Elektromobilita

Odpovědět
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: Elektromobilita

Příspěvek od theodor less »

První značka překvapivě řekla pravdu o skutečných emisích CO2 elektrických aut
18.9.2020 | Petr Prokopec
„Nulové emise”, to je obvykle fráze, kterou slýcháme ve spojitost se zátěží elektrických aut pro životní prostředí. Že je realita jiná, rozumní lidé ví, až teď to ale přiznal i první výrobce.
https://www.autoforum.cz/predstaveni/pr ... ckych-aut/
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: Elektromobilita

Příspěvek od krtek700 »

Panečku, autoforum, to je v ČR asi nejlepší zdroj pro články o elektro autech :D. Článek tomu přesně odpovídá.
Informace, že elektrický Polestar vyrovnává Volvo XC40 v produkci CO2 po 112 000 km.(nějaký světový mix energie). V Evropě cca 78 000.

Tahle čísla pak autor shazuje tím, že přes těch 100 000 je vlastně jenom garantovaná životnost baterií(nebo 8 let), neboli do těchto hodnot platí ZÁRUKA. Takovou záruku a i menší má i většina spalovacích aut. Pak ještě píše, že spousta lidí ani těch 112 nenajezdí(třeba důchodci). Autor má zvláštní představu, že auto končí svůj život po záruce, případně po životě s důchodcem.
MPMP
Příspěvky: 3280
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Elektromobilita

Příspěvek od MPMP »

2krtek700: fajn, s uvedenými názory lze nesouhlasit a potom se dostaneme na jiná čísla.
Ale co ten vásledující odstavec, kde se řsší uhlíková stopa na 100 km "benzínu" a 100 km "elektro" a vychází to pro elektroauto přímo "strašidelně"? To je taky "chyba" autora?
ML90
Příspěvky: 1571
Registrován: 18.5.2014 20:29:57
Bydliště: Království Haličské a Vladimiřské

Re: Elektromobilita

Příspěvek od ML90 »

Tak třeba úplně základní argumentační faul je srovnávat čistě to co vyletí z výfuku. Ono to palivo se taky musí (stejně jako elektřina) nějak vyrobit. Aby to skutečně o něčem vypovídalo, tak by se musely srovnat úplně všechny externality od výroby samotného auta, přes výrobu paliva, až po třeba po to, jak je z tohohle hlediska náročná infrastruktura.
Redispero
Příspěvky: 382
Registrován: 28.10.2009 9:52:02

Re: Elektromobilita

Příspěvek od Redispero »

MPMP píše: Ale co ten vásledující odstavec, kde se řsší uhlíková stopa na 100 km "benzínu" a 100 km "elektro" a vychází to pro elektroauto přímo "strašidelně"? To je taky "chyba" autora?
Není to chyba, je to záměrná manipulace. Asi jako kdyby někdo v USA řekl, že Evropa boj s koronavirem naprosto nezvládá, protože třeba v Česku je za poslední dva týdny 1500 nakažených na 100 tisíc obyvatel, tedy podstatně více než v USA...
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: Elektromobilita

Příspěvek od krtek700 »

MPMP píše:2krtek700: fajn, s uvedenými názory lze nesouhlasit a potom se dostaneme na jiná čísla.
Ale co ten vásledující odstavec, kde se řsší uhlíková stopa na 100 km "benzínu" a 100 km "elektro" a vychází to pro elektroauto přímo "strašidelně"? To je taky "chyba" autora?
Stejná písnička a odpověď na otázku. ANO.
Průměr 25 kwh na sto je nesmysl. Těch 95g udaných EU je nějaká tabulková-změřená hodnota. Pak by se měla použít taková hodnota i u kwh, jenomže to není ani tabulková, nenašel jsem ani test, kde by se auta pohybovala v takových hodnotách.(tam to bylo nějakých max. 20).
Hledal jsem rychle a data pro 2018 ukazují průměr automobilek cca 120 g
Polsko v tom tedy vychází přes 130, Česko už jen přes 80(a to jsme na tom v EU jedni z nejhůř).
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: Elektromobilita

Příspěvek od krtek700 »

Redispero píše:
MPMP píše: Ale co ten vásledující odstavec, kde se řsší uhlíková stopa na 100 km "benzínu" a 100 km "elektro" a vychází to pro elektroauto přímo "strašidelně"? To je taky "chyba" autora?
Není to chyba, je to záměrná manipulace. Asi jako kdyby někdo v USA řekl, že Evropa boj s koronavirem naprosto nezvládá, protože třeba v Česku je za poslední dva týdny 1500 nakažených na 100 tisíc obyvatel, tedy podstatně více než v USA...
Špatně. Jak jsem napsal, tak musíte ještě ta exaktní čísla upravit, aby to bylo jako v článku :D.
Mroz
Příspěvky: 317
Registrován: 13.9.2016 22:04:48

Re: Elektromobilita

Příspěvek od Mroz »

Ten článek na autoforum.cz je (raději dodám podle mě) úplná blbost a fakenews. Pro zajímavost sem dávám podobnou analýzu, jen z druhého názorového spektra. Navíc v článku odkud je obrázek mají přeci jen více citací a podložených dat, než autoforum.
Za mě, ani nejde o to co vše do výpočtu zahrneme, kolik budem počítat průměrný nájezd auta, jestli malé nebo velké atd. Důležité je sledovat trendy, vývoj, křivky, stejně jako u toho Covidu, nebo jako u omílané fráze Wayna Gretzkyho "Skate to where the puck is going, not where it has been."
Přílohy
Vehicles-LCA-comparison(1).png
Vehicles-LCA-comparison(1).png (191.21 KiB) Zobrazeno 2793 x
jozka
Příspěvky: 2761
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Elektromobilita

Příspěvek od jozka »

Za mě, ani nejde o to co vše do výpočtu zahrneme, kolik budem počítat průměrný nájezd auta, jestli malé nebo velké atd. Důležité je sledovat trendy, vývoj, křivky,
To zni jako "coho sa babe chcelo, toho sa babe prisnilo". Z obou stran.
Kubajsu
Příspěvky: 1308
Registrován: 18.8.2010 8:42:13
Bydliště: Praha

Re: Elektromobilita

Příspěvek od Kubajsu »

Tohle mi přišlo jako celkem solidně ozdrojovaný článek, i když i tam se s některými údaji dá celkem úspěšně polemizovat - počítá třeba s rekuperací u elektromobilu ve výši 4%. Přitom třeba z řídící jednotky Tesly S leze hodnota 20%... A takových údajů je tam víc.
Mroz
Příspěvky: 317
Registrován: 13.9.2016 22:04:48

Re: Elektromobilita

Příspěvek od Mroz »

Kubajsu píše:Tohle mi přišlo jako celkem solidně ozdrojovaný článek, i když i tam se s některými údaji dá celkem úspěšně polemizovat - počítá třeba s rekuperací u elektromobilu ve výši 4%. Přitom třeba z řídící jednotky Tesly S leze hodnota 20%... A takových údajů je tam víc.
Ano, článek i autoři se jeví seriozněji. Bohužel nemám přístup k plné verzi, kde jsou citace abych viděl z jakých je to let. Protože článek je sice jen rok starý, ale spousta těch čísel je již nepoužitelných. Tj 10% zlepšení zde, 20% onde a ve výsledku je ekonomika i ekologie jinde. Je jasné, že kdybychom nahradili všechny ICE elektrem během noci, tak to fungovat nebude. Ale postupně to k tomu směřuje.
Navíc pokud bychom měli všechny auta na baterky, tak to úplně změní elektrosoustavu. Na sídlišti většina aut přes den nikam nejede, tak si klidně vezmu elektřinu od souseda z jeho auta. většina těch modelových příkladů tam je dost mimo.
kot
Příspěvky: 10365
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: Elektromobilita

Příspěvek od kot »

Mroži - POSTUPNĚ TO K TOMU SMĚŘUJE je prosím jaká časová veličina ? Rok, 10 či 20 let ? díky
mstitek
Příspěvky: 336
Registrován: 15.8.2017 22:28:46

Re: Elektromobilita

Příspěvek od mstitek »

V těch srovnáních se zapomíná na tři dost podstatné věci bez kterých je jakékoliv srovnání naprosto zavádějicí až manipulativní.

Za prvé, ze spalovacího motoru neleze jen CO2, ale celá řada dalších škodlivin (a to nemluvím o vykuchaných filtrech pevných částic). Elektrárny mají mnohem lepší filtry než auta.

Za druhé, elektromobil má sice výfuk v elektrárně, ale elektrárna vám nejezdí pár metrů od nosu. Zkuste někdy vrazit nos do výfuku nastartovaného auta a pak se podělte o zážitek. Bohužel je velmi složité vyčíslit finanční ztráty ze zdravotních problémů způsobých emisemi automobilové dopravy.

Za třetí, a už to zde taky padlo, výroba paliva je neuvěřitelně energeticky náročný proces. Rafinerie jsou jedni z největší žroutů energie na světě (spolu s ocelárnama).
Mumry
Příspěvky: 138
Registrován: 7.4.2017 22:34:27

Re: Elektromobilita

Příspěvek od Mumry »

kot píše:Mroži - POSTUPNĚ TO K TOMU SMĚŘUJE je prosím jaká časová veličina ? Rok, 10 či 20 let ? díky
Absolutně nejmíň 30 let, reálně spíš kolem 50 let.

Jeden rychlý výpočet pro hypotetický scénář: 6 miliónů aut v ČR, 15leté průměrné stáří, každý rok podíl elektroaut u nových aut naroste o 5 % bodů (letos 5 %, příští rok 10 %, další 15 %, atd.). Za takto definovaných parametrů by se v daném roce prodala polovina elektromobilů a polovina spalováků v roce 2029, ale na silnicích by počet elektromobilů překonal spalováky až v roce 2037. Poslední spalováky by se prodaly v roce 2038 a vydrží-li průměrně 15 let, tak je tu máme do roku 2053.

Nicméně, je třeba mít na paměti, že počet aut v ČR se zvyšuje, průměrné stáří roste a podíl nových elektroaut podle mne nebude skákat po těch 5 %, ale pomaleji. To vše povede k tomu, že se to u nás bude posouvat pomaleji...

Rád bych se mýlil, ale spalováky tu prostě s námi budou ještě opravdu dlouho.
kot
Příspěvky: 10365
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: Elektromobilita

Příspěvek od kot »

Mumry, velké díky za tvůj ODHAD ! Podobná čísla jsem si já představoval rovněž a přišlo mi to hooodně vzdálené. Už jenom třeba s ohledem na možný rozvoj vodíku... Ale já radši poslouchám zvuk osmiválce nebo alespoň šestiválce a benzín mi nesmrdí. Tak takhle vzdálená budoucnost je pro mě opravdu zatím mimo mísu.
Mumry
Příspěvky: 138
Registrován: 7.4.2017 22:34:27

Re: Elektromobilita

Příspěvek od Mumry »

Samozřejmě by se to dalo spočítat přesněji, udělat odhad vývoje počtu aut, jak se bude zvyšovat průměrné stáří, jak rychle budou nastupovat elektromobily v prodejích atd. Jenže tam stačí jedno rozhodnutí politiků a veškeré odhady můžou jít do kelu, tak jsem to prostě spočítal takhle hrubě, pro představu. Ono to totiž jasně ukazuje, že je to prostě za dlouho. Že takové ty myšlenkové cvičení, že kdyby najednou všichni měli elektromobily, tak se nám to tu zhroutí, tak to prostě takový skok nemůže ani z principu nastat. A co bude technologicky možné za 30 nebo 50 let, jak dobré budou baterky, jaká bude nabíjecí infrastruktura, tak to si fakt netroufám odhadovat. Ale když se kouknu i jen těch 30 let zpátky, tak rozdíl v technologiích používaných tehdy a nyní je opravdu propastný...
kot
Příspěvky: 10365
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: Elektromobilita

Příspěvek od kot »

Mumry, se vším absolutní souhlas ! Cca před 60 lety první kosmonaut...
Mroz
Příspěvky: 317
Registrován: 13.9.2016 22:04:48

Re: Elektromobilita

Příspěvek od Mroz »

České prostředí se samozřejmě dosti liší od států jako je Norsko, Kaliforniie apod. Nejen tím, že je tu těžké přejít na OZE, ale i skladbou a stavbou měst, právním protředím, energetikou ovládanou CEZem atd...
To jak to Mumry počítal samozřejmě závisí na spoustě proměnnných, které neznáme a ten jeho model "extrapolace" docela odpovídá. Ale pokud bude cena elektroaut dále klesat nejen kvůli bateriím, bude funkční FSD a lidé změní chování a přístup k autům tak to bude mnohem rychlejší i dobrovolně bez nějakých dodatečných daní a regulací.

Pokud bude auto jako spotřební elektroniika a business model na bázi podobné jako SaaS tak si mysím že elektroauta budou dominantní do 20 let i u nás.

@kote, zvuk 8 válce si můžeš v elektroautu pustit z repráků, ale to zrychlení, jak to sedí a pocit z jízdy je v elektru lepší.
kot
Příspěvky: 10365
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: Elektromobilita

Příspěvek od kot »

Mroži, prosím o další překlad SaaS, promiň... :P Jinak za mě je lepší reálný sex než ten virtuální. Nic ve zlém.
Redispero
Příspěvky: 382
Registrován: 28.10.2009 9:52:02

Re: Elektromobilita

Příspěvek od Redispero »

Mumry píše: 6 miliónů aut v ČR, 15leté průměrné stáří, každý rok podíl elektroaut u nových aut naroste o 5 % bodů (letos 5 %, příští rok 10 %, další 15 %, atd.). Za takto definovaných parametrů by se v daném roce prodala polovina elektromobilů a polovina spalováků v roce 2029, ale na silnicích by počet elektromobilů překonal spalováky až v roce 2037. Poslední spalováky by se prodaly v roce 2038 a vydrží-li průměrně 15 let, tak je tu máme do roku 2053.
Mumry, to si tedy ty ten prorok, co "přišel s tím matematickým modelem a v srpnu někdo, sice byl to ten samý člověk, ale už přišel v nějakém čase. A ti, kteří měli přijít, nepřišli"? :-)
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: Elektromobilita

Příspěvek od krtek700 »

Mumry píše:Samozřejmě by se to dalo spočítat přesněji, udělat odhad vývoje počtu aut, jak se bude zvyšovat průměrné stáří, jak rychle budou nastupovat elektromobily v prodejích atd. Jenže tam stačí jedno rozhodnutí politiků a veškeré odhady můžou jít do kelu, tak jsem to prostě spočítal takhle hrubě, pro představu. Ono to totiž jasně ukazuje, že je to prostě za dlouho. Že takové ty myšlenkové cvičení, že kdyby najednou všichni měli elektromobily, tak se nám to tu zhroutí, tak to prostě takový skok nemůže ani z principu nastat. A co bude technologicky možné za 30 nebo 50 let, jak dobré budou baterky, jaká bude nabíjecí infrastruktura, tak to si fakt netroufám odhadovat. Ale když se kouknu i jen těch 30 let zpátky, tak rozdíl v technologiích používaných tehdy a nyní je opravdu propastný...

Podle mě jsou 2 zásadní otazníky k rychlosti šíření EV.
1) Baterky, vlastně ani ne tak cena(ta je zásadní teď, v horizontu 10 let to nebude moc otázka), ale spíše výrobní kapacita. (těžební).
2) Nabíjení v místech, kde vlastně není ani dost parkovacích míst. Což by mohly v budoucnu vyřešit parkovací/nabíjecí domy/garáže a jednoduchý autopilot na výměnu aut u nabíjecí stanice.

2038 je pro obyčejné spalováky podle mě dost pozdě. Odhadl bych, že to už budou maximálně plug-in hybridy.


kot: Podle logiky by osmiválce neměly být takový problém, akorát že se to prodraží. Teda pokud to někdo chytrý nezarazí úplně, nebo pokud nebude poptávka tak malá, že tahle auta nebude nikdo chtít a budou to jen superprémiovky. Spalovacích aut mám pravděpodobně víc než 99% lidí tady, možná i 100% :D, ale při kolika jízdách chceš osmiválec? Někam na okresky, kdy si otevřu okno a poslouchám? Na obyčejné cesty do a z práce? Rychle si člověk zvykne, že místo zadunění motoru se počůrá ze zrychlení. A pokud někdo jezdí s osmiválcem pořád na plno, tak na to bude mít i v budoucnu.
jozka
Příspěvky: 2761
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Elektromobilita

Příspěvek od jozka »

Ale pokud bude cena elektroaut dále klesat nejen kvůli bateriím, bude funkční FSD a lidé změní chování a přístup k autům tak to bude mnohem rychlejší i dobrovolně bez nějakých dodatečných daní a regulací.
No vzdyt. To by byl prirozeny vyvoj. Ale my ne. My legislativouohneme cele prostredi v automotive, utratime tezke love a polozime spoustu vyrobcu v oboru. Proc? Protoze mame vizi! Nebo halusky? Cert aby se v tom vyznal.
JiVi
Příspěvky: 240
Registrován: 27.5.2010 8:23:47
Bydliště: Pardubice

Re: Elektromobilita

Příspěvek od JiVi »

defakto .. dnes jsou elektormobily pro majetnejsi a spalovaky pro zbytek .. v budoucnu se to otoci?
jozka
Příspěvky: 2761
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Elektromobilita

Příspěvek od jozka »

Elektromobily pro majetnejsi a spalovaky nebudou. Z tohoto pohledu je nas pristup k dalnicni infrastrukture tezce progresivni :-)
mts
Příspěvky: 595
Registrován: 1.4.2009 8:19:14

Re: Elektromobilita

Příspěvek od mts »

Ano, tam to vicemene smeruje. V budoucnu nebude individualni (at uz mistne bezemisni nebo fosilni) mobilita pro kazdeho...
Odpovědět

Zpět na „Vozidla - technika“