa píše: A existuje k tomu nějaká studie, nebo je to jen zase dojem?
Tesla vydává každý čtvrtrok tzv. safety report, ve kterém uvádí počet nehod na ujeté míle s autopilotem a bez autopilota. V tom aktuálním je jedna nehoda na 3,34 mil. mil s autopilotem a na 1,92 mil. mil bez autopilota.
jozka
Příspěvky: 2761
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od jozka »

A porovnava se to se srovnatelnymi vozy (stari, vybava, ridic) nebo s balikem vseho od Bugatti Veyron rizene byvalym zavodnikem az po plechovku ze 70.let s vecne nasypanym zkrachovalcem za volantem?
Redispero
Příspěvky: 382
Registrován: 28.10.2009 9:52:02

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Redispero »

Jozka: Porovnává se Tesla s Teslou...
jozka
Příspěvky: 2761
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od jozka »

OK, dik.
Redispero
Příspěvky: 382
Registrován: 28.10.2009 9:52:02

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Redispero »

Jozka: A právě jsou k dispozici nová data i za první čtvrtletí 2019: Tesla s autopilotem jedna nehoda za 2,91 mil. mil, Tesla bez autopilota jedna nehoda za 1,76 mil. mil, zbytek plechovkáčů s věčně nasypanými zkrachovalci jedna nehoda za 0,43 mil. mil.
https://www.tesla.com/en_EU/VehicleSafe ... edirect=no
jozka
Příspěvky: 2761
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od jozka »

Jasne, to jsem mel na mysli, patrne nejaky dozvuk z jine diskuse, kde se porovnavaly celek vs. Tesla a omylem jsem to vztahl na vas prispevek. moje chyba. Tohle porovnani ukazuje jedno, ze Tesla jako celek je na tom s nehodovosti mnohem lepe nez prumer (z duvodu, ktere jsem naznacil), asistenti to jeste zlepsuji. O autonomnim rizeni to ale nevypovida nic, pokud tam nejsou zapocitany situace, kdy Autopilot oznami, ze to nedava a ridic si to ma prevzit (ja to z toho marketingoveho ptydepe nepoznam).
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od krtek700 »

Jozka: Vy máte ale stále problém s tím, že ten autopilot není 100%, takže situace, kdy si auto řekne o převzetí řízení je naprosto přirozená součást toho systému.
Ten počet nehodovosti je zavádějící a to hlavně z důvodu, kde se ty kilometry najíždí. A autopilot bude mít obrovský nájezd na dálnicích, kde je ta nehodovost nižší. Spíš je to reakce na to, že se z některých médií zdá, že zapnete autopilota v Tesle a jste za pár kilometrů někde ve zdi.
MPMP
Příspěvky: 3280
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od MPMP »

K těm porovnáním. Osobně se domnívám, že jim nelze přiznat žádnou vypovídací hodnotu, protože v nich bude v hodně velké míře fungovat výběrový efekt:
1) Autopilota si většina rozumných řidičů zapne na dálnici a nikoliv na okresce či ve městě.
2) Porovnejte nehodovost na dálnicích a vyjde Vám také o mnoho menší, než kdekoli jinde.
3) Autopilota si zapne řidič, který nespěchá. Ten co jezdí "jako drak", či "jako hovado" ho používat nebude. Ale právě tyto typy řidičů zvyšují statistiky nehodovosti.
JiVi
Příspěvky: 240
Registrován: 27.5.2010 8:23:47
Bydliště: Pardubice

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od JiVi »

autopilot zkolabuje ve chvíli , kdy na dálnici bude přípojný vozidlo údržby se šipkou přikázaný směr objíždění … práásk a je to... maximálně to trošinku přibrzdil brzdový asistent …
mstitek
Příspěvky: 336
Registrován: 15.8.2017 22:28:46

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od mstitek »

JiVi píše:autopilot zkolabuje ve chvíli , kdy na dálnici bude přípojný vozidlo údržby se šipkou přikázaný směr objíždění … práásk a je to... maximálně to trošinku přibrzdil brzdový asistent …
Než začnete mlít hlouposti, tak se aspoň koukněte na youtube na ukázku funkce autopilota. Zrovna s něčím takovým si poradí bez sebemenších problémů.
Sosa
Příspěvky: 2508
Registrován: 17.3.2009 9:43:04

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Sosa »

MPMP píše:K těm porovnáním. Osobně se domnívám, že jim nelze přiznat žádnou vypovídací hodnotu, protože v nich bude v hodně velké míře fungovat výběrový efekt:
1) Autopilota si většina rozumných řidičů zapne na dálnici a nikoliv na okresce či ve městě.
2) Porovnejte nehodovost na dálnicích a vyjde Vám také o mnoho menší, než kdekoli jinde.
3) Autopilota si zapne řidič, který nespěchá. Ten co jezdí "jako drak", či "jako hovado" ho používat nebude. Ale právě tyto typy řidičů zvyšují statistiky nehodovosti.
Ano. Ale marketingové oddělení z toho udělá, že je autopilot 2,5-5x bezpečnější než jízda bez něj. Dále se musí vzít v úvahu, že na dálnicích se většinou najíždí více kilometrů/mil a že velké procento nehod jsou jen drobné ťukance, které vznikají při jízdě ve městě.
JiVi
Příspěvky: 240
Registrován: 27.5.2010 8:23:47
Bydliště: Pardubice

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od JiVi »

mstitek píše:Než začnete mlít hlouposti, tak se aspoň koukněte na youtube na ukázku funkce autopilota. Zrovna s něčím takovým si poradí bez sebemenších problémů.
no právě, že se stačí podívat do google s dotazem autopilot a prekazka na silnici
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od krtek700 »

Sosa píše:Ano. Ale marketingové oddělení z toho udělá, že je autopilot 2,5-5x bezpečnější než jízda bez něj. Dále se musí vzít v úvahu, že na dálnicích se většinou najíždí více kilometrů/mil a že velké procento nehod jsou jen drobné ťukance, které vznikají při jízdě ve městě.
Zeptám se Vaším stylem. A existuje k tomu nějaký odkaz, nebo je to jen další dojem?
Přímo v tom reportu Tesla píše jen ta strohá data, rychle jsem nikde nedohledal reklamu nebo článek od Tesly, kde by říkali, že je autopilot x násobně bezpečnější než klasika.
Za největší informační proud Tesly považuji twitter Tesly a Muska. Musk k tomuhle sdílel článek, který to zase shrnuje a navíc třeba píše, že realita se skutečně ukáže, až bude plný autopilot a nebude potřeba interakci člověka.

Kde se zapomnělo to marketingové oddělení?
Sosa
Příspěvky: 2508
Registrován: 17.3.2009 9:43:04

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Sosa »

krtek700 píše:
Sosa píše:Ano. Ale marketingové oddělení z toho udělá, že je autopilot 2,5-5x bezpečnější než jízda bez něj. Dále se musí vzít v úvahu, že na dálnicích se většinou najíždí více kilometrů/mil a že velké procento nehod jsou jen drobné ťukance, které vznikají při jízdě ve městě.
Zeptám se Vaším stylem. A existuje k tomu nějaký odkaz, nebo je to jen další dojem?
Přímo v tom reportu Tesla píše jen ta strohá data, rychle jsem nikde nedohledal reklamu nebo článek od Tesly, kde by říkali, že je autopilot x násobně bezpečnější než klasika.
Za největší informační proud Tesly považuji twitter Tesly a Muska. Musk k tomuhle sdílel článek, který to zase shrnuje a navíc třeba píše, že realita se skutečně ukáže, až bude plný autopilot a nebude potřeba interakci člověka.

Kde se zapomnělo to marketingové oddělení?
Vážně si myslíte, že všechny tyto informace neprochází před vydáním přes marketing?
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od krtek700 »

Sosa: Jako které? Ty na twitter Muska? Ty neprocházejí ničím kromě jeho hlavy. Zkuste si to přečíst, to by vám žádný marketing nepovolil :D
In the 1st quarter, we registered one accident for every 2.87 million miles driven in which drivers had Autopilot engaged. For those driving without Autopilot, we registered one accident for every 1.76 million miles driven. By comparison, NHTSA’s most recent data shows that in the United States there is an automobile crash every 436,000 miles.
Můžete mi vysvětlit, kde v takovém vyjádření vydíte možný zásah marketingu. Jinak tedy to přes marketing určitě prošlo, protože předpokládám, že ty stránky dělá někdo od nich a ne inženýři.
Mumry
Příspěvky: 138
Registrován: 7.4.2017 22:34:27

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Mumry »

JiVi píše:
mstitek píše:Než začnete mlít hlouposti, tak se aspoň koukněte na youtube na ukázku funkce autopilota. Zrovna s něčím takovým si poradí bez sebemenších problémů.
no právě, že se stačí podívat do google s dotazem autopilot a prekazka na silnici
To není tak jednoduché, aby se z toho dalo něco usuzovat, protože autopilot HW1 a HW2 je dramatický rozdíl a u HW2 strašně záleží na tom, jakou verzi SW to má. HW1 a HW2 se starším SW s tím měli problémy, ale teď už tyhle věci zvládají. A pak teda ještě strašně záleží na tom, kde to je, protože například u nás HW2 s aktuálním SW (tak minimálně půl roku zpátky, možná skoro rok) nezvládne sám všechny zúžení na dálnici, ale v Německu se mi ještě nestalo, že by to nezvládl...
MPMP
Příspěvky: 3280
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od MPMP »

Mumry píše:To není tak jednoduché, aby se z toho dalo něco usuzovat, protože autopilot HW1 a HW2 je dramatický rozdíl a u HW2 strašně záleží na tom, jakou verzi SW to má. HW1 a HW2 se starším SW s tím měli problémy, ale teď už tyhle věci zvládají. A pak teda ještě strašně záleží na tom, kde to je, protože například u nás HW2 s aktuálním SW (tak minimálně půl roku zpátky, možná skoro rok) nezvládne sám všechny zúžení na dálnici, ale v Německu se mi ještě nestalo, že by to nezvládl...
Ano, je to "jen počítač a program". A jako člověk, kterého počítače a jejich programování živí, vím, že neexistuje program (pomineme-li školní příklady na jednu stránku A4 zdrojového kódu), ve kterém by nebyla alespoň jedna chyba.
Všichni jsme se již setkali se situací, kdy je náhle řeba počítač (či jakýkoli jeho klon, jako tablet, mobil, televize, přehrávač, ...) restartovat , protože "začal blbnout". po restartu se se funkce obvykle stabilizuje v normálu a můžeme v činnosti pokračovat.
U toho auta ale opravdu nechci zažít potřebu restartu řídícího systému po dobu jízdy.
Ano, každá další verze je lepší a lepší. to nezpochybňuji, ale každé další zlepšení bude s přibližováním k dokonalosti menší a menší.
Mumry
Příspěvky: 138
Registrován: 7.4.2017 22:34:27

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Mumry »

S většinou tohoto souhlasím, i když to nemá nic moc do činění s tím, na co já jsem reagoval. Moje reakce byla především o poukázání na to, že z existence nějakého videa s autopilotem nelze o jeho aktuálních schopnostech nic moc usuzovat...

Ale jinak zrovna téma těch realtime systémů, kde je nutné, aby to bylo schopné běžet pořád, tak je docela zajímavé. Exitují systémy, které jsou schopny se rebootovat za běhu, aniž by to omezilo jejich kritickou funkčnost. Ostatně, předevčírem jsem si ozkoušel, že i Tesla při rebootu toho svého počítače je schopná dál sama řídit, to třeba dříve nešlo. Ale jak přesně mají tu architekturu postavenou a co je a co není možné, tak to netuším, takže se nebudu pouštět do spekulací...

Nicméně co je mi u Tesly a jejich autopilota líto, tak absence větší redundance, jako jí má například Segway. Resp. nevadilo by mi to, kdyby se netvářili, že tenhle systém bude umožňovat úplně autonomní jízdu. Nicméně na tom, jestli autonomní jízdu budou moci povolit, či nikoliv, tak bude záležet na regulátorech a tady trochu doufám, že regulátoři (alespoň ti evropští) na redundanci trvat budou.
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od krtek700 »

MPMP: To je pravda, ale už nějaký takový případ byl, že by došlo k havárii auta, protože se restartovat řídící systém? Mimochodem bych řekl, že spousta dražších moderních vozů by na tom při restartu bylo úplně stejně ne?
Navíc jako člověk z branže určitě vidíte rozdíl mezi něčím tak komplexním, jako jsou ty zařízení s operačním systémem a řídící systém autonomního vozidla. Vůbec netuším, jak je to řešené, ale skoro bych doufal, že řízení a to co se dostane k řidiči je oddělený software i hardware. Při snížení možnosti zásahu uživatele se snižuje šance na neočekávané chování.
jozka
Příspěvky: 2761
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od jozka »

Taky slovo do pranice.
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od krtek700 »

jozka píše:Taky slovo do pranice.
A nechcete nám to shrnout, když už to sdílíte? Já to třeba nepochopil a jako vždycky se mi nechce číst celé studie, či co to je.

Jestli jsem v rychlosti zpozoroval, tak se jedná o data 2014-2016, takže v současnosti prakticky k ničemu. Jinak mi nehodovost v těchto letech nepřijde zvláštní, pokud autopilot v těchto verzí vyžaduje pozornost řidiče, který ji často nedává.

To slovo do té pranice jsem tam nějak nenašel.
To o bezpečnosti podle mého moc neříká. Připadá mi to trochu jako porovnání Fabie a BMW, která jsou určitě mnohem bezpečnější, ale budou mít více nehod plynoucích z jízdy.
MickeyMouse
Příspěvky: 847
Registrován: 13.8.2014 22:52:52

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od MickeyMouse »

Život za život? Čeští vědci řeší problém „Sofiiny volby“ u autonomních vozidel: https://www.info.cz/cesko/zivot-za-zivo ... 41605.html
Budu rád, až z toho něco smažu:
0136
0301-0305/I a 3011-3012/II
0511
D35 Ostrov-Mohelnice
5501-5502
D49
Japao Joe
Příspěvky: 1040
Registrován: 13.9.2016 22:00:35

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Japao Joe »

Na silnicích ve Švédsku můžete potkat tato podivná auta, nikde jinde nejezdí

http://www.autoforum.cz/predstaveni/na- ... o-provozu/
Odpovědět

Zpět na „Vozidla - technika“