Mýto a stav předepsaného mýta

Příprava, výstavba, provoz, dálniční poplatky, známky, elektronické mýto, PPP, legislativa, tunely, mosty
Odpovědět
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: Mýto a stav předepsaného mýta

Příspěvek od krtek700 »

Diaľničiar píše:Uvidí se v den D a další dny jak to doopravdy bude, ono něco na tom je, že část nejezdí pravidelně. Jde o to jaký to až hraje podíl. Neznám podmínky zakoupení, Balkánské státy které hlavně jezdí uzlem D2 možná jim to prostě nevyhovovalo a vyplatí se jim tam den čekat. Kdo ví, čím to je. Protože nepochybně všichni dopravci mají své asociace a moc dobře vědí co se kde děje, od mýta po min. mzdy ve Francii a další předpisy jako povinnost spánku po delší době ne v kamionu ale v budově atd.
Naprostý souhlas. Upřímně si můžeme říct, kdo z nás neodkládá věci na později :D. Navíc si nemyslím, že jsou takovví blázni, aby dobrovolně někde čekali, když náklady většinou vozí na čas.
Ale jak už někde bylo napsáno, zítra(18.11.) bychom měli vědět více. Budou nové údaje o registracích a představení opatření ze strany státu.
Pavel Q
Příspěvky: 329
Registrován: 5.10.2010 17:49:14

Re: Mýto a stav předepsaného mýta

Příspěvek od Pavel Q »

Já bych na připravenost zejména zahraničních řidičů nespoléhal. Vemte si, kolik lidí (i v ČR) se divilo, když začaly propadat jednotky kvůli expiraci. Je možné obeslat registrované uživatele, ale kdo si koupil pre-pay a nezaregistroval se dobrovolně, na toho žádný kontakt není. Dopadne to tak, že dopravci přejedou přes hranici se starou krabičkou, po čase si všmnou že jim "nepípá" (v horším případě je chytnou celníci) a budou to chtít řešit.
kot
Příspěvky: 10365
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: Mýto a stav předepsaného mýta

Příspěvek od kot »

Krtku, nějaká nová zpráva /od 18.11./ i do Afriky ? díky :D
Nystrom
Příspěvky: 607
Registrován: 21.11.2009 16:04:12
Bydliště: J.Hradec / Č.Budějovice

Re: Mýto a stav předepsaného mýta

Příspěvek od Nystrom »

Zdravím. Potřebuji se zeptat někoho znalého, zda existují někde přesné hranice nových mýtných úseků na silnicích I. třídy (dálnice jsou dány exity, ale silnice?). Konkrétně České Budějovice I/20 a I/34. A proč v systému není silnice I/3 na hranice? Díky za info.
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22513
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Mýto a stav předepsaného mýta

Příspěvek od Diaľničiar »

výzva k registracím již i na Slovensku ze strany NDS: https://ndsas.sk/press/spravy/vyzyvame- ... mu-v-cesku
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
jonáš
Příspěvky: 4080
Registrován: 15.3.2009 8:32:12

Re: Mýto a stav předepsaného mýta

Příspěvek od jonáš »

Aram96 píše:Ohledně těch nových bran .. právě jedna vyrostla na I/43 a také jsem se divil proč brána, když to má být satelitní mýto. Tudíž brány budou pro kontrolu, ale bude jich malý zlomek těch, které byly doposud nebo jak ? Mimochodem jsem právě ohromen, že na té bráně nevznikla i oboustranná telematika, prvně jsem myslel, že to bude ono.. :?
Původní brány se využijou pro kontrolní účely, a nějaký prej ještě přibydou na jedničkách? Bez lokální kontroly neni jak zachytit kamion bez jednotky. Původně jich bylo snad 275.

"Využije se 49 současných bran a CzechToll pro kontrolu výběru mýta vybuduje na nově zpoplatněných silnicích I. třídy celkem 11 kontrolních bran"

https://www.mdcr.cz/Media/Na-pravou-mir ... rozen-neni
jonáš
Příspěvky: 4080
Registrován: 15.3.2009 8:32:12

Re: Mýto a stav předepsaného mýta

Příspěvek od jonáš »

dd píše:Ještě bych doplnil, že na starých stránkách (mytocz.com) je pouze informace o ukončení mikrovlnného systému a o vracení starých jednotek. O novém systému skoro nic, žádný odkaz. Jak má někdo z druhého konce Evropy zjišťovat podrobnosti?

Proto asi na MD uváději odkaz na https://mytocz.eu/cs/ .. ale jestli to dojde na konec Evropy, to netušim :)
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: Mýto a stav předepsaného mýta

Příspěvek od krtek700 »

Tak zatím to vypadá tak, jak jsem předpokládal, žádné obří kolony.

PS.: Telefony a emaily na dopravce podle vyjádření byly k dispozici a také jich bylo využito. Takže to asi opravdu nebude o neinformovanosti.
Ricos
Příspěvky: 143
Registrován: 5.11.2017 12:51:52

Re: Mýto a stav předepsaného mýta

Příspěvek od Ricos »

Přechod probíhá víceméně v klidu.. navzdory tomu co by si asi přáli novináři. Jinak je mýto stále dost těžká bramboračka i co se úseků na prvotřídkách týče.

Původní plán chtěl zpoplatnit I/34 Čes.Budějovice - Havl.Brod (např.tu: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/nova ... azil-69861), pak samozřejmě Kraje chtěli téměř vše za nulu aby dostali kompenzace..

nyní bude od ledna zpoplatněn jen úsek I/34 Čes.Budějovice - Jindř.Hradec, takže místo aby transitní kamiony Humpolec-ČB využili novou D3 tak je pozveme se slevou přes Pelhřimov - JH - Třeboň... tuší někdo proč? Lze v tom najít logiku krom úlitby Krajům? (https://zdopravy.cz/prehledne-900-km-si ... uce-30564/)

přijde mi to jako paskvil který má zvyšovat dopravu v relaci Humpolec - Jindřichův Hradec - České Budějovice. Krajské vedení ŘSD navíc neplánuje změnu trasování na ČB na křižovatce před Pelhřimovem z I/34 na bezpečnější kombinaci I/19 a D3.. chápete to někdo?
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Mýto a stav předepsaného mýta

Příspěvek od mapman »

Vždyť úsek JH-Humpolec je zpoplatněný taky, je to v tabulce na tvém odkazu pod položkou I/34 Jarošov - Havl. Brod.
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: Mýto a stav předepsaného mýta

Příspěvek od theodor less »

Ricos píše:Přechod probíhá víceméně v klidu.. navzdory tomu co by si asi přáli novináři.
Opravdu, přechod na satelitní systém byl velice frekventované téma v mediích. Ale nikoliv proto, že novináři jsou chtiví senzací, ale proto, že provozovatel mýta šířil "poplašnou zprávu" o zkolabování dopravy. Byl to alibismus, ke kterému se připojilo i ŘSD. ŘSD mělo obavy, že by mohlo být chápáno jako spoluviník kolapsu. A když se kolaps nekoná, tak velký humbuk svedeme na novináře.
Ricos
Příspěvky: 143
Registrován: 5.11.2017 12:51:52

Re: Mýto a stav předepsaného mýta

Příspěvek od Ricos »

Díky Mapman.. toho jsem si nevšiml, zástupci ŘSD nám tím nezpoplatněným úsekem argumentovali že v principu nemá smysl měnit značení (ač to taky nemá moc logiky); nečekal jsem že jediný nezpoplatněný úsek bude mezi Jarošovem a JH (asi kvůli MHD)
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Mýto a stav předepsaného mýta

Příspěvek od mapman »

Spíš je to kvůli peáži s I/23, v tomto úseku to totiž není formálně I/34 ale právě 23ka, která v plánech zahrnuta nebyla.
1975
Příspěvky: 4232
Registrován: 2.7.2009 14:40:00
Bydliště: Poblíž Vysočanské radiály, v budoucnu R520

Re: Mýto a stav předepsaného mýta

Příspěvek od 1975 »

theodor less píše:
Ricos píše:Přechod probíhá víceméně v klidu.. navzdory tomu co by si asi přáli novináři.
Opravdu, přechod na satelitní systém byl velice frekventované téma v mediích. Ale nikoliv proto, že novináři jsou chtiví senzací, ale proto, že provozovatel mýta šířil "poplašnou zprávu" o zkolabování dopravy. Byl to alibismus, ke kterému se připojilo i ŘSD. ŘSD mělo obavy, že by mohlo být chápáno jako spoluviník kolapsu. A když se kolaps nekoná, tak velký humbuk svedeme na novináře.
Myslím, že to trochu převracíš. K těm akcím "proti kolapsu" právě jak Skytoll, tak ŘSD i MD tlačily právě média - viz například ty články, že když to Kremlík nedá, tak půjde...

A když to proběhlo/probíhá hladce, ticho po pěšině. Ani jeden článek - bravo chlapci, tohle jste tedy zvládli se ctí.

A kdo někdy takový obdobný IT projekt dělal, musí uznat, že jim to vyšlo. Já k nim třeba patřím.
(myslím tím projektově/organizačně - nehodnotím, zda má být satelit a na kolika km apod.)
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: Mýto a stav předepsaného mýta

Příspěvek od theodor less »

1975 píše: K těm akcím "proti kolapsu" právě jak Skytoll, tak ŘSD i MD tlačily právě média - viz například ty články, že když to Kremlík nedá, tak půjde...
K jakým akcím? Já jsem psal o tiskovkách, které pořádal Skytoll, aby si "umyl ruce" nad kolonami. Skytoll zpanikařil kvůli (zdánlivé) liknavosti dopravců. Trochu mě zaráží, že pohyb vozů neměli ve Skytollu skutečně matematicky analyzovaný a modelovaný. Skutečnost, že se neregistrovalo všech 100% dopravců týden před spuštěním, ještě neznamená, že budou kolony.
Nakonec ten zbytečný poplach přinesl své mediální ovoce. Všichni viděli, že Skytoll, i přes katastrofické scénáře, situaci zvládl.
1975
Příspěvky: 4232
Registrován: 2.7.2009 14:40:00
Bydliště: Poblíž Vysočanské radiály, v budoucnu R520

Re: Mýto a stav předepsaného mýta

Příspěvek od 1975 »

No, v tom se neshodnem - ale to je běžné:o) Podle mého spíš ty tiskovky byly jako reakce médií na průběžně zveřejňované počty registrací, které byly/jsou opticky malé (ale přesně - zatímco Skytoll si to vymodeluje, na novináře už to je složitá matematika a raději prodá noviny s přepočtem aut na délku odstavených fabií, plochu fotbalových hřišť apod. ale hlavně, Armageddon, kolaps, hrůza! No a pak tedy Skytoll přešel na obranu informační záplavou a předimenzováním podpory. Sice ho to něco stálo, ale asi se jim to vyplatilo.
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: Mýto a stav předepsaného mýta

Příspěvek od theodor less »

Tak jsem se mýlil; modely byly vypracovány, a právě na nich spustil CzechToll paniku.
§ 357 Šíření poplašné zprávy
(1) Kdo úmyslně způsobí nebezpečí vážného znepokojení alespoň části obyvatelstva nějakého místa tím, že rozšiřuje poplašnou zprávu, která je nepravdivá, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti.
Po spuštění mýta se pak na nové palubní jednotky bude čekat i desítky hodin. Na úterní tiskové konferenci to oznámil budoucí správce mýtného systému, společnost CzechToll. Firma také uvedla, že nové mýto je hotové.
Podle dopravního modelu, který si CzechToll nechal vypracovat, hrozí nejhorší situace na hraničním přechodu Lanžhot na Břeclavsku na dálnici D2, kde se mohou tvořit fronty až 44 kilometrů.
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/my ... 121643_nkr
1975
Příspěvky: 4232
Registrován: 2.7.2009 14:40:00
Bydliště: Poblíž Vysočanské radiály, v budoucnu R520

Re: Mýto a stav předepsaného mýta

Příspěvek od 1975 »

..."hrozí"...."mohou se"... a média z toho udělají "budou". Víc k tomu za sebe já nemám.
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Mýto a stav předepsaného mýta

Příspěvek od Honey72 »

Ano zvládli to, i díky pohotovému přejíždění mobilních registračních míst. A kdyby je nevyhodili z polského území, mohla bez potíží proběhnout registrace i u Bohumína :-)

Každopádně, také jsem moc nevěřil těm extra dlouhým kolonám. Všichni dopravci přece nepřijedou ke hranicím hned v pondělí a všichni ti nezaregistrovaní nepřijedou najednou. Spousta jich má zrovna rozvozy v jiných zemích a přes Česko pojedou třeba až za čtvrt roku. Takže se nedivím, že s tím nespěchali :-)
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: Mýto a stav předepsaného mýta

Příspěvek od krtek700 »

Smlouva na mýtný systém je platná, rozhodl Nejvyšší správní soud. Kapsch s námitkou neuspěl
https://www.irozhlas.cz/ekonomika/mytny ... 41557_elev

Pokud to tedy v tom bordelu chápu, tak je zrušen rozsudek nižšího soudu, že neplatí smlouva na mýto. Na základě toho zrušeného rozsudku prakticky musel ÚOHS smlouvu zrušit- udělal to odložení s ročním odkladem.

Vypadá to teda, že se už Kapsch nemá moc šancí
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Mýto a stav předepsaného mýta

Příspěvek od Aram96 »

Jen si tu nechám poznámku .. radost číst ty letošní rozhodnutí NSS, kéž by to vydrželo. Tady v tomto konkrétním případě nemám sám jasno, co je správně, ale radost mi to udělalo. Aspoň bude víc času na jinou práci .. :lol:
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: Mýto a stav předepsaného mýta

Příspěvek od theodor less »

Honey72 píše:Každopádně, také jsem moc nevěřil těm extra dlouhým kolonám. Všichni dopravci přece nepřijedou ke hranicím hned v pondělí a všichni ti nezaregistrovaní nepřijedou najednou. Spousta jich má zrovna rozvozy v jiných zemích a přes Česko pojedou třeba až za čtvrt roku. Takže se nedivím, že s tím nespěchali :-)
Při mikrovlnném systému došlo asi k 50 milionům pípnutí bran za měsíc. Pokud by kamion pípl 50x za cestu, za 24 hodin projede mýtnými branami 33 333 kamionů. Za předpokladu, že třetina připadne na vnitrostátní dopravu a kamion se nezdrží na území více než 12 hodin, je na mýtných úsecích současně 11 111 kamionů. Ty by vytvořily kolonu dlouhou cca 200 km. CzechToll varoval, že kolony na jednom hraničním přechodu mohou být i 40 kilometrů.
Jinými slovy: CzechToll předpokládal, že přijedou právě ti nezaregistrovaní.
expert
Příspěvky: 240
Registrován: 1.11.2012 9:18:18

Re: Mýto a stav předepsaného mýta

Příspěvek od expert »

Každý nýmand napadal ťoka a pořád někdo žvanil o zpackaném tendru. Teď očekávám, že se ťokovi všichni důkladně omluví. Jen díky jeho osobní statečnosti, kdy podepsal smlouvu ve složité právní situaci, to vše proběhlo řádně a vybíráme konečně mýto moderním systémem, který ušetří velké peníze. Tendr byl skvěle připraven a výsledek je na jedničku. Palec nahoru.
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Mýto a stav předepsaného mýta

Příspěvek od Aram96 »

Souhlas, že by se měl omluvit ten, který křičel, že to je zpackané apod. Na druhou stranu myslím, že nějak chválit nebo smekat před tím, že ministr zvládl svoji placenou práci, také není na místě :mrgreen: Ale i jako víceméně odpůrce ANO jsem za Ťoka vděčný, stabilizoval resort jako dlouho nikdo předtím a výstavba se rozjela ..
1975
Příspěvky: 4232
Registrován: 2.7.2009 14:40:00
Bydliště: Poblíž Vysočanské radiály, v budoucnu R520

Re: Mýto a stav předepsaného mýta

Příspěvek od 1975 »

Omluvit se? V téhle zemi? A pak že já jsme za naivu:o) že přeci jen asi vyřešil tendr na mýto? Pche, ale v roce 2018 otevřel jenom 4km dálnic....:o)))
Odpovědět

Zpět na „Všeobecné“