Libeňský most (soumostí)

Pražský a Městský okruh, radiály a ostatní pražské komunikace
Odpovědět
P_V
Příspěvky: 1708
Registrován: 14.3.2009 15:26:14
Bydliště: Praha

Re: Libeňský most (soumostí)

Příspěvek od P_V »

Ono se furt mluví jen o té části přes Vltavu, ale na spadnutí je i most přes bývalý plavební kanál. To asi bylo to "rozšíření projektu". V lepším případě i zřízení inundačních polí, což předtím řešila ta přestavba.
Majkii
Administrátor
Příspěvky: 2951
Registrován: 15.3.2009 14:41:26
Bydliště: SV Čechy

Re: Libeňský most (soumostí)

Příspěvek od Majkii »

Soutěž na Design & Build opravu soumostí za 2,85 GKč ( :o ) vyhlášena: https://www.vestnikverejnychzakazek.cz/ ... lay/189833
wazer.cz
Pište česky, prosím!
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Libeňský most (soumostí)

Příspěvek od Standa »

Tak to je bomba! Kolik že stál ten "předražený" most u Blanky v Tróji. Předpokládám, že se za ty peníze v Libni počítá minimálně s rozšířením na cyklo+2+tramvaj+2+cyklo :twisted: . Béme vrať se!
Mroz
Příspěvky: 317
Registrován: 13.9.2016 22:04:48

Re: Libeňský most (soumostí)

Příspěvek od Mroz »

Ta cena je šílená. Trojský most stál cca 1.3mld. Tudíž za tuto cenu mohla mít Praha 2 nové archytektonicky kvalitní mosty jak pro tramvaje, tak pro auta (Libeňský a Dvorský) + jako bonus dvě kvalitní lávky jako se nyní otevřela v Troji (přes Císařskou louku a přes Štvanici).
Ten most není ani památkově chráněn. Myslet si o tom můžeme co chceme (nejsem odborník, tudíž musím věřit památkové péči), ale chráněn není a to bylo za posledních 20 let několik pokusů ho na seznam zapsat. Nyní ho opravíme, tramvaje tam budou pořád jezdit pomalu a za 50 let to budem dělat znova.
Kdyby postavili nový a zachovali třeba alespoň ty lampy a schodiště. Ale toto ... Vnímám to jen jako Scheinherrův pomníček za 3 mld.
michal
Příspěvky: 4517
Registrován: 14.3.2009 8:53:04

Re: Libeňský most (soumostí)

Příspěvek od michal »

Trojský most má 262 m, Libeňský most (ten historický) má přes 500 m, to jen tak na okraj ;)
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Libeňský most (soumostí)

Příspěvek od Standa »

Ale zase by mohl mít jednodušší konstrukci. Ale dobře, za ty peníze by tedy byly jen ty dva mosty, jak píše Mroz, a na lávky už by nezbylo ;) . Mně šlo spíš o porovnání - tuhle rekonstrukci si prosadili zejména kritici Bémova přístupu a "předražených" staveb jeho éry. Zkusím se podívat někam na začátek tohoto vlákna, kolik se předpokládal rozpočet plánovaného nového mostu (2+2+t+c) v Libni.
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Libeňský most (soumostí)

Příspěvek od Standa »

Tak jsem to tady nenašel, tušíte někdo, o jakých odhadech nákladů na nový širší most se uvažovalo (pomineme-li případný vliv nějaké architektonické soutěže) ?
Anonym
Příspěvky: 810
Registrován: 24.6.2009 13:34:01

Re: Libeňský most (soumostí)

Příspěvek od Anonym »

michal píše:Trojský most má 262 m, Libeňský most (ten historický) má přes 500 m, to jen tak na okraj ;)
Libeňský most má přesně 338 metrů.
https://en.mapy.cz/zakladni?mereni-vzda ... xYBC3gtO63

Dalších 196 metrů je tady:
https://en.mapy.cz/zakladni?mereni-vzda ... xYBDbg1ANw

Nicméně na té druhé části v části chybí ty kubistické lampy a část je jen zeď:
https://en.mapy.cz/turisticka?x=14.4662 ... tch=-0.061
michal
Příspěvky: 4517
Registrován: 14.3.2009 8:53:04

Re: Libeňský most (soumostí)

Příspěvek od michal »

Libeňský most je soumostí, já měřil jen ty dva historické kusy. Nad Voctářovou to už není ten historický most.
mstitek
Příspěvky: 336
Registrován: 15.8.2017 22:28:46

Re: Libeňský most (soumostí)

Příspěvek od mstitek »

Tak podle https://zdopravy.cz/praha-vypsala-soute ... dam-64366/ by oprava samotného mostu přes Vltavu měla vyjít na 400 milionů. K tomu se ale nabalila celá řada dalších projektů okolo (zmíněna např. retenční nádrž, proplachovací kanál a protipovodňové úpravy), takže proto to vypadá jako děsně předražený, ač ve výsledku asi nebude.
Mroz
Příspěvky: 317
Registrován: 13.9.2016 22:04:48

Re: Libeňský most (soumostí)

Příspěvek od Mroz »

Dobrá, nechal jsem se trochu unést, ale i tak mi ta cena přijde šílená a myslím, že by za ni šli ty 2 mosty a 2 lávky co jsme zmiňoval postavit. Sice ne podle světové architektury, ale funkčně ano. A kalkulace uvedená v článku trochu přitažená za vlasy. Pokud reko mostu (v článku na zdopravy.cz píší 1200m, kde to vzali netuším) bude stát 400mil. Tak ty rampy, oprava tramvajového pásu na 2km a retenční nádrž a protipovodňové úpravy budou za 2.5 mld? Uff.
Tím že je to design and build, tak to znamená zkuste navrhnout jak utratit 3 miliardy? Nebo někdo z vás viděl alespoň nějaký projekt, který by tu částku obhájil?
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: Libeňský most (soumostí)

Příspěvek od theodor less »

Zřejmě jsem nepochopil pravidla tohoto fóra. Vítěz je ten, kdo první zareaguje?
Trochu mi chybí, že nikdo nezvažuje, že vysoutěžená cena může být o desítky procent nižší. Ale to by akční glosátoři museli pár týdnů počkat...
Mosquit
Příspěvky: 913
Registrován: 14.5.2009 11:09:38
Bydliště: Mezi 2 dálnicema, mezi VRT a 231, vedle Družby

Re: Libeňský most (soumostí)

Příspěvek od Mosquit »

a nebo vyšší, jak to v poslední době bývá...
Mroz
Příspěvky: 317
Registrován: 13.9.2016 22:04:48

Re: Libeňský most (soumostí)

Příspěvek od Mroz »

theodor less píše:Zřejmě jsem nepochopil pravidla tohoto fóra. Vítěz je ten, kdo první zareaguje? Trochu mi chybí, že nikdo nezvažuje, že vysoutěžená cena může být o desítky procent nižší. Ale to by akční glosátoři museli pár týdnů počkat...
Ta cena by měla reprezentovat očekávanou hodnotu zadavatele. Tudíž zde reaguji na to, že zadavatel si udělal nějaký svůj odhad ceny (závislý na čase a podmínkách, kdy ho dělal). Tudíž pokud se podmínky nezmění a zadavatel není úplně mimo, že neví jak funguje trh, co vlasně chce atd. tak by ta cena měla být odhadem střední hodnoty nabídek.
Já zde například reaguji na to, že jsem nikde neviděl ani návrh ani studii, co vše Praha chce, která by tu částku obhájila. Možná, že to v CAMPu proběhlo a mě to uniklo, pak se omlouvám a prosím o odkaz.
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: Libeňský most (soumostí)

Příspěvek od theodor less »

Mroz píše:Ta cena by měla reprezentovat očekávanou hodnotu zadavatele.
To sedí. Ale kdosi tu chtěl porovnávat cenu mostu: 1) za kterou se realizoval, 2) postaveného před několika lety
s předpokládanou hodnotou mostu, který se teprve bude soutěžit, a to způsobem Design & Build.
Právě skutečnost, že se jedná o Design & Build může mít za následek vysokou Předpokládanou hodnotou.
Stavební práce jsou specifické tím, že jsou realizovány na základě projektové dokumentace, která obsahuje soupis stavebních prací, dodávek a služeb s výkazem výměr a orientační rozpočet zpracovaný rozpočtářem. Rozpočtář v něm ocení každou jednotlivou položku. Jednotková cena je pak vynásobena celkovým množstvím položky a součtem všech položek dostává rozpočtář výsledek, který je předpokládanou hodnotou. Dá se říct, že snad všichni rozpočtáři používají tzv. cenové soustavy. Typickým příkladem může být Cenová soustava ÚRS.
U tendru Design & Build si zadavatel musí opatřit Předpokládanou hodnotou jinak a možná, že na přesnosti metody nezáleží. Zákon o zadávání veřejných zakázek ji předepisuje, ale zřejmě hlavně kvůli zabránění čachrů limitní x podlimitní zakázky.
Když bude vysoká Předpokládaná hodnota, je šance, že zadavatel bude po soutěži vypadat jako správný hospodář.
Vilouch
Příspěvky: 117
Registrován: 10.8.2015 14:25:08

Re: Libeňský most (soumostí)

Příspěvek od Vilouch »

Možná by i mohlo zaznít, kolik peněz k dnešnímu dni stála dosavadní příprava původního návrhu obnovy Libeňského mostu, poněvadž to byly jistě desítky či stovky milionů korun.
JirkaS
Příspěvky: 2805
Registrován: 14.3.2009 19:25:07

Re: Libeňský most (soumostí)

Příspěvek od JirkaS »

Standa píše:Tak jsem to tady nenašel, tušíte někdo, o jakých odhadech nákladů na nový širší most se uvažovalo (pomineme-li případný vliv nějaké architektonické soutěže) ?
Před volbami to P8 už odhadovala na 2mld...
Mroz
Příspěvky: 317
Registrován: 13.9.2016 22:04:48

Re: Libeňský most (soumostí)

Příspěvek od Mroz »

JirkaS píše:
Standa píše:Tak jsem to tady nenašel, tušíte někdo, o jakých odhadech nákladů na nový širší most se uvažovalo (pomineme-li případný vliv nějaké architektonické soutěže) ?
Před volbami to P8 už odhadovala na 2mld...
Ty 2mld byl horni odhad za cele nove rozsirene soumosti na 26m z 2018 dle Kloknerova ustavu. Jinak stavba pouze noveho mostu pres reku mela stat v odhadu tehdejsi cenove hladiny cca 690 mil, oprava 550 mil, pri novem posudku z Kloknerova ustavu z 2019 pak oprava uz jen 476 mil.
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Libeňský most (soumostí)

Příspěvek od Standa »

Pánové díky za informace :ok: , teď si můžeme udělat poněkud ucelenější představu. Nepletu-li se, Praha 8 byla už v minulém období (to už tuším nastoupila koalice odpůrců nového sídla na Palmovce) taky proti rozšíření mostu (i když ne tak radikálně, jako Čižinského Praha 7), takže její odhad by se asi měl brát s rezervou - každopádně i to vychází levněji, než "jednoduchá" rekonstrukce à la Hřib :twisted: .
JirkaS
Příspěvky: 2805
Registrován: 14.3.2009 19:25:07

Re: Libeňský most (soumostí)

Příspěvek od JirkaS »

Nikoliv, Praha 8 chtěla stavět nový most.
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Libeňský most (soumostí)

Příspěvek od Standa »

Aha, tak to už se v tom orientuju trochu špatně :oops: (navíc to vlastně není jen odhad Prahy 8, ale studie Kloknerova ústavu). Takže druhou větu mého předchozího příspěvku prosím ignorujte, samozřejmě bez závěrečného konstatování, že "každopádně i to vychází levněji" :) !
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: Libeňský most (soumostí)

Příspěvek od theodor less »

http://forum.ceskedalnice.cz/viewtopic. ... 55#p245955
Honey72 píše:Ani historici nestojí o zakonzervování tehdejších staveb, ale nějaká úcta by k nim být mohla. Například zachovat podobný vzhled. Pokud měl most betonové zábradlí se sloupky ala umělý kámen, tak nahrazením za železné trubky se ochuzujeme. A "Hitlerovy" mosty s kamenným obložením také vypadají lépe než když je zbouráme a nahradíme něčím fádním, přitom naprosto stejné konstrukce.
Slovo kacíře: zrovna u Libeňského mostu bych zvolil metodu, která si vysloužila pejorativní, ale přiléhavý název "fasádismus". To je je používání postupu rekonstrukce, kdy je historická stavba z podstatné části zbořena a je z ní ponechána pouze fasáda, za niž je vestavěna novostavba. Fasádismus je metoda investorů, jak zachovat původní vzhled ulice a částečně vyhovět požadavkům památkové péče a přitom se jí nenechat příliš omezovat.
Co dělá Libeňák Libeňákem? Právě ta fasáda. Péče o to, aby byla zachována původní dřevěná schránka Relikviáře sv. Maura, je správná. Ale ne péče o beton, který se stejně rozpadne.
Lynx
Příspěvky: 3683
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: Libeňský most (soumostí)

Příspěvek od Lynx »

Nevím jak si představujete "fasádismus" u betonového mostu ? Podle mě je jediným rozumným řešením tvarová replika. Tedy demolice starého mostu a stavba nového, vizuálně stejného.
Saljack
Příspěvky: 570
Registrován: 10.11.2019 23:52:53

Re: Libeňský most (soumostí)

Příspěvek od Saljack »

To by mě teda taky zajímalo, jak lze zachovat fasádu u starého mostu. Jako že se podepře zábradlí a pod ním vystaví nový most. Nebo, že se vyřízne prostředek mostu a znovu postaví.
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: Libeňský most (soumostí)

Příspěvek od theodor less »

Omlouvám se za za větu" historická stavba je z podstatné části zbořena a je z ní ponechána pouze fasáda" . To je opravdu blbost. Chtěl jsem zdůraznit, že jde hlavně o "fasádu", která by mohla (a taky musela) být znovu věrně zkopírována.
Přiléhavější termín je "tvarová replika", kterou použil Lynx. I když si nejsem jistý, zda se neuvažuje i o změně šířky mostu.
Název fasádismus je hezký i proto, že evokuje slovo sadismus. A mnoho vypjatých památkářů by v té replice sadismus vidělo. Na východě nejsou tak pünktlich - Rusku prošla i železobetonová replika Katedrály Krista Spasitele, která je považována za ústřední kostel ruské pravoslavné církve.
Odpovědět

Zpět na „Praha“