Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Odpovědět

Na kolik byste stanovil nejvyšší povolenou rychlost na dálnicích?

100 km/h, jako autobusy
0
Žádná hlasování
110 km/h
0
Žádná hlasování
120 km/h, jako ve Švýcarsku
2
1%
zachovat 130 km/h
57
35%
140 km/h
14
9%
150 km/h
14
9%
160 km/h
34
21%
180 km/h
0
Žádná hlasování
200 km/h
1
1%
neomezeně, jako v Německu
42
26%
 
Celkem hlasů: 164

Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Honey72 »

Jenže právě pro ty pomalejší to znamená vyšší nebezpečí. Když budou chtít předjet kamion, nebudou mít šanci vyjet. Budou muset zariskovat. A u nás se donucení někoho i mírně zpomalit neodpouští.

V Polsku 140 chápu. Široké nové dálnice, vedoucí naprostou nudnou rovinou. Tam bych kolikrát šlápl i víc, jen abych už dojel na konec :-) Ale v zemi, kde jsou dálnice přetížené a vedou kolem měst, kde si vydupou stovku, to postrádá smysl.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
bhs
Příspěvky: 762
Registrován: 27.4.2009 21:40:59
Bydliště: P6---Šumpersko

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od bhs »

Nesouhlasím.
Předně, i když bude schválená 140 nebude to na všech dálnicích, ale jen na některých úsecích.
A navíc na D11 (kde by to mohlo být zavedeno v podstatě po celé délce) neplatí ve vazbě na připravované zvýšení MPR nic z toho co uvádíte. Tím myslím, že neplatí prakticky
Prostě jen přeháníte. Pokud jedete za kamionem a budete chtít předjet, potom ano, může se stát že budete muset chvíli počkat, než "vláček" v levém pruhu odjede - to je realita již nyní a zvýšení na tom nic nezmění
Octavia 1.6 >>> Octavia 1.4 TSI
bhs
Příspěvky: 762
Registrován: 27.4.2009 21:40:59
Bydliště: P6---Šumpersko

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od bhs »

A ten vláček mimochodem pojede rychlostí, kterou udává první auto (než se zařadí). Prakticky to znamená někdy i podstatné zpomalení řady mnohem rychleji jedoucích řidičů.
Octavia 1.6 >>> Octavia 1.4 TSI
KarelLer
Příspěvky: 694
Registrován: 25.12.2016 16:03:46
Bydliště: Morava

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od KarelLer »

Nečetl jsem celé vlákno, ale ono se někde dodržuje 130 km/h? Pokud u nás jedu po dálnici, v pravém pruhu se jede 110-130 km/h, v levém 140-150. Pokud se do toho zamíchají kamiony, tak se samozřejmě všechno zpomalí, ale jde mi o ty rychlosti, ke kterým řidiči směřují. Takže mám dojem, že zvýšením povolené rychlosti na 140 se toho prakticky moc nezmění, možná se pár levoproudařů posune na 160 a to bude všechno.
bhs
Příspěvky: 762
Registrován: 27.4.2009 21:40:59
Bydliště: P6---Šumpersko

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od bhs »

Přesně tak, máte správný dojem ... i když poznámka - většina řidičů 130 dodržuje a hodně z nich jezdí ještě pomaleji :-)
Octavia 1.6 >>> Octavia 1.4 TSI
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od mapman »

Osobně vůbec tyhle snahy o zvýšení nechápu. Co je špatně na dnešním stavu? Kdo chce jezdit 160, tak může prakticky beztrestně, protože na dálnicích se téměř vůbec neměří a de facto je to podobné tomu co je v Německu, protože při nehodě s překročením dovolené rychlosti je ten, kdo rychlost překračoval, automaticky spoluviníkem.

V současnosti se prakticky měří jen v uzavírkách a v tunelech, kde mi třeba omezení rychlosti na 80 km/h vadí mnohem víc - proto kvituju snahy o zvyšování rychlosti v tunelech na 100 km/h a proto taky radši vidím uzavírky 2+1+1, kde v 2+1 se jezdí 100kou, než ty velmi úzké 2+2.

Pro mě jsou smysluplné jen dvě možnosti, buď dnešní stav nebo plně německý model s "Richtsgeschwindigkeit". Je potřeba si uvědomit, že dálnice se staví s nějakou návrhovou (směrodatnou) rychlostí a na to se vážou taky všechny bezpečnostní prvky jako svodidla, rozhledy, přip. a odb. pruhy atp. Projektant a následně správce dálnice pak musí garantovat, že dálnice je při dovolené rychlosti bezpečně sjízdná za všech podmínek, případně musí na problematická místa upozornit výstrahou, nebo výjimečně i omezením. Pokud se pak bude posuzovat, kde je bezpečné rychlost zvýšit, tj. kde dálnice splňuje výše uvedené požadavky, tak z toho stejně vyplyne hromada lokálních omezení a možná se ještě na místech, kde je dnes 130, bude rychlost kvůli lokálním normovým závadám snižovat. To mi fakt přijde lepší to nechat tak jak to je, provoz na našich dálnicích trpí mnohem většími nešvary, než nedostatečnou nejvyšší dovolenou rychlostí...
bhs
Příspěvky: 762
Registrován: 27.4.2009 21:40:59
Bydliště: P6---Šumpersko

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od bhs »

2mapman
Osobně (navíc ze zkušeností omezených v podstatě na D11) to vidím takto:

To, že se na dálnicích prakticky neměří, znamená, že se měří a já nerad jezdím s pocitem, že už za chvíli můžu mít smůlu - jde o pocit, u mě je to důležité. Nejde tu o peníze.

Omezení v tunelech a na uzavírkách nebo při opravách mi nevadí. Je to dočasné a mnohdy jen krátké.

Německý model bych taky bral, ale na pořadu dne je bohužel jen 140.

Návrhová rychlost je pochopitelně důležitý faktor. Slyšel jsem, že naše dálnice (ty novější) jsou navrženy a postaveny s rezervou, takže po "přepočítání" projdou a možná i na víc než 140. Možná, že to již udělali, když mají mapku s úseky, kde by se mohla MPR na 140 zvýšit

Vrátím se k tomu pocitu - vím jak drahé ty dálnice jsou. A to mám jezdit po poloprázdné (mnohdy i prázdné) D11 max 130 jen proto, že někdo to takto stanovil normou (a následně zákonem), když se nakonec ukáže, že dálnice splňuje normu s velkou rezervou - a upřímně, když po ní jedete - musíte to vidět / cítit.
Octavia 1.6 >>> Octavia 1.4 TSI
kollma
Příspěvky: 218
Registrován: 27.12.2013 17:32:57

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od kollma »

Docela by mě teda zajímalo, jak se určujou rozhledový podmínky. Na obchvatu Plzně to podle mě nemůže na 140 vycházet, tam je několik docela ostrých levotočivých zatáček, do kterých z levýho pruhu není moc dobře vidět.
Sauce
Příspěvky: 610
Registrován: 11.3.2018 12:57:47
Bydliště: Egerland

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Sauce »

Všechno to vychází z revize ČSN 73 6101, hádám tabulka č. 7-13 v kapitolce o rozhledech. I když mám pocit, že u rychlosti 140 tam přímo podmínky stanoveny nejsou. Myslím si, že se odpočítá ideální maximální poloměr a v úsecích, kde se do tohoto oblouku vlezou, tak můžou zvesela dát 140.
kyk
Příspěvky: 954
Registrován: 22.7.2011 10:54:46
Bydliště: Praha, SOKP km 50 st.
Kontaktovat uživatele:

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od kyk »

bhs píše:A ten vláček mimochodem pojede rychlostí, kterou udává první auto (než se zařadí). Prakticky to znamená někdy i podstatné zpomalení řady mnohem rychleji jedoucích řidičů.
JJ, zrovna v neděli večer jsme si na D11 u Prahy zapředjížděli zprava levoproudaře, kteří vytvořili postupně zpomalujícího hada, zatímco v pravém byly v dohledu tři, čtyři auta jedoucí bez problémů 90-100, s bezpečnými odstupy.
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Aram96 »

mapmane, jak jsem psal, nejde o těch 10 kilometrů - to je čirý populismus - jde když už o princip, resp. proč tam nemít 140 když to technicky dálnice umožňuje. A jinak pro mě osobně, když by to prošlo, tak to budu vnímat jako signál zeleným magorům, že tady v této republice to bude ještě nějaký ten pátek trvat, než budeme mít na dálnicích max 100 kvůli emisím. :)
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Martin z Ostravy »

bhs píše:2mapman


Omezení v tunelech a na uzavírkách nebo při opravách mi nevadí. Je to dočasné a mnohdy jen krátké.
Tak tunely na D11 nejsou, ale tam kde jich je nebo bude více, je to omezení pruda. Na D35 bude víc jak 5 km tunelů, kde, když dobře, pojedeš 100 km/h. Do toho pár omezení po trase kvůli oprav a ztráta času už bude docela výrazná. Nehledě na to, že v tunelech jsou pravidelná omzení, kdy se rychlost kvůli DIO ještě víc snižuje, případně je snížen počet jízdních pruhů.

Při vysoké intenzitě pak snižování rychlosti způsobuje kongesce - krásně je to vidět nyní u Rohlenky z Brna na Vyškov, kde je kvůli mostu rychlost snížena na 100, ve špičkách tam vzniká fantom traffic jam.
R48 -> D48 se podařilo!
bhs
Příspěvky: 762
Registrován: 27.4.2009 21:40:59
Bydliště: P6---Šumpersko

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od bhs »

Pravda, nenapsal jsem to úplně přesně. Omezení (v podstatě jakékoli) mi vadí, ale v uvedených případech to akceptuji, protože to (valnou většinou) považuji za opodstatněné - ale i zde jsou případy, které vytočí kdekoho / omezení kvůli pracem na 30 km/h na silnici první třídy i přes víkend a ono se tam (o víkendu pochopitelně) nedělá.
A kvůli některým omezením dokonce plánuji jízdy. Až nám např otevřou D35 až k Mýtu, asi to tam bude masakr. Takže to vypadá, že tam z Prahy dojedu vždy okolo půlnoci, abych tam netrčel. A budu se modlit, aby se pokračování realizovalo asap.
Octavia 1.6 >>> Octavia 1.4 TSI
kot
Příspěvky: 10365
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od kot »

Alespoň budeš mít opravený most na průjezdu městem a nebudeš tam muset trčet jako v současnosti...
bhs
Příspěvky: 762
Registrován: 27.4.2009 21:40:59
Bydliště: P6---Šumpersko

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od bhs »

Oni to vlastně dělají dobře - je to takový trénink na stav po dotažení D35 k Mýtu :-)
Octavia 1.6 >>> Octavia 1.4 TSI
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Nejsmutnější je, že zahájení dalších úseků je v nedohlednu respektive, že už se teď nestaví a to i přesto, že už mají víc jak rok ÚR. A to je tato trasa prý priorita. I těch 10km u Janova by byla úleva na celé te prokleté trase a není nám dopřáno ani to málo.
Místo toho jsou na trase pořád nějaká omezení, terá jsou ještě zbytečně dlouhé - třeba kruhák u Moravské Třebové, kde je doba výstavby jak na nějaké dvojce.
R48 -> D48 se podařilo!
mbmat
Příspěvky: 1381
Registrován: 16.7.2010 21:20:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od mbmat »

Martin z Ostravy píše:Nejsmutnější je, že zahájení dalších úseků je v nedohlednu respektive, že už se teď nestaví a to i přesto, že už mají víc jak rok ÚR.
Proč se tak děje, respektive neděje?
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Nevím. Je potřeba se ptát na správě Pardubice. Díval jsem se třeba na úsek Janov - Opatovec do KN a trasa není ještě ani zakreslena natož aby byl zahájen výkup...
R48 -> D48 se podařilo!
bhs
Příspěvky: 762
Registrován: 27.4.2009 21:40:59
Bydliště: P6---Šumpersko

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od bhs »

Ale stejně se jednou dočkáme, stejně jako u toho kruháku - už je to hotový .... (a pěkný).
Nicméně když se vrátím té budované části D35, jejich jediná možnost omluvy nám řidičům je dát tam 140 (nebo lépe 150)
Octavia 1.6 >>> Octavia 1.4 TSI
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Mike »

Honey72 píše:Jenže právě pro ty pomalejší to znamená vyšší nebezpečí. Když budou chtít předjet kamion, nebudou mít šanci vyjet. Budou muset zariskovat. A u nás se donucení někoho i mírně zpomalit neodpouští.

...
zrovna dnes jsem se vracel z východních čech - pracovním autem, tedy 10m ; 3tuny a 80kW
a stačilo dát blinkr a druhý nebo třetí levoproudař mi bliknul, ať jedu
tak jsem zrychlil na 115, předjel, zařadil se
žádný problém

větší demenci předvedli všichni v klesání u HP, kde byl dole v pravém ťukánek dvou osobáků a ti dementi zipovali, místo aby jeli tím nepoužívaným třetím pruhem....
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
Jaroslav
Příspěvky: 359
Registrován: 18.3.2009 10:49:10

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Jaroslav »

mapman píše:Osobně vůbec tyhle snahy o zvýšení nechápu. Co je špatně na dnešním stavu? Kdo chce jezdit 160, tak může prakticky beztrestně, protože na dálnicích se téměř vůbec neměří ...
No jo... jenže tím říkáš “řidiči, ignorujte předpisy...on to stejně nikdo neměří...když všichni víme že je to nesmysl...” Proč prostě nepřiznat, že máme tak různorodou skladbu řidičů a vozidel, že nemá smysl rychlost diktovat. Navíc, když každý ví, že rychlostní limit na dálnici zvyšuje riziko nehody...
kot
Příspěvky: 10365
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od kot »

Přece nevjedou na zebru Miku... :mrgreen:
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Mike »

tak by mohl víc kroutit volantem, pak by se mezi zebry trefil 8-)
je to tím, jak málo se používá objíždění ve dvou pruzích ( ačkoli tu značku jsem viděl i v "přenosné" podobě )
prostě čára je zeď a ručička tachometru nejdůležitější údaj...
a pak jedou se svítící kontrolkou oleje, protože si myslí, že je to rezerva ;)
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
Michal R
Příspěvky: 1464
Registrován: 17.4.2009 14:10:52
Bydliště: Děčín - Praha - České Budějovice

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Michal R »

Mapman, máte samozřejmě pravdu v tom, že zvýšení MPR na 140 km/h je "na pátém místě v důležitosti" a jsou pro plynulost a bezpečnost provozu efektivnější kroky. Souhlas.
Nicméně pokud se shodneme, jak bylo výše správně řečeno, že současná realita je na úsecích, jichž by se zvýšení týkalo, taková, že v levém pruhu se jede 140-150, tedy v souladu s návrhem úpravy zákona. A jak stávající partu zrovna moc nemusím, tak nebudu vyčítat politikům, že se snaží srovnat objektivní realitu se zákonností. A kdybych byl politik, tak řeknu, že velká většina občanů - řidičů si přeje zvýšení MPR neb tak stejně činí, a já jako volený zástupce lidu konám jeho vůli. Přibalím k tomu pár frází o důkladných analýzách, bezpečnosti a raději i o genderu, blm a COVIDu... Člověk nikdy neví...;)

Mapmane, já bych taky osobně vyměnil 140 na pár úsecích za 100 v tunelech, ale o to nejde. Osobně budu dost překvapen, pokud to proleze celým legislativním procesem. Ale buďme rádi, že je vůle k této změně. To totiž v dnešní době, s takřka bezvýhradně restriktivní tvorbě zákonů, není až tak samozřejmé...
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Tak hlavně to "povolení šroubu" o čtvrt otáčky v podobě pár úseků se 140km/h je jen příprava na jeho výrazné utažení cestou úsekového měření na dálnicích. Kdy už toto je prolomeno jednak v opravách, kde je zaklínadlo bezpečnost, jednak teď nově na D0. Navíc mýtné brány osiřely...
R48 -> D48 se podařilo!
Odpovědět

Zpět na „Pravidla silničního provozu“