Nejvyšší povolená rychlost mimo obec

Na kolik byste stanovil nejvyšší povolenou rychlost mimo obec?

70 km/h
0
Žádná hlasování
80 km/h
0
Žádná hlasování
zachovat 90 km/h
22
55%
100 km/h
10
25%
110 km/h
3
8%
120 km/h
1
3%
130 km/h
0
Žádná hlasování
140 km/h
0
Žádná hlasování
150 km/h
0
Žádná hlasování
neomezeně
4
10%
 
Celkem hlasů: 40

Fox Mulder
Příspěvky: 749
Registrován: 15.3.2009 1:28:45
Bydliště: Most

Nejvyšší povolená rychlost mimo obec

Příspěvek od Fox Mulder »

Nejvyšší povolená rychlost mimo obec je v ČR 90 km/h. Není to málo? Není to "zastaralé"? Nebo by to bylo naopak lepší to ještě více snížit?

Na kolik byste stanovil nejvyšší povolenou rychlost mimo obec a proč? A rozlišoval byste 4proudé silnice s mimoúrovňovými křižovatkami od obyčejných 2proudých silnic s úrovňovými křižovatkami, nebo v jedné kategorii "mimo obec" jako dosud?

Díky za plodnou diskuzi! ;)
D0, D6, D7, D8, I/13, I/15, I/16, I/27, I/28, I/30, I/63
Thomas
Příspěvky: 101
Registrován: 16.4.2009 20:15:39

Re: Nejvyšší povolená rychlost mimo obec

Příspěvek od Thomas »

zastaralé to určitě není - zákony fyziky při střetu protijedoucích vozidel nestárnou. Na tom nic nemění a ni tchniscká vyspělost dnešních aut. Je ale rozdíl mezi 2 pruhem a 4 pruhem.
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Nejvyšší povolená rychlost mimo obec

Příspěvek od Standa »

Tady by se taky mohlo uplatnit umožnění zvýšení limitu o 30 i mimo obec - to bych viděl jako systémovější řešení, než plošně zvedat třeba na 110 i všechny okresky... Těch míst, kde se bude moci povolit vyšší rychlost bude určitě míň, než těch, kde by se naopak musela snižovat.

Rozlišení kategorií bych dělal pomocí upgradu mezi "R", možná by se dalo uvažovat i o některých 1+1 s mimoúrovňovým křížením. Nejsem si ale jistý, jestli by to nevyžadovalo příliš velké investice do doprovodných komunikací.
siesa
Příspěvky: 1244
Registrován: 15.3.2009 20:22:40
Bydliště: R43

Re: Nejvyšší povolená rychlost mimo obec

Příspěvek od siesa »

Obecne ponechat 90 km/h,
nicmene na silnicich splnujicich parametry S11,5 a vyssi (se zakazem provozu traktoru atd.) umoznit az 110 km/h.
viky
Příspěvky: 1288
Registrován: 16.3.2009 17:41:34
Bydliště: na trase budoucí R49

Re: Nejvyšší povolená rychlost mimo obec

Příspěvek od viky »

Standa píše:Tady by se taky mohlo uplatnit umožnění zvýšení limitu o 30 i mimo obec - to bych viděl jako systémovější řešení, než plošně zvedat třeba na 110 i všechny okresky... Těch míst, kde se bude moci povolit vyšší rychlost bude určitě míň, než těch, kde by se naopak musela snižovat.

Rozlišení kategorií bych dělal pomocí upgradu mezi "R", možná by se dalo uvažovat i o některých 1+1 s mimoúrovňovým křížením. Nejsem si ale jistý, jestli by to nevyžadovalo příliš velké investice do doprovodných komunikací.
přesně je to i můj názor!původně jsem hlasoval pro 100,ale toto je lepší
banjo
Příspěvky: 219
Registrován: 14.3.2009 16:06:15

Re: Nejvyšší povolená rychlost mimo obec

Příspěvek od banjo »

urcite nechat 90km/h, nejen kvuli celnim stretum, ale i s prihlednutim k rozhledu pri predjizdeni, moznosti vbehnuti zvere apod.
Fox Mulder
Příspěvky: 749
Registrován: 15.3.2009 1:28:45
Bydliště: Most

Re: Nejvyšší povolená rychlost mimo obec

Příspěvek od Fox Mulder »

Tak já se už taky vyjádřim ke "své" diskuzi. :)

Já hlasoval pro 120 km/h, ano, jsem pro velké zvýšení.

Na druhou stranu musim uznat, že jsem hlasoval především pro silnice I. třídy, po kterých převážně jezdím. No a jsme u toho. Já bych právě tyto silnice ještě rozdělil tak, že na silnice III. třídy bych dal 100 km/h, na silnice II. třídy 110 km/h a na silnicích I. třídy 120 km/h. Tam tato rychlost není nijak drastická, pokud se dodržují bezpečné odstupy a nejezdí se tak za každého počasí, jen pokud jsou podmínky dobré (ideálně suchá vozovka).

Spokojil bych se ale s "paušální" 110 pro všechny typy komunikací. 100 mi přijde jako spíše nedostatečné, ale samozřejmě stále lepší, než současnost. 90 km/h mi přijde příliš drastické a zbytečné omezení.
D0, D6, D7, D8, I/13, I/15, I/16, I/27, I/28, I/30, I/63
banjo
Příspěvky: 219
Registrován: 14.3.2009 16:06:15

Re: Nejvyšší povolená rychlost mimo obec

Příspěvek od banjo »

Fox Mulder píše: Já bych právě tyto silnice ještě rozdělil tak, že na silnice III. třídy bych dal 100 km/h, na silnice II. třídy 110 km/h a na silnicích I. třídy 120 km/h.
kdyz pominu, ze je to z meho pohledu cyklisty uz hodne extremni nazor :) tak by to nefungovalo z jednoducheho duvodu - vetsina beznych ridicu nema tuseni, po silnici jake tridy prave jedou :D
Fox Mulder
Příspěvky: 749
Registrován: 15.3.2009 1:28:45
Bydliště: Most

Re: Nejvyšší povolená rychlost mimo obec

Příspěvek od Fox Mulder »

banjo píše:
Fox Mulder píše: Já bych právě tyto silnice ještě rozdělil tak, že na silnice III. třídy bych dal 100 km/h, na silnice II. třídy 110 km/h a na silnicích I. třídy 120 km/h.
kdyz pominu, ze je to z meho pohledu cyklisty uz hodne extremni nazor :) tak by to nefungovalo z jednoducheho duvodu - vetsina beznych ridicu nema tuseni, po silnici jake tridy prave jedou :D
Souhlasím, byl by to zmatek. :) Proto by byl asi ideální kompromis 110 km/h pro všechny.

Ale rozdělit to na silnice "I. třídy" a "ostatní komunikace" by snad ještě šlo, ne? Mě přijdou ty silnice I. třídy prostě úplně o něčem jiném, že by si zasloužili mnohem vyšší nejvyšší povolenou rychlost, min. 110 km/h. Je to podle mě větší rozdíl, než mezi D a 4proudou silnicí I. třídy.
D0, D6, D7, D8, I/13, I/15, I/16, I/27, I/28, I/30, I/63
MPMP
Příspěvky: 3279
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Nejvyšší povolená rychlost mimo obec

Příspěvek od MPMP »

Fox Mulder píše:
banjo píše:
Fox Mulder píše: Já bych právě tyto silnice ještě rozdělil tak, že na silnice III. třídy bych dal 100 km/h, na silnice II. třídy 110 km/h a na silnicích I. třídy 120 km/h.
kdyz pominu, ze je to z meho pohledu cyklisty uz hodne extremni nazor :) tak by to nefungovalo z jednoducheho duvodu - vetsina beznych ridicu nema tuseni, po silnici jake tridy prave jedou :D
Souhlasím, byl by to zmatek. :) Proto by byl asi ideální kompromis 110 km/h pro všechny.

Ale rozdělit to na silnice "I. třídy" a "ostatní komunikace" by snad ještě šlo, ne? Mě přijdou ty silnice I. třídy prostě úplně o něčem jiném, že by si zasloužili mnohem vyšší nejvyšší povolenou rychlost, min. 110 km/h. Je to podle mě větší rozdíl, než mezi D a 4proudou silnicí I. třídy.
Jenže ono je to trochu jinak. Rozdíl mezi silnicí I. třídy a těmi ostatními jistě je, jenže mnohem častěji to vypadá tak, že na silnici III. a mnohdy i II. třídy už je 90 km/h "vražedná" rychlost. Pokud začnete prosazovat limity podle třídy, skončí to 90 na I. a SNÍŽENÍM tohoto limitu na těch ostatních. A to přece nikdo nechce, ne?
Fox Mulder
Příspěvky: 749
Registrován: 15.3.2009 1:28:45
Bydliště: Most

Re: Nejvyšší povolená rychlost mimo obec

Příspěvek od Fox Mulder »

MPMP píše:
Fox Mulder píše:Ale rozdělit to na silnice "I. třídy" a "ostatní komunikace" by snad ještě šlo, ne? Mě přijdou ty silnice I. třídy prostě úplně o něčem jiném, že by si zasloužili mnohem vyšší nejvyšší povolenou rychlost, min. 110 km/h. Je to podle mě větší rozdíl, než mezi D a 4proudou silnicí I. třídy.
Jenže ono je to trochu jinak. Rozdíl mezi silnicí I. třídy a těmi ostatními jistě je, jenže mnohem častěji to vypadá tak, že na silnici III. a mnohdy i II. třídy už je 90 km/h "vražedná" rychlost. Pokud začnete prosazovat limity podle třídy, skončí to 90 na I. a SNÍŽENÍM tohoto limitu na těch ostatních. A to přece nikdo nechce, ne?
Hmm, máte pravdu, že by to asi tak dopadlo, že by se nechalo 90 km/h na silnicích I. třídy a na ostaní by se dalo 80 nebo 70 km/h.

Co se týče těch limitů, tak já právě vycházim z toho, že řidič snad ví jak má a může jet. Právě na těch silnicích III. třídy je také 90 km/h a je spousty úseků, zvláštně v kopcovité krajině, kde se dá jet max. 60-70, víc to prostě není možné, nebo je to velmi nebezpečné. A přece! Řidiči nejezdí těch 90, ale 60-70, někteří ještě méně, protože , že to nejde. Proto bych dal ty nejvyšší povolené limity větší s tím, že buď by to řidiči viděli sami, že to nejde jet "plnou" rychlostí, nebo by tam bylo omezení značkou. Jednoduché a logické. Zkrátka paušální 90 km/h na všechny typy komunikací mimo dálnic a rychlostnic mi přijde prostě příliš drastická.

Ještě bych připomněl, že současný limit 90 km/h byl stanoven před několikama desítkama let, kdy byl vozový park i silnice na trochu jiné úrovni než dnes.
D0, D6, D7, D8, I/13, I/15, I/16, I/27, I/28, I/30, I/63
Thomas
Příspěvky: 101
Registrován: 16.4.2009 20:15:39

Re: Nejvyšší povolená rychlost mimo obec

Příspěvek od Thomas »

auta jsou sice lepší, ale při čelním střetu se chovají stále stejně, proto 90 ... bohatě tahle rychlost stačí. Dvoupruh prostě nesnese víc.
Fox Mulder
Příspěvky: 749
Registrován: 15.3.2009 1:28:45
Bydliště: Most

Re: Nejvyšší povolená rychlost mimo obec

Příspěvek od Fox Mulder »

Thomas píše:auta jsou sice lepší, ale při čelním střetu se chovají stále stejně, proto 90 ... bohatě tahle rychlost stačí. Dvoupruh prostě nesnese víc.
To bysme pak mohli jezdit rovnou 30 km/h, kdybysme měli nejvyšší rychlost stanovovat podle čelního střetu. Dvojpruh právě snese bez problémů rychlost 100-120 km/h. Ono se tak stejně už mnohde jezdí.
D0, D6, D7, D8, I/13, I/15, I/16, I/27, I/28, I/30, I/63
Thomas
Příspěvky: 101
Registrován: 16.4.2009 20:15:39

Re: Nejvyšší povolená rychlost mimo obec

Příspěvek od Thomas »

ale ne, žádných 30 - jde o to, dostat se někam přiměřenou rychlostí a na druhou stžranu bezpečně. Dálnice mají střední dělící pás, střet s protijedoucím je málo pravděpodobný, tady o dost hrozí víc. Navíc při 100-120 jsou daleko horší podmínky pro předjíždění (nutno vidět dál, .....)
jannnn
Příspěvky: 752
Registrován: 16.3.2009 22:12:01

Re: Nejvyšší povolená rychlost mimo obec

Příspěvek od jannnn »

Thomas píše:auta jsou sice lepší, ale při čelním střetu se chovají stále stejně, proto 90 ...
jistě, zákony fyziky platí stejně. Co ale není stejné je vliv na posádku. Pro tu srážka v Škodě 120 a dejme tomu Škodě Octavia dopadne diametrálně odlišně.

Navíc je mnohem dále i jiná technika - auto zabrzdí o kus dříve, při prudkém vyhýbacím manévru udrží stopu, atd, atd.

Zajímavé, že 90km/h ve 120tce přijde někomu bezpečné a podle zákona OK, lidé s tím nemají problém. Přitom je to podle mě pro všechny mnohem více nebezpečné než 120km/h v moderním autě.

Já jsem pro neomezenou rychlost i tady. Stejně dnes si každý mimo obec jezdí jak chce, riziko zastižení policií se limitně blíží nule. Nebo co by se mělo stát po zrušení? Najednou by to všichni začli pálit mimo obec 150? Pochybuji, imho by se nestalo vůbec nic...
Fox Mulder
Příspěvky: 749
Registrován: 15.3.2009 1:28:45
Bydliště: Most

Re: Nejvyšší povolená rychlost mimo obec

Příspěvek od Fox Mulder »

Thomas píše:ale ne, žádných 30 - jde o to, dostat se někam přiměřenou rychlostí a na druhou stžranu bezpečně. Dálnice mají střední dělící pás, střet s protijedoucím je málo pravděpodobný, tady o dost hrozí víc.
Jasně, souhlasím a to je podle mě těch 110-120, co navrhuji já.
Thomas píše:Navíc při 100-120 jsou daleko horší podmínky pro předjíždění (nutno vidět dál, .....)
?? Trochu nechápu.. To jako budeme jezdit pomalu, abysme mohli dobře předjíždět?? To mi nějak nedává smysl.

Naopak právě z důvodů předjíždění by měla být povolena vyšší rychlost, aby se řidiči předjížděli CO NEJMÉNĚ, protože předjíždějí je ze své podstaty negativní jev (při uvažování, že auto náhle zrychlí a vjede do protisměrného pruhu). Takže právě proto by se měla povolit vyšší rychlost, aby se předjíždělo co nejméně, protože významná část dopravních nehod je kvůli špatnému předjíždění.

Co se týče ještě předjíždění, tak řidič přece musí VŽDY reagovat na VŠECHNY aktuální podmínky, ne? Jak dlouhou má rovinku před sebou, jak daleko vidí, jak rychle jede předjížděný, jak je dlouhý, jaké má možnosti auto předjíždějícího (rychlost, zrychlení, manévrování), jaký je povrch, atd., atd. Tenhle argument v souvislosti s nejvyšší povolenou rychlostí mi přijde úplně mimo.
Naposledy upravil(a) Fox Mulder dne 24.4.2009 14:41:06, celkem upraveno 1 x.
D0, D6, D7, D8, I/13, I/15, I/16, I/27, I/28, I/30, I/63
Fox Mulder
Příspěvky: 749
Registrován: 15.3.2009 1:28:45
Bydliště: Most

Re: Nejvyšší povolená rychlost mimo obec

Příspěvek od Fox Mulder »

jannnn píše:
Thomas píše:auta jsou sice lepší, ale při čelním střetu se chovají stále stejně, proto 90 ...
jistě, zákony fyziky platí stejně. Co ale není stejné je vliv na posádku. Pro tu srážka v Škodě 120 a dejme tomu Škodě Octavia dopadne diametrálně odlišně.

Navíc je mnohem dále i jiná technika - auto zabrzdí o kus dříve, při prudkém vyhýbacím manévru udrží stopu, atd, atd.

Zajímavé, že 90km/h ve 120tce přijde někomu bezpečné a podle zákona OK, lidé s tím nemají problém. Přitom je to podle mě pro všechny mnohem více nebezpečné než 120km/h v moderním autě.

Já jsem pro neomezenou rychlost i tady. Stejně dnes si každý mimo obec jezdí jak chce, riziko zastižení policií se limitně blíží nule. Nebo co by se mělo stát po zrušení? Najednou by to všichni začli pálit mimo obec 150? Pochybuji, imho by se nestalo vůbec nic...
Ano, s tim souhlasím.

K tomu vašemu poslednímu bodu: je to fakt, že každý si už dnes jezdí vlastně jak chce, na I/7 od Slaného do Loun vidím úplně běžně jezdit řidiče okolo 120 km/h, někdy dokonce jede 120 km/h celá kolona aut.

Souhlasím s tím, že když by se dala neomezená rychlost, tak by si řidiči nanakoupili závodní auta a pálili by to 180 jak na rallye. Prostě by jezdili vesměs jak jezdí dosud, tedy podle svého vlastního uvážení.
D0, D6, D7, D8, I/13, I/15, I/16, I/27, I/28, I/30, I/63
Warcz
Příspěvky: 2080
Registrován: 14.3.2009 14:50:43

Re: Nejvyšší povolená rychlost mimo obec

Příspěvek od Warcz »

Proč by museli kupovat nové auta na 180 ? To zvládne i 10 let staré auto... Problém je v tom že někteří řidiči prostě potřebují mít limity, protože když by začala chumelenice tak by někdo jel 80 tkou a jiný s jeepem 150 ( já přece můžu ) proto je budoucnost v omezováni rychlosti podle počasí...
adamos
Příspěvky: 1697
Registrován: 15.3.2009 23:32:20
Bydliště: D1, 2,78 km

Re: Nejvyšší povolená rychlost mimo obec

Příspěvek od adamos »

Sleduji všechny diskuse na téma rychlostní limity. Mám pocit, že na otázku "jaký byste stanovili rychlostní limit na silnicích?" většina diskutujících odpovídá na "Jak vy osobně umíte bezpečně jezdit s vaším konkrétním vozem na vám známých silnicích?". Ano, věřím, že většina z nás zná dobře své auto. Zná, jak se v konkrétních situacích dodnes chovalo. Ví, do si může dovolit na silnici, pokud se soustředí na řízení. Taky bych neměl problém pálit to od Strakonic k Příbrami 140 a přes vesnice, dobrá, tam bych zpomalil na osmdesát, znám každou zatáčku a každý patník.

Holt je tu jeden háček, a to jsou ostatní účastnící provozu. A chodci. A sem tam zvěř. A přejetá zvěř. A občas upadne na silnici kus nákladu z dodávky. I kolo už jsem viděl padat ze střechy. A někdy je protijedoucí auto prostě jen oslněno a lehce vybočí do protisměru. Nebo si řidič náhle potřebuje kýhnout. Anebo někdo vjede z vedlejší a nedá mi přednost, protože mě prostě přehlédl. A mnoho z těch účastníků prostě přecení sé schopnosti a vlítnou do zatáčky moc rychle, nebo ladí rádio, nebo zrovna telefonují přes handsfree a pozornost mají odvedenou k tomu hovoru.

Přesně kvůli těmto faktorům rychlostní limity jsou. Samozřejmě, pokud do mě někdo vrazí jeho vinou, mohu si nad ním omýt ruce a říct, že to byla jeho vina, ale auto rozbil mě, mě zranil cestující v autě, mě způsobil nepříjemnosti.
Mám zvyprávěných dost bouraček typu: "No, jel jsem sice po starý Hradecký sto dvacet, vždycky tam jezdím sto dvacet, ale ten kamijoňák se prostě otáčel tam, kde nesmí, byla to jeho vina". Ano, je to jeho vina. Jet jenom devadesátkou a více předvídat, mohl možná požkozený střetu zabránit. A za to zachráněné auto a méně troublů s policajty, odtahem a opravou by to přece stálo.

Trochu jsem se rozepsal. Snažil jsem se říct svoje pocity, vysvětlit, proč se snažím jezdit, podle předpisů. Ne vždy, ale snažím se. I když jsou mnohdy "nesmyslné".

Poslechněte si výpověď účastníka nehody, třeba http://www.nemyslis-zaplatis.cz/vypoved ... -hamr.html . Nechtěl bych se dostat do jeho kůže. Proto jezdím občas "jako posera".
Vždy aktuální mapy na http://www.openstreetmap.org
Našli jste v mapě chybu? Napište mi o ní.
Fox Mulder
Příspěvky: 749
Registrován: 15.3.2009 1:28:45
Bydliště: Most

Re: Nejvyšší povolená rychlost mimo obec

Příspěvek od Fox Mulder »

Warcz píše:Proč by museli kupovat nové auta na 180 ? To zvládne i 10 let staré auto... Problém je v tom že někteří řidiči prostě potřebují mít limity, protože když by začala chumelenice tak by někdo jel 80 tkou a jiný s jeepem 150 ( já přece můžu ) proto je budoucnost v omezováni rychlosti podle počasí...
Jo, to jo, já myslel jako ty starší vozy a kvůli těm silnicích nižších tříd, tam každé auto nezvládne jezdit takhle rychle. ;) Ale na dálnici ano, 180 km/h zvládne téměř každé auto.
D0, D6, D7, D8, I/13, I/15, I/16, I/27, I/28, I/30, I/63
Fox Mulder
Příspěvky: 749
Registrován: 15.3.2009 1:28:45
Bydliště: Most

Re: Nejvyšší povolená rychlost mimo obec

Příspěvek od Fox Mulder »

adamos píše:Holt je tu jeden háček, a to jsou ostatní účastnící provozu. A chodci. A sem tam zvěř. A přejetá zvěř. A občas upadne na silnici kus nákladu z dodávky. I kolo už jsem viděl padat ze střechy. A někdy je protijedoucí auto prostě jen oslněno a lehce vybočí do protisměru. Nebo si řidič náhle potřebuje kýhnout. Anebo někdo vjede z vedlejší a nedá mi přednost, protože mě prostě přehlédl. A mnoho z těch účastníků prostě přecení sé schopnosti a vlítnou do zatáčky moc rychle, nebo ladí rádio, nebo zrovna telefonují přes handsfree a pozornost mají odvedenou k tomu hovoru.
Já nevrdim jezdit 110-120 km/h na VŠECH komunikacích, na VŠECH úsecích, za JAKÝCHKOLI podmínek, za JAKÉHOKOLI počasí! Souhlasím s tím, že těch negativních situacích, které jste jmenoval, je plno. V tom případě ale nejedu plnou rychlostí, ne? Nejvyšší povolená rychlost neznamená přece povinná průměrná rychlost. Co se týče pozdějšího vyšetřování nehod nebude problém konstatovat nesprávný způsob jízdy nebo nepřiměřená rychlost, přestože ta rychlost byla v limitech zákona, v tom nevidim problém.

Jestliže telefonuju a mám problémy jet po té určité komunikaci rychle, tak buď netelefonuju, nebo jedu pomaleji, ne? Nemusim to přece pálit 120 km/h. Stejné je to i s tím laděním rádia. Když dělám tuto činnost, tak to taky nepálim co to jde. U těch, co přecení své schopnosti, tak ty je můžou přecenit už nyní. Na spoustě úseků silnici II. a III. tříd se nedá jet víc jak 60-70 km/h a přesto je tam 90ka. Uzákoníme kvůli těmto řidičům a těmto úsekům 70 km/h mimo obec?

Mě jde prostě o to, že když je rovná, široká, přehledná, volná silnice, tak abych tam mohl legálně jet 110-120 km/h a věděl, že za kilometr tam nebude číhat policajt, kterej mě bude buzerovat, že jsem nejel 90, dávat mi nepřiměřené pokuty a účtovat body, jako kdybych jel pod vlivem alkoholu a jezdil v protisměru (příklad opravdu nebezpečné jízdy). Největší absurdita je to právě na 4proudých silnicích I. třídy (viz vedlejší diskuze). Samozřejmě je plno úseků, kde by 120 jet nešlo, stejně jako je plno úseků, kde 90 km/h jet nejde už dnes. Buď můžeme spoléhat na řidiče, že to uvidí sami, nebo tam můžeme dát rychlost. Paušálně ale omezit veškeré komunikace kromě dálnic a rychlostnic, ale včetně 4proudých silnic I. třídy na 90 km/h mi přijde prostě moc tvrdé.
Naposledy upravil(a) Fox Mulder dne 24.4.2009 18:26:12, celkem upraveno 1 x.
D0, D6, D7, D8, I/13, I/15, I/16, I/27, I/28, I/30, I/63
Stanley
Příspěvky: 74
Registrován: 14.3.2009 16:13:30
Kontaktovat uživatele:

Re: Nejvyšší povolená rychlost mimo obec

Příspěvek od Stanley »

adamos píše:Poslechněte si výpověď účastníka nehody, třeba http://www.nemyslis-zaplatis.cz/vypoved ... -hamr.html . Nechtěl bych se dostat do jeho kůže. Proto jezdím občas "jako posera".
Nevim jak vam, ale me to prijde absurdni, ridic je vinen tim, ze narazi do neviditelne prekazky (neosvetlene protijedouci auto) ??? Celkem by me zajimalo, jaky vlastne byl "spravny" postup, ktery mel ten ridic zvolit. Plouzit se za nakladakem? Je to vtipna predstava, v noci se po opustene silnici plouzi kolona aut, z nichz se vsichni boji predjet, protoze co kdyz ta tmava silnice pred nimi skryva podobneho kamikaze, no a ten prvni jede 30km/h, protoze co kdyz nahodou bude kamikaze v jeho pruhu, ze?

Jinak co se tyka nejvyssi povolene rychlosti, naprosta vetsina ridicu jezdi mimo obec "rozumne", na klikatych okreskach treba 80, na jednickach s rovnymi useky vetsinou 110-120 (zkuste na takovych usecich jet 90 a pocitat, kolik aut vas predjede). Pokud dojde k nehode zpusobene vysokou rychlosti (a dovolil bych si pochybovat o tom, ze se jedna o vetsinu nehod), tak za to ve vetsine pripadu muze arogance a debilita ridice. Jenze takovym lidem je srdecne jedno, jaka je v useku povolena rychlost, protoze jsou arogantni a debilove, takze jakakoliv kouzla s nejvyssi povolenou rychlosti jsou k nicemu. Bohuzel eliminovat tyhle idioty policie neumi, nebo je na to moc pohodlna, a tak se radsi zameruje na kriminalizaci normalnich ridicu, kteri jedou 110 na primem useku jednicky nebo 70 na vyjezdu z obce, coz je maximalne dobry stresor a nehodovost to spis zvysuje, nez naopak.
Fox Mulder
Příspěvky: 749
Registrován: 15.3.2009 1:28:45
Bydliště: Most

Re: Nejvyšší povolená rychlost mimo obec

Příspěvek od Fox Mulder »

Stanley píše:Jinak co se tyka nejvyssi povolene rychlosti, naprosta vetsina ridicu jezdi mimo obec "rozumne", na klikatych okreskach treba 80, na jednickach s rovnymi useky vetsinou 110-120 (zkuste na takovych usecich jet 90 a pocitat, kolik aut vas predjede). Pokud dojde k nehode zpusobene vysokou rychlosti (a dovolil bych si pochybovat o tom, ze se jedna o vetsinu nehod), tak za to ve vetsine pripadu muze arogance a debilita ridice. Jenze takovym lidem je srdecne jedno, jaka je v useku povolena rychlost, protoze jsou arogantni a debilove, takze jakakoliv kouzla s nejvyssi povolenou rychlosti jsou k nicemu. Bohuzel eliminovat tyhle idioty policie neumi, nebo je na to moc pohodlna, a tak se radsi zameruje na kriminalizaci normalnich ridicu, kteri jedou 110 na primem useku jednicky nebo 70 na vyjezdu z obce, coz je maximalne dobry stresor a nehodovost to spis zvysuje, nez naopak.
Kde se pod to můžu podepsat? :) ;)
D0, D6, D7, D8, I/13, I/15, I/16, I/27, I/28, I/30, I/63
Thomas
Příspěvky: 101
Registrován: 16.4.2009 20:15:39

Re: Nejvyšší povolená rychlost mimo obec

Příspěvek od Thomas »

FM, jannnn:
Čelní střet při 90 rovná se náraz do zdi při 180, čelní střet při 120 rovná se náraz do zdi při 240. Máš pravdu, tohle asi není argument, ono je to i při těch 90 jedno.

Deformační zóny jsou hezká věc, ale taky na našich silnicích jezdí auta za 200.000,- Kč, kde si o deformačních zónách můžeme nechat zdát.

Auta se dnes udrží na silnic lépe, ale o to víc to svádí k horší jízdě. Navíc ten rozdíl není takový, zase platí že při 120 se sice lepší auto utrhne později, ale ne o tolik. 120 je prostě pořád 120.

Předjíždění: na to, abych předjel auto jedoucí o 10 km/h pomaleji potřebuji vzdálenost x, na to, abych předjel za stejných podmínek stejné auto, když se pohybujeme o 30 km/h rychleji potřebuji dalších 100m, kam vidím. Potenciální protijedoucí auto se pohybuje taky o 30 km/h rychleji, tj. to vše x2. Tím se zmenšuje množství úseků, kde se dá předjíždět ...

další věci - schopnost reagovat ....

Nedostatečná kontrola ze strany Policie mimo obec - to je úplně jiný problém. Policie by u cest měla stát daleko častěji ... ale nedělají to. Kdyby stáli, jezdilo by se jinak.

Já neříkám, že jezdím vždy 90 (taky mám občas na tachometru 120 - obykle při parametru S 11,5), ale bezpečné to není. Je to o psychologii - zkuste jet stejnou rychlostí v autě a na motorce, nebo na kole, je to velký rozdíl v pocitu. To co v autě vypadá jako bezpečí, je jen pocit bezpečí, když je člověk obehnán 6 stěnami, nic víc ...

Neomezená rychlost na I. tř. - to snad opravdu ne.
Fox Mulder
Příspěvky: 749
Registrován: 15.3.2009 1:28:45
Bydliště: Most

Re: Nejvyšší povolená rychlost mimo obec

Příspěvek od Fox Mulder »

Thomas píše:Auta se dnes udrží na silnic lépe, ale o to víc to svádí k horší jízdě. Navíc ten rozdíl není takový, zase platí že při 120 se sice lepší auto utrhne později, ale ne o tolik. 120 je prostě pořád 120.
Opět připomínám: kdo řiká, že se MUSÍ jezdit KAŽDEJ za VŠECH okolností nejvyšší povolenou rychlostí?? Je to na volbě každého, kolik si určí. Máme plno silnic, které umožňují běžně jezdit 120 km/h, stejně jako máme plno silnic, které neumožňují víc jak 70 km/h. A když nám nevadí, že na 70 km/h silnicích můžeme jet 90 km/h, proč nám náhle vadí, že na silnicích pro 90 km/h budeme moct 120 km/h? Nebo že na 120 km/h silnicích budeme moct 120 km/h?
Thomas píše:Předjíždění: na to, abych předjel auto jedoucí o 10 km/h pomaleji potřebuji vzdálenost x, na to, abych předjel za stejných podmínek stejné auto, když se pohybujeme o 30 km/h rychleji potřebuji dalších 100m, kam vidím. Potenciální protijedoucí auto se pohybuje taky o 30 km/h rychleji, tj. to vše x2. Tím se zmenšuje množství úseků, kde se dá předjíždět ...
Nechápu. Snížíme rychlost, abysme mohli lépe předjíždět?? Co je to za logiku?? Zvlášť když předjíždění (tedy vjíždění zvýšenou rychlostí do protisměru) je ze své podstaty nebezpečná činnost? Jestliže se dejme tomu (pro příklad) zvýší průměrná rychlost z 90 na 110 km/h, tak se prostě bude přejíždět méně! Jednak z důvodu, že ubyde míst, kde se dá takhle rychlé auto předjet a jednak proto, že to už nebude zapotřebí, když pojede rychleji, ne? Ono stejně většinou předjíždíme auto, které jede bezdůvodně 70-80 km/h tam, kde se dá jet 110-120 km/h a smí se tam jet 90 km/h. Takže když tohle auto (řidič) již dnes nevyužije nejvyšší povolenou rychlost 90 km/h, tak po zvýšení na 120 km/h těžko bude jezdit rychleji.
Thomas píše:Já neříkám, že jezdím vždy 90 (taky mám občas na tachometru 120 - obykle při parametru S 11,5), ale bezpečné to není.
Tak o co se tu snažíte, když sám přiznáváte, že 90 km/h vám nestačí? :) Já to ale chápu že vám nestačí, protože na kvalitních silnicích I. třídy je to příliš nízká rychlost a to je to, o čem já tu celou dobu mluvim. ;)

Ještě k té bezpečnosti: Není 90 km/h na těch kvalitních silnicích za kvalitních podmínek rychlost příliš únavná a zdlouhavá, která řidiče odláká od sledování provozu a silnice někam jinam a tím způsobí jeho nepozornost? Já než bych jel 90 km/h a koukal po krajině, jedl a ladil rádio, tak radši pojedu 120 km/h a budu se 100% soustředit na řízení a provoz a přizpůsobovat rychlost a způsob jízdy daným podmínkám.
D0, D6, D7, D8, I/13, I/15, I/16, I/27, I/28, I/30, I/63
Odpovědět

Zpět na „Pravidla silničního provozu“