I/73 Troubsko – Kuřim

Brno (D1) – Boskovice (I/19, I/43) – Moravská Třebová (D35)
Odpovědět
Aram96
Příspěvky: 7898
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: problematika R43 a obchvat Bosonoh.

Příspěvek od Aram96 »

KarelLer píše:Dokáže někdo vysvětlit, proč jsou potřeba ty tunely? Mám dojem, že jsem před delším časem viděl výkres netunelové varianty.
Kvůli odhlučnění. Je tam zástavba opravdu blízko. Navíc v Bosonohách jsou hlukové limity překračovány už teď z D1, tudíž jediná šance, jak tam při současné legislativě dostat ALESPOŇ TEORETICKY nějakou novou stavbu, je takhle zakopanou pod zem ;)
Btw jsem zvědavý, co chystají u Bystrce, zda prodlouží tunel, pak nějaký tubus přes řeku a jestli navrhnou i tunel u Kníniček. Za mě by to bylo na místě :jidlo:
AF-1
Příspěvky: 560
Registrován: 16.3.2009 13:54:56

Re: problematika R43 a obchvat Bosonoh.

Příspěvek od AF-1 »

Na tripruhu je uplne jedno kolik se tam da, tudiz si mohou to betonove svodidlo odpustit.
Ze zkusenosti se jede v jedne polovine 80 za kamionem a v te druhe se ony kamiony predjizdi rychlosti, jiz uzna kazdy z predjizdejicich za vhodnou.
Warcz
Příspěvky: 2091
Registrován: 14.3.2009 14:50:43

Re: problematika R43 a obchvat Bosonoh.

Příspěvek od Warcz »

Je tady nějaký "tunelář" který ví do jaké velikosti tunelu nemusí mít vzduchotechniku, popřípadě požární únikové chodby a další vybavení ? Podle mě to je jedna z věcí, která ten tunel značně prodražuje. Když je to jenom tunel se semaforem na vjezdu a světlem uvnitř tak je to něco jiného, než opravdu klasický tunel "se vším"
Přílohy
2019-06-25_1609.png
2019-06-25_1609.png (308.74 KiB) Zobrazeno 13986 x
adamos
Příspěvky: 1697
Registrován: 15.3.2009 23:32:20
Bydliště: D1, 2,78 km

Re: problematika R43 a obchvat Bosonoh.

Příspěvek od adamos »

mám pocit, že významná hranice je 300 metrů, ale odborníci mě jistě doplní
Vždy aktuální mapy na http://www.openstreetmap.org
Našli jste v mapě chybu? Napište mi o ní.
Warcz
Příspěvky: 2091
Registrován: 14.3.2009 14:50:43

Re: Napojení D/S43 na D1 a obchvat Bosonoh.

Příspěvek od Warcz »

hmm jestli měřím dobře tak tohle má 1.1km.
mapman
Autor
Příspěvky: 5765
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Napojení D/S43 na D1 a obchvat Bosonoh.

Příspěvek od mapman »

Hranice je 500 m:
Nařízení vlády č. 264/2009 Sb., o bezpečnostních požadavcích na tunely pozemních komunikací delší než 500 metrů
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2009-264
nařízení navazuje na směrnici Evropského parlamentu a Rady 2004/54/ES ze dne 29. dubna 2004 o minimálních bezpečnostních požadavcích na tunely transevropské silniční sítě.
Warcz
Příspěvky: 2091
Registrován: 14.3.2009 14:50:43

Re: Napojení D/S43 na D1 a obchvat Bosonoh.

Příspěvek od Warcz »

Tak mě napadlo co tak to rozdělit na 3 krátké tunely ? :-) Jinak ta křižovatka je set sakra potřeba. Bystrc by nejezdila přes Komín a Žabovřeskou.
Přílohy
Tunel A-B.png
Tunel A-B.png (305.18 KiB) Zobrazeno 13958 x
Jirka L
Moderátor
Příspěvky: 2061
Registrován: 12.5.2014 9:53:51

Re: problematika R43 a obchvat Bosonoh.

Příspěvek od Jirka L »

Aram96 píše:...Btw jsem zvědavý, co chystají u Bystrce, zda prodlouží tunel, pak nějaký tubus přes řeku a jestli navrhnou i tunel u Kníniček. Za mě by to bylo na místě :jidlo:
O nové územní studii jistě víš.
https://www.kr-jihomoravsky.cz/Default. ... 9&TypeID=2
Na webu se k ní dá najít překvapivé množství výkresů, třeba ke zmíněné části
https://www.kr-jihomoravsky.cz/Default. ... 2&TypeID=2
konkrétně situačka úseku D1 - Rozdrojovice
https://www.kr-jihomoravsky.cz/archiv/o ... -CELEK.pdf
Warcz
Příspěvky: 2091
Registrován: 14.3.2009 14:50:43

Re: Napojení D/S43 na D1 a obchvat Bosonoh.

Příspěvek od Warcz »

aha aby to nebylo tak jednoduchý tak tam možná povede železnice na Prahu :-)
Přílohy
2019-06-25_1740.png
2019-06-25_1740.png (502.7 KiB) Zobrazeno 13946 x
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6841
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Napojení D/S43 na D1 a obchvat Bosonoh.

Příspěvek od Martin z Ostravy »

A ještě tam máš odpočívku, je to mimořádně složité území.
R48 -> D48 se podařilo!
tanjanek
Příspěvky: 40
Registrován: 11.1.2011 9:30:24

Re: problematika R43 a obchvat Bosonoh.

Příspěvek od tanjanek »

Ta přehradní křižovatka je divná.
Působí na mě, jako kdyby se tam nepočítalo s tím, že už dnes je tam tak hustá doprava, že na křižovatkách (obvodová/přístavní) jsou ve špičce a o pěkných víkendech zácpy. Nemyslím, že je šťastné tu dopravu nacpat na 2 kruháče + k tomu přidat dopravu navázanou na "D43".
Dnes to stojí sice z prd, ale auta směr Vev.Bít. a třeba Bystrc-Panorama tam profrčí ještě relativně rychle, nově by se tam všichni točili na kruháčích a do toho by se motalo MHD, protože nějak je třeba zastávku Přístaviště nadále obsluhovat.

Jako bonus toto řešení přitíží křižovatce u Lidla, protože severní část staré Bystrce (valouškova, píškova, přístavní) asi raději bude jezdit kolem lípy a po Přístavní nahoru než by si 2x projeli kruháč o 270°, kde bude intenzita dopravy asi velmi hustá

Jak jsem vždycky viděl v D43 určitou naději na zlepšení současné bystrcké silniční sítě a rekultivaci rozdělení Bystrce I a II, tak po shlédnutí tohoto se snad zařadím mezi fanatické bojovníky proti výstavbě.

Vtipný je ten most na D43 uprostřed Bystrce...

Snad se jen na ty nové cesty špatně dívám. Teď mi nezbývá to hodnotit jinak než jako snížení průjezdnosti a tím zvýšení smradu a už neúnosného hluku.
Také se mi moc nelíbí, že Obvodovou nechávají stále na stejném místě a neuvažují o posunou o kus dál od zástavby, stálo by to za to, když už stejně bude třeba hýbat s tramvají.

Jirka L píše:
Aram96 píše:...Btw jsem zvědavý, co chystají u Bystrce, zda prodlouží tunel, pak nějaký tubus přes řeku a jestli navrhnou i tunel u Kníniček. Za mě by to bylo na místě :jidlo:
O nové územní studii jistě víš.
https://www.kr-jihomoravsky.cz/Default. ... 9&TypeID=2
Na webu se k ní dá najít překvapivé množství výkresů, třeba ke zmíněné části
https://www.kr-jihomoravsky.cz/Default. ... 2&TypeID=2
konkrétně situačka úseku D1 - Rozdrojovice
https://www.kr-jihomoravsky.cz/archiv/o ... -CELEK.pdf
Sauce
Příspěvky: 615
Registrován: 11.3.2018 12:57:47
Bydliště: Egerland

Re: Napojení D/S43 na D1 a obchvat Bosonoh.

Příspěvek od Sauce »

Jak to bude vypadat s připojovacím a odbočovacím pruhem mezi MÚK Bystrc Jih a MÚK Bystrc sever? Bude most širší pro akomodaci tří pruhů, nebo zůstane pro dva?
Aram96
Příspěvky: 7898
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: problematika R43 a obchvat Bosonoh.

Příspěvek od Aram96 »

AF-1 píše:Na tripruhu je uplne jedno kolik se tam da, tudiz si mohou to betonove svodidlo odpustit.
Ze zkusenosti se jede v jedne polovine 80 za kamionem a v te druhe se ony kamiony predjizdi rychlosti, jiz uzna kazdy z predjizdejicich za vhodnou.
Blbost, na směrově nerozdělené komunikaci nemůže být 110 km/h, byl jsem o tom informován zde na fóru ;) Podmínka řekl bych skoro každého třípruhu bude zákaz předjíždění pro nákladní vozidla.
Aram96
Příspěvky: 7898
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: problematika R43 a obchvat Bosonoh.

Příspěvek od Aram96 »

Jirka L píše:
Aram96 píše:...Btw jsem zvědavý, co chystají u Bystrce, zda prodlouží tunel, pak nějaký tubus přes řeku a jestli navrhnou i tunel u Kníniček. Za mě by to bylo na místě :jidlo:
O nové územní studii jistě víš.
https://www.kr-jihomoravsky.cz/Default. ... 9&TypeID=2
Na webu se k ní dá najít překvapivé množství výkresů, třeba ke zmíněné části
https://www.kr-jihomoravsky.cz/Default. ... 2&TypeID=2
konkrétně situačka úseku D1 - Rozdrojovice
https://www.kr-jihomoravsky.cz/archiv/o ... -CELEK.pdf
Díky za odkazy, já když to prohledával posledně, tak to tam ještě nebylo. :)
Plány pěkné, ovšem mě při pohledu na ně zarazily 2 věci a poté jsem zjistil, že už je zde stihnul napsat někdo přede mnou. Dle mě je ten most uprostřed Bystrce naprosto mimo a pokud se bude plánovat, tak je vidět, jak to kraj či ŘSD s touhle stavbou myslí vážně. Tohle by bylo naprosté bojkotování stavby. A druhá věc, která mě zarazila, je nadměrné množství kruháčů, ovšem to je dle mě velmi předčasné hodnotit, protože tohle navrhli tvůrci, pokud vím kvůli hluku a né podle “průjezdnosti” a použitelnosti. Na druhou stranu kruháče by mohly být zase IN pro odpůrce stavby v Bystrci :lol:
Jinak se dívám, že pokud oni navrhli jeden tunel u D1, pak víceméně 3 tunely okolo Bystrce, tak to ve výsledku dává přesně to, co jsem tu před časem navrhoval - jeden tunel cca 1 km okolo Bosonoh plus tunel pod Bystrcem prodloužit na cca 3 km, aby zabral i Kníničky :ok: :kladivo: No pokud se tahle stavba bude někdy realizovat, tak nejdřív tak za 20 let, stát tolik peněz do Brna nebude ochoten nasypat, když je v plánu nové nádraží plus celý uzel za 40-50 mld, nová D1 v 6-pruhu a VMO tedy alespoň východní půlka od I/43 po D2. :lol: +- 2 roční rozpočty MD při současných investicích ČR :lol:
Ono to totiž v těch našich divných podmínkách možná ani “neudělá ekonomiku” přestože v Rakousku by taková stavba stála už 10 let. :mrgreen:
KarelLer
Příspěvky: 699
Registrován: 25.12.2016 16:03:46
Bydliště: Morava

Re: 4301 Troubsko - Kuřim (západní obchvat Brna)

Příspěvek od KarelLer »

Ještě přidám odkaz na oficiální leták.

Výběr trasy (Bystrcká nebo Bytíšská) závisí na schválení ZÚR. Aktuálně to chce vedení kraje stihnout do krajských voleb v říjnu 2020. V ideálním případě tedy začnou platit v témže roce (prakticky nezačnou - kraj preferuje Bystrckou stopu, Bystrc zažaluje rozhodnutí u soudu, viz D43.cz, viz historie R43 v Bystrci).

Pesimistická varianta je ta, že se to do voleb nestihne, nové vedení kraje bude chtít novou studii a ZÚR schválí někdy v roce 2022. Ta bude napadena u soudu a soud ZÚR zruší. Tím se schválení odsune na rok 2025+.
Aram96
Příspěvky: 7898
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: 4301 Troubsko - Kuřim (západní obchvat Brna)

Příspěvek od Aram96 »

Nejdůležitější na příštích 10 let je to, postavit (resp.začít stavět) jižní obchvat Kuřimi a D43 alespoň mezi Boskovicemi a Kuřimí, ať se vyřeší tragická situace na I/43. VMO spolu s východním segmentem tu dopravu udrží do roku 2040 i bez úseku D1-Kuřim. Sice bude asi napranej, ale udrží.
Aram96
Příspěvky: 7898
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: 4301 Troubsko - Kuřim (západní obchvat Brna)

Příspěvek od Aram96 »

Už tu o tom byla zmínka dříve, ale teď myslím přibyly nějaké odkazy na další nákresy.
https://www.kr-jihomoravsky.cz/Default. ... 2&TypeID=2

Popravdě mi pořád vrtá hlavou, proč se v průchodu Bystrcem neuvažuje o zakrytí v celé délce, jak teď pořád slýcháme z úst náměstka pro dopravu JMK i skrze kancelář architekta města Brna :roll:

https://www.kr-jihomoravsky.cz/archiv/o ... -CELEK.pdf
Co brání tomu ty tunely spojit a ulici Vejrostovu podejít ? Ano, vím, že tam most už teď je postavený, ale obávám se, že takovýhle průchod po povrchu, byť krátký, by mohl veškeré snahy o průchod S43 přes Bystrc úplně shodit, protože to kvůli tomu nebude vycházet s hlukem a bude to náboj pro odpůrce. :( Z obou stran jsou hloubené tunely, naopak, když by se tunely spojily, bude se muset sice vykopat o něco více, ale zase nebude stoupání/klesání tak strmé.



Jinak návrh křížení S43 s D1 je určitě krokem kupředu (zahloubení) ovšem průplet pruhů mezi tímto křížením a MÚK Brno-západ je řešen špatně, myslím si, že rampa Praha>Brno-Pisárky se musí vykřížit mimoúrovňově s rampou S43>D1 Ostrava, opačný směr je v pořádku, tam je proplet dostatečně dlouhý. Notabene na odpojení vozidel z D1>S43 nejsou potřeba 2 pruhy, pro napojení S43>D1 Ostrava rozhodně 2-pruhové připojení. :kladivo:
Matezs
Příspěvky: 352
Registrován: 24.1.2020 0:21:07
Bydliště: Svitavy

Re: 4301 Troubsko - Kuřim (západní obchvat Brna)

Příspěvek od Matezs »

Aram96 píše: Popravdě mi pořád vrtá hlavou, proč se v průchodu Bystrcem neuvažuje o zakrytí v celé délce, jak teď pořád slýcháme z úst náměstka pro dopravu JMK i skrze kancelář architekta města Brna :roll:
Asi aby z toho taky něco měli třeba lidi z těchto baráků.
Aram96
Příspěvky: 7898
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: 4301 Troubsko - Kuřim (západní obchvat Brna)

Příspěvek od Aram96 »

Asi jo. :?
goldfinger
Příspěvky: 433
Registrován: 10.12.2019 1:24:50

Re: 4301 Troubsko - Kuřim (západní obchvat Brna)

Příspěvek od goldfinger »

Průplet D43/D1 s D1/cajzlovská radiála je opravdu nedobře řešený. Buď mimoúrovňové křížení, nebo napojení D43 na D1 až za exitem 189, tedy prodloužení připojovacího pruhu až za exit 189, samozřejmě s možností odbočit na Bítešskou.
Aram96
Příspěvky: 7898
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: 4301 Troubsko - Kuřim (západní obchvat Brna)

Příspěvek od Aram96 »

Jenže to by pod most nesoucí rampu Pražšká radiála>D1 směr Wien (který se má při rozšíření na 6-pruh rozšiřovat) musely vejít 3 pruhy na D1 + 2 pruhy z pražské radiály + 2 pruhy z D43 :crazy:
Myslím, že když by se to ale vykřížilo s rampou Praha D1>Pražská radiála už dříve, tak by připojení D43 na D1 začalo už dříve a pod tím mostem by už vedl třeba jen jeden nebo žádný připojovák. Každopádně je vidět, že to navrhnuli tak nějak halabala, o tom zlomeném poloměru při výjezdu z tunelu ani nemluvím. Šlo tam hlavně o to ukázat, že tam prostě bude tunel :D
goldfinger
Příspěvky: 433
Registrován: 10.12.2019 1:24:50

Re: 4301 Troubsko - Kuřim (západní obchvat Brna)

Příspěvek od goldfinger »

Nn, ty dva pruhy z D43 by kopírovaly odbočovací rampu na exitu 189 od Kývalky na Bítešskou, tedy šly by vedle ní (snad je tam na ně mezi tratí místo) a na D1 by se připojily až za připojovákem z Bítešské směr exit Brno-centurm.
Aram96
Příspěvky: 7898
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: 4301 Troubsko - Kuřim (západní obchvat Brna)

Příspěvek od Aram96 »

Jo ty to myslíš jakože by 2 pruhy z D43 obešly zvenčí celou MÚK Brno-západ (D1xPražská radiála) a připojily se až později ?? To i mě přijde téměř nereálné, jednak skrz přiblížení k zástavbě a místa mezi větví a kolejemi tam už teď není moc. Navíc při našem šetření na uzlech je to velmi megalomanské, spíše tak do Polska než k nám :D
Myslím, že reálnější je mimoúrovňově vykřížit ty rampy o kterých jsem mluvili a začít to připojovat co nejdříve na D1, v průchodu MÚK by už stačil jen 1 pruh z D43 a jeden z Pražské radiály, protože po realizaci tohoto úseku D43 odpadne spousta aut z VMO mířící tímto směrem na D1.
Kuba
Příspěvky: 1404
Registrován: 13.5.2009 17:41:16

Re: 4301 Troubsko - Kuřim (západní obchvat Brna)

Příspěvek od Kuba »

Tam se nic nevejde. Jestli jste si všimli, tak v těch výkresech co jsou na webu JMK, je v tom místě ještě projektováno VRT. Tyto stavby budou v přípravě určitě vzájemně koordinovány.
Aram96
Příspěvky: 7898
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: 4301 Troubsko - Kuřim (západní obchvat Brna)

Příspěvek od Aram96 »

Aha, já jsem přehlédl, že tam už VRT je venku z tunelu, myslel jsem, že tam je pořád pod zemí .. to budou mít místní radost :D Jinak tím je to jasné, že obejít křižovatku nelze.
Každopádně to vypadá, že se chystá celá sólo studie na toto území, tak se necháme překvapit.
Jendo je jisté, to jak to navrhli tvůrci územní studie se nedá dát dohromady s praxí.
Odpovědět

Zpět na „I/73“