Rychlost výstavby dálnic u nás a v zahraničí

Příprava, výstavba, provoz, dálniční poplatky, známky, elektronické mýto, PPP, legislativa, tunely, mosty
Tachau
Příspěvky: 229
Registrován: 21.4.2009 7:17:41

Rychlost výstavby dálnic u nás a v zahraničí

Příspěvek od Tachau »

zatim to tempo je skutecne zavratne 5 let se stavi usek 5km. Pro priklad A96 Muenchen-Lindau usek 6km hotov za 2 roky i se 2 tunely
Naposledy upravil(a) martini dne 8.1.2010 15:33:22, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Přesunuto z tématu přeznačení I/20 na R4. Tachau začal s rychlostí výstavby přeložky I/4 v okolí Strážného
Bobek
Příspěvky: 1636
Registrován: 14.3.2009 6:43:59
Bydliště: MO

Re: I/20 po Písek jako R4?

Příspěvek od Bobek »

Tak, vidím, že Tachau zanechal na fóru pár normálních příspěvků a už se zase rozjíždí.

R4 Mirotice-Třebkov se začala stavět I/2008. Dokončena by měla být letos, cca o rok dříve než podle plánu. Pět let?

A96 - předpokládám, že máte na mysli loni otevřený poslední úsek Wangen-Nord - Leutkirch-Süd (už jsme ho tady na fóru "dlouho" neřešili). Takže:
1. Začátek 21.10.2005, otevření 23.11.2009. Dva roky?
2. Ty dva tunely jsou ve skutečnosti ekodukty á 50m.

Tolik zprávy rádia Jerevan.
Království a půl princezny za 511.
Majkii
Administrátor
Příspěvky: 2951
Registrován: 15.3.2009 14:41:26
Bydliště: SV Čechy

Re: I/20 po Písek jako R4?

Příspěvek od Majkii »

:lol:
wazer.cz
Pište česky, prosím!
multi
Příspěvky: 575
Registrován: 17.3.2009 16:46:54

Re: I/20 po Písek jako R4?

Příspěvek od multi »

Po té korekci od Bobka už to nezní tak grandiózně. Škoda. :o :lol:
Tachau
Příspěvky: 229
Registrován: 21.4.2009 7:17:41

To Bobek-- mas recht , ty 2 roky trvala A5 Wien-Mistelbach

Příspěvek od Tachau »

ale A96 se jeste v roce 2005-2006 nestavela. takze ta stavba 2 roky musela stat a nestavelo se. Ovsem posledni 2 roky to frcelo jako cert... Tak sorry - nobody's perfect
martin
Autor
Příspěvky: 834
Registrován: 25.2.2009 22:25:13
Bydliště: R1 Exit 16 a D5 Exit 28

Re: I/20 po Písek jako R4?

Příspěvek od martin »

Když vezmu v potaz, že se stavěla od začátku 70. let, tak je to fakt úžasný tempo... Sorry about that ;)
Dr.Fe1
Příspěvky: 1886
Registrován: 6.8.2010 22:09:08

Re: MUK R8-Veselská-Kbelská (u Tesco Letňany)

Příspěvek od Dr.Fe1 »

Petr Pokorný píše:
MPMP píše:... HOWGH
Souhlas, nemá cenu se v tom šťourat ... HOWGH.

To já si právě myslím, že má cenu se v tom šťourat, protože termíny výstavby mi v mnoha případech připadají příliš dlouhé (nejen u této stavby) a je to celkem zajímavé téma. Podobně odstrašujícím příkladem je třeba Jinočanská spojka resp. její dostavba, která má termín dokončení 06/2013 !!! přitom se jedná pouze o cca 1400 m čtyřproudové silnice v relativně málo náročném terénu s minimem zemních prací. Je to možná na samostatnou diskuzi, proč se u nás staví v mnoha případech tak laxně a pomalu. Namísto toho aby se napřímily síly na dokončení toho co je rozestavěno, tak se to tak šolíchá, jakoby si tu stavbu někdo "šetřil". Teď nemluvím o případech, kdy jsou nevyřešené pozemky, to je samostatné téma, ale o případech kdy stavbě nic nebrání a přesto to trvá věčnost. Samozřejmě jde asi v mnoha případech o peníze, pak je to otázka pro investory, proč radši nestaví např. 5 staveb pořádně a rychle s minimalizací obtěžování okolí a dalších negativ než 10 staveb stavět "tak napůl" a šolíchat to 2-3x tak dlouho než je nutné.
MPMP
Příspěvky: 3280
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: MUK R8-Veselská-Kbelská (u Tesco Letňany)

Příspěvek od MPMP »

2Dr.Fe1: Ale to je přece jasné, proč!
Ze strany dodavatele: když mám 10 staveb, tak mám na x let co dělat a ještě mohu soutěžit o jedenáctou. Když budu mít lidi na třech, tak je ta nejistota mnohem větší.
Ze strany zadavatele: je mnohem jednodušší mít pár staveb na 5 let a když se mi podaří vyřešit nějaké to další stavební povolení, tak se dotyčná stavba utlumí (rozpočet nedostane peníze) a rozjede se ta nová.
Bylo by sice lepší stavět jen 3 a rychle, ale kdo by si chtěl pohněvat kamarády u stavebních firem, že? :?
Jarda Š.
Příspěvky: 880
Registrován: 14.3.2009 12:14:56

Re: MUK R8-Veselská-Kbelská (u Tesco Letňany)

Příspěvek od Jarda Š. »

MPMP píše:2Dr.Fe1: Ale to je přece jasné, proč!
Ze strany dodavatele: když mám 10 staveb, tak mám na x let co dělat a ještě mohu soutěžit o jedenáctou. Když budu mít lidi na třech, tak je ta nejistota mnohem větší.
Ze strany zadavatele: je mnohem jednodušší mít pár staveb na 5 let a když se mi podaří vyřešit nějaké to další stavební povolení, tak se dotyčná stavba utlumí (rozpočet nedostane peníze) a rozjede se ta nová.
Bylo by sice lepší stavět jen 3 a rychle, ale kdo by si chtěl pohněvat kamarády u stavebních firem, že? :?
Jj, ta Jinočanská spojka je evidentně určená k tomu, aby se využily peníze a stavební kapacity, když nějaké budou chvilkově přebývat na Blance.
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: MUK R8-Veselská-Kbelská (u Tesco Letňany)

Příspěvek od mapman »

MPMP píše:Ale to je přece jasné, proč!
Ze strany dodavatele: když mám 10 staveb, tak mám na x let co dělat a ještě mohu soutěžit o jedenáctou. Když budu mít lidi na třech, tak je ta nejistota mnohem větší.
Ze strany zadavatele: je mnohem jednodušší mít pár staveb na 5 let a když se mi podaří vyřešit nějaké to další stavební povolení, tak se dotyčná stavba utlumí (rozpočet nedostane peníze) a rozjede se ta nová.
Bylo by sice lepší stavět jen 3 a rychle, ale kdo by si chtěl pohněvat kamarády u stavebních firem, že? :?
:ok: :ok: :ok: Líp bych to nenapsal..
Dr.Fe1
Příspěvky: 1886
Registrován: 6.8.2010 22:09:08

Re: MUK R8-Veselská-Kbelská (u Tesco Letňany)

Příspěvek od Dr.Fe1 »

MPMP, mapman: Akorát mě štve, že na tyhle vztahy ke spokojenosti dodavatelů i odběratelů doplácí uživatel (běžný občan). Já třeba občas používám relaci Veselská-centrum a teď to nepůjde řádně dlouho. Považuji tohle trochu za přežitek dob dávno minulých, že občan je až na posledním místě. I když se mnohé v tomto směru za posledních 20 let zlepšilo, tak pořád je co dohánět.
martini
VIP
Příspěvky: 3635
Registrován: 22.3.2009 10:53:57
Bydliště: Kladno

Re: MUK R8-Veselská-Kbelská (u Tesco Letňany)

Příspěvek od martini »

Dr.Fe1 píše:MPMP, mapman: ...
Ještě bych doplnil, že kromě toku stavebních kapacit je důležité i cashflow státu a těch stavebních firem, kolem kterého se to celé točí. Je vhodnější to diverzifikovat ve více staveb, to už napsali ostatní a je to výhodné jak pro stavaře, tak pro stát! Pokud je potřeba, ukázalo se, že na klíčových místech se umí zatlačit a třeba právě proto se MÚK D1xR1 postavila velmi rychle, protože to "hořelo". Tady ani v Jinočanech to prostě není aktuální celorepublikový problém, protože hlavní směry budou průjezdné po celou dobu stavby. Letňany budou muset najít cestu jinudy!
Via est vita. Nejdražší dálnice je ta, která nestojí!
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: Rychlost výstavby dálnic u nás a v zahraničí

Příspěvek od theodor less »

Mějme na mysli, že rychlost je jen jedno ze tří zásadních kritérií: rychlost, cena, kvalita.
Zajímavý závěr výzkumu betonových vozovek Doc. Vít Šmilauera, Ph.D., DSc.,Petr Havláska, Ph.D., Pavel Reitermana, Ph.D. z ČVUT : "Zvýšená rychlost výstavby a penalizace za nedodržení termínů podněcují nevhodnou, avšak z hlediska úspory času vynucenou pokládku betonu i během horkých letních dnů, kdy se zrychluje hydratace cementu (nárůst o 10°C odpovídá zrychlení o ~70% )."
Možná, že před rokem 1990 se pokládka dělala v podzimních měsících (před výročím VŘSR), a proto povrchy vydržely déle.
JirkaS
Příspěvky: 2805
Registrován: 14.3.2009 19:25:07

Re: Rychlost výstavby dálnic u nás a v zahraničí

Příspěvek od JirkaS »

theodor less píše:Možná, že před rokem 1990 se pokládka dělala v podzimních měsících (před výročím VŘSR), a proto povrchy vydržely déle.
Rozhodně ne vždy. Úsek Humpolec - Jihlava byl obětí "plnění plánu" a tak se opravoval asi 2 roky po uvedení do provozu. Dokonce i v tehdejších motoristických časopisech byla kritika povolena....
Lenny
Autor
Příspěvky: 10771
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: Rychlost výstavby dálnic u nás a v zahraničí

Příspěvek od Lenny »

To si pleteš s úsekem Hořice - Humpolec. Jinak finišerem prováděli seřezání zemní pláně, pokládku štěrkopísku, pokládku horní vrstvy CS a pokládku CB krytu. Finišer byl nasazen neustále. Taky se to podepsalo na jeho opotřebení. SSŽ svůj vyřadily v roce 1977. DSO v roce 1976 zakoupily další, jeden dělal jen CB kryt a druhý zbytek.
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
JirkaS
Příspěvky: 2805
Registrován: 14.3.2009 19:25:07

Re: Rychlost výstavby dálnic u nás a v zahraničí

Příspěvek od JirkaS »

Je to možné, už je to fakt dávno...
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: Rychlost výstavby dálnic u nás a v zahraničí

Příspěvek od theodor less »

1975 píše: A treba D3 pred Budejovicemi se taky stihla po vyreseni Zevlovy zatacky vcas. Pokud myslite, ze to bylo modlenim, prosim. Ja bych spise rekl, ze zhotoviteli pridali.
http://forum.ceskedalnice.cz/viewtopic. ... 60#p210960

Možná "přidali", možná nepřidali. Pokud "přidali", nikdo se s tím nechlubí, nejspíš proto, že spáchali trestný čin. Když teď mluvil Mátl o finančních bonusech firmám, které dostaví včas, mluvil taky o zamýšlených trestných činech?
Mara
Příspěvky: 7
Registrován: 10.10.2019 19:44:24
Bydliště: Vsetín

Re: Rychlost výstavby dálnic u nás a v zahraničí

Příspěvek od Mara »

Dnes od 18:00 proběhne online přednáška "Kdo doopravdy blokuje stavbu dálnic?". Připojte se na tomto odkazu https://greenpeace.zoom.us/j/96886716864
Po prezentaci bude prostor k otázkám
Golf 4 1.6i
kot
Příspěvky: 10365
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: Rychlost výstavby dálnic u nás a v zahraničí

Příspěvek od kot »

Už jsem dneska :zvraci:
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: Rychlost výstavby dálnic u nás a v zahraničí

Příspěvek od theodor less »

Slováci letos otevřou více kilometrů dálnic než Češi
https://zdopravy.cz/slovaci-letos-otevr ... esi-70672/
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: Rychlost výstavby dálnic u nás a v zahraničí

Příspěvek od theodor less »

https://www.e15.cz/byznys/doprava-a-log ... em-1384937
Rozšířování sítě silnic dálničního typu v zemích V4 (v kilometrech)
-------------2001----------2021-------------roční průměr
Polsko--------630----------4368-------------187
Maďarsko----571-----------1740--------------58
Česko--------518----------1306---------------39
Slovensko----291-----------780---------------24
MPMP
Příspěvky: 3280
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Rychlost výstavby dálnic u nás a v zahraničí

Příspěvek od MPMP »

Zajímavá čísla (jejich správnost jsem neověřoval), ale bohužel se porovnává neporovnatelné. Zkusil jsem udělat 2 "normalizace" hodnot z posledního sloupce - první podle počtu obyvatel, druhou podle rozlohy a vyšlo z toho toto:

Kód: Vybrat vše

Průměrný roční přírůstek km dálnic na
-----------10mio obyvatel----100000km2 rozlohy
Polsko--------49,275------------59,800
Maďarsko------59,487------------62,345
Česko---------43,964------------48,944
Slovensko-----36,448------------49,447
V tomto přepočtu vítězí Maďaři a Česko je "na chvostu", ale rozdíly už zdaleka nejsou tak "strašidelné" jako v absolutních číslech.
Pokud budeme počítat dle počtu obyvatel, vyjde nám skoro stejné číslo, jako Polákům, které tady mnoho diskutujících obdivuje. ;)
Pozn.: pokud jsou původní hodnoty nepřesné, tak samozřejmě jinak vyjdou i tyto "normalizace".
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: Rychlost výstavby dálnic u nás a v zahraničí

Příspěvek od krtek700 »

Tak zdroj v článku wikipedia. V ČR těch 1306 podle řsd odpovídá, akorát tam bude započítáno přeřazení I na dálnice 2016. Ročního průměru jsme totiž za dobu 20 let dosáhli přesně 3x včetně roku 2016. Oba dostáváte přes psrty, za naletění, MPMP dvojté, protože se toho sám bál, ale místo ověření se nebál věnovat čas přepočtům ze špatných čísel :D.
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: Rychlost výstavby dálnic u nás a v zahraničí

Příspěvek od theodor less »

Děkuji krtkovi a možná i kolegovi MPMP, pokud to přepočítá.
MPMP
Příspěvky: 3280
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Rychlost výstavby dálnic u nás a v zahraničí

Příspěvek od MPMP »

Kolik je tedy pro ČR ten "správný" průměr? Jistě to tu někdo ví, aniž bych musel hledat, nevím totiž kde. :( Ano, moje neznalost, ale pokud to sem někdo dá, rád to číslo znovu vydělím - to už nestojí skoro nic. ;)
Odpovědět

Zpět na „Všeobecné“