[D48] obecně + "dočasná" koncepce tahu I/48

Bělotín – Frýdek-Místek – Český Těšín
Odpovědět

Kdy bude R48 dokončena?

do roku 2015 :)
3
2%
do roku 2020
15
12%
do roku 2025
34
27%
do roku 2030
37
30%
po roce 2030
25
20%
nikdy
10
8%
 
Celkem hlasů: 124

Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: [D48] obecně + "dočasná" koncepce tahu I/48

Příspěvek od Aram96 »

Dám to sem, mám jeden dotaz: snad nikdy jsem nejel po D48 směrem k D1, a teď na mapách vidím, že to křížení je značeno jako sjezd, nikoli jako dálniční křižovatka tak jako na D1. Proč ? Pozůstatek, který se doufám, předělá ...
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: [D48] obecně + "dočasná" koncepce tahu I/48

Příspěvek od Honey72 »

Arame, Arame. Jsi děsně horlivý a netrpělivý. Víc ověřuj a méně piš zbytečnosti :-)

https://www.google.cz/maps/@49.5803985, ... 384!8i8192
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: [D48] obecně + "dočasná" koncepce tahu I/48

Příspěvek od Aram96 »

Moje zkušenosti s google mapy jsou velmi špatné, i co se týče street view mimo velká města, tudíž už je ani nepoužívám, omlouvám se. Dík za objasnění. Nicméně horlivé to určitě není, protože ani to, co je na google mapách, není odpovídající značení dálniční křižovatky, mají tam být návěsti nad křižovatkou, ne tabule na krajnici ;)
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: [D48] obecně + "dočasná" koncepce tahu I/48

Příspěvek od mapman »

A tos zjistil kde?
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: [D48] obecně + "dočasná" koncepce tahu I/48

Příspěvek od Aram96 »

Bylo to v té příručce, kterou jsem před časem prolezl .. dálniční křižovatka se značí 2 km předem značkou o dálničním křížení, poté 1000 m před MÚK a poté 500 m před MÚK. Chápu, že na tohle tady není místo vzdálenostně, ovšem ty návěsti byly vždy nad vozovkou, ne vedle. Tohle je značka pro jakýkoli běžný sjezd, přece :)
Navíc ani nevím, jestli jsem tohle řešení vůbec někde viděl, i stará D46 je všude značena návěstmi nad vozovkou.
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: [D48] obecně + "dočasná" koncepce tahu I/48

Příspěvek od Honey72 »

Nad vozovkou se značí pouze ve dvou případech. Když má vozovka více než dva jízdní pruhy anebo když jsou na krajnici protihlukové stěny, zábradlí mostu či jiná bariéra.

Uzel zpravidla sice bývá značen dva kilometry předem a sjezd jeden kilometr, ale pokud to místní situace neumožňuje (kolize s jinými značkami, MÚK blízko u sebe, zatáčka, podjezd, tunel ...), může či spíše musí být umístěna v jiné vzdálenosti. Často jsou vidět i tabule např. 1200 nebo jen 800 m.

V tomto případě nemohla být návěst na D48 umístěna dva kilometry předem hned z více důvodů, hlavně kvůli předcházejícím dvěma exitům a estakádě u Bělotína. Každopádně to nevadí, stejně tam ta dálnice končí, takže uzel minout nemůžete :-)
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: [D48] obecně + "dočasná" koncepce tahu I/48

Příspěvek od Aram96 »

To ale asi mluvíš o jiné značce Honey, návěsti před dálniční křižovatkou jsem v ČR zatím nikde neviděl u krajnice, vždycky jsou nad vozovkou ;)
Mluvím celou dobu konkrétně o této značce:
https://www.google.com/maps/@49.580741, ... 2?hl=cs-CZ
Promiň, ale to, že nahoru přidělali značku dálniční křižovatky namísto značky obyč sjezdu, to u mě opravdu není značení dálniční křižovatky.
Právě proto, že tam není místo a může tam prakticky být návěst pouze 500 m před křižovatkou, tak by měla být nad vozovkou, aby to každý viděl. Ale jak říkám, značení před dálniční křižovatkou má svá pravidla v té normě a zatím jsem je všude viděl dodržené správně, tohle je první místo, kde to tak není, proto jsem sem přišel s tím dotazem.
Nebo mi ukažte další místo, kde je dálniční křížení značeno značkou u krajnice ? :)
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: [D48] obecně + "dočasná" koncepce tahu I/48

Příspěvek od mapman »

Honey72 píše:Nad vozovkou se značí pouze ve dvou případech. Když má vozovka více než dva jízdní pruhy anebo když jsou na krajnici protihlukové stěny, zábradlí mostu či jiná bariéra.

Uzel zpravidla sice bývá značen dva kilometry předem a sjezd jeden kilometr, ale pokud to místní situace neumožňuje (kolize s jinými značkami, MÚK blízko u sebe, zatáčka, podjezd, tunel ...), může či spíše musí být umístěna v jiné vzdálenosti. Často jsou vidět i tabule např. 1200 nebo jen 800 m.

V tomto případě nemohla být návěst na D48 umístěna dva kilometry předem hned z více důvodů, hlavně kvůli předcházejícím dvěma exitům a estakádě u Bělotína. Každopádně to nevadí, stejně tam ta dálnice končí, takže uzel minout nemůžete :-)
Ano, to více méně platí, nicméně TP100 mluví ještě o tzv. křižovatce typu II, kde se značky nad vozovkou používají bez ohledu na výše uvedené. Je tomu tak hlavně u dopravně velmi významných odbočení, což ale zrovna není případ odbočení z D48 na Ostravu, které je poměrně málo zatížené. Tak možná proto se autoři projektu značení rozhodli pro tento způsob. Na druhou stranu na D1 od Ostravy na D48 portály jsou a já si taky nevybavuju jiné místo na dálniční síti, kde by křížení s jinou dálnicí nebylo provedeno značkami na portálech, takže ta Markova poznámka je na místě...
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: [D48] obecně + "dočasná" koncepce tahu I/48

Příspěvek od Honey72 »

No, když se na to podívám, je tento uzel jediným u nás, kde jedna z dálnic úplně končí. Ještě sice máme Vyškov, ale tam musí být na D46 portál tak či tak kvůli protihlukové stěně a protože odbočovací pruh je společný s připojovacím předchozí MÚK.
U Bělotína se zřejmě počítá s tím, že tam na Ostravu z D48 odbočuje mizivý počet aut, tak proč utrácet peníze :-). Dokonce ten uzel tak "zanedbali", že za exitem 2 není dálková návěst a na rozpletu úplně chybí cíl pro přímý směr. Řidič tedy vesele jede po D48 a najednou se překvapeně objeví na D1 :-)
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: [D48] obecně + "dočasná" koncepce tahu I/48

Příspěvek od Aram96 »

Vzhledem k tomu, že tady opravdu odbočuje poměrně malá část vozidel, tak by měl stačit jen jeden portál nad vozovkou a to právě těch 500 m před uzlem. Ale tohleto řešení je bohužel čistá výměna značek za starou, z dob kdy byla I/48 pouhou jedničkou.
A pokud tam opravdu odbočuje doslova mizivý počet aut, tak to křížení D1xD48 mělo mít úplně jiné uspořádání pruhů a ne 90% dopravy z D1 od Olomouce hnát jedním pruhem připojovákem. Tohle by se za mě tady mělo určitě změnit :kladivo: Nicméně po dostavbě palačovské spojky si myslím, že doprava na Ostravu v tomto uzlu docela vzroste, pokud se přesune většina dopravy z I/57.
bumbik
Příspěvky: 7942
Registrován: 15.12.2010 11:58:09
Bydliště: poblíž III/4806 a D48

Re: [D48] obecně + "dočasná" koncepce tahu I/48

Příspěvek od bumbik »

zdá se, že nás čeká přeznačení silnic nižších tříd tak, aby směrovaly dopravu na D48 a D56 viz.
https://tenderarena.cz/dodavatel/seznam ... zka/403236
Dálnice na papíře už máme, ještě je postavit ...
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: [D48] obecně + "dočasná" koncepce tahu I/48

Příspěvek od Honey72 »

Jel jsem do Těšína a D48 je mezi Dobrou a Tošanovicemi přímo v katastrofálním stavu. Na to, že je tato dálnice poměrně mladá a oproti D1 není tak zatížená, je betonový úsek děravý a popraskaný jak na té D1 :-(
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
evilcleaner
Příspěvky: 1067
Registrován: 7.1.2013 17:57:52
Bydliště: ostrava

Re: [D48] obecně + "dočasná" koncepce tahu I/48

Příspěvek od evilcleaner »

njn jedna věc je mít v zářezu hloubkovou drenáž, která odvodňuje pláň, druhá věc je, když o ní údržba nasmlouvaná řsd neví a tím pádem nečistí. :roll:
Svoboda neznamená nutit ostatní do něčeho, co považujete za správné.
FlakY`
Příspěvky: 1489
Registrován: 14.3.2009 21:34:15
Bydliště: F-M - Praha

Re: [D48] obecně + "dočasná" koncepce tahu I/48

Příspěvek od FlakY` »

Honey72: Dálnici je skoro 15 let. Mladá sice je, ale už není nová. Jak dlouhá životnost se u CB plánovala, 20 let?

Možná s posledním dobudovaným úsekem D48 na západě začne pomalu rekonstrukce "staré" D48 na východě.

Teď probíhají opravy na mostě obchvatu ČT, zatím nic velkého.
Jezdím na plný plyn... brzdy jsem už odmontoval
Centrum dopravních informačních systémů
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: [D48] obecně + "dočasná" koncepce tahu I/48

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Hlavně je otázka, jak už padlo výše, zda probíhá dostatečná údržba a zda CB netrpí alkalickou reakcí betonu.
Mi teda CB přišlo ok, tragické jsou ale přechody AB-CB.
R48 -> D48 se podařilo!
bumbik
Příspěvky: 7942
Registrován: 15.12.2010 11:58:09
Bydliště: poblíž III/4806 a D48

Re: [D48] obecně + "dočasná" koncepce tahu I/48

Příspěvek od bumbik »

pár záběrů z rozestavěných úseků D48:
https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/ ... &x=48&y=27
Dálnice na papíře už máme, ještě je postavit ...
bumbik
Příspěvky: 7942
Registrován: 15.12.2010 11:58:09
Bydliště: poblíž III/4806 a D48

Re: [D48] obecně + "dočasná" koncepce tahu I/48

Příspěvek od bumbik »

Honey72 píše:Jel jsem do Těšína a D48 je mezi Dobrou a Tošanovicemi přímo v katastrofálním stavu. Na to, že je tato dálnice poměrně mladá a oproti D1 není tak zatížená, je betonový úsek děravý a popraskaný jak na té D1 :-(

souhlas, jel jsem v sobotu do ČT a opravdu od Dobré po Tošanovice v pravém pruhu se postupně tvoří prasklina v CB hooodně dlouhá a kolem Nošovického Hyundaie jsou dokonce již 2 díry v CB, což jsou spíše jámy a kousek za sebou, jen těsně jsem se vyhnul (škoda, že tam není značka pozor hrbol ...), CB v pravém pruhu směr ČT jde zkrátka do kytek ... takže buď se bude muset brzy uvažovat o výměně CB v pravém pruhu, pokud to takto vyměnit lze v celém tom problematickém úseku, nebo to alespoň zalít nějakou provizorní zálivkou, ad. Martin z Ostravy: napadlo mě při průjezdu totéž, jestli to není alkalická reakce betonu, připomíná mi to stav CB mezi Lipníkem a Olomoucí na D35 ještě nedávno ...
Dálnice na papíře už máme, ještě je postavit ...
FlakY`
Příspěvky: 1489
Registrován: 14.3.2009 21:34:15
Bydliště: F-M - Praha

Re: [D48] obecně + "dočasná" koncepce tahu I/48

Příspěvek od FlakY` »

Můj (po delší době) video průjezd z 19.7.2021 mezi Bělotínem a Dobrou. Kvůli rádiu a jedné nadávky je vypnutý zvuk :o




https://www.youtube.com/watch?v=ZCdEzOtx3YQ
Jezdím na plný plyn... brzdy jsem už odmontoval
Centrum dopravních informačních systémů
kot
Příspěvky: 10365
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: [D48] obecně + "dočasná" koncepce tahu I/48

Příspěvek od kot »

Flaky, ani rádio ani sem tam peprnější komentář nevadí :D díky za video.
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: [D48] obecně + "dočasná" koncepce tahu I/48

Příspěvek od Honey72 »

Ty fyzicky neoddělené jízdní směry si docela říkají o průser. Čára je sice čára, ale za deště v noci neviditelná a zvyk je železná košile. A všichni víme jací střelci tudy tranzitují.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
kot
Příspěvky: 10365
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: [D48] obecně + "dočasná" koncepce tahu I/48

Příspěvek od kot »

Nemluvě o střelcích místního kalibru. Ne že by jich nebylo dost i u nás...
Trupman
Příspěvky: 578
Registrován: 21.3.2009 23:12:06

Re: [D48] obecně + "dočasná" koncepce tahu I/48

Příspěvek od Trupman »

Pár aktuálních postřehů z D48:

Někde u Příboru je drbnuté svodidlo. Klasicky snížená rychlost na 100->80. Bohužel jak v jednom tak v druhém směru se jaksi zapomnělo dát značku konec omezení. Ve 4 dnech jsem to projel dvakrát a pořád to tam je.

Naopak pozapomenutý ponechaný přenosný "konec omezení" je u exitu Bělotín ve směru na D1 a to v místě, kde je pevně daná "100". Naštěstí po pár set metrech je opět zopakovaná rychlost "100" díky nájezdu z exitu. Zbytečnost.

"Vtipné" je provedení dočasného stavebního svedení směru "na D1" na I/48 v Polomi. Nadjezd přes MÚK u železniční stanice je v tomto směru uzavřen a doprava je vedena po paralelní cestě přes obec. (V obci je samozřejmě obousměrný provoz a mělo by se zde jet 40, ale značky jsou tak málo viditelné, že tam každý valí, jak kdyby to byl vyhrazený jednosměrný dálniční pás.) Zhruba v půlce Polomi je pak udělaný dočasný nájezd zpět na I/48. Opět ale tak špatně označený (jen jednou DZ vyznačující hlavní silnici s dodatkovou tabulkou vedoucí doleva, bez vodorovného značení, nebo oranžových šipek, nebo tabule s vyznačeným provozem "skrz šikanu" (IS10) nebo tak něco), že řidiči ho přehlíží a jedou dál až k nájezdu u Jednoty. Alespoň je tu tedy taková možnost předjíždět - i když obyvatelé Polomi z toho určitě nadšeni nebudou. Klasická česká dopravní anarchie - místo bezpečného a zřejmého vedení dopravy skrz stavbu je to tady tak nějak poházené a odfláknuté a dohled žádný (halt není to mediálně viditelná D1 u Prahy).

A největší "stavebně-dočasný" problém spatřuji u nájezdu na D48 z Frýdku-Místku opět ve směru na D1. Když se z Příborské ulice odbočuje na rampu vedoucí k Lysůvskému tunelu (skrz místo kde dřív stávala Benzina), tak již rampa je označená DZ jako počátek dálnice - nic zde ale neupozorňuje na obousměrný provoz po rampě! Ani vodorovné značení. Pokud proti vám zrovna nic nejede a odbočujete z Příborské na "rampu", tak klidně můžete nabýt dojmu, že jste (jak to bývá na dálnici) v jednosměrném jízdním pásu. No a pak přijde ten hlavní průser - u začátku skutečné dálnice samozřejmě dochází k rozvidlení této rampy do obou jízdních pásů a jediné, co zde vyznačuje, že levá strana vede do protisměru, je umístění směrovacích desek. Žádný přikázaný směr objíždění, nebo zákaz vjezdu do protisměru, nic. Vůbec bych se nedivil, kdyby zde někdo vletěl do protisměru. V dnešní době, kde se všude možně strkají reflexní tabule "stop protisměr" mi tohle přijde jako velmi vážné podcenění a zanedbání značení. Zvlášť pokud se jedná o dočasnou úpravu během stavby, takže to generuje spoustu zmatených řidičů.

Jako taková úsměvná perlička je používání IP16 (uspořádání jízdních pruhů) místo "A9 - provoz v obou směrech" na I/48 v místě neděleného 1+1.

Opravdu člověk má pocit, že nějaké "poučení" a dohled nad dopravní úpravou na stavbě, se u nás stalo jen na D1. A zbytek silnic a dálnic pod ŘSD je stále to staré nepříjemné normalizační Česko.
Jsem chodec, řidič, cyklista, cestující VHD. Get over it.
bumbik
Příspěvky: 7942
Registrován: 15.12.2010 11:58:09
Bydliště: poblíž III/4806 a D48

Re: [D48] obecně + "dočasná" koncepce tahu I/48

Příspěvek od bumbik »

ví někdo, proč jsou stále kužely a omezení na 60 km/h před NJ na I/48 ve směru Ol ? je to tam už dlouho a nic se tam neděje ...
Dálnice na papíře už máme, ještě je postavit ...
Sněhulák
Příspěvky: 138
Registrován: 15.8.2022 19:49:00
Bydliště: kousek od vinného sklepa

Re: [D48] obecně + "dočasná" koncepce tahu I/48

Příspěvek od Sněhulák »

bumbik píše:ví někdo, proč jsou stále kužely a omezení na 60 km/h před NJ na I/48 ve směru Ol ? je to tam už dlouho a nic se tam neděje ...
Mám pocit, že je to kvůli tomu sesuvu hned za koncem úseku dálnice, někde se to tady už řešilo. Letos by meli opravit, protoze do prestavby toho posledniho kousku jeste uplyne asi dost vody....
koní pod kapotou není nikdy dost :)
Odpovědět

Zpět na „D48“