Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Odpovědět

Na kolik byste stanovil nejvyšší povolenou rychlost na dálnicích?

100 km/h, jako autobusy
0
Žádná hlasování
110 km/h
0
Žádná hlasování
120 km/h, jako ve Švýcarsku
2
1%
zachovat 130 km/h
57
35%
140 km/h
14
9%
150 km/h
14
9%
160 km/h
34
21%
180 km/h
0
Žádná hlasování
200 km/h
1
1%
neomezeně, jako v Německu
42
26%
 
Celkem hlasů: 164

JAnD
Příspěvky: 418
Registrován: 13.9.2016 22:11:24
Bydliště: km 139,6 budoucí D3

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od JAnD »

Honey72 píše:Mě by vyšší rychlost nevadila, pokud bychom se na dálnicích uměli chovat i při 130. Což neumíme.
Nebo při předjíždění - dálnice, relativně malý provoz, ale předjíždějící auto se zařadí těsně před předjížděné, které tak někdy donutí i zpomalit.

Táta mne učil, že při předjíždění mám kontrolovat předjížděné vozidlo v pravém zrcátku a zařadit se zpět až ve chvíli, kdy z něj začne mizet (řádově desítky m před ním).
Průbežně doplňované fotky ze stavby 0310/II kolem Malše
Mám alespoň částečně prsty v: 1104/II, 4704, 4705, D48 Bělotín-Rybí, I/19 obchvaty Obrataň a Kámen, II/114 Dobříš, II/602 Vysočina a dalších...
Tom od Budějc
Příspěvky: 209
Registrován: 13.8.2018 20:50:39
Bydliště: u Českých Budějovic

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Tom od Budějc »

Honey72 píše:Mě by vyšší rychlost nevadila, pokud bychom se na dálnicích uměli chovat i při 130. Což neumíme. Projel jsem o dovolené 4 tisíce km dálnic na Pyrenejském poloostrově a až na výjimky tam nikdo nedělá vědu z toho, když dojedete kamion, chcete ho předjet, tak hodíte blinkr. Ten v levém pruhu s tím prostě počítá a zpomalí a pustí Vás, protože dobře ví, že příště může podobná situace potkat jeho. To samé, když se předjíždějí kamiony, nikdo na ně nenajíždí. Zkuste si u nás jet 135 při předjíždění několika kamionů za sebou, hned je za Vámi někdo nalepený a může se zbláznit, že nechcete zahučet do díry mezi ty kamiony.
Na cestách po italských dálnicích letos v létě mám stejnou zkušenost...
cawez
Příspěvky: 92
Registrován: 15.2.2019 0:28:09

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od cawez »

Já si myslím, že v ČR se vesměs nejezdí o nic moc hůř ani o nic moc lépe, než kdekoliv jinde v Evropě. Ani ve Švédsku místní vždy nedodržují rychlostní limity, ani v Německu nejezdí všichni bůh ví jak úžasně. A hlavně, všechno to co tady padlo je určitě někdy pravda, ale je to o lidech, jako vždycky ve všem a všude. Opravdu to nemá nic společného s nejvyšší povolenou rychlostí, vůbec to s ní nijak nesouvisí.
bhs
Příspěvky: 762
Registrován: 27.4.2009 21:40:59
Bydliště: P6---Šumpersko

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od bhs »

2 Honey:
Nezlobte se, ale tento argument mi připadá úplně mimo. O kom to píšete ? O malé skupině pospíchajících dementů, kteří již dnes jezdí 160+ ??? Co se změní v této konkrétní věci při MPV 150-160 ?

Prakticky nic. Ano, přibude aut, co pojedou 160, ale určitě to nebudou pospíchající dementi, když jim dosud stačí 130. I já zrychlím, pokud ale zrovna nepojedu s manželkou, protože ta by mi to nepovolila :-)

Z mé zkušenosti na dálnicích (ročně cca 3.500 - 4.000 km)
V malé skupině 150-160 (řádově procenta) je to např na D11 půl na půl ( naši / Poláci)
Drtivá většina řidičů jezdí bez problémů. Hodně řidičů jezdí 110-120, někteří ještě míň.
Každý z nich jede, jak potřebuje - a nějaká 130 je jen možností, kterou prostě nevyužijí !!!!
Octavia 1.6 >>> Octavia 1.4 TSI
Japao Joe
Příspěvky: 1040
Registrován: 13.9.2016 22:00:35

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Japao Joe »

Ale tady nejde o to kolik jede, ale o to, že ti bez skrupulí vjede před auto a pokud možno bez dání znamení o změně směru jízdy a ty nemáš šanci to dobrzdit. V tom je ten obrovský rozdíl mezi Německem, Rakouskem, Skandinávií …
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Honey72 »

Prostě neumíme být k sobě tolik ohleduplní nejen na dálnicích. Když někdo potřebuje vycouvat na silnici, děláme slepé. Klakson je náš kamarád. Kruhový objezd projíždíme bleskem, aby nám tam náhodou někdo nevjel. Přitom když v objezdu zpomalíte, mohou se auta prostřídávat jako u zipu. Jenže my asi máme rádi kolony před kruháčema :-) No a to samé na dálnici. Když někdo začne předjíždět stodesítkou, už teď se mohou jezdci v levém zbláznit. Co budou dělat až pojedou legálně ještě víc ?
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Aram96 »

Honey72 píše:Prostě neumíme být k sobě tolik ohleduplní nejen na dálnicích. Když někdo potřebuje vycouvat na silnici, děláme slepé. Klakson je náš kamarád. Kruhový objezd projíždíme bleskem, aby nám tam náhodou někdo nevjel. Přitom když v objezdu zpomalíte, mohou se auta prostřídávat jako u zipu. Jenže my asi máme rádi kolony před kruháčema :-) No a to samé na dálnici. Když někdo začne předjíždět stodesítkou, už teď se mohou jezdci v levém zbláznit. Co budou dělat až pojedou legálně ještě víc ?
Ohleduplnost bych řekl, že je tak jediný rozdíl mezi "našimi" řidiči a řidiči v Německu, Rakousku, Švýcarsku atd. Na dálnicích ve Švýcarsku jsem běžně viděl přejíždění z pruhu do pruhu bez blinkrů a i nedržení se v pravém pruhu, i když mohl.
Pokud vidím v levém zrcátku, že se někdo řítí (ať už 130 nebo 160) tak prostě nepředjíždím, nepošlu mu to tam. Pokud pošlu, tak to je moje chyba a ne neohleduplnost řidiče za mnou když mě dojede :)
Obecně bych řekl, že se to u nás vše zlepšuje (zip, kruháče atd.). Velmi by tomu chování pomohlo, kdyby byli policajti opravdu v provozu a dávali pokuty za jízdu v levém pruhu, nedodržování bezpečně vzdálenosti apod. Každopádně si myslím, že zvýšení MPR na dálnicích bezpečnosti může jedině přispět, ne uškodit.
Je opravdu zajímavé, že tam, kde mají neomzené rychlosti na dálnicích, toleranci alkoholu za volantem, intenzity 2 krát takové (ano také většinou na dálnicích o1.2 pruhy více v každém směru) tak mají méně nehod. Tady jsme všichni zvyklí na zákazy příkazy a tudíž na jejich porušování, a když by je někdo chtěl zrušit, tak je stejně většina lidí proti :roll: nemyslím zde, myslím obecně voliče.
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Honey72 »

Nemyslím poslat mu to tam :-). Dám včas blinkr, že budu potřebovat předjíždět a bývá slušnost mě tam pustit. Ano, v některých zemích to neřeší, klidně tam vjedou. Na druhou stranu s tím pak všichni počítají.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
bhs
Příspěvky: 762
Registrován: 27.4.2009 21:40:59
Bydliště: P6---Šumpersko

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od bhs »

Honey72 píše: No a to samé na dálnici. Když někdo začne předjíždět stodesítkou, už teď se mohou jezdci v levém zbláznit. Co budou dělat až pojedou legálně ještě víc ?
Budou dělat to samé, co nyní. Budou se rozčilovat, pokud dobrzdí, budou mít (spolu s tím před sebou) průšvih, pokud nedobrzdí.
Ono hodně záleží, kdy mu tam ten pomalý vjede. Pokud se nekouká a ohrozí toho vzadu, tak je to nejen netolerance toho pomalíka, ale přímo dopravní přestupek.
Abych nebyl za idealistu - je jasné, že se mezi řidiči najdou agresivní jedinci ( a je jedno, jestli to má někdo v povaze nebo ho zrovna na...l šéf.
Podstata je v tom že 150-160 není nařízení, ale limit, a že řidič má hlavu. Pokud už jede 160 a blíží se ke koloně 2+, tak zpomalí a zpozorní. K tomu bych přidal podstatné zvýšení postihu těch, kteří skončí v kufru auta. Ne, aby to byla nepříjemnost, ale pořádný flastr. Jedině tak se posuneme dál
Octavia 1.6 >>> Octavia 1.4 TSI
Japao Joe
Příspěvky: 1040
Registrován: 13.9.2016 22:00:35

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Japao Joe »

Nevím jestli to je jen nějaká ověřovací akce, ale na D11 (DOPČR Pravy) se v poslední době stává, že motohlídka pokutuje nesprávně předjíždějící (např. ploužící se NA).
kot
Příspěvky: 10361
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od kot »

Pánové, stačí se podívat na hlasování nahoře : jedna skupina 25% by šla do neomezené rychlosti. další rovněž 25% by dalo těch 160 km, 33% by zůstalo u 130 km a dva hlasující by chtěli 120... Takže to jsou tři zcela jasné proudy. No a každý z nás si hájí to svoje... Já tedy hlasoval pro 160, ale na volné D11 "umím" občas i rychleji. Samozřejmě je to o těch podmínkách : námraza, mlha , déšť, či sněžení - jedu podle toho.
bhs
Příspěvky: 762
Registrován: 27.4.2009 21:40:59
Bydliště: P6---Šumpersko

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od bhs »

..... přesně tak a ještě podle provozu.

Někdy jedu 110 v levém za předjíždějícím, pro kterého je tato rychlost max, někdy ( a relativně často - hlavně za Poděbrady směrem na Hradec) jedu po poloprázdné a nezřídka prázdné dálnici se stávajícím limitem.

Proč na té drahé, oplocené, přehledné komunikaci nemohu jet legálně 160 ???
No přece kvůli omezenosti (nyní už jen většiny) poslanců. Někteří nám prozřeli, je jich ale bohužel stále málo.
Octavia 1.6 >>> Octavia 1.4 TSI
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Aram96 »

bhs píše:..... přesně tak a ještě podle provozu.

Někdy jedu 110 v levém za předjíždějícím, pro kterého je tato rychlost max, někdy ( a relativně často - hlavně za Poděbrady směrem na Hradec) jedu po poloprázdné a nezřídka prázdné dálnici se stávajícím limitem.

Proč na té drahé, oplocené, přehledné komunikaci nemohu jet legálně 160 ???
No přece kvůli omezenosti (nyní už jen většiny) poslanců. Někteří nám prozřeli, je jich ale bohužel stále málo.
Vidím to velmi podobně :ok:
Michal R
Příspěvky: 1464
Registrován: 17.4.2009 14:10:52
Bydliště: Děčín - Praha - České Budějovice

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Michal R »

kot píše:Pánové, stačí se podívat na hlasování nahoře : jedna skupina 25% by šla do neomezené rychlosti. další rovněž 25% by dalo těch 160 km, 33% by zůstalo u 130 km a dva hlasující by chtěli 120... Takže to jsou tři zcela jasné proudy. No a každý z nás si hájí to svoje... Já tedy hlasoval pro 160, ale na volné D11 "umím" občas i rychleji. Samozřejmě je to o těch podmínkách : námraza, mlha , déšť, či sněžení - jedu podle toho.
Já ti sice rozumím, ale máš v tom, brachu, chybu. Nikdo soudný nemůže v České kotlině uvažovat o neomezené rychlosti. To je prostě mimo. (teda jako dokážu si živě představit dílčí úseky naší dálniční sítě kde by mě to skutečně potěšilo... že.... ;) A pokud přičtu skupinu pro max. 160 je to polovina. Takže z hlediska formální logiky si polovina přeje zvýšení, třetina status quo a šestina by to snížila... Tedy třikrát více je pro zvýšení, než pro snížení. To nejsou tři "zcela jasné proudy".... ale to je samozřejmě buřt, já vím... :)

Až nějaký ministr dopravy zvedne téma zvýšení max. povolené rychlosti, racionálně navrhne 3-4 vhodné úseky po dálniční síti v celkové délce do 100 km, a navzdory pokřiku nejroztodivnějších aktivistů a vykladačů našeho dobra prosadí pokusné zvýšení na 150/160 km, tak to tuzemský řidič ocení. Kdybych se ucházel před volbami o post ministra dopravy, tak bych si dal slogan: "Předchozí ministr řešil akorát bodový systém a nestavěl dálnice. Já vám je taky nepostavím, ale svezeme se rychlejc!"
Lidi ocení přiznání, že jsem stejně neschopnej debil jako ten předchozí a potěší, že si to uděláme hezčí...
Sauce
Příspěvky: 610
Registrován: 11.3.2018 12:57:47
Bydliště: Egerland

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Sauce »

Michal R píše:Až nějaký ministr dopravy zvedne téma zvýšení max. povolené rychlosti, racionálně navrhne 3-4 vhodné úseky po dálniční síti v celkové délce do 100 km, a navzdory pokřiku nejroztodivnějších aktivistů a vykladačů našeho dobra prosadí pokusné zvýšení na 150/160 km, tak to tuzemský řidič ocení. Kdybych se ucházel před volbami o post ministra dopravy, tak bych si dal slogan: "Předchozí ministr řešil akorát bodový systém a nestavěl dálnice. Já vám je taky nepostavím, ale svezeme se rychlejc!"
Lidi ocení přiznání, že jsem stejně neschopnej debil jako ten předchozí a potěší, že si to uděláme hezčí...
Ťok o tom chvíli před odstoupením mluvil - jednalo se o úseky D11 do Poděbrad a D1 mezi Lipníkem a Bělotínem. Jestli ještě někde jinde, tak to už si nepamatuji.
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Aram96 »

Sauce píše:
Michal R píše:Až nějaký ministr dopravy zvedne téma zvýšení max. povolené rychlosti, racionálně navrhne 3-4 vhodné úseky po dálniční síti v celkové délce do 100 km, a navzdory pokřiku nejroztodivnějších aktivistů a vykladačů našeho dobra prosadí pokusné zvýšení na 150/160 km, tak to tuzemský řidič ocení. Kdybych se ucházel před volbami o post ministra dopravy, tak bych si dal slogan: "Předchozí ministr řešil akorát bodový systém a nestavěl dálnice. Já vám je taky nepostavím, ale svezeme se rychlejc!"
Lidi ocení přiznání, že jsem stejně neschopnej debil jako ten předchozí a potěší, že si to uděláme hezčí...
Ťok o tom chvíli před odstoupením mluvil - jednalo se o úseky D11 do Poděbrad a D1 mezi Lipníkem a Bělotínem. Jestli ještě někde jinde, tak to už si nepamatuji.
Jako na 150/160 ? :o
Nebylo to těch 140 stejně jako na D2 a ještě někde to myslím bylo v plánu, tipl bych si D1 za Vyškovem, ale to už fakt nevím. Z toho testování 140 sešlo ? :(
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Mike »

myslím, že usoudili, že se tak jezdí už dnes, tak to neřešej
když pominu prasárny typu "měření na 80", tak většina fotek z Ramerů ukazuje nastavení na 145+
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
bhs
Příspěvky: 762
Registrován: 27.4.2009 21:40:59
Bydliště: P6---Šumpersko

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od bhs »

A v Rakousku teprve testují 140 na dvou úsecích :-):-)
Octavia 1.6 >>> Octavia 1.4 TSI
Sauce
Příspěvky: 610
Registrován: 11.3.2018 12:57:47
Bydliště: Egerland

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Sauce »

Aram96 píše:Jako na 150/160 ? :o
Nebylo to těch 140 stejně jako na D2 a ještě někde to myslím bylo v plánu, tipl bych si D1 za Vyškovem, ale to už fakt nevím. Z toho testování 140 sešlo ? :(
O zkoušce v blízké budoucnosti mluvil o zrychlení na 140, ale nevylučoval 150. 160 podle mě ani neuvažují a uvažovat nebudou. Stejně je jen malý zlomek úseků, kde by oblouky na 160 fakt byly.
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Aram96 »

Já se obávám, že ani těch 150 by neprošlo. Stačí co vidíme co se děje ve sněmovně, když se začne mluvit o 140 nebo o toleranci alkoholu. :crazy:
bhs
Příspěvky: 762
Registrován: 27.4.2009 21:40:59
Bydliště: P6---Šumpersko

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od bhs »

Tahle sestava ve Sněmovně to fakt asi nedá. Teď budou mít navíc zamotanou hlavu po Prague Pride a k tomu ještě prohlášení Zemana ohledně ministra kultury ...
Ale šance tu je - po příštích volbách :-(
Octavia 1.6 >>> Octavia 1.4 TSI
kot
Příspěvky: 10361
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od kot »

Po KTERÝCH příštích volbách ? Ať se už mohu těšit... :lol:
bhs
Příspěvky: 762
Registrován: 27.4.2009 21:40:59
Bydliště: P6---Šumpersko

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od bhs »

Jak to tak nyní vypadá, slušná šance je již po příštích volbách do Sněmovny ....
Octavia 1.6 >>> Octavia 1.4 TSI
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Aram96 »

To jsem tedy asi něco nezaregistroval. Obávám se, že názor na vyšší rychlosti a tolerance alkoholu zde budou další desítky let na podobné úrovni, Češi prostě obecně mají raději sociálnější stát, s více regulacemi, s větší starostlivostí státu apod., bohužel ..
bhs
Příspěvky: 762
Registrován: 27.4.2009 21:40:59
Bydliště: P6---Šumpersko

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od bhs »

Tak pokud vím, nedávno s tím přišla ODS (Fiala), nejsou na tom špatně a spíš budou posilovat, možná i příští volby vyhrají. A pokud se k nim někdo přidá ....
To, že zvýšení neprosazovalo ANO je jejich blbost, přišli o levné body, aby jim nechyběly
Octavia 1.6 >>> Octavia 1.4 TSI
Odpovědět

Zpět na „Pravidla silničního provozu“