Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Odpovědět

Na kolik byste stanovil nejvyšší povolenou rychlost na dálnicích?

100 km/h, jako autobusy
0
Žádná hlasování
110 km/h
0
Žádná hlasování
120 km/h, jako ve Švýcarsku
2
1%
zachovat 130 km/h
57
35%
140 km/h
14
9%
150 km/h
14
9%
160 km/h
34
21%
180 km/h
0
Žádná hlasování
200 km/h
1
1%
neomezeně, jako v Německu
42
26%
 
Celkem hlasů: 164

jozka
Příspěvky: 2761
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od jozka »

Pripadu ad 1)znam vic, z hlavy vylovim jeste neco v Ostrave (?) s panem na hlavni a pani na vedlejsi, ale tam je dulezite to, ze ten na hlavni VYRAZNE prekrocil rychlost. A tam to naprosto chapu a souhlasim. Sam jsem kdysi takhle na dalnici malem "ulovil" motorkare, protoze jsem se jal predjizdet kamion a teprve pri opakovanem pohledu do zrcatka jsem si zjistil, ze to, co o dve vteriny driv bylo svetlo v dalce, ted byla motorka 200+. Stejne jako ad 2), kde ten pristup je naprosto v poradku, do nas v autoskole tloukli "kam nevidim, tam nevletim". A tise priznavam, ze na dalnicich v noci to stejne jako vsichni ostatni porusuju a jedu na svoje riziko. Kolikze je maximalni rychlost abyste byli schopni zastavit kdyz spatrite prekazku s potkavackami? 80?
mstitek
Příspěvky: 336
Registrován: 15.8.2017 22:28:46

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od mstitek »

jozka píše:Pripadu ad 1)znam vic, z hlavy vylovim jeste neco v Ostrave (?) s panem na hlavni a pani na vedlejsi, ale tam je dulezite to, ze ten na hlavni VYRAZNE prekrocil rychlost. A tam to naprosto chapu a souhlasim. Sam jsem kdysi takhle na dalnici malem "ulovil" motorkare, protoze jsem se jal predjizdet kamion a teprve pri opakovanem pohledu do zrcatka jsem si zjistil, ze to, co o dve vteriny driv bylo svetlo v dalce, ted byla motorka 200+. Stejne jako ad 2), kde ten pristup je naprosto v poradku, do nas v autoskole tloukli "kam nevidim, tam nevletim". A tise priznavam, ze na dalnicich v noci to stejne jako vsichni ostatni porusuju a jedu na svoje riziko. Kolikze je maximalni rychlost abyste byli schopni zastavit kdyz spatrite prekazku s potkavackami? 80?
I v 80 by to bylo dost těsné, a to ještě za předpokladu, že nemáte nikoho tři metry za zadkem. Ale taky záleží jak máte seřizená světla.
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Mike »

MPMP píše:Myslím si, že ne nutně jede na tempomat. Neznám tento konkrétní typ, ale ta co znám signalizují zelenou kontrolkou, že je tempomat aktivní. V případě, že řidič "přišlápne plyn" a na chvíli zrychlí, kontrolka svítí dál zeleně. Nebo to BMW má jinak?
je to stejné
po sundání nohy z plynu se vrátí na nastavenou tempovatou rychlost
330d skoro souhlasí
ausfuhrung 8/2009, čili jak na tom byl Bangle....
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
jeni013
Příspěvky: 708
Registrován: 3.2.2010 22:20:52
Bydliště: ValMez

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od jeni013 »

Rychlostní limity bych moc neměnil, a pokud tak na max 140, vzhledem k limitům okolo (D, PL, A).
Sám patřím k těm, kteří když spěchají jedou 160 (a neumím dobře plánovat, takže spěchám často) a přesto mi už za dva měsíce vrátí 2 scházející bodíky z 12. Je to především díky tomu, že pokud chce řidič jet přes limit, MUSÍ myslet za všechny ostatní a oči mít všude.
To je něco, co neumí dost řidičů při dnešních limitech. Navíc se mi nezdá, že by se Policie zaměřovala na takové překračování rychlosti, které neohrožuje. I z toho důvodu bych limity nechal, jak jsou a raději používal místní úpravu. Tedy třeba D1 Lipník - Bílovec osadil značkou MPR 150 (za sucha), ap...
bhs
Příspěvky: 762
Registrován: 27.4.2009 21:40:59
Bydliště: P6---Šumpersko

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od bhs »

Octavia 1.6 >>> Octavia 1.4 TSI
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Honey72 »

Mě tak nějak nevadí, že si někdo jede po dálnici nad limit, ale pokud já budu předjíždět cca povolených 135, nemůže po mě "závodník" chtít, že se budu soukat do mezírky mezi kamiony hned po předjetí prvního jen abych mu uhnul z cesty. A pokud já potřebuji předjet a rozjedu se na 135, tak závodník v levém pruhu prostě musí počítat s tím, že ho asi na chvilku zpomalím a nechci kvůli jeho 160 brzdit ze 135 na 90 :-)

140 jen na vybraných úsecích mi vadit nebude. Ovšem pokud se řekne A mělo by se říct i B. Tedy omezit za deště rychlost na dálnicích na 110 jako tomu je v mnoha zemích. Ono to stejně kde kdo nebude dodržovat, ale v případě nehody by to už nebylo pouhé nepřizpůsobení povrchu vozovky :-)
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
evilcleaner
Příspěvky: 1067
Registrován: 7.1.2013 17:57:52
Bydliště: ostrava

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od evilcleaner »

prostě metoda cukru a biče. když poslouchám všechny ty nesmysly co by se mělo omezit výměnou za 140 na pár km dálnic, tak jen ať to zůstane vše při starém.
Svoboda neznamená nutit ostatní do něčeho, co považujete za správné.
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Honey72 »

Až se zjistí, že se to do voleb zase nestihne schválit, zájem o novelu pomine.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Mike »

ale ta novela není o 140kmh, ale o bodech
čili nyní schváli body a na 140 se nenajde konsensus
a tak se to bude prezentovat až do voleb
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
bhs
Příspěvky: 762
Registrován: 27.4.2009 21:40:59
Bydliště: P6---Šumpersko

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od bhs »

potom bude o důvod víc, proč nevolit ANO
Octavia 1.6 >>> Octavia 1.4 TSI
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Mike »

což někteří činí i bez "návrhů" ;)
omlouvám se za OT
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
Lenny
Autor
Příspěvky: 10772
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Lenny »

Pokus se 140 km/h na rakouských dálnicích zná své výsledky. Emise se téměř nezměnily, bezpečnost ano
https://autobible.euro.cz/pokus-se-140- ... -internetu

Zajímavým a možná důležitějším zjištěním je fakt, že na těchto úsecích ubylo nehod se zraněním
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Honey72 »

Nestudoval jsem podrobnosti, ale jaký byl ten testovací úsek ? Třípruhový nebo klasický dvoupruhový (v jednom směru) ?
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Michal R
Příspěvky: 1464
Registrován: 17.4.2009 14:10:52
Bydliště: Děčín - Praha - České Budějovice

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Michal R »

No však jo, Lenny, to se mě mohli rovnou zeptat, a řekl bych jim to už dávno :D

Pamatuji, že na testovací úseku mezi MÚK Voralpenkreuz a Linzem byla dokonce jeden čas i povolená 160. Několikrát jsem v tu doba tam jel, a panovala tam pohoda. Rychlost vozů (a teď myslím IAD) byla od 110 km/hod v případě starých golfů s ještě staršími ženami, přes výraznou většinu +- 130, až po 166 tacho (jako třeba já). Nepamatuji si, že by mě někdo předjížděl... Jednoznačně ubylo situací, kdy se předjížděla vozidla s rychlostmi 123 vs. 130 km/hod, což okamžitě vyrábí zahuštění dopravy. A taky ubylo nervozity. Co to pak udělá s bezpečností provozu snadno domyslet.
Michal R
Příspěvky: 1464
Registrován: 17.4.2009 14:10:52
Bydliště: Děčín - Praha - České Budějovice

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Michal R »

Honey72 píše:Nestudoval jsem podrobnosti, ale jaký byl ten testovací úsek ? Třípruhový nebo klasický dvoupruhový (v jednom směru) ?
Jasně, lepší úsek asi těžko hledat...
Třípruhový, přehledný bez výrazných směrových či výškových oblouků... Pro představu něco jako D11 Sadská - Poděbrady, nebo D1 před Kroměříží...
bhs
Příspěvky: 762
Registrován: 27.4.2009 21:40:59
Bydliště: P6---Šumpersko

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od bhs »

Tak je pravda, ža bychom to taky měli třeba na tom úseku D11 vyzkoušet. A protože jsme lepší než naši jižní sousedé, pokud ne max 160 tak alespoň 150
Octavia 1.6 >>> Octavia 1.4 TSI
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Mike »

když máme být lepší, tak bych tam doporučil 130
v jedné zemi to překvapivě postačuje 8-)
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Aram96 »

Je pravda, že hodně OA jede rychlostí 110-120 a když ho chcete předjíždět opravdu v rámci pravidel, tak to trvá velmi dlouho, když jedete 130 a on 120, v tomhle smyslu by to zvýšení rychlosti určitě plynulosti pomohlo. A že to s emisemi nicmoc neudělalo, je docela logické, jaká část řidičů zrychlila ? Bude to velmi malá část aut...
Jinak taky myslím, že některé úseky dálnic u nás by mohly mít 130/140 pouze doporučenou, ale oficiálně :lol: :ok:
Warcz
Příspěvky: 2081
Registrován: 14.3.2009 14:50:43

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Warcz »

Já jsem pro to aby byla možnost zvýšit rychlost na 160km/h, ale pouze elektronickou značkou. Podmínky budou nastaveny třeba na +16 stupňů a méně jak 60% vlhkost. Jinak bude rychlost 130km/h
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Aram96 »

To bychom jich museli mít 5 krát víc. Protože ty projedeš okolo značky, nikde nic, za chvíli tam skočí 160 a najednou okolo tebe někdo proletí o dost rychleji.
Co naopak ? Dát 160 a za horších podmínek to proměnným značením snižovat ? :lol:
Warcz
Příspěvky: 2081
Registrován: 14.3.2009 14:50:43

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Warcz »

Tak já myslím že na tom to bude založeno. Bude to vždy od exitu k exitu. Teplota a vlhkost bude muset byt u obou exitu a potom v tom daném úseku zvýšíš rychlost. Ideální by na to bylo využít mýtné brány
Japao Joe
Příspěvky: 1040
Registrován: 13.9.2016 22:00:35

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Japao Joe »

Zapomeňte na 160 - taková rychlost by byla z pohledu bezpečnosti možná pouze na vícepruhové komunikaci (3 a více pruhů v jednom směru) a to pouze v levém jízdním pruhu. Dostáváte se totiž rozdílem min. a max. povolené rychlosti na 80km/h a na to nejsou naše dálnice stavěné. A zvednou min. povolenou rychlost díky NA již nelze.
cawez
Příspěvky: 92
Registrován: 15.2.2019 0:28:09

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od cawez »

Tyhle diskuze mě vždy baví. Jako kdyby to, že je někde 160 znamenalo, že všichni musí jet 160 bez ohledu na to, jaký je provoz, co tam jede, jaký je stav vozovky. Tak snad řidič není úplný retard a vidí, jaká je situace a kolik tedy může jet, ne? Nepřipadá mi, že by to do Německa bylo zas tak daleko na to, aby se dalo přesvědčit o následujícím:

- neomezená rychlost je i na 2 pruhových úsecích a nic zvláštního se tam neděje
- to, že je někde neomezená rychlost neznamená, že musím jet jako magor
- to, že je někde neomezená rychlost neznamená, že se dá jet neomezeně za všech okolností

A řeči typu, že naše dálnice na to nejsou stavěné mě nechávají úplně klidným, každý ví, že 160 km/h se dá projet jakýkoliv úsek na kterém je dnes povoleno 130 km/h a nestane se vůbec nic. A zase, snad vidím, co je přede mnou, ne? Když před sebou vidím velký provoz tak snad předvídám a uberu, ne? A na druhou stranu, když vidím, že přede mnou nic není, tak proč by se nemohlo jet 160?
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Honey72 »

Mě by vyšší rychlost nevadila, pokud bychom se na dálnicích uměli chovat i při 130. Což neumíme. Projel jsem o dovolené 4 tisíce km dálnic na Pyrenejském poloostrově a až na výjimky tam nikdo nedělá vědu z toho, když dojedete kamion, chcete ho předjet, tak hodíte blinkr. Ten v levém pruhu s tím prostě počítá a zpomalí a pustí Vás, protože dobře ví, že příště může podobná situace potkat jeho. To samé, když se předjíždějí kamiony, nikdo na ně nenajíždí. Zkuste si u nás jet 135 při předjíždění několika kamionů za sebou, hned je za Vámi někdo nalepený a může se zbláznit, že nechcete zahučet do díry mezi ty kamiony.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Lenny
Autor
Příspěvky: 10772
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Lenny »

Honey72 píše:Nestudoval jsem podrobnosti, ale jaký byl ten testovací úsek ? Třípruhový nebo klasický dvoupruhový (v jednom směru) ?
Byla na A1 někde od Melku po Vídeň, přesně nevím.
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
Odpovědět

Zpět na „Pravidla silničního provozu“