Nejvyšší povolená rychlost v obci

Na kolik byste stanovil nejvyšší rychlost v obci?

30 km/h
1
2%
35 km/h
0
Žádná hlasování
40 km/h
0
Žádná hlasování
45 km/h
0
Žádná hlasování
ponechat 50 km/h
51
77%
55 km/h
1
2%
60 km/h, jako dřív
9
14%
65 km/h
0
Žádná hlasování
70 km/h
3
5%
80 km/h
1
2%
 
Celkem hlasů: 66

Fox Mulder
Příspěvky: 749
Registrován: 15.3.2009 1:28:45
Bydliště: Most

Nejvyšší povolená rychlost v obci

Příspěvek od Fox Mulder »

Na kolik byste stanovil nejvyšší povolenou rychlost v obci a proč?
D0, D6, D7, D8, I/13, I/15, I/16, I/27, I/28, I/30, I/63
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Nejvyšší povolená rychlost v obci

Příspěvek od mapman »

Ponechat tak jak je dnes...
Thomas
Příspěvky: 101
Registrován: 16.4.2009 20:15:39

Re: Nejvyšší povolená rychlost v obci

Příspěvek od Thomas »

obecně ano, ale více se věnovat "urychlení" některých úseků.
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Nejvyšší povolená rychlost v obci

Příspěvek od Standa »

Přesně, jak píše Thomas.
Warcz
Příspěvky: 2081
Registrován: 14.3.2009 14:50:43

Re: Nejvyšší povolená rychlost v obci

Příspěvek od Warcz »

přesně. Ale 50tku v centrech měst nechat
siesa
Příspěvky: 1244
Registrován: 15.3.2009 20:22:40
Bydliště: R43

Re: Nejvyšší povolená rychlost v obci

Příspěvek od siesa »

dal jsem 50 km/h, ale jak bylo napsano vyse..je treba ponechat padesatku pouze tam, kde je to opravdu nezbytne..a kde to vyzaduje situace, dat i 30 km/h (napr. kolem skol). A rozhorne bych nesetril 70kou. Myslim, ze by bylo vhodne rozlisovat vjezd a vyjezd - tedy, je-li to mozne, zvysit povolenou rychlost pri vyjezdu z obce (vzor napr. Irsko).
Lenny
Autor
Příspěvky: 10771
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: Nejvyšší povolená rychlost v obci

Příspěvek od Lenny »

Chybí mi tam možnost tak jak to bylo dříve, že šedesátka byla přes den a v noci bylo víc.
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
viky
Příspěvky: 1288
Registrován: 16.3.2009 17:41:34
Bydliště: na trase budoucí R49

Re: Nejvyšší povolená rychlost v obci

Příspěvek od viky »

Lenny píše:Chybí mi tam možnost tak jak to bylo dříve, že šedesátka byla přes den a v noci bylo víc.
V Polsku je přes den 50km a od 23 do 5h 60km
Dobrý nápad,akorát bych ho vylepšil-přes noc 70km
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Nejvyšší povolená rychlost v obci

Příspěvek od Mike »

siesa píše:dal jsem 50 km/h, ale jak bylo napsano vyse..je treba ponechat padesatku pouze tam, kde je to opravdu nezbytne..a kde to vyzaduje situace, dat i 30 km/h (napr. kolem skol)...
nikoli, u škol je možné udělat dostatečné bezpečnostní opatření a dbát na to, aby především chodci dodržovali předpisy !
čili standard 50kmh
na kapacitních komunikacích typu Plzeňská, Patočkova, Uvalská... min 70kmh
na kapacitních komunikacích dálničního typu - např.Jižní spojka, Holešovičky (tedy žádné přechody) 100kmh
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
martin
Autor
Příspěvky: 834
Registrován: 25.2.2009 22:25:13
Bydliště: R1 Exit 16 a D5 Exit 28

Re: Nejvyšší povolená rychlost v obci

Příspěvek od martin »

Ocenil bych mimo hlavní silnice/průtahy zóny 30 km/h, u nás stále neznámé.
Fox Mulder
Příspěvky: 749
Registrován: 15.3.2009 1:28:45
Bydliště: Most

Re: Nejvyšší povolená rychlost v obci

Příspěvek od Fox Mulder »

Tak já hlasoval pro 60 km/h, protože na většině hlavních ulic se touto rychlostí dá běžně bezpečně jezdit. Ono jde často i 70-90, takže 60 km/h mi nepřijde nijak vysoká rychlost. 50 km/h mi přijde ve většině případů prostě příliš drastické.

Na druhou stranu jsem pro snížení rychlosti ve veldejších uličkách mezi domy, zhruba na 30-40 km/h. Mě právě děsně fascinuje, jak na rovných širokých silnicích skrz města je 50ka, přestože se dá jet bezpečně 70 km/h a současně v úzkých nepřehledných uličkám mezi zaparkovanými auty, kde se 40kou už nebezpečně řítíte, je TAKÉ povolená 50ka, kterou bych přirovnal ke 150 mimo obec.

Takže jsem pro paušální 60ku s tím, že místně bude v určítých lokalitách (vnitřních čtvrtích) omezena na 40 km/h. :) Dobrý a logický kompromis.
D0, D6, D7, D8, I/13, I/15, I/16, I/27, I/28, I/30, I/63
Fox Mulder
Příspěvky: 749
Registrován: 15.3.2009 1:28:45
Bydliště: Most

Re: Nejvyšší povolená rychlost v obci

Příspěvek od Fox Mulder »

Nicméně jak koukám, tak všichni navrhujeme to samé, jen trošku jinak. :)

Vidím, že většina lidí je pro zvýšení rychlosti na hlavních průjezdních komunikacích a naopak pro snížení rychlosti ve vnitřních uličkách. Rozumím tomu správně? :)
D0, D6, D7, D8, I/13, I/15, I/16, I/27, I/28, I/30, I/63
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Nejvyšší povolená rychlost v obci

Příspěvek od mapman »

Za sebe rozhodně tvrdím, že v obci 50 max a více opravdu jen výjimečně na těch průjezdních komunikacích, jakmile je tam ale přechod nebo zvýšený pohyb dětí tak by se to zvyšovat nemělo. Člověka srazíte ani nevíte jak, kdy kde odkud vyběhne atp...

Co bych byl ochoten tolerovat je vyšší rychlost v noci...
Fox Mulder
Příspěvky: 749
Registrován: 15.3.2009 1:28:45
Bydliště: Most

Re: Nejvyšší povolená rychlost v obci

Příspěvek od Fox Mulder »

mapman píše:Za sebe rozhodně tvrdím, že v obci 50 max a více opravdu jen výjimečně na těch průjezdních komunikacích, jakmile je tam ale přechod nebo zvýšený pohyb dětí tak by se to zvyšovat nemělo. Člověka srazíte ani nevíte jak, kdy kde odkud vyběhne atp...

Co bych byl ochoten tolerovat je vyšší rychlost v noci...
Ano, souhlasím, že na některých úsecích (a že by jich asi nebylo málo) by ta rychlost byla omezena z těch "mých" 60 na třeba na 40, právě u těch škol, nepřehledných zatáček, zvýšenýho množství přechodů, nebo příliš úzké ulice, kde se chodci pohybují příliš blízko autům.

Ohledně toho že "nevíte odkud vyběhne" se vám může stát i klidně mimo obec, že vám tam někdo vběhne a tam platí 90. Já navrhuju jen 60 a to jen tam, kde to podmínky umožňují.

Pro tu vyšší rychlost v noci bych byl také, v noci je 50 asi ještě zbytečnější, než ve dne (tam je zbytečná jen částečně).
D0, D6, D7, D8, I/13, I/15, I/16, I/27, I/28, I/30, I/63
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Nejvyšší povolená rychlost v obci

Příspěvek od mapman »

Ale obec je primárně místo kde se lidi pohybují běžně, mimo obec už ne tolik ale i tam je pohyb chodců častý, hlavně na trojkách mezi vesnicemi... Což o to, auta ty tebou navrhované rychlosti zvládnou, i se při nich můžeš cítit bezpečně, ale je potřeba vzít v potaz brzdnou dráhu a případné následky v oněch rychlostech, na rozmyšlenou dávám čelní srážku, srážku s chodecem, zvířetem, nečekaná překážka na silnici, náhlý špatný stav vozovky atp... Nic z toho sám neovlivníš ani z poloviny...

Ty rychlosti, které jsou obecně zavedené, tu nejsou pro srandu králíků. 50ka je standard v drtivé většině evropských zemí, mimo obec se dává max. 100ka, pro tu bych byl schopen hlasovat, pokud jde o dvoupruh s MÚK s šířkou 11,5 m tak i 110. Dálnice (teď včetně mnohých R) snesou i ten německý neomezený model, nicméně vyžaduje to základní věci jako rovný kvalitní povrch, oplocení dálnice a to nejpodstatnější, správnou výchovu řidičů pro jízdu na dálnici. Na tom si speciálně v Německu dávají velmi záležet. A dlužno ještě dodat, že při překročení doporučené 130ky velmi výrazně stoupá odpovědnost takto jedoucího řidiče při jakémkoliv problému, s tím by bylo potřeba jakékoliv další zvyšování rychlosti propojit...
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Nejvyšší povolená rychlost v obci

Příspěvek od Standa »

Vyšší rychlost v noci v normální obci, kde jsou přechody a chodí chodci, se mi moc nelíbí, protože v noci jsou chodci hůře vidět. Už se mi několikrát stalo, že jsem v noci nedal přednost chodcům na přechodu, protože jsem je prostě neviděl, naštěstí s tím počítali a pod auto se nevrhali. Kdybych ale jel 70, třeba by si mě včas nevšimli (a já jich už vůbec ne).
martin
Autor
Příspěvky: 834
Registrován: 25.2.2009 22:25:13
Bydliště: R1 Exit 16 a D5 Exit 28

Re: Nejvyšší povolená rychlost v obci

Příspěvek od martin »

Já hlavně rostu z těch chodců/cyklistů, co za šera nebo v noci choděj mezi vesnicema bez vesty/osvětlení. To si nemůžou vzít aspoň tu reflexku? Vysloveně hazardují se životem.
jonáš
Příspěvky: 4080
Registrován: 15.3.2009 8:32:12

Re: Nejvyšší povolená rychlost v obci

Příspěvek od jonáš »

To je otázka do diskuse, jestli s nim hazardujou sami, nebo s jejich životem hazarduje ten co jede v noci na okresce 90, protože "se to přece může", a neuváží že má solidní dohlednost jen na 50m .. protože "přizpůsobit jízdu" je ze zákona povinnost, reflexky zatim ne.
Warcz
Příspěvky: 2081
Registrován: 14.3.2009 14:50:43

Re: Nejvyšší povolená rychlost v obci

Příspěvek od Warcz »

To mi připomíná zažitek před 2 lety. Jel jsem mezi Těrlickem a Třanovicema v noci. Už tak tu cestu nemám rád protože tam neni středová čára. Letím 90, přisvětluju dálkovýma když proti kamion. Zhasnu dalkače, sundám nohu z plynu a spomaluju tak na 70 když tu 2 chodci v černé bundě. Já neměl moc kam uhnout navíc jsem neměl ani pořádně odhad protože nebyla ta středovka takže jsem začal intenzivně brzdit a troubit. Naštěstí byli rozumní a uhnuli do pole a já projel, ale nikomu to nepřeji...
viky
Příspěvky: 1288
Registrován: 16.3.2009 17:41:34
Bydliště: na trase budoucí R49

Re: Nejvyšší povolená rychlost v obci

Příspěvek od viky »

Standa píše:Vyšší rychlost v noci v normální obci, kde jsou přechody a chodí chodci, se mi moc nelíbí, protože v noci jsou chodci hůře vidět. Už se mi několikrát stalo, že jsem v noci nedal přednost chodcům na přechodu, protože jsem je prostě neviděl, naštěstí s tím počítali a pod auto se nevrhali. Kdybych ale jel 70, třeba by si mě včas nevšimli (a já jich už vůbec ne).


Děti v noci téměř nechodí a bez doprovodu by ani neměli.Dospělý člověk by měl s tou vyšší rychlostí počítat.Pokud jde navátý z hospody a plantá se po silnici,tak je to jeho problém.A riziko,že takového člověka sejmete je i při 50km/h.
Kdyby v noci byla 70,tak by možná i víc lidí jezdících na velké vzdálenosti jezdilo v noci,protože při obecně nižším provozu a regulérní 70 v obci by se výrazně zkrátily dojezdové časy.Nepatrně by se tak odlehčilo dennímu provozu.

Na průtahu Ústí nad Orlicí tu 70 v noci mají.Když to jde tam,může to jít i jinde.
Lenny
Autor
Příspěvky: 10771
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: Nejvyšší povolená rychlost v obci

Příspěvek od Lenny »

martin píše:Já hlavně rostu z těch chodců/cyklistů, co za šera nebo v noci choděj mezi vesnicema bez vesty/osvětlení. To si nemůžou vzít aspoň tu reflexku? Vysloveně hazardují se životem.
a ještě k tomu když jdou navíc po špatné straně, že ;)
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Nejvyšší povolená rychlost v obci

Příspěvek od Standa »

viky píše:... Kdyby v noci byla 70,tak by možná i víc lidí jezdících na velké vzdálenosti jezdilo v noci,protože při obecně nižším provozu a regulérní 70 v obci by se výrazně zkrátily dojezdové časy.Nepatrně by se tak odlehčilo dennímu provozu.

Na průtahu Ústí nad Orlicí tu 70 v noci mají.Když to jde tam,může to jít i jinde.
Samozřejmě, kde to jde, zejména na průtazích, kde nejsou neosvětlené přechody, či nějaké jiné chytáky, klidně může být noční 70 (nebo i 90, záleží na podmínkách). Ale plošně bych to rozhodně nezaváděl, těch míst, kde by to nešlo, je určitě víc, než těch, kde to jde.
Lenny
Autor
Příspěvky: 10771
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: Nejvyšší povolená rychlost v obci

Příspěvek od Lenny »

Standa píše:Samozřejmě, kde to jde, zejména na průtazích, kde nejsou neosvětlené přechody, či nějaké jiné chytáky, klidně může být noční 70 (nebo i 90, záleží na podmínkách). Ale plošně bych to rozhodně nezaváděl, těch míst, kde by to nešlo, je určitě víc, než těch, kde to jde.
Tak určitě to nepůjde na sídlištích, tam je i 50 km/h až moc, která se nedá dosáhnout. ;)
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
martin
Autor
Příspěvky: 834
Registrován: 25.2.2009 22:25:13
Bydliště: R1 Exit 16 a D5 Exit 28

Re: Nejvyšší povolená rychlost v obci

Příspěvek od martin »

jonáš píše:To je otázka do diskuse, jestli s nim hazardujou sami, nebo s jejich životem hazarduje ten co jede v noci na okresce 90, protože "se to přece může", a neuváží že má solidní dohlednost jen na 50m .. protože "přizpůsobit jízdu" je ze zákona povinnost, reflexky zatim ne.
Tohle už je čirá demagogie a nemá smysl dál komentovat.
MPMP
Příspěvky: 3280
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Nejvyšší povolená rychlost v obci

Příspěvek od MPMP »

martin píše:
jonáš píše:To je otázka do diskuse, jestli s nim hazardujou sami, nebo s jejich životem hazarduje ten co jede v noci na okresce 90, protože "se to přece může", a neuváží že má solidní dohlednost jen na 50m .. protože "přizpůsobit jízdu" je ze zákona povinnost, reflexky zatim ne.
Tohle už je čirá demagogie a nemá smysl dál komentovat.
Co má být demagogie? Že chodí chodci neosvětlení, nebo, že řidiči jezdí takovou rychlostí, kterou nejsou v daných podmínkách schopni zvládnout? Oboje je fakt, kde je ta demagogie?
Odpovědět

Zpět na „Pravidla silničního provozu“