Sdílení aut

Odpovědět
MPMP
Příspěvky: 3298
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Sdílení aut

Příspěvek od MPMP »

kyk píše:S omezenou finanční dostupností bude růst poptávka po autě jako službě, tedy různé sdílené platformy, pronájmy, nebo právě i model autonomních jízd objednávkou u velkých poskytovatelů.
Jenže to zase naráží na užitný model. K jízdám po městě (kde to skvěle funguje) sdílené auto nepotřebuju - mám MHD. K jízdě na dovolenou zase nebude k dispozici (všichni ho budou "potřebovat 2 měsíce v létě) nebo bude moc drahé (jedna cesta tam, jedna zpátky, ale platíte i těch 14 dní, co vám stojíé vedle stanu).
Moc nadějně to sdílení nevidím.
kyk
Příspěvky: 957
Registrován: 22.7.2011 10:54:46
Bydliště: Praha, SOKP km 50 st.
Kontaktovat uživatele:

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od kyk »

MPMP píše:
kyk píše:S omezenou finanční dostupností bude růst poptávka po autě jako službě, tedy různé sdílené platformy, pronájmy, nebo právě i model autonomních jízd objednávkou u velkých poskytovatelů.
Jenže to zase naráží na užitný model. K jízdám po městě (kde to skvěle funguje) sdílené auto nepotřebuju - mám MHD. K jízdě na dovolenou zase nebude k dispozici (všichni ho budou "potřebovat 2 měsíce v létě) nebo bude moc drahé (jedna cesta tam, jedna zpátky, ale platíte i těch 14 dní, co vám stojíé vedle stanu).
Moc nadějně to sdílení nevidím.
MHD v Praze nebudou nikdy jezdit všichni, plno cest je i mimo město/do města.
Proč by mi mělo stát 14 dní u stanu když může jezdit/vydělávat jinde a na odvoz si objednám jeho přistavení? Pro globální firmu nebude asi ani státní hranice problém.
Hele jako fakt nevím co bude za 10 natož za 5 let.
BTW OT ještě před tři čtvrtě rokem byl téměř nepředstavitelný home-office pro valnou většinu kancelářských pozic/online výuka žáků také. Rozvoz jídla domů byla před 15.3.2020 služba pro frikulíny...
MPMP
Příspěvky: 3298
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od MPMP »

2kyk: vidím, že naše pohledy se zásadně liší. Oba si to představujeme přibližně stejně. Na mě z toho, co vidíme, vyskakuje jeden problém za druhým, ty v tom vidíš jen ty výhody a reálně tam bude oboje.
K té dovolené; nechtěl bych zažít, až si objednám přistavení auta na cestu z dovolené a on-line objednívací systém (jaký jiný, že, žijeme přece digitálně) mi odpoví: "omlouváme se, ale momentálně není žádný vůz k dispozici, zkuste to později, prosím". :D
Bobek
Příspěvky: 1636
Registrován: 14.3.2009 6:43:59
Bydliště: MO

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Bobek »

Kdo si neobjedná auto na odjezd z dovolené ve stejné chvíli, jako na odjezd na dovolenou, si nic lepšího nezaslouží. :)
(Letenky na zpáteční cestu taky kupujete až...?)
Království a půl princezny za 511.
MPMP
Příspěvky: 3298
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od MPMP »

Však to byla nadsázka, samozřejmě, že si to objednáte současně, ale ono to sdílení znamená, že se prostě budete chovat úplně jinak. Prostě nebudete mít auto. Takoví lidé jsou, věřte nevěřte, i dnes - prostě žijí jinak.
Kdo si myslí, že bude se sdílenými auty žít stejně jako s vlastním vozem, neví, co říká. Sdílení je jen eufemistický název pro půjčovny. Ty fungují již dnes a jaké procento lidí se rozhodne nevlastnit auto a půjčovat si ho?
A v čem, že bude ten zásadní rozdíl mezi půjčovnou a sdílením? No přece v tom, že při sdílení zautomatizujeme to předávání - přeložim do čečtiny: předávat se bude bez dozoru člověka. A jaký bude výsledek? Auto bude na odpis za zlomek času a ujetých kilometrů, než jsou dnes auta z půjčoven. Člověk je od přírody sobec a když ví, že ho nikdo nekontroluje, chová se nezodpovědně.

Přeji všem fandům sdílení, ať se zásadně pletu, ale opakuji: NEBUDE TO FUNGOVAT.

A mám na podporu tohoto tvrzení již dnes existující model užívání aut: referentská auta firem, ve kterých se střídají řidiči. Zažil jsem to několikrát a vždy to dopadlo jedním ze dvou způsobů:
  • auto bylo za chvíli na odpis a sednout do něj bylo vždy tak trochu dobrodružství
  • auto dostalo "primárního referenta", který se o něj staral a po každém půjčení kontroloval, že je OK
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od theodor less »

MPMP píše:A v čem, že bude ten zásadní rozdíl mezi půjčovnou a sdílením? No přece v tom, že při sdílení zautomatizujeme to předávání - přeložím do češtiny: předávat se bude bez dozoru člověka.
Spousta poskytovatelů ubytovacích služeb na platformě airbnb předává také bez dozoru člověka. 1.host byt opustí, 2. host se bez dozoru ubytuje. Samozřejmě, že v mezidobí byt někdo zkontroluje a uklidí. Uklízečka chodí na jedno místo; auta rozptýlená v širokém okolí by nezvládla.
Rozdíl mezi půjčovnou a sdílením tedy není v předávání, ale v místě.
MPMP
Příspěvky: 3298
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od MPMP »

theodor less píše:
MPMP píše:A v čem, že bude ten zásadní rozdíl mezi půjčovnou a sdílením? No přece v tom, že při sdílení zautomatizujeme to předávání - přeložím do češtiny: předávat se bude bez dozoru člověka.
Spousta poskytovatelů ubytovacích služeb na platformě airbnb předává také bez dozoru člověka. 1.host byt opustí, 2. host se bez dozoru ubytuje. Samozřejmě, že v mezidobí byt někdo zkontroluje a uklidí. Uklízečka chodí na jedno místo; auta rozptýlená v širokém okolí by nezvládla.
Rozdíl mezi půjčovnou a sdílením tedy není v předávání, ale v místě.
Nesouhlasím. Jestli předávám do ruky člověku (jako auto v půjčovně), nebo elektronicky s následnou kontrolou člověka (jako airbnb, kde to před dalším hostem stejně někdo musí uklidit) je celkem jedno. Ta auta se ale mají předávat i přebírat bez toho aby je nekdoi viděl - přesně jak ta referentská, u kterých neznám firmu, kde by to tak fungovalo. proč to ve firmách nefunguje a v celé společnosti by mělo?
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Standa »

Tak ono se stačí podívat na sdílená jízdní kola nebo koloběžky... Docela by mě zajímalo, jak to bude ošetřené u sdílených aut po stránce odpovědnosti za jejich stav - přeci jen je to poněkud dražší záležitost než ty koloběžky.

(jsme tu asi trochu OT, carsharing tu má určitě jako jeden ze tří pilířů budoucnosti IAD :) svoje vlastní vlákno)
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od theodor less »

MPMP píše: Ta auta se ale mají předávat i přebírat bez toho aby je nekdo viděl ...
Jak to celé vzniklo? Napřed se objevila platforma (airbnb, Uber) a definovala pravidla. Potom se objevili jak ti, co službu nabízeli, tak ti, co službu konzumovali. Ani jedni, ani druzí předtím nevěděli: 1) co to je sdílení, 2) jak budou pravidla definována.
U sdílených aut máme situaci odlišnou. Už existují nejen fandové, ale dokonce i ti, kteří vědí jak to má fungovat. Vlastně vědí, jak to MUSÍ fungovat.
Paradoxně mě Vaše přesvědčení (o jediné správné podobě sdílení) mě navedlo na myšlenku, že to sdílení má šanci.
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od theodor less »

Standa píše:(jsme tu asi trochu OT, carsharing tu má určitě jako jeden ze tří pilířů budoucnosti IAD :) svoje vlastní vlákno)
Když jsem zjistil, že poslední příspěvky jsou jenom o sdílení, byl jsem důslednější a vlákno hledal. Nenašel. Mohl jsem založit jiné, ale nepřipadalo mi to perspektivní. Tak rozhodnutí necháme na adminovi...
Anonym
Příspěvky: 818
Registrován: 24.6.2009 13:34:01

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Anonym »

MPMP píše: Přeji všem fandům sdílení, ať se zásadně pletu, ale opakuji: NEBUDE TO FUNGOVAT.

A mám na podporu tohoto tvrzení již dnes existující model užívání aut: referentská auta firem, ve kterých se střídají řidiči. Zažil jsem to několikrát a vždy to dopadlo jedním ze dvou způsobů:
  • auto bylo za chvíli na odpis a sednout do něj bylo vždy tak trochu dobrodružství
  • auto dostalo "primárního referenta", který se o něj staral a po každém půjčení kontroloval, že je OK
Nějakou dobu jsem v Praze využíval sdílená auta CAR4Way. Auta byla vždy čistá a naprosto v pohodě. Nicméně problém byl s jejich okamžitou dostupností. Chtěl jsem někam jet a když jsem se podíval do mapy, tak jsem musel k autu jít 15 minut nebo popojet několik stanic tramvají. Nevyhovovalo mi to, tak jsem službu zrušil. Čistá byla asi také z důvodu, že byla většinu času nevyužitá. Například jsem auto zaparkoval a za 2 dny tam ještě stálo a nikdo s ním nejel. Někdy ale zmizelo za pár hodin.
Pokud by mi auto samo přijelo až před dům, tak bych taková auta využíval místo současného taxíku.
U nás jsou auta čistá, ale to se nedá srovnat třeba s Paříží, kde jednu službu sdílení zrušili právě z důvodu v jakém stavu auta byla. Nicméně Paříž je multikulturní a multikulturou se neodděliteliteně pojí špína, kriminalita, vandalismus, apod...
Geo
Příspěvky: 804
Registrován: 11.5.2009 11:06:39

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Geo »

No ja nevim s tema sdilenejma autama, jak chcete aby vam to vyslo ekonomicky. Kouknul jsem na Ajo v Praze, a vychazi to na nejaky vikend okolo Prahy na 2000 - 2500 (250km), na Moravu tak 3500 (500km). Stejne tak vsude mozne byly po mesta nabidky na mesicni pronajem auta za cca. 6000 + benzin (2kc/km caa). Myslim, ze si to kazdy muze srovnat s vlastnima cislama (pokud si je poctive eviduje treba na spritmonitor.de).

Jako nahrada vlastniho auta to moc neobstoji (pokud se vlastni auto radne nezdani). Na obcasne uziti si to svoji klientelu najde (sem tam po Praze, jednou z mesic k rodicum na vesnici).

Takove detaily jako, ze o vlastni auto se musi clovek starat sam, nebo, ze pro sdilene si musi nekam stejne dojet, jsem pro zakladni uvahu vynechal.
kyk
Příspěvky: 957
Registrován: 22.7.2011 10:54:46
Bydliště: Praha, SOKP km 50 st.
Kontaktovat uživatele:

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od kyk »

To: MPMP
Jsme oba skeptici,
vy třeba hledáte důvody, proč by něco nemělo jít, já říkám že když nebudeme mít v budoucnosti díky ekopolitice na normální vozy, tak zbyde podstatné části populace MHD nebo nějaká služba.
Kde bude poptávka, vznikne byznys plán a i dostatečná nabídka.
Bavíme-li se o budoucnosti, měli bychom uvažovat s budoucností, a nelpět tolik na současné zkušenosti.
Dokážu si představit, že za 10-15 let bude nejen dostatečná nabídka přepravních kapacit na vyžádání v ucházející době, tak i dost slušně vyvinutá automatizace, která vám vůz přistaví. Možná v některých částech světa vás taková služba nepustí ani k volantu.
Bude to dražší než mít ojetou Fabii, ale levnější než si pořídit díky státním nebo mezinárodním regulacím vůz s emisemi pod 10mg/km nebo vynuceně "bezemisní".
Služby a technologie se vyvíjí nesrovnatelným tempem proti výstavbě infrastruktury, a obávám se, že bude v ČR jezdit/testovat 1000 autonomních vozidel dřív, než se dostaví severní část SOKP.
kot
Příspěvky: 10490
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od kot »

Tak potom nebude SOKP postaven hoooodně let !! :lol:
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od theodor less »

kyk píše:... já říkám že když nebudeme mít v budoucnosti díky ekopolitice na normální vozy, tak zbyde podstatné části populace MHD nebo nějaká služba.
Kde bude poptávka, vznikne byznys plán a i dostatečná nabídka.
Bavíme-li se o budoucnosti, měli bychom uvažovat s budoucností, a nelpět tolik na současné zkušenosti.
V záplavě radostných očekávání, že silnice budou širší, dálnice delší a auta lepší, je tento článek perla. Prostě nebude to nejlepší, ale nějaká cesta se najde.
jozka
Příspěvky: 2778
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od jozka »

Kde bude poptávka, vznikne byznys plán a i dostatečná nabídka.
V tehle rovnici schazi jedna drobnost. Ta poptavka musi byt taky vyfutrovana nejakou protihodnotou.
Mike
Příspěvky: 4983
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Mike »

kot píše:Tak potom nebude SOKP postaven hoooodně let !! :lol:
to tu ovšem většina z nás již dávno tuší :?
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
Odpovědět

Zpět na „Vozidla - technika“