Autonomně řízená vozidla

Odpovědět
Warcz
Příspěvky: 2081
Registrován: 14.3.2009 14:50:43

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Warcz »

Dneska jsem jel s kamarádem co má Teslu. Nový FW s navigací, která říká kam má auto jet. U některých křižovatek je piktogram volantu, takže Tesla by ji měla zvládnout. No cesta to bude dlouhá ale je zde posun.

Obrázek

Video:
https://www.youtube.com/watch?v=mfj-zaBQY0A
Mumry
Příspěvky: 138
Registrován: 7.4.2017 22:34:27

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Mumry »

Warcz píše:Dneska jsem jel s kamarádem co má Teslu. Nový FW s navigací, která říká kam má auto jet. U některých křižovatek je piktogram volantu, takže Tesla by ji měla zvládnout. No cesta to bude dlouhá ale je zde posun.
Ve skutečnosti Tesla už je dál, jen ne u nás (díky regulacím). Tohle, co teď u nás zprovozňují, tak měli v USA tuším někdy v listopadu loňského roku. Najezdil jsem tam s tím něco přes 2000km a je to fajn, obzvlášť na těch silnicích s mnoha pruhy je to obrovská pomoc.

Nicméně od března tam mají i variantu, kde auto zcela samo přejíždí z pruhu do pruhu, prostě si hodí blinkr a přejede do vedlejšího pruhu. Dá si samozřejmě pozor, aby do nečeho nevrazilo a tak a funguje to moc hezky. S tím jsem jel jen z Toronta do Buffala a zpátky, ale i tak na ozkoušení fajn a už se těším, až to bude i u nás...
Warcz
Příspěvky: 2081
Registrován: 14.3.2009 14:50:43

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Warcz »

a tam to umělo vyřešit, přejetí do vedlejšího pruhu, když jelo auto stejnou rychlostí ? On jel stejně rychle, nebo trošku rychleji než auto vedle nás. Normální řidič by to vyřešil s přehledem ale přišlo mi že nevěděl co s tím.
Mumry
Příspěvky: 138
Registrován: 7.4.2017 22:34:27

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Mumry »

Warcz píše:a tam to umělo vyřešit, přejetí do vedlejšího pruhu, když jelo auto stejnou rychlostí ? On jel stejně rychle, nebo trošku rychleji než auto vedle nás. Normální řidič by to vyřešil s přehledem ale přišlo mi že nevěděl co s tím.
Ano. Například v USA je celkem běžná věc, že se sbíhají dva pruhy (místo našeho připojováku, který končí). A v takovém případě když je vedle něj auto, tak zpomalí a nechá ho tam vjet. A dělá to docela s předstihem, aby neměl problém. A někdy zvládnul i manévry, které mne celkem překvapily, sem si nebyl jist, jestli je zvládne.

Mimochodem, u nás na dálnici mi to například dělá to, že zprava auto nepodjede, ale v USA to klidně udělá, tam to není zakázané...
jozka
Příspěvky: 2761
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od jozka »

Tak nevim, bud mu dochazi, ze to az takova legrace nebude, nebo zacina prichazet na to, ze vyrabet a prodavat EM a byt pritom v zisku za situace, kdy je na trhu vic vyrobcu s plusminus stejnymi produkty asi nepujde tak snadno jako na trhu s klasickymi auty a tak hleda, kde nechal tesar diru,

viz:

„Spotřebitelé si Teslu stále budou moct koupit, ale zúčtovací cena výrazně vzroste, protože plně autonomní vůz, který může fungovat jako robotaxi, je několikanásobně hodnotnější než neautonomní auto,“ vysvětlil.
mstitek
Příspěvky: 336
Registrován: 15.8.2017 22:28:46

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od mstitek »

jozka píše:Tak nevim, bud mu dochazi, ze to az takova legrace nebude, nebo zacina prichazet na to, ze vyrabet a prodavat EM a byt pritom v zisku za situace, kdy je na trhu vic vyrobcu s plusminus stejnymi produkty asi nepujde tak snadno jako na trhu s klasickymi auty a tak hleda, kde nechal tesar diru,

viz:

„Spotřebitelé si Teslu stále budou moct koupit, ale zúčtovací cena výrazně vzroste, protože plně autonomní vůz, který může fungovat jako robotaxi, je několikanásobně hodnotnější než neautonomní auto,“ vysvětlil.
Doporučuji si přečíst přímo zdroj. Tam se totiž nemluví nic o tom, že to bude extrémně složitější nebo to bude trvat výrazně déle. Tam se mluví o tom, že cena poroste jednoduše v důsledku supply & demand. Auta s plně autonomním provozem budou mít obrovskou konkurenční výhodu a tím pádem budou také výrazně dražší. Nic nového pod sluncem.
Lenny
Autor
Příspěvky: 10773
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Lenny »

To by mě zajímalo, v čem spočívá obrovská konkurenční výhoda.
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od krtek700 »

Lenny píše:To by mě zajímalo, v čem spočívá obrovská konkurenční výhoda.
V tom, že nepotřebujete řidiče a jeho plat ne?
Anonym
Příspěvky: 810
Registrován: 24.6.2009 13:34:01

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Anonym »

Lenny píše:To by mě zajímalo, v čem spočívá obrovská konkurenční výhoda.
Podle mne to jsou jen Muskovy řeči, aby se auta lépe prodávala. Mohou skončit dotace a Tesla bude mít problém. Idea je taková, že své autonomní auto, když ho nebudu potřebovat, pronajmu jako taxi. Podle mne je to nesmysl. Pokud budou autonomní auta, tak tento trh zasytí velcí hráči, kteří budou mít svá auta, dispečink, místa na dobíjení, zajištěný úklid a opravy.
Cena aut na baterky by měla klesat, protože klesá cena baterií:
https://about.bnef.com/blog/behind-scen ... ry-prices/

Ceny elektromobilů tak klesají ještě více než ceny spalováků, protože nové elektromobily budou levnější.
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od krtek700 »

Druhá věc je, že pokud by Tesla nezvýšila cenu, tak si ty auta prostě nechá a nebude je prodávat. Protože autonomní taxi by jim vydělalo mnohem více. Pokud bude Tesla první a s náskokem bude si moci s cenou plně autonomního auta dělat co chce. Jinak souhlas s Anonymem, určitě je to ze strany Muska i marketing.
mstitek
Příspěvky: 336
Registrován: 15.8.2017 22:28:46

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od mstitek »

O to vůbec nejde. Fakt si přečtěte ty originální tweety. Ten kdo jako první přijde s plně autonomním vozidlem bude mít tolik objednávek, že nebude vůbec stíhat vyrábět. To se dá regulovat zvýšením ceny. Naprosto jednoduchá ekonomie, která ovšem spoustě lidí evidentně uniká.
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od krtek700 »

mstitek píše:O to vůbec nejde. Fakt si přečtěte ty originální tweety. Ten kdo jako první přijde s plně autonomním vozidlem bude mít tolik objednávek, že nebude vůbec stíhat vyrábět. To se dá regulovat zvýšením ceny. Naprosto jednoduchá ekonomie, která ovšem spoustě lidí evidentně uniká.
Mám je přečtené, ale podle mě tam o poptávce vůbec nemluví, ale zase to není nic jiného, než jsem psal já. Tady se Tesle naskytne unikátní situace, kdy to auto bude umět vydělávat peníze samo a bude potřebovat vlastně jen mytí/nabíjení(což by mohlo být uděláno i stylem, kdo jde okolo, tak ho zapojí).
Prvotní navýšení ceny bude podle mě určeno Teslou o částku která už pro firmu nebude zajímavá s horizentem, ve kterém by dosáhla těch výdělků pomocí robotaxi. Ale stejně to robotaxi nasadí Tesla z počátku velkou flotilu aut, aby to vyzkoušeli zákazníci, ale aby to viděli i zájemci o "propůjčení" své Tesly do robotaxi.
Nad to ještě mohou upravit podle poptávky.
Výhoda je v tom, že hardwarově jsou ty auta hotová, takže oproti dnešku půjde ta navýšená cena do zisků.
JiVi
Příspěvky: 240
Registrován: 27.5.2010 8:23:47
Bydliště: Pardubice

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od JiVi »

mstitek píše:O to vůbec nejde. Fakt si přečtěte ty originální tweety. Ten kdo jako první přijde s plně autonomním vozidlem bude mít tolik objednávek, že nebude vůbec stíhat vyrábět. To se dá regulovat zvýšením ceny. Naprosto jednoduchá ekonomie, která ovšem spoustě lidí evidentně uniká.
vždyť do teď neumíme řídit ani tramvaje autonomně … autonomní pohyb vozidla v běžném provozu je jen vlhký sen...
jozka
Příspěvky: 2761
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od jozka »

Ale tak kolego, trochu respektu, kazda doba ma jedince, kteri zasvecene a zapalene diskutuji o poctech andelu na spicce jehly.
mstitek
Příspěvky: 336
Registrován: 15.8.2017 22:28:46

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od mstitek »

krtek700 píše: Mám je přečtené, ale podle mě tam o poptávce vůbec nemluví, ale zase to není nic jiného, než jsem psal já. Tady se Tesle naskytne unikátní situace, kdy to auto bude umět vydělávat peníze samo a bude potřebovat vlastně jen mytí/nabíjení(což by mohlo být uděláno i stylem, kdo jde okolo, tak ho zapojí).
Prvotní navýšení ceny bude podle mě určeno Teslou o částku která už pro firmu nebude zajímavá s horizentem, ve kterém by dosáhla těch výdělků pomocí robotaxi. Ale stejně to robotaxi nasadí Tesla z počátku velkou flotilu aut, aby to vyzkoušeli zákazníci, ale aby to viděli i zájemci o "propůjčení" své Tesly do robotaxi.
Nad to ještě mohou upravit podle poptávky.
Výhoda je v tom, že hardwarově jsou ty auta hotová, takže oproti dnešku půjde ta navýšená cena do zisků.
Co třeba tohle: https://twitter.com/DisruptResearch/sta ... 9235453958
mstitek
Příspěvky: 336
Registrován: 15.8.2017 22:28:46

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od mstitek »

JiVi píše:
mstitek píše:O to vůbec nejde. Fakt si přečtěte ty originální tweety. Ten kdo jako první přijde s plně autonomním vozidlem bude mít tolik objednávek, že nebude vůbec stíhat vyrábět. To se dá regulovat zvýšením ceny. Naprosto jednoduchá ekonomie, která ovšem spoustě lidí evidentně uniká.
vždyť do teď neumíme řídit ani tramvaje autonomně … autonomní pohyb vozidla v běžném provozu je jen vlhký sen...
Jistě, vlhký sen. https://www.nextbigfuture.com/2019/07/s ... ralia.html. Tak můžete snít dál.
Geo
Příspěvky: 800
Registrován: 11.5.2009 11:06:39

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Geo »

Ja si teda pod pojmem autobus predstavim neco, kam se vejde 50 sedicich lidi a umi to jet 100 km/h. Ne prerostlej golfovej vozik, ktery se prohani po zahrade v domove duchodcu. :-) To prvni se porad jen testuje.
Lenny
Autor
Příspěvky: 10773
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Lenny »

A je to tady:

Ženu srazil ve Vídni samořiditelný autobus. Jel 12kilometrovou rychlostí
https://www.lidovky.cz/byznys/doprava/s ... oprava_vwl


Vůbec nechápu, jak někdo může jezdit autobusem, který jede jen 12 km/h. Cesta se musí vléci.
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
P_V
Příspěvky: 1708
Registrován: 14.3.2009 15:26:14
Bydliště: Praha

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od P_V »

už jste někdy popojížděl v zácpě? rychlost srovnatelná :)
jozka
Příspěvky: 2761
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od jozka »

Ze by se pocitalo, ze se v tom novem krasnem svete uz nebude jezdit jinak nez v zacpe? To by pak autonomie smysl davala...
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Standa »

Tak ten autobus jede pořád cca 2x rychleji, než kdyby šel člověk pěšky. V Bruselu se mi už stalo, že jsem jel cca 4 km přes 45 min., tedy pěšky bych byl rychlejší (jen bych asi nepobral ty čtyři balíky minerálky :) ). Průměrnou rychlost nad 10 km/h tam považuji za docela slušnou (i v autobuse) ...
HP
Příspěvky: 195
Registrován: 18.1.2016 21:23:20

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od HP »

V článku se přece píše, že jel 12 km/h v okamžiku, kdy srazil chodkyni. O tom, jakou rychlostí jel nebo jezdí zbytek cesty, tam nic není.
Sosa
Příspěvky: 2508
Registrován: 17.3.2009 9:43:04

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Sosa »

Po 13 dnech testování trefil chodkyni. A to měl autobus v kabině i řidiče.
Opravdu funkční technologie.
jozka
Příspěvky: 2761
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od jozka »

Jenom technicka, netrefil chodkyni, ta slepice trefila jeho. Zobak v mobilu, sluchatka na usich. Tohle jsou presne situace, kde vam jsou vsechny lidary, radary, sonary a dalsi dary na lejno, protoze to je o intuici, zkusenosti a dalsich drobnostech.
Sosa
Příspěvky: 2508
Registrován: 17.3.2009 9:43:04

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Sosa »

Je o tom nějaká informace? Co jsem četl články, vyznívají jinak.
Odpovědět

Zpět na „Vozidla - technika“