Právě je 5.3.2021 2:11:25
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 68 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3
 VINCI (stavební skupina) 
Autor Zpráva
VIP

Příspěvky: 15043
Bydliště: EU
Příspěvek Re: VINCI (stavební skupina)
In this unprecedented crisis, our absolute priority at VINCI is the safety and health of all our employees, customers and partners, through strict compliance with the instructions from public authorities in all the geographies where we operate.

Our companies play a major role in society and the economy, and our work is often essential to activity continuity. This is especially true as regards keeping transport, energy and communication infrastructure in operation. We are also doing everything within our reach to provide the public services we have been entrusted with under our concession contracts.

Notwithstanding our commitment, when circumstances so require, we have to interrupt some activities, some projects. And, of course, we are adjusting to developments in the situation day after day.

Please rest assured that our teams are entirely committed to ensuring VINCI fully participates in the collective effort required to stand up to this new type of challenge.

Xavier Huillard
Chairman and Chief Executive Officer
Dokument k výstavbě hlavního sídla: https://www.vinci.com/publi/docs/VINCI- ... sse-EN.pdf .

_________________
v zájmu lepších silnic a dálnic
VINCI: Best wishes for 2021
snažím se při psaní dívat na věci z
pohledu uživatelů infrastruktury


21.3.2020 17:45:15
Profil Zobrazit autorovy stránky
VIP

Příspěvky: 15043
Bydliště: EU
Příspěvek Re: VINCI (stavební skupina)
Impact of the Covid-19 epidemic

23 MARCH 2020 - 8:00 AM - FINANCES - FRANCE

In the rapidly changing situation caused by the current major health crisis, the safety of VINCI’s staff, partners, subcontractors, customers and stakeholders, along with the continuity of the public services for which VINCI is responsible, remain absolute priorities.

The Covid-19 pandemic is having a significant impact on VINCI’s activities.

Until 20 February 2020, passenger numbers at airports managed by VINCI Airports were stable relative to 2019, despite the sharp fall in air traffic in Asia. By the end of February, the decline remained limited (-1.4%), but passenger numbers have fallen sharply in March, with an estimated 40% decline in the first three weeks of the month. That decline has worsened in the last few days following containment measures and decisions taken by some countries to close their borders. A plan to reduce operating expenses and defer investments is currently being implemented across all airports in compliance with contractual and aeronautical obligations and government decisions.

At VINCI Autoroutes, traffic levels rose on the intercity network until late February (+8.8% overall; +10.0% for light vehicles +2.8% for heavy vehicles) but have since fallen (-16% estimated decrease from March 1 to 20 overall; -19.1% for light vehicles and -0.4% for heavy vehicles). Containment measures recently taken in France have intensified the decline in traffic levels. However, the fall in heavy vehicle traffic has been less severe, with France maintaining a basic level of economic activity.

In Contracting, after firm business levels in early 2020, the French containment measures have caused a large number of projects to be put on hold since 16 March. Industry organisations have held talks with the public authorities to define conditions under which works can resume gradually while ensuring the health of those involved.
Outside France, the situation is more varied. Despite significant logistical difficulties, it has been possible to maintain business activity in many countries, in compliance with health measures in force. That is particularly the case in Southeast Asia, Oceania, the Middle East, Africa and Latin America, along with certain European countries and US states.

VINCI has adopted remote working arrangements for staff members not required to be present on site, particularly at its head offices in France and in a number of other countries.
Many of the Group’s companies are also in discussions with the competent authorities to adopt measures allowing partial business activity.

Overall, the Group expects a pronounced but time-limited decline in its revenue. In its various business lines, it is taking measures to adjust expenditure and review the timing of investments.

However, it intends to be positioned to recover quickly, in both Contracting and Concessions, as soon as the health crisis is under control.

In this respect, it should be borne in mind that the Group’s order book at end-February stood at an all-time high of €37.9 billion, an increase of 8% over the previous 12 months.

The Group has a large amount of liquidity, with available net cash of €6.5 billion at end-February (including €4.2 billion centrally managed). In addition, VINCI SA has a confirmed €8 billion credit facility not due to expire until November 2024, which is currently unused and not subject to any financial covenants.

A further update on the situation will be provided in the Shareholders’ General Meeting due to be held on 9 April.

At this stage, given the uncertainty about the duration and scale of the health crisis, it is not possible to quantify its impact on the Group’s financial statements.
However, it appears that VINCI will be unable to meet its target, announced in February, of achieving revenue and earnings growth in 2020.

The VINCI Group has a long history: it has experienced many geopolitical, economic and financial crises, and it has emerged from them transformed and stronger than before. With its strong culture, its decentralised and agile organisation, its cautious financial policy and its long-term vision, VINCI will continue to show the wisdom and sturdiness of its business model.

_________________
v zájmu lepších silnic a dálnic
VINCI: Best wishes for 2021
snažím se při psaní dívat na věci z
pohledu uživatelů infrastruktury


23.3.2020 22:15:11
Profil Zobrazit autorovy stránky
VIP

Příspěvky: 15043
Bydliště: EU
Příspěvek Re: VINCI (stavební skupina)
Skupina VINCI koncem 03/2020 oznámila, že rozhodně nenaplní stanověné cíle pro rok 2020. Segment letištního biznisu (45 letišť) klesl o -40% a pro další dlouhodobá opatření bude problém vůbec udržet stávající stav. Na všech letištích se realizují programy odkladů investicí a snižování nákladů. Segment mýtních silnic klesl o -16%, ovšem alespoň ve Francii je situace stabilnější díky udržení nákladního provozu na dálnicích. Co se týče plánovaných investičních cílů, tak se čeká na postupy od francouzské vlády. Mimo Francie se prozatím neplánuje skupina stáhnout ze žádného kontinentu. Pokud to bude jakkoliv možné, tak se udrží základní podnikatelská činnost všude. Hodnota akcie zeslábla o -30%, prozatím poslední týden stagnuje. Skupina odložila na pozdější období zasedání akcionářů z důvodů nešíření viru a zároveň zavedla formu tele- mostů na divizních úrovních. Centrální nadace vyčlenila 10 mil. € pro podporu francouzských cílů v oblasti zdravotnictví. Ostatní národní nadace mají jít příkladem vždy v každé zemi. Skupina díky posledním letem je schopna čelit této výzvě díky dostatku kapitálu.

Z hlediska zaměstnanců byl kladen uplynulý měsíc na zajištění maximální osobní ochrany. V mnoha státech světa jednotlivé, hlavně stavební a silniční podniky přerušili činnost tak, aby se nejdříve zajistila osobní ochrana a musel se upravit jasný postup s jednotlivými státy. Cílem skupiny ale není blokovat výstavbu, pokud se tak nerozhodla některá vláda v rámci světa. Problémy momentálně způsobují jednotlivá vládní opatření, která blokují přesun pracovní síly. V menších problémech je segment producentů stavebních materiálů, kde ale skupina nemá neřešitelné problémy vzhledem ke vlastní síti výroben a i díky kapitálu, který je ve stávající době hlavní výhodou jakýchkoliv jednání s novými (často dočasnými) dodavatelskými řetězcemi.

Jednotlivé divize si ve stávající době dokáží v rámci států vypomáhat lidským i strojním vybavením vzhledem k částečně uvolněným kapacitám. Je velmi těžké odhadovat následující vývoj; bude velmi záležet od postupů jednotlivých vlád. Skupina se dokáže nad i několika měsíčními výpadky pronést bez citelnějších změn ve svém zázemí. Ekonomicky se očekával pro letošní rok slabší růst, takže se připravila řada kroků, díky kterým je teď skupina připravená i finančně čelit stávající virové krizi.

Agentura Fitch vydala pro VINCI pro jednotlivé stavby v souhrnu stabilní výhled z posledního pozitivního, což je proti vícero dalším větším firmám v Evropě ještě vnímáno jako úspěch. Z hlediska písmena jde o A- a dle Fitch je to právě pro vysokou firemní hotovost (6,5 mld. €) a schopnost vysokých úvěrových linek (8 mld. €). Fitch očekává, že divize koncesí a výstavby v letech 2021 - 2023 prudce zesilní stejně jako nyní prudce zeslábla. Pokud by ovšem pandemie přetrvávala i s opatřeními až do další poloviny roku, tak přehodnotí stávající hodnocení i vizi pro VINCI dle i dalších kroků, které by skupina realizovala.

výstavba HQ nepatrně zpomalila, což se dalo očekávat, tady širší pohled:

https://www.lemoniteur.fr/mediatheque/4 ... 065114.jpg

_________________
v zájmu lepších silnic a dálnic
VINCI: Best wishes for 2021
snažím se při psaní dívat na věci z
pohledu uživatelů infrastruktury


13.4.2020 17:47:29
Profil Zobrazit autorovy stránky
VIP

Příspěvky: 15043
Bydliště: EU
Příspěvek Re: VINCI (stavební skupina)
Linie skupiny VINCI: https://www.vinci.com/vinci.nsf/en/item ... tation.htm

Společnost VINCI předloží koncem měsíce zprávu o finančních ukazatelech od začátku roku tak jako každý rok.

L’archipel in full swing (hlavní sídlo, které se staví)

https://www.vinci.com/vinci.nsf/en/news ... 072020.htm

záběry staré 2 měsíce:

https://live.staticflickr.com/65535/498 ... 617c_b.jpg
https://live.staticflickr.com/65535/498 ... be49_b.jpg
https://live.staticflickr.com/65535/498 ... 5477_b.jpg
https://live.staticflickr.com/65535/498 ... 1fbd_b.jpg

a před měsícem:

https://live.staticflickr.com/65535/500 ... 7baf_k.jpg
https://live.staticflickr.com/65535/500 ... 5fe6_k.jpg

_________________
v zájmu lepších silnic a dálnic
VINCI: Best wishes for 2021
snažím se při psaní dívat na věci z
pohledu uživatelů infrastruktury


27.7.2020 18:01:22
Profil Zobrazit autorovy stránky
VIP

Příspěvky: 15043
Bydliště: EU
Příspěvek Re: VINCI (stavební skupina)
Pololetní výsledky hospodaření a výhledu na zbytek roku skupiny VINCI:

· Contraction in revenue and sharp decrease in earnings because of the Covid-19 pandemic
· Substantial large-project order intake in the second quarter – all-time high order book
· Very high level of liquidity – sharp year-on-year reduction in debt
· Update at end-July 2020:
- VINCI Autoroutes: confirmation of the improving trend in traffic levels
- VINCI Airports: slow recovery
- Contracting (VINCI Energies, Eurovia, VINCI Construction): business activity close to estimated normal levels
· Outlook: earnings expected to fall significantly in 2020 – confidence in the Group's ability to bounce back in 2021
Key figures

https://www.vinci.com/vinci.nsf/en/pres ... 1-0731.htm

Skupina je z nejhoršího venku, ačkoliv ten několikaměsíční výpadek fungování se odrazí za celý rok, tak se v zásadě udrží zaměstnanost. Proti roku 2019 je to nárůst, pač skupina již zaměstnává na 220 tisíc lidí. Cíle se nemění: pokračovat v ekologizaci stavebnictví (u silnic třeba čím dal tím vyšší podíl recyklace materiálů, až do 100%) a pokračovat v obchodních modelech. Skupina má finanční důvěru, co jí pomůže se vrátit k výsledkům z roku 2019 ovšem nejdříve v roce 2021. Ve 2.Q 2020 se zaznamenal růst zakázek.

Skupina nevyplatí tzv. dočasní dividendu, ovšem to prozatím nemá nic společné s dividendou za celý rok. Rozhodla tak základní rada 30.7.2020.

_________________
v zájmu lepších silnic a dálnic
VINCI: Best wishes for 2021
snažím se při psaní dívat na věci z
pohledu uživatelů infrastruktury


31.7.2020 20:14:14
Profil Zobrazit autorovy stránky
VIP

Příspěvky: 15043
Bydliště: EU
Příspěvek Re: VINCI (stavební skupina)
Koncern VINCI podaroval ze svých nadací 10 mil. € pracovníkům, kteří v 1. linii bojují s nemocí COVID-19. Další miliony pak stojí zajištění ochranných pomůcek pro vlastní zaměstnance. Skupina VINCI vypracovala postupy pro udržení práce, ovšem dokumenty se liší co do jednotlivých států. Skupina se snaží vypracovat strategii, která bude splňovat takové parametry, které budou vyhovovat všude bez ohledu na to o který stát půjde, tedy budou splňovat co nejvyšší požadavky, až do momentu rozhodnutí na státní úrovni o přerušení výstavby, k čemu ale snad znovu nedojde.

Stav z výstavby HQ:

https://live.staticflickr.com/65535/501 ... 13d3_b.jpg
https://live.staticflickr.com/65535/501 ... 0a0d_b.jpg
https://live.staticflickr.com/65535/501 ... 64aa_b.jpg
https://live.staticflickr.com/65535/502 ... 35f5_h.jpg
https://live.staticflickr.com/65535/502 ... 7a1f_h.jpg
https://live.staticflickr.com/65535/502 ... 3ce1_h.jpg
https://live.staticflickr.com/65535/502 ... 58ff_h.jpg

_________________
v zájmu lepších silnic a dálnic
VINCI: Best wishes for 2021
snažím se při psaní dívat na věci z
pohledu uživatelů infrastruktury


23.8.2020 19:38:00
Profil Zobrazit autorovy stránky
VIP

Příspěvky: 15043
Bydliště: EU
Příspěvek Re: VINCI (stavební skupina)
Stav výstavby HQ VINCI, aktuální záběry:

https://live.staticflickr.com/65535/503 ... 319a_h.jpg
https://live.staticflickr.com/65535/503 ... 537d_h.jpg
https://live.staticflickr.com/65535/503 ... cae5_h.jpg
https://live.staticflickr.com/65535/503 ... d839_h.jpg
https://live.staticflickr.com/65535/503 ... 65e1_h.jpg

Podniková informace: novou šéfkou VINCI Highways se stala Belen Marcos. VINCI Highways spadá pod VINCI Concessions (silniční část). Dálniční projekty v rámci VINCI Concessions činí 3564 km v 14 státech světa. Na této dálniční síti se třeba mj. nachází na 205 odpočívek. Jedním z nich je i PPP na Slovensku: viewtopic.php?f=116&t=1113 . Tahle žena není žádný nováček, doposud působila u společnosti Ferrovial a byla taky šéfkou CINTRA v USA.

Ještě dodám, že kromě VINCI Highways je 2. dcerou VINCI Concessions i VINCI Airports a VINCI Railways. Celkem má koncesní model dosah již na 21 států v rámci skupiny VINCI.

_________________
v zájmu lepších silnic a dálnic
VINCI: Best wishes for 2021
snažím se při psaní dívat na věci z
pohledu uživatelů infrastruktury


26.9.2020 14:57:10
Profil Zobrazit autorovy stránky
VIP

Příspěvky: 15043
Bydliště: EU
Příspěvek Re: VINCI (stavební skupina)
Koncern VINCI chce zesilnit své aktivity v oblasti energetiky a navrhuje akvizici s Grupo ACS v tomto segmentu: https://www.vinci.com/vinci.nsf/en/pres ... 2-0939.htm .

Tady je prozatimní vývoj celé skupiny během pandemie: https://www.channelpartnerinsight.com/n ... h-business .

Tady extra k letištnímu byznysu: https://www.globenewswire.com/news-rele ... -2020.html .

Pohled na výstavbu nového vlastního sídla společnosti:

https://live.staticflickr.com/65535/504 ... 3565_k.jpg
https://live.staticflickr.com/65535/504 ... de09_h.jpg
https://live.staticflickr.com/65535/504 ... f9ae_h.jpg
https://live.staticflickr.com/65535/504 ... cec7_h.jpg

_________________
v zájmu lepších silnic a dálnic
VINCI: Best wishes for 2021
snažím se při psaní dívat na věci z
pohledu uživatelů infrastruktury


19.10.2020 19:23:54
Profil Zobrazit autorovy stránky
VIP

Příspěvky: 15043
Bydliště: EU
Příspěvek Re: VINCI (stavební skupina)
Stav výstavby nové centrály koncernu VINCI k 3.11.:

https://live.staticflickr.com/65535/505 ... ffdc_b.jpg
https://live.staticflickr.com/65535/505 ... ca74_b.jpg
https://live.staticflickr.com/65535/505 ... 401f_b.jpg
https://live.staticflickr.com/65535/505 ... b300_b.jpg
https://live.staticflickr.com/65535/505 ... 5020_b.jpg

Hospodářské výsledky za prvních 9 měsíců letošního roku (proti r. 2019) :arrow:

*tržby 30,8 mld. € (pokles o 12%)
*3.Q se vrátil do normálu
*nové kontrakty: 3 segmenty jsou blízko vyčerpání kapacit: VINCI Energies, Eurovia a VINCI Construction
*segment koncesí se propadl o 30% (letiště -58%, F dálnice -17%, ostatní dálnice, železnice světa -29%)
*pokles zadlužení na 20,8 mld. € (z 23,2 mld. €)
*silnější likvidita na 18,5 mld. € (ze 14,4 mld. €)
*Francie jakožto trh byznysu má i nadále nad polovinu, 53% obratu
*připravuje se akvizice s částí skupiny ACS (za odhadem 6,3 mld. € v činnostech - 5,2 až 6,1 mld. € naceněno, z toho 2,8 v hotovosti a zbytek akciemi, nastíněno v 10/2020 prozatím jen neformální nabídka)

Pohled na tržby VINCI, S.A. do minulosti:
Příloha:
000.JPG
000.JPG [ 66.62 KiB | Zobrazeno 1765 krát ]

_________________
v zájmu lepších silnic a dálnic
VINCI: Best wishes for 2021
snažím se při psaní dívat na věci z
pohledu uživatelů infrastruktury


8.11.2020 18:17:48
Profil Zobrazit autorovy stránky
VIP

Příspěvky: 15043
Bydliště: EU
Příspěvek Re: VINCI (stavební skupina)
jenom k zamyšlení; vícero věcí, nutno hledat průniky

Vlivem zpráv z uplynulých hodin, že se nalezla účinná vakcina na COVID-19 tak akcie (firem světa) letí nahorů. Nechci to tady rozvádět ve smyslu vakciny a nemoci, ale je to impozantní jak dokáže trh za jediný den reagovat. Nechtěl jsem tady ani dělat reklamu, zásadně se tomu vyhýbám (co se týče přímých komentářů a hodnocení do finanční stránky), ale vícero analytických skupin napříč svět doporučovalo nakoupit akcie VINCI, když byl propad, protože růst byl jen otázkou času a tím časem se samozřejmě nemyslí zrovna tohle posilnění, ale delší čas. Ale to stejně tak i dalších skupin.

Na památku ...
Příloha:
V.JPG
V.JPG [ 12.36 KiB | Zobrazeno 1701 krát ]

Nyní je akcie ještě stále o 9% nižšší v hodnotě proti prosinci 2019.

https://www.vinci.com/vinci.nsf/en/page ... -price.htm

Tady třeba srovnání s létem 2019: viewtopic.php?p=194221#p194221

Pokud se zavrtám do minulosti, tak v 03/2010 byla hodnota 1 akcie na úrovni 42,9€, což bylo v té době dosavadní historické maximum. Proti 2019 kdy to bylo již 104€ kde to bylo, ale zase kde to bylo i letos, že jo.

A třeba dividenda se v období 2004 až 2010 téměř 2x; z 0,875€ na 1,62€.

Tady je to ve stávajícím vývoji s mírným srovnáním zpátky: https://www.vinci.com/vinci.nsf/en/item ... vidend.htm .


Ve výsledku 5 takových skupin jako VINCI je protiváhou Číny a jejich pár mega firem, kterým shání zakázky politické jádro a diplomacie a financuje zase centrální jádro díky finančním možnostem v nastavení státu. Tomu se těžko konkuruje a dokonce to vypadalo, že to ani nebude možné. A na tom, aby Čína neměla až tak neustávající silnější pozici v posledním období pracuje vícero asijských velkých firem mimo těch 5, které bych myslel třeba já. Co skupina to zájmy politicko-geografické ať už Japonsko, J. Korea, Austrálie aneb pak USA. Svět se mění a tak jak se musí svět vyrovnat i s tím, že občas segment koncesí padne, tak se zase vyrovná. Buď se vzpamatuje aneb se propadne všechno a nejen koncese. Tahle covidová krize je "hezká" v tom, že státy světa se z ní chtějí prostavět jinam. Bohužel, většina kapacit od plánování po výstavbu je dnes zahrnutá v koncesních modelech v rámci jednotlivých skupin, což je dáno samotným vývojem zaostávání staveb za vývojem v hospodářství, socio-ekonomických parametrech a potřebách společenství. Při krizi jde ale pak všechno najednou dolů. Nedá se to odčlenit. Většina států světa ve smyslu velmocí a vlivných hráčů v regionech má své podíly a zájmy v těchto firmách a tak jim vždy zajistí práce, které je udrží u života. Někde se to dělá veřejně, jinde ne. Ve výsledku se ale svět mění, a tahle krize pomůže tyto změny urychlit. (je o debatě pro koho to bude dobře a pro koho ne). Samozřejmě, v ponímání vícero asociací, které zastřešují vícero velkých stavebních skupin aneb skupin strojírenských pro stavební stroje atp. jsou členem všichni velcí hráči. A určuje se tady reakce na vývoj :arrow: máme koridory. Sdílené koridory pro krizové řízení, humanitárních katastrof a pomoci, ale tím pádem hlavně ekonomické tepny. Najednou má pak Samoa první 4. pruh, který nebude kapacitně naplněn, ale od letiště po hlavní město tam ten 4- pruh bude, protože stoupne i rozsah katastrof atp. Mnoho bank (rozvojových od Ameriky po Asii přes Afriku atd. spadá pod plánování OSN, ale práce pak realizuje někdo další a díky podpoře státních agentur a fondů; v konečném důsledku zrychluje možnosti obchodu a transportu levnějších produktů co je zas jen posílením aktivit hlavních ekonomik světa a tahle globalizace dopravy i tak zaostává za vším). Ani koncesní model, navzdory snižování ekonomických parametrů a prodloužení periody návratnosti neurychluje realizaci všeho tak, jak přibývá lidí a potřeb pro ně. Zajímavá proto bude budoucnost. Minulost byla o pár strojech a nápadech, přítomnost ve smyslu 50 roční periody s mírným náznekem budoucnosti je vytváření skupin, které jediné můžou komplexně reagovat na všechny požadavky a výzvy, ale ani politické zastřešení, diplomatická ekonomie a státní rozvojové zdroje nepostačují krýt nové výzvy a jakékoliv výkyvy pak zcela likvidují veškerou snahu o všechno. Krize sice zpomalí "život", na čas vymizne doprava, ale vrátí se rychleji než se obnoví síla realizovat další projekty. Já za celou dobu mohu jen konstatovat, že vždy když se to nadějně vyvíjelo, tak to právě předznamenávalo pád a tedy to co mělo vytrvat alespoň dekádu nás vždy vrátí o dekádu zpátky. Hra s čísly. Jak i naše životy, kde i věk je jen číslo na tabulce na zemi. Někdo tam má nakonec rozdíl mezi * a křížkem 19 let a poznámku že zemřel v lomu.


L’Archipel, a new head office symbolising new ambitions for VINCI
viewtopic.php?p=175376#p175376

Jedno sídlo VINCI nemá. Doposud jsou sídla ve vícero budovách a v nájmech. Takže tohle je projekt extra v extra nové čtvrti, kdysi stará železnice a průmyslový areál se změní na moderní část Paříže a tady bude i nové sídlo, kde bude celé vedení všeho na jednom místě. Přitom je vypočítaný přínos z pronájmů prostorů a návratnosti ještě i této výstavby. Skupina taky rostla rychleji, než mohla zvládnout pojmout. Představa byla, ale vlastní investice vždy jdou do lidí, pak do budov. Nové sídlo umožní komunikaci nejdůležitějších kapacit a plánovačů atp. na jednom místě. I když tato doba nám ukazuje, že ono to jde i elektronicky. Bez velkých kamenných sídel, postačují virtuální místnosti z pohodlí domova. Doba, která přichází je dobou, které já přestávám rozumět ve smyslu, že bych mohl říct "a co dál", snad je to tolika výzvama a vším tím, co se kam ubralo za poslední desítky let. Bylo mi umožněno "obejít" světové války a 3. se (doposud) nedožít. Vidět vícero následků konfliktů a dnes v mnoha těchto státech jsou dálnice, železnice, nezaměstnanost na 5-10% úrovni namísto 40%. A jde to, dnes opravdu jde, aby "bílý člověk pracoval se žlutým a černým" na jednom projektu. Bez toho, aby to bylo zbytku divný bez ohledu na to kde to je. Tohle by bylo před mnoha desítkama let zcela nemyslitelné. To ale spíš v segmentu poradenství, protože pak samozřejmě realizace a zhotovení jsou o něčem jiném. A údržba ještě o dalším. SK Pribinu si uhlídala Francie po všech stránkách. Provoz má jen dohled, ale prax má Slovensko. A to to byl projekt, který se rodil těžce pro nedostatek kapitálu, pro který byl i značně drahý proti tomu, než by se posunul. Rozhodnutí si udělal stát. Ten samý stát se musel rozhodnout i mezi tím jestli někdo koho znám aneb neznám a nemá tam zázemí a tak obchvat Bratislavy dopadl jak dopadl. Ale takové Německo si vybralo jiné modely PPP, na jiném principu než Slovensko, protože Slovensko teď bude prakticky vynakládat ročně stovky mil. € na splátky. Stát, který ale za 3 dekády neumí vystavět 50% dálniční sítě nemá jinou možnost než PPP. Ale žádný stát nemůže mít jen PPP, protože by to nedopadlo dobře. ČR si vybrala dobře, když odmítla nabídku IZR společnosti na dostavbu D1 v daném čase a v dané okolnosti. A to říkám jako ten, kdo má k Izraelu blízko. Ale vždy je to na uvážení těch co ty státy řídí. Samozřejmě, ekonomický přínos pak překonává všechno, ale je nutno se na to dívat tak, že jestli to je opravdu výhodné. Srovnat si to se zahraničím, když už to jinak nelze uvážit. PPP v dálnicích bylo vystřídano PPP v železnicích. A pokračuje na letiště a do energetiky. Dávno je ve službách: správa ulic, osvětlení, parkoviště, nemocnice, vězenství. Za všechno se ale platí. Občan si připlatí v té soukromé nemocnici, stát navíc za to vězení. Já zažívám posledních pár let zlomová období a krize, které předtím 30 let nejsou aneb jsem v tomto prostoru nežil. Dávno znal plastovou kartičku, farebnej film i elektroniku o levely výš a dál. I s dálnicemi a autami, dotovanými PHM, dotovanými autami, protože na tom Severní Amerika vyrostla. Taky se tam ale ta infrastruktura rozpadá. Mají tam své problémy. PPP až tak nechtějí, ale dávno tam je, ty fast lanes jsou zpoplatněné toll roads. Občané 2 kategorií na té stejné silnici. Dá se na to nahlížet ledajak. Asie mě jednou zaujala debata ekonomů a analytiků na Srí Lance, kde se taky masivně staví express silnice. Že každá další stavba přitahuje daší auta. To byl poznatek tam přelomový, ve světě dávno známý. Ano, na jedné straně ekonomický rozvoj (proto +provoz), na druhé v dané chvíli usnadnění provozu. Dnes si vyspělé státy sčítají jiné výhody u výstavby dálniční sítě: snížení DN, zrychlení cestování třeba tím kolik světelných křižovatek nám ten bypass ušetří. Nahodíte tam tranzit, intenzity a vývoj, kalkulace na rok a roky a máte náklady a hnedka peníze. Samozřejmě máte peníze tam, kde jsou. Kde je mají lidé, kde firmy, kde samosprávy i vlády. Ale můžete je mít z bank, ale tam se pak zpátky točíme v kruhu PPP jestli státním aneb přímé tvrdé zpoplatnění pro lidi. Kombinace je Čína. Státně-provinční model, ale tvrdě zpoplatněno. Ale jejich mobilita je o zrychlení a zlevnění exportu a celkových nákladech na produkci. Taky je to ale v enormních dluzích, ale na pozadí těch pár set mld. USD za jejich dálnice jsou biliony USD exportu a práce a expanze všude možně. Možná bude čínská krize, jiná než teď, ale krize patří k našim životům. A co z toho všeho plyne? Dnes o ničem nerozhoduje jednotlivec a dokonce ani skupina velká jak malý stát a ani jeden velký stát. Ale prioritu z poznání bych dal k tomu, že si je právě proto nutno jako jednotlivec uvědomit že žijete právě VY co to čtete. Užívejte života, žijte ho, vnímejte tahle slova :arrow: a vštěpte si je, osvojte si je, :arrow: jak žijete a s kým a komu věnujete čas a čemu ho věnujete. Nevím, čím to je, že dopravní stavby jsou pro mnoho lidí fascinujícím živlem, na mnoha fórech, ale je to snad proto, že urychlují možnosti přímého spojení lidí. Aneb nvávrat "domů", do prostoru kde to známe velmi dobře a kde to máme rádi. Snad proto. Šetří to čas a umožňuje nám to co vlastně chybí. Telekomunikace to umožňují virtuálně, dopravní stavby fyzicky. Silnice a dálnice ještě pak zesilňují ten faktor, kde si je za to každý sám de facto odpovědný jak se kam dopraví, za jak dlouhou dobu a co to bude stát. Samo o sobě tedy něco, co se vyvíjí až do pojmu smart highway (to uplatnění pro ty IT je i tady), ale stále je to o jednotlivci. Tím jak stavby jsou v závěsu všeho, tak nová doba vás všechny nutí (formou motivace v nákladech) sdílet vozidla. Odparkovat vozidlo bokem a jet busem po dálnici. Ne, tohle tady při vzniku a rozmachu nebylo. Ale stejně tak se ty hlavní koridory nikdy nebudovali jako humanitární tepny pomoci. Kolik vědných odborů se tady uplatnilo a uplatňuje od plánování po realizaci. Ale nakonec je to stejně ovlivněno tím kapitálem. Z pozice jednotlivce neznamenáme nic, když padne jedna skupina, nahradí jí jiná. To všechno jsou zajímavé skutečnosti, které lze vnímat a rozumět tomu výroku, že vím, že nic nevím. Tak alespoň to málo, čemu rozumím a oč se zajímám pracovně i jako hobby sdílím s dalšími. Skupinu VINCI nutno vnímat jen jak model, na který nejčastěji odkazuji. Já mám stejně tak blízko k mnoha dalším ... Všimněte si, že čím větší seskupení tím větší důraz se klade na to, že záleží na jednotlivci, ale v souhrnu si pak člověk čte jak zaměstnává iks deset až stovek tisíc lidí ve 40 až 100 státech světa. A proč pak to? Protože jako jednotlivci se musíme ukazovat jako ti nejsilnější, jinak není možno přežít. Člověk sám nepřežije, může se vystěhovat, ale to pak není život ve smyslu života. Aby člověk přežil, tak odjakživa se seskupuje a před dalšími ukazuje sílu v jakémkoliv ukazateli. Je li nutno finanční aneb strojní (zbraně, atd.). A proto snad VINCI staví nové 1 hlavní sídlo. Velké a krásné, myšlenkově (idea) až po realitu. Proto 1 logo ale vícero segmentů na nich. A již jen ten název, pomyslný a tajemný. Je to snaha o geogragickou územnost, rozhodně to zní pro Evropana lépe než CCCC. Ale zvykejme si, působnost se prolíná. Kdesi jsem četl, že proč Čína staví v Chorvatsku za eurofondy most? Jako kdyby evropské firmy nikde jinde nic nestavěli za cizí peníze. Tento nacionalistický charakter psaní ale převládá světem, nenápadně tlačí na ty lídry ať se upraví podmínky, ale jsme zpátky v globalismu a prostoru kde se řídíme kapitálem. Rozhodně by si měl každý nalézt čas pro sebe sama, pro své nejbližší, protože jinak vám ten život utíká před očima ... a všechno jednou pomine, tak jak občas i portály tunelů spadnou, mosty odnese velká voda, silnice se popraskají při zemětřesení aneb pro lidskou hloupost nenapojíte dlouhý mořský viadukt, protože se budete hádat o kámen z lomu. Když bych sečetl negativa výstavby a provozovaných staveb, tak bych se nedopsal. Hodnotit se dá proto vždy až delší doba, kde zahrneme vícero projektů najednou a celkový progres. Za tím je pak i ta práce těch jednotlivců a jak nahlížejí na prostor, kde žijí. Naštéstí si ještě stále každý z nás žije ten život sám za sebe. Lze ho nanejvýš sdílet v okamihech, ale žít ho lze jen každým z nás. Míra pochopení, porozumění a vštěpení pravidel a norem ve školách nás dostanou na jednu vlnu, ale jak kdo postupuje je na každém z nás. :idea:Problém jednotlivců je vnímání. To mohu vztáhnout na sebe, ostatně to se nejlépe hodnotí. Já se u první vlny nemoci obával o všechny, i sebe sama. Později jsem pochopil faktům a sice jsem 75+ a mám nadváhu, tudíž 40% šance úmrtí až onemocním. U 2. vlny si ale dávám stejně pozor jako u 1. (respirátor, rouško, ruce atd.) a docela rád bych obnovil cestování po konferencích, když známe fakta, ale oni ty konference nejsou, takže to lze virtuálně. Zajímavé ale je, že já bych sice rád vycestoval na vícero staveb a do různých institucí, ale vnímání tamních jednotlivců je razantní "ne". Najednou to uvědomení si "že bude lepší, když budu doma a nejlépe nevycházet z domova". Co je ale horší, tahle idea se roznesla světem a najednou lze číst od Ameriky přes Afriku po Austrálii, jak se musí senioři před nemocí ochránit. Jak najednou zrovna naše kategorie má zkušenosti ve všem nutném a jak je to nevyhnutní. Přitom právě nám ta zkušenost velí, že si stačí jen dávat pozor. My nemůžeme žít jako ve vězení až do nevím kdy ... protože lidi pak umřou na samotu a smutek. Na to, že se nevidíme živě. Snad proto je k těm pravidlům napříč planetou takový odpor (tím teď nechci řešit hoaxi atp.), ale tohle se dostává až do lvl 2, kdy velká část mladších lidí by se ráda setkávala, ale ta samá skupina pak vlastní starší generaci "chce chránit" tím, že jí izoluje a odsoudí na samotu. Velká část seniorů ve světě nedisponuje internetem tak výkonným aby třeba mohl být student u nich a malinko je rozveselit, protože by neproběhlo e-studium. Je to mnohem horší než doba pohlednic a listů, což nemůže nikdo pochopit, kdo nezažil i tuhle dobu. :D Je sice snaha nanutit ideu, že to nemůže být horší již jen z principu, že máme obrazovou možnost se vidět a slyšet, ale je to horší právě pro všechna fakta kolem. Tehdy nebyla možnost kontaktu, dnes ta možnost je a byla by, forma dopravy je, silnice jsou, vozidla jsou, ale cestovat se nesmí. Takže ta krize bohužel tak jak škodí "skupinám, státům, společenstvím, ekonomicky a jinak", tak ona přímo poškozuje i jednotlivce, i když je snaha se tvářit, jak peníze se tisknou a jak právě na těch jednotlivcích nejvíc záleží, právě proto, že je budeme chránit. Ale chránit nás před něčím co by tady mohlo teď být kontinuálně 4 měsíce a opakovaně vícero let je velká chyba. Protože to namísto ochrany nadělá mnohem víc škody. Bylo by na čase se s tím smířit, s tím co se má stát a nedokazovat si, že to obejdeme. Nakonec, většina světa to neobejde. V Indii si to již nemohou dovolit, protože 400 mil. lidí tam dostává mzdu denně, tudíž by nikdo neměl co jíst. Neobcházejme evoluci. Jednou to bude pochopeno, ale až s odstupem času. A to je to, že až s odstupem času, když se stojí roky v kolonách se postaví něco co nás té kolony zbaví. My lidé musíme nejdřív ztrácet mnoho času, aby se ekonomicky vyplatilo něco udělat. Všechno proti tomu nás pak vyjde draho, stejně jak všechna opatření proti tomu co je tady dnes. A proto, že ztrácíme čas a jsme dokonce (teď tedy konkrétní skupiny v částech dnů) omezování na tom jak ho smíme trávit (jakkoliv dobře je to myšleno), musím to zdůraznit znova, to na čem doopravdy záleží je to jak doopravdy ten život žijeme. ;)

za překlepy a možnou nesrozumitelnost se omlouvám

_________________
v zájmu lepších silnic a dálnic
VINCI: Best wishes for 2021
snažím se při psaní dívat na věci z
pohledu uživatelů infrastruktury


10.11.2020 0:12:48
Profil Zobrazit autorovy stránky
VIP

Příspěvky: 15043
Bydliště: EU
Příspěvek Re: VINCI (stavební skupina)
Koncern VINCI vydal 1. eko dluhopis; ve výši 500 mil. € s úrokovou sazbou 0% se splatností v 2028. Zájem o investici byl 5x větší. Cílem tohoto dluhopisu je dál optimalizovat stávající zadlužení skupiny, rozložit v čase další splátky a tím dosáhnout průměr, co bude řešit budoucí nejistotu. Navíc se tímto otevírá možnost dostat se k dalším finančním nástrojům. VINCI již řadu let přikládá ochraně ŽP ve svých projektech velkou váhu a na další upgrade potřebuje další peníze, které jsou nad původními cenami projektů, čímž se zajistí centrální investice, která bude přístupná lokálně.

https://www.vinci.com/vinci.nsf/en/pres ... 8-1845.htm

eko aktivity:

https://www.vinci.com/vinci.nsf/en/item ... limate.htm
https://www.vinci.com/vinci.nsf/en/item ... nments.htm
https://www.vinci.com/vinci.nsf/en/item ... conomy.htm
https://www.vinci.com/vinci.nsf/en/item ... onment.htm

https://www.vinci.com/vinci/presentatio ... xtract.pdf

_________________
v zájmu lepších silnic a dálnic
VINCI: Best wishes for 2021
snažím se při psaní dívat na věci z
pohledu uživatelů infrastruktury


22.11.2020 17:53:01
Profil Zobrazit autorovy stránky
VIP

Příspěvky: 15043
Bydliště: EU
Příspěvek Re: VINCI (stavební skupina)
Nové sídlo společnosti, závěrečná fáze.

https://live.staticflickr.com/65535/506 ... 1e4c_h.jpg
https://live.staticflickr.com/65535/506 ... 27eb_k.jpg

_________________
v zájmu lepších silnic a dálnic
VINCI: Best wishes for 2021
snažím se při psaní dívat na věci z
pohledu uživatelů infrastruktury


28.11.2020 18:08:14
Profil Zobrazit autorovy stránky
VIP

Příspěvky: 15043
Bydliště: EU
Příspěvek Re: VINCI (stavební skupina)
Statistika provozu za odnož skupiny, VINCI Airports formovaná v dobách značného růstu s dalším vysokým potenciálem, mluví za rok 2020 jasnou řečí:

*propad cestujících činí 70%
- v roce 2019 se přepravilo na letištích skupiny 255 mil. cestujících
- v roce 2020 to bylo 76,6 mil. cestujících

podrobně zde: https://www.vinci.com/vinci.nsf/en/pres ... 4-1815.htm

Důvodem propadu (pro budoucnost) je globální zdravotní krize.


Skupina VINCI zahájila to, co jsem kdysi psal a opakovaně vysvětloval a sice, zesilnit finanční odolnost se zaměřením i na vysoce sofistikované postupy ve své činnosti. Proces se musí zásadně urychlit a již sse to ohlásilo k plnění. Související se změnami klimatu, s působením dopadů na aktivity firmy. (stejně tak jak tato změna podnebí dopadne na všechno) To má hned 2-ojí účinek. Jedno je dopad na firmy vlivem komplikací z geografické působnosti pro problémy u investorů (pochopitelně) a druhý účinek samotné působení skupiny. Sama skupina se tedy mj. posnaží snížit emise ve své působnosti na minimum dle daných cílů: https://www.vinci.com/vinci.nsf/en/news ... 012021.htm . Tohle mj. garantuje akceptaci eko- dluhopisů s úrokem 0,0 až záporných sazeb. Viz i zde: viewtopic.php?p=223458#p223458 . O tom, že tato proměna se uskuteční rozhoduje kapitál a ten se již rozhodl. V podstatě lze vnímat i stávající balíky ve světě od vlád na změnu nároků ohledně energií jako prodloužení naší stávající existence (finančího modelu a udržení dosavadního pokroku). Nepochybně se to odrazí i na způsobu žití nás samotných a možná část lidí s tém bude mít i problém to akceptovat. S tím pak souvisí nejen tato proměna, ale taky třeba dopady změn klimatu na samotnou infrastrukturu, což je ale vysoce globální téma. Každý, kdo se hlásí do těchto zájmů se hlásí i do zájmů řešení na globální úrovni (možnost čerpat zdroje a možnost přetvářet dosavadní infrastrukturu, vylepšovat jí a dělat jak odolnější vůči těm dopadům, tak energeticky lepší).

_________________
v zájmu lepších silnic a dálnic
VINCI: Best wishes for 2021
snažím se při psaní dívat na věci z
pohledu uživatelů infrastruktury


14.1.2021 21:21:39
Profil Zobrazit autorovy stránky
VIP

Příspěvky: 15043
Bydliště: EU
Příspěvek Re: VINCI (stavební skupina)
Skupina VINCI uveřejnila dne 5.2. dlouho očekáváné výsledky za rok 2020

*tržby jsou (nad očekáváním) ve výši 43,2 mld. € (-10% oproti r. 2019)
*skupina zaměstnává bezmála 218 000 lidí (-4000)
Příloha:
V1.JPG
V1.JPG [ 71.59 KiB | Zobrazeno 627 krát ]

*segment VINCI Autoroutes se propadl o 20%
*segment VINCI Airports se propadol o 70%
*objednávky skupiny rostou rychleji, než v roce 2019 a sice o 4% na 43,5 mld. € (vs. 2019 s hodnotou 41,7 mld. €)

Společnost firem se jen v energetické části rozrostla o 20 nových firem. Segment PPP se dostal svým prvenstvím do dalších 2 států: do České republiky a do Keně, v obou případech do výstavby dálnic. Posiluje se investování do železnic. Skupina do roku 2030 sníží emise CO2 o -40%. V segmentu dálnic ve Francii se podíl nákladní dopravy udržel, ale propadu provozu osobních se nedalo zabránit pro zavedený lockdown na jaro 2020. Letištní byznys utrpěl největší ztráty pro dlouhodobý roční výpadek pro omezení ve světě.

Koncesní segment zeslábl o 32%, energetický o 1%, Eurovia o 6%, ostatní výstavba o 8%, segment Immobilier o 10%.

Skupina snížila zadlužení, udržela hotovostní tok a rozšířila nákup firem včetně nabídnuté akvizice s ACS Group: https://www.globalconstructionreview.co ... i-bigger-/ .

Skupina si udržela důvěru investorů. Hodnota 1 akcie je nyní cca. 86€. Roční pokles činí 14,5%. Všechny závazky si společnost bude i nadále plnit, má pro to vytvořené veškeré možnosti, nástroje a prostor. Navzdory finanční situace se povedlo udržet i sociální postavení zaměstnanců s minimálními personálními dopady.

Podrobná čísla jsou k nalezení zde: https://www.vinci.com/vinci.nsf/en/page ... ements.htm
Příloha:
V2.JPG
V2.JPG [ 88.41 KiB | Zobrazeno 627 krát ]

_________________
v zájmu lepších silnic a dálnic
VINCI: Best wishes for 2021
snažím se při psaní dívat na věci z
pohledu uživatelů infrastruktury


7.2.2021 13:19:49
Profil Zobrazit autorovy stránky
VIP

Příspěvky: 15043
Bydliště: EU
Příspěvek Re: VINCI (stavební skupina)
K novému sídlu, HQ, je doplněn obsah na nový web: https://www.vinci-archipel.com/ :P

_________________
v zájmu lepších silnic a dálnic
VINCI: Best wishes for 2021
snažím se při psaní dívat na věci z
pohledu uživatelů infrastruktury


10.2.2021 1:25:06
Profil Zobrazit autorovy stránky
VIP

Příspěvky: 15043
Bydliště: EU
Příspěvek Re: VINCI (stavební skupina)
pouze údaje relevantní pro ČR

Koncern VINCI v roce 2020 definoval pro všechny svoje segmenty (letiště, dálnice, výstavba budov, silnic, energetika atd.) základní geografické celky a ke každému z nich si vypracoval detailní analýzy stavebních trhů (ostatně i dle vlastní webové prezentace; nevyzrazuju nic extra), čímž také přistoupil k jasnému zadefinování, které firmy jsou jasnou konkurencí. V rámci ČR jsou hlavními rivaly pro společnost Eurovia 3 firmy a to Skanska, Metrostav a Strabag. Územní působnost byla rokem 2020 charakterizována detailně jen v oblastech, kde mají firmy spadající pod skupinu popřední postavění resp. mají dominantní až vůdčí pozici. Nechtěl jsem to psát o moc dříve. Koncepce rozvoje pokračuje i letos a dalšími roky. Každá firma definována jako "rival" nemusí být rivalem v jiných zemích. Ani to přímo nesouvisí s tím, s kým se jde do soutěží. Eurovia kromě výstavby silnic také provozuje na 70 000 km silnic ve světě. (do toho nespadají dálnice; ty spadají v rámci Francie pod VINCI Autoroutes a v rámci světa pod VINCI Highways).

Eurovia je v rámci Evropy 1 v pozici kameniva. A to v rámci sítě více než 350 lomů s produkcí 82 mil. t ročně, z toho podíl Eurovia činí 57 mil. a dalších 150 zařízení na recyklaci materiálů. Podíl společnosti Eurovia je i co se týče rezerv = 3,1 mld. t, což činí zásoby na 50 let spotřeby.

Koncern hodlá od poloviny uplynulé dekády až do dalších let udělat maximum opatření, které budou i nepřímo napomáhat jeho firmám. Značí, že i výstavba nebo provozování mají svoje limity a vysoce sofistikovanou nebo extrémně lacinou (jiným státem dotovanou) konkurenci hodlá zpomalovat v rozmachu přes nepřímé vazby. Silná ekologizace firem, materiálů a projekty ohleduplné k ŽP budou favorizovat firmy v daných prostorech a vedlejší činnosti, které jsou ale nezbytné pro výstavbu budou tuto pozici jen dál upevňovat. (jako třeba ten kámen nebo až 100% recyklace materiálů při rekonstrukcích atp. díky výzkumu skupiny v návaznosti na široké portfolio veřejného zájmu ve 120 státech světa díky vybudované síti VINCI nadací)

_________________
v zájmu lepších silnic a dálnic
VINCI: Best wishes for 2021
snažím se při psaní dívat na věci z
pohledu uživatelů infrastruktury


14.2.2021 2:01:47
Profil Zobrazit autorovy stránky
VIP

Příspěvky: 15043
Bydliště: EU
Příspěvek Re: VINCI (stavební skupina)
Skupina VINCI navzdory problematickému roku 2020 dokázala zvednout stav likvidity a snížit dluh, čímž vytvořila další možnosti rozvoje. Zároveň budou přístupné na měsíční báze dopravní informace z letišť a dálnic, což bude moct sloužit i pro jednotlivé státní údaje, jak si stojí již život v nich, co se dopadů ze zavedených opatření týče. Jde o strategii domluvenou v rámci vícero seskupení světa. Světové stavebnictví v roce 2020 zažilo historický kolaps a ani rok 2021, ačkoliv umožní růst, tak nenavrátí stav před pandemii. Zlepšení situace stojí na vícero faktorech a nedá se očekávat dříve, než v období 2022-2023 již se zohledněněním dalších ekonomických údajů za další roky. Ačkoliv se státy snaží oživit stavební trhy, stavební produkci, tak opatření drtí příjmy domácností i firem a tyto segmenty tvoří větší výpadek, než dovedou státní balíčky vytvořit. V předposlední tabulce je skladba tržeb dle geografie světa. Vývoj zaměstnanosti je v poslední tabulce.
Příloha:
v.JPG
v.JPG [ 31.18 KiB | Zobrazeno 293 krát ]

Příloha:
v1.JPG
v1.JPG [ 57.29 KiB | Zobrazeno 293 krát ]

Příloha:
Poznámka: (*) Albania, Belarus, Bosnia and Herzegovina, Bulgaria, Croatia, Estonia, Hungary, Kosovo, Latvia, Lithuania, Macedonia, Moldova, Montenegro, Poland, Czech Republic, Romania, Serbia, Slovakia, Slovenia and Ukraine.
(**) Of which euro zone: 28,887 million euros (66.8% of total turnover) in 2020 and 32,727 million euros in 2019 (68.1% of total turnover).
(***) Revenue excluding concession subsidiaries’ revenue derived from works by non-Group companies

Vgeo.JPG
Vgeo.JPG [ 77.87 KiB | Zobrazeno 293 krát ]

Příloha:
Poznámka: V roce 2009 pracovalo pro seskupení firem pod VINCI "pouze" 140 tisíc lidí.
V2.JPG
V2.JPG [ 82.52 KiB | Zobrazeno 293 krát ]

_________________
v zájmu lepších silnic a dálnic
VINCI: Best wishes for 2021
snažím se při psaní dívat na věci z
pohledu uživatelů infrastruktury


16.2.2021 16:53:16
Profil Zobrazit autorovy stránky
VIP

Příspěvky: 15043
Bydliště: EU
Příspěvek Re: VINCI (stavební skupina)
pouze pro zajímavost jsem dohledal i do minulosti dotazovaný obsah

Skupina VINCI dosáhla v ČR a SR v roce 2020 tržby ve výši přes 0,7 mld. €. Jde o růst ve výši více než 10% bez ohledu na pandemii, což je skvělý výsledek. Za největším obratem stojí činnost Eurovia a pak VINCI Highways. Z hlediska realizovaných prací zcela dominuje ČR a v obou státech dominuje segment dálniční infrastruktury, následován železniční infrastrukturou. Z pohledu provozovaných koncesí je největší investice v SR na výměně LED osvětlení v projektu R1 (Pr1bina) s účelem snižovat emise, jakožto závazek skupiny VINCI. To zároveň prospělo snížení emisí v samotné SR. Za růstem stojí i fakt výrazně velké části financování dopravní infrastruktury prostřednictvím fondů EU a dálniční segment je skupinou VINCI v tomto geografickém prostoru označen za potenciálně silný i do dalšího období.

_________________
v zájmu lepších silnic a dálnic
VINCI: Best wishes for 2021
snažím se při psaní dívat na věci z
pohledu uživatelů infrastruktury


28.2.2021 23:05:52
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 68 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3
Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Český překlad – phpBB.cz