Korporátní toalety ŘSD

Vše týkající se dálničních odpočívek.

Jakou fasádu byste preferovali?

Šedou jako u pilotního projektu v Kurovicích
9
31%
Dřevo
9
31%
Dřevo s patinou
3
10%
Kteroukoliv z výše uvedených
8
28%
Jinou
0
Žádná hlasování
 
Celkem hlasů: 29

Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Korporátní toalety ŘSD

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Dostaly se ke mně vizualizace upraveného vzhledu korporátních toalet a nějaké další informace.
Aktuálně jsou předpokládany 4 typy, kdy u dvou větších typů jsou ještě podvarianty.
Nejčastěji použivaným typem bude ten, co je již v provozu v Kurovicích, akorát doplněný o sprchu.
DSC_6314.JPG
DSC_6314.JPG (189.36 KiB) Zobrazeno 18507 x
vmat II.jpg
vmat II.jpg (72.04 KiB) Zobrazeno 18507 x
Na velkých odpočívkách se pak bude patrně objevovat tento, moduly lze měnit podle konkrétních potřeb - může tak být více sprch, bez ztp atd.
vmat III.jpg
vmat III.jpg (112.93 KiB) Zobrazeno 18507 x
R48 -> D48 se podařilo!
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Korporátní toalety ŘSD

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Na vizualizaci toho poslední je taky otestováno použití jiné fasády než v Kurovicích a to dřevěného obkladu. V barvě případně s patinou.
KZ_dřevo.jpg
KZ_dřevo.jpg (218.1 KiB) Zobrazeno 18503 x
KZ_dřevo_pat.jpg
KZ_dřevo_pat.jpg (223.21 KiB) Zobrazeno 18503 x
R48 -> D48 se podařilo!
Sauce
Příspěvky: 610
Registrován: 11.3.2018 12:57:47
Bydliště: Egerland

Re: Korporátní toalety ŘSD

Příspěvek od Sauce »

Dřevěná fasáda ladí moc dobře s modrou střechou. Varianta dřevěná by mohla mít nevýhodu v trvanlivosti - časem by dřevo mohlo vyblednout sluncem a mrazem a ve finále vypadat podobně jako var. 3.

Jinak mimo fasádu úplně nevím, jestli je orientace laviček správná - při otevření dveří do místnosti s pisoáry by bez problému člověk mohl vidět od lavičky až k sanitě. Osobně bych minimálně otočil orientaci laviček směrem do komunikce a oddělil bych tak prostor toalet od PMK.
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Korporátní toalety ŘSD

Příspěvek od Aram96 »

Paráda, je fakt radost vidět, že se ledy hýbou :ok: :jidlo: :jidlo:
Osobně bych od dřeva raději upustil právě kvůli trvanlivosti, byť vzhledově se mi libí více. A popravdě některé ty lavičky přímo před vchodem z hajzlíků mě taky překvapily, to se snad dořeší .. reálně to jsou lavičky max pro ty lidi, kteří čekají na někoho na záchodě, jiné využití mít nebudou :D
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Korporátní toalety ŘSD

Příspěvek od Honey72 »

Dřeva netřeba se bát. Spousty i velkých domů má dřevěné obložení. Dnes je ošetření stavebního dřeva a jeho údržba úplně na jiné úrovni. Sice to pak vypadá jako vyšusované palubky, ale dřevu nic není :-)
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
ElWapp
Příspěvky: 1640
Registrován: 14.3.2009 11:42:45
Bydliště: Praha 4

Re: Korporátní toalety ŘSD

Příspěvek od ElWapp »

Probehla na toalety nejaka verejna architektonicka soutez?
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Korporátní toalety ŘSD

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Ne
R48 -> D48 se podařilo!
ElWapp
Příspěvky: 1640
Registrován: 14.3.2009 11:42:45
Bydliště: Praha 4

Re: Korporátní toalety ŘSD

Příspěvek od ElWapp »

To je velka skoda.
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Korporátní toalety ŘSD

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Asi jo, ale v podmínkách ŘSD by to znamenalo, že by dosud žádné wc nestály. A přeci jen, jsou to pořád jen záchody na dálnici.
Nicméně není vyloučeno, že na některých odpočívkách by se to nedalo aplikovat.
R48 -> D48 se podařilo!
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Korporátní toalety ŘSD

Příspěvek od Aram96 »

Tady bych upřednostňoval hlavně funkčnost a praktickou stránku toalet před vzhledem a "tvořivostí". Jako ano, nemusejí být všude do detailu stejné, ale podle mě se hodí mít všude třeba pány na stejném místě, jako na jiné odpočívce, tudíž bych s tím moc neexperimentoval.
ElWapp
Příspěvky: 1640
Registrován: 14.3.2009 11:42:45
Bydliště: Praha 4

Re: Korporátní toalety ŘSD

Příspěvek od ElWapp »

Nevím, proč si myslíte, že výsledkem soutěže na typizované toalety by nemohlo být něco funkčního a jednoduchého.
zesp
Příspěvky: 1114
Registrován: 19.5.2015 20:58:53

Re: Korporátní toalety ŘSD

Příspěvek od zesp »

Já bych se hodně moc přimlouval za to, aby to bylo co nejjednodušší, nejpraktičtější, co nejsnáze udržovatelné, blbuvzdorné, vanaluvzdorné, zlodějuvzdorné s použitím odolných a dlouhovydžících materiálů. Protože ono je to sice krásné, když se to zprovozní, ale co pak? Víme na mnoha a mnoha příkladech kolem, jak to pak je s následnou údržbou. Ta pak (především v podmínkách ŘSD, či SŽDC) pokulhává, nebo je zcela nulová a pak ta stavba podle toho vypadá. Viz. třeba ta rekonstruovaná nádraží na železnici. Projektanti jsou placeni od toho, kolik ta stavba bude stát. Čím více, tím více dostanou oni. Takže se navrhly a postavily složité budovy, luxusní a členité zastřešní nástupišť, řada prosklených čekáren na nástupištích atd. Byla to nádhera, když se to otevíralo. Tím ale zájem o tyto stavby skončil a začalo chátrání. Teď jsou to v mnohých případech znovu ona odpudivá místa s oprýskanou omítkou, protékajícmi zastřešeními, zašlými (nebo vybitými) skly čekáren, všude prorůstající trávou a nikdo neví, co s tím, protože opravy by byly nesmírně nákladné... Dobře, třeba Kurovice se zatím drží, ale je to taky pilotní, ostře sledovaný (námi všemi) projekt.. Až bude takových míst více a ty náklady na údržbu se vyšplhají do astronomických výšek, neupadne to také do průměru? Vždyť i v těch Kurovicích je už třeba akutně potřeba alespoň natřít ty stoly a lavičky, tento kdoví proč zvolený typ dřeva potřebuje zrovna tu častou údržbu (oproti druhům jiným). Dojde k tomu? Uvidíme, ale myslím že ne... Ale to snad ví Martin...
zesp
Příspěvky: 1114
Registrován: 19.5.2015 20:58:53

Re: Korporátní toalety ŘSD

Příspěvek od zesp »

Ještě jsem zapoměl zmínit, že naprosto stejné toalety jako na těch Kurovicích jsou již několik let nainstalovány v infocentru u Památníku lovců mamutů v Předmostí a zcela nově v termibálu veřejné dopravy u žst Břeclav. V té Břeclavi se projevují stejné problémy jako v Kurovicích - nešly pořádně dovřít dveře (až s větší silou) a svítilo zelené světlo, i když bylo zevnitř uzamčeno... V Předmostí zase problém s případným vandalismem a zvýšenou údržbou alibisticky vyřešili tak, že byť je to zařízení určeno primárně pro turisty, je otevřeno shodně s provozní dobou infocentra, tedy pouze v pracovní dny od 9 do 16 hod, což je výsměch... To jaksi na dálnici nejde a to zajištění proti všem těm "živlům" a ta údržba tam bude muset být o to rozsáhlejší... Ale jsem již přesvědčen o tom, že současný "odpočívkový" tým na ŘSD má velice dobře našlápnuto, a byť je čeká nelehká práce, snad se jim podaří běh věcí konečně otočit k lepšímu. Tedy alespoň já jim držím palce, ať se jim to povede...
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Korporátní toalety ŘSD

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Je potřeba najít rozumný kompromis mezi vzhledem, funkčností a provozní udržitelností. přičemž kvalitní servis je základ úspěchu, bez něj sebelepší stavby brzy minimálně zašedne, či zcela ztratí funkčnost.
Prubířským kamenem a skutečným testem bude instalace těchto toalet na D1 Studený vpravo a Rohlenka vlevo v příštím roce.
Oproti třeba tolik oblíbenému Německu je nevýhoda i ve zdroji vody a nákládání se splašky, kdy tam mají vše napojeno na veřejné sítě, což zrovna na výše uvedených odpočívkách nelze.
R48 -> D48 se podařilo!
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Korporátní toalety ŘSD

Příspěvek od Aram96 »

Ta Rohlenka vlevo to je rozumné řešení ? Když jsem tam byl naposled, byly tam staré silnice, absolutně žádné značení, byl jsem tam v noci a motal jsem se jak špína v kýblu, pomalu jsem neviděl kam jedu, najednou odbočka apod.
Vím, že tam je to složitější i skrz odpočívka dohromady se sjezdem, proto je to tam nějaké krkolomné, ale je je čistě podle tebe rozumné obnovovat odpočívku na Rohlenka vlevo ? :)

Edit: pardon, teď koukám na mapy.cz a něco tam snad přibylo, čáry na zemi a nějaké značky, poměrně nepochopitelné, ale budiž, fungovat to může. I když teda vyjet z dálnice a mít jako hlavní silnice směr zase zpět na dálnici mi nejde do hlavy :D
zesp
Příspěvky: 1114
Registrován: 19.5.2015 20:58:53

Re: Korporátní toalety ŘSD

Příspěvek od zesp »

Aram96: Rohlenka vlevo je v novém už druhý rok. Je tam kompletně nový povrch a značení, odpočívka je oplocena. Jsou tam i nově uspořádány parkovací pruhy. Sice těch míst na parkování tam není moc, ale je dost vytížená. Hodně řidičičů tam krátce zastavuje, ty mobilní kadibudky jsou fakt dlouhodobě nešťastné řešení (i když nyní díky alespoň za ně). Proto s umístěním korporátních wc zde jedině souhlas. Ale v tom počtu 3 a 3 jako v Kurovicích, údajně tam mají být jen po dvou, což je vzhledem ke značné frekvenci asi málo... Jka budu mít čas, vyštrachám fotky...

Pro Martina: Ta Rohlenka a Studený bude fakt až 2021? Já myslel, že se to stihne už letos...
Bobek
Příspěvky: 1636
Registrován: 14.3.2009 6:43:59
Bydliště: MO

Re: Korporátní toalety ŘSD

Příspěvek od Bobek »

Tak ona Rohlenka je asi špatně celá, právě proto je potřeba vyzvednout přístup, kdy se něco dělá i se špatnou odpočívkou místo obvyklého čekání na Godota.
Království a půl princezny za 511.
TiVa
Příspěvky: 69
Registrován: 24.8.2019 21:54:50

Re: Korporátní toalety ŘSD

Příspěvek od TiVa »

Toalety vypadají dobře v kterékoli variantě, nicméně a to už jsem zde psal u odpočívky Kurovice - je velká škoda absence přístřešku, narozdíl od Kurovic jsou sice v této vizualizaci dvě lavičky pod střechou mezi "moduly", ale i tento prostor je velmi malý. Stačí, aby zde zastavil autobus a lidi střídající se na toaletách se nebudou mít v případě deště absolutně kde schovat, moc mě překvapuje, že se na tohle nemyslelo, přitom prodloužit ten pult střechy by snad nebylo ani problematické ani nijak závratně nákladné.
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Korporátní toalety ŘSD

Příspěvek od Martin z Ostravy »

zesp píše:Aram96: Rohlenka vlevo je v novém už druhý rok. Je tam kompletně nový povrch a značení, odpočívka je oplocena. Jsou tam i nově uspořádány parkovací pruhy. Sice těch míst na parkování tam není moc, ale je dost vytížená. Hodně řidičičů tam krátce zastavuje, ty mobilní kadibudky jsou fakt dlouhodobě nešťastné řešení (i když nyní díky alespoň za ně). Proto s umístěním korporátních wc zde jedině souhlas. Ale v tom počtu 3 a 3 jako v Kurovicích, údajně tam mají být jen po dvou, což je vzhledem ke značné frekvenci asi málo... Jka budu mít čas, vyštrachám fotky...

Pro Martina: Ta Rohlenka a Studený bude fakt až 2021? Já myslel, že se to stihne už letos...
Rohlenka je plochou a počtem stání 1/3 Kurovic (7 NA, 2 BUS, 5 OA), nehledě na to, že na ní není prostor na umístění toalet v rozsahu a infrastruktury jako v Kurovicích to se tam opravdu nevejde.
Navíc je stále možnost přejít po lávce na druhou stranu a využít služeb tam.

Soutěže začnou prý v únoru, pokud půjdou hladce tak koncem března je zhotovitel, který musí projít celým povolovacím kolečkem a nejsem si jist, že to do konce roku stihne :(
TiVa píše:Toalety vypadají dobře v kterékoli variantě, nicméně a to už jsem zde psal u odpočívky Kurovice - je velká škoda absence přístřešku, narozdíl od Kurovic jsou sice v této vizualizaci dvě lavičky pod střechou mezi "moduly", ale i tento prostor je velmi malý. Stačí, aby zde zastavil autobus a lidi střídající se na toaletách se nebudou mít v případě deště absolutně kde schovat, moc mě překvapuje, že se na tohle nemyslelo, přitom prodloužit ten pult střechy by snad nebylo ani problematické ani nijak závratně nákladné.
Vzhledem k tomu, že jde o prefabrikované a v zásadě stále mobilní toalety, to problém je.
Moduly mají pro potřeby přepravy váhové i rozměrové limity.
Primárním účeleme je návštěva toalety/koupě občerstvení, nikoliv trávení volného času v nepřiznívém počasí.
Prostor s automaty bude nově řešen jinak, poskytne větší závětří, jak pro automaty, tak pro uživatele.
VMAT_automat.jpg
VMAT_automat.jpg (70.46 KiB) Zobrazeno 16715 x

Taky se na odpočívkách budou objevovat zastřešená sezení, jako toto na D1 Pávov L (jsou i na D1 Božkov L, D1 Vražné P+L a D2 Ladná L, budou asi postupně přibývat)
D1_Pávov_altán.jpg
D1_Pávov_altán.jpg (205.36 KiB) Zobrazeno 16719 x
R48 -> D48 se podařilo!
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: [D35] Opatovice – Časy – Ostrov

Příspěvek od Honey72 »

http://forum.ceskedalnice.cz/viewtopic. ... 77#p262877
Aram96 píše:No jenže ta nemá šanci na realizaci s hlavní trasou. Takhle jsem to myslel. Ta pokud se podaří vůbec prosadit (jakože není argument, proč by neměla, jenže legislativa ..), tak stejně nezačne vznikat dříve než pár let po zprovoznění. Za to Staré město má teoretickou šanci na realizaci s hlavní trasou.
Mně třeba korporátní toalety i na velkých odpočívkách vyhovují. Stavějí to tak např. Poláci či Rumuni (ovšem se stálou službou) a také jsem se zprvu divil, jestli to není zbytečné. A fakt není. Když potřebujete jen odskočit, zastavíte si skoro u záchodů a doslova si opravdu jen odskočíte. Korporáty bývají v jiném místě než benzínka, většinou u zóny klidu. Kdežto přímo u benzínky jsou většinou všechna místa obsazena, takže musíte zajet někam dál a pak putovat k budově, nechat se probodnout pohledem, že si nic nekupujete a nic nekradete, protože kolikrát procházíte labyrintem mezi regály než objevíte dveře, které potřebujete. Navíc, jak jsem již zmínil, korporáty se nacházejí přímo v prostoru odpočívky (zóny klidu) a ne benzínky. Takže když rodina u stolků vytáhne svačinu, může se jít omýt hned vedle a nemusí s pár rajčaty k omytí a s dítětem za ruku kličkovat kolem kamionů sto metrů. Hlavně ta děcka cestou na záchod na benzínce pořád hlídat. I kamioňák si zajde s kýblem pro vodu na omytí oken nebo když je zaprasený raději na sociálky na parkovišti.
Navíc korporáty chrání wc i v bistrech před nájezdníky z autobusů a jejich totálním zablokováním. Není nic příjemného, když si po kávě chcete odskočit a musíte stát frontu s třiceti lidmi co vyběhli z autobusu a v ruce mají i kartáček na zuby.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: [D35] Opatovice – Časy – Ostrov

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Je to tak, v Polsku jsem to tak používal, protože na benzínce bylo narváno.
Nicméně u nás jsou zatím, jak to tak vypadá, korporátní WC na delší čas u ledu.
R48 -> D48 se podařilo!
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: [D35] Opatovice – Časy – Ostrov

Příspěvek od Aram96 »

Kvůli čemu ?
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: [D35] Opatovice – Časy – Ostrov

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Co jsem zaznamenal, tak se řeší nějaký nový model provozu i snad samotného pojetí korporátních toalet.
Nové wc se v zásadě nesoutěží, až na Skrbeň, kde je to zatím bez výsledku.
Snad se to do doby realizace Hrušové či Smolnice podaří nastavit, aby odpočívky nemusely jet v nějakém provizoriu.
R48 -> D48 se podařilo!
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: [D35] Opatovice – Časy – Ostrov

Příspěvek od Aram96 »

Umím si i představit, že jednotlivá SSÚD budou mít na údržbu korporátek vlastní lidi a nebude se muset soutěžit nic. Jenže to by se pak hned vědělo, na koho se má svádět bordel. :D
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: [D35] Opatovice – Časy – Ostrov

Příspěvek od Martin z Ostravy »

To už tady bylo.
Nicméně tato diskuse sem už nepatří.
R48 -> D48 se podařilo!
Odpovědět

Zpět na „Dálniční odpočívky“