(Ne)bezpečné odstupy vozidel

rob3rt
Příspěvky: 260
Registrován: 27.10.2010 15:22:56
Bydliště: Hl.m.Praha

Re: Mlhovky

Příspěvek od rob3rt »

jonáš píše:Nějak se nám ta nákaza rozlejzá ... http://zpravy.idnes.cz/ridic-provokater ... _krimi_jba
To takhle nemůžete spojovat s minulými připady - tenhle nebyl v drahém autě a nebyl to manažer ale invalida. Proto se v článku nevyskytuje ani jednou slovo pirát!! :D
Dopravní značení nesmí být vnímáno pouze jako svévole státních orgánů a místo pro možný postih řidičů, což v daném případě (omezení rychlosti z důvodu snížení hluku v místech, kde není zástavba) nelze jinak vyhodnotit. - ODA KŘ Hl.m.Prahy PČR
adamos
Příspěvky: 1697
Registrován: 15.3.2009 23:32:20
Bydliště: D1, 2,78 km

Re: Mlhovky

Příspěvek od adamos »

jonáš píše:A nepíše se tam někde, že při zařazování do pravýho nesmí kočí omezit ani ohrozit tam jedoucího řidiče? Vono je to asi v jinym paragrafu, ale rozhodně v tom neni taková bramboračka, jak to vidíte vy 8-)
Jojo, hnedka v § 17
361/2000 Sb. píše: Předjíždění
...
(3) Řidič, který se po předjetí zařazuje před vozidlo, které předjel, musí dávat znamení o změně směru jízdy a nesmí ohrozit ani omezit řidiče vozidla, které předjel.
Je tam více zajímavého čtení, např. moc lidí asi neví, že:
361/2000 Sb. píše: (4) Řidič předjížděného vozidla nesmí zvyšovat rychlost jízdy ani jinak bránit předjíždění.
Vždy aktuální mapy na http://www.openstreetmap.org
Našli jste v mapě chybu? Napište mi o ní.
dd
Příspěvky: 1194
Registrován: 22.6.2010 11:01:06

Re: Mlhovky

Příspěvek od dd »

rob3rt píše:
jonáš píše:Nějak se nám ta nákaza rozlejzá ... http://zpravy.idnes.cz/ridic-provokater ... _krimi_jba
To takhle nemůžete spojovat s minulými připady - tenhle nebyl v drahém autě a nebyl to manažer ale invalida. Proto se v článku nevyskytuje ani jednou slovo pirát!! :D
Mě pobavilo to zdůvodnění "Protože jsem chtěl, aby zastavil, aby mi vysvětlil, proč mě ohrozil na životě" :lol: :kladivo: :kladivo:
Kubajsu
Příspěvky: 1308
Registrován: 18.8.2010 8:42:13
Bydliště: Praha

Re: Mlhovky

Příspěvek od Kubajsu »

Mike píše:nějak se v tom zamotáváte
Trpišovskýho manévr byl špatně, páč ten další medvěd ho naboural, ale najednou si má držet odstup ten druhej
tak nevim :?:
Tak ono máme v zákoně také toto:
§ 18

Rychlost jízdy

(1) Rychlost jízdy musí řidič přizpůsobit zejména svým schopnostem, vlastnostem vozidla a nákladu, předpokládanému stavebnímu a dopravně technickému stavu pozemní komunikace, její kategorii a třídě, povětrnostním podmínkám a jinym okolnostem, které je možno předvídat; smí jet jen takovou rychlostí, aby byl schopen zastavit vozidlo na vzdálenost, na kterou má rozhled.

(2) Řidič nesmí

a) snížit náhle rychlost jízdy nebo náhle zastavit, pokud to nevyžaduje bezpečnost provozu na pozemních komunikacích,

b) omezovat plynulost provozu na pozemních komunikacích, zejména bezdůvodně pomalou jízdou a pomalym předjížděním.
Takže teoreticky, pokud mám rozhled dejme tomu daleko dopředu přestože těsně přede mnou jede auto (vidím skrz něj či přes něj), tak si s dodržováním nějakého odstupu nemusím dle zákona příliš lámat hlavu, protože řidič přede mnou nesmí náhle snížit rychlost...
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Mlhovky

Příspěvek od Standa »

Kubajsu píše:...Takže teoreticky, pokud mám rozhled dejme tomu daleko dopředu přestože těsně přede mnou jede auto (vidím skrz něj či přes něj), tak si s dodržováním nějakého odstupu nemusím dle zákona příliš lámat hlavu, protože řidič přede mnou nesmí náhle snížit rychlost...
Tak s tím si dovolím nesouhlasit, protože se to může zatraceně vymstít. Ve Švýcarsku si kdysi tímto způsobem řešili někteří řidiči opravu zadní části vozu z povinného ručení někoho jiného. Jako důvod brždění uváděli přebíhající zvíře a vždy to vyhráli...
rob3rt
Příspěvky: 260
Registrován: 27.10.2010 15:22:56
Bydliště: Hl.m.Praha

Re: Mlhovky

Příspěvek od rob3rt »

Standa píše:Tak s tím si dovolím nesouhlasit, protože se to může zatraceně vymstít. Ve Švýcarsku si kdysi tímto způsobem řešili někteří řidiči opravu zadní části vozu z povinného ručení někoho jiného. Jako důvod brždění uváděli přebíhající zvíře a vždy to vyhráli...
A kdyby existoval videozáznam, který by ukazoval, že jediné zvíře, které se tam v té chvíli vyskytovalo, bylo za volantem prvního vozidla? :D
Jo, jednou nastane doba, že kamera bude součástí pov.výbavy ;)
Dopravní značení nesmí být vnímáno pouze jako svévole státních orgánů a místo pro možný postih řidičů, což v daném případě (omezení rychlosti z důvodu snížení hluku v místech, kde není zástavba) nelze jinak vyhodnotit. - ODA KŘ Hl.m.Prahy PČR
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Mlhovky

Příspěvek od Standa »

To asi jednoznačně dokáže jen záznam z prvního vozidla, které ho samozřejmě nepředloží. Až budou záznamy povinné, tak by to asi pomohlo. Každopádně záznam z druhého vozidla by mohl alespoň dokázat, že to první už mělo nabouraný zadek před nehodou (to se totiž skutečně stalo jedné mé příbuzné, že na ni hodili způsobení škody, která tam už byla před jejím nárazem :shock: ), čímž by se výrazně snížila motivace pro úmyslné prudké brždění před jiným autem (samozřejmě kromě zbytnělého ega á la řidič 2222, tam asi není pomoci).
Kubajsu
Příspěvky: 1308
Registrován: 18.8.2010 8:42:13
Bydliště: Praha

Re: Mlhovky

Příspěvek od Kubajsu »

Standa píše:Tak s tím si dovolím nesouhlasit, protože se to může zatraceně vymstít. Ve Švýcarsku si kdysi tímto způsobem řešili někteří řidiči opravu zadní části vozu z povinného ručení někoho jiného. Jako důvod brždění uváděli přebíhající zvíře a vždy to vyhráli...
Jasný. Proto píšu "teoreticky"...
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Mlhovky

Příspěvek od Mike »

jonáš píše:... Pokud možno s traverzou vepředu ;)
chá, chá
a nemluvil jsem tu o tom
asi tak 2stránky nazpátek
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Mlhovky

Příspěvek od Mike »

adamos píše:
361/2000 Sb. píše: (4) Řidič předjížděného vozidla nesmí zvyšovat rychlost jízdy ani jinak bránit předjíždění.
a co si pod tím představit ?
tipický je výjezd z obce, kde jedu třeba 57kmh
začne mě předjíždět vozidlo a během předjíždění mineme značku konec obce
proč bych i já v tu chvíli nemohl zrychlit na povolených 90kmh ?
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
bhs
Příspěvky: 762
Registrován: 27.4.2009 21:40:59
Bydliště: P6---Šumpersko

Re: Mlhovky

Příspěvek od bhs »

Pokud vidíte, že z protisměru přijíždí auto, tak bych doporučil nepřidávat, aby se předjíždějící mohl zařadit před Vás. Je sice pravda, že by zasloužil "školení", ale mohlo by to být drahé :-)
Octavia 1.6 >>> Octavia 1.4 TSI
MPMP
Příspěvky: 3280
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Mlhovky

Příspěvek od MPMP »

Mike píše:
adamos píše:
361/2000 Sb. píše: (4) Řidič předjížděného vozidla nesmí zvyšovat rychlost jízdy ani jinak bránit předjíždění.
a co si pod tím představit ?
tipický je výjezd z obce, kde jedu třeba 57kmh
začne mě předjíždět vozidlo a během předjíždění mineme značku konec obce
proč bych i já v tu chvíli nemohl zrychlit na povolených 90kmh ?
Odpověď je snadná: protože se to nesmí. Znamená to, že ten, kdo předjíždí porušil ustanovení o max. povolené rychlosti v obci. Můžete si tedy vybrat:
- nechat ho jet
- začít přidávat a budete pravidla porušovat oba. ;)
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Mlhovky

Příspěvek od Mike »

proto jsem psal, že jedu 57kmh, takže i já porušuji
prosím další argument :ok:
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
Michel
Příspěvky: 203
Registrován: 22.3.2009 9:50:35
Bydliště: Havířov

Re: Mlhovky

Příspěvek od Michel »

Mike píše:
adamos píše:
361/2000 Sb. píše: (4) Řidič předjížděného vozidla nesmí zvyšovat rychlost jízdy ani jinak bránit předjíždění.
a co si pod tím představit ?
tipický je výjezd z obce, kde jedu třeba 57kmh
začne mě předjíždět vozidlo a během předjíždění mineme značku konec obce
proč bych i já v tu chvíli nemohl zrychlit na povolených 90kmh ?
Já nechápu, co ti na větě "Řidič předjížděného vozidla nesmí zvyšovat rychlost jízdy ani jinak bránit předjíždění." není jasné?! :roll: Prostě ve chvíli, kdy jsi předjížděn, nesmíš zvyšovat rychlost jízdy - s porušením nebo neporušením max. povolené rychlosti to nemá nic společného. Prostě i kdybys mimo obec, kde se smí jet 90km/h, jel zrovna 70km/h, tak ve chvíli, kdy tě někdo začne předjíždět, prostě nesmíš zrychlovat, i když maximální povolená rychlost je 90 km/h.
ElWapp
Příspěvky: 1640
Registrován: 14.3.2009 11:42:45
Bydliště: Praha 4

Re: (Ne)bezpečné odstupy vozidel

Příspěvek od ElWapp »

Co takové autobusy vyjíždějící ze zastávky? Je běžnou praxí, že i když má řidič povinnost zpomalit tak, aby mohl autobus bezpečně vyjet ze zastávky, auta takový rozjíždějící se autobus objíždí. A ve chvíli, kdy je autobus už mimo zastávku, tak je z objíždění najednou předjíždění. Takže tedy ten autobus nesmí zrychlit?
pp21
Autor
Příspěvky: 1640
Registrován: 9.3.2009 15:03:16
Bydliště: Praha

Re: (Ne)bezpečné odstupy vozidel

Příspěvek od pp21 »

ElWapp píše:Takže tedy ten autobus nesmí zrychlit?
Jo, takhle nějak vypadají v (právní) praxi přesně a detailně zapsané situace v zákoně. Naprosto stejně to dopadne s tím, až někdo přesně stanoví povolenou vzdálenost mezi vozidly.
rob3rt
Příspěvky: 260
Registrován: 27.10.2010 15:22:56
Bydliště: Hl.m.Praha

Re: (Ne)bezpečné odstupy vozidel

Příspěvek od rob3rt »

No jo, naše zákony jsou nevyčerpatelným zdrojem zábavy. Dobrý je i například zákaz zastavení na zastávce (§27 (1)), přičemž nikde není uvedeno, že řidiči MHD by tam zastavit mohli :P
Dopravní značení nesmí být vnímáno pouze jako svévole státních orgánů a místo pro možný postih řidičů, což v daném případě (omezení rychlosti z důvodu snížení hluku v místech, kde není zástavba) nelze jinak vyhodnotit. - ODA KŘ Hl.m.Prahy PČR
ElWapp
Příspěvky: 1640
Registrován: 14.3.2009 11:42:45
Bydliště: Praha 4

Re: (Ne)bezpečné odstupy vozidel

Příspěvek od ElWapp »

Najde se toho opravdu hodně. Třeba na Prašném mostě v Praze loni figurovala značka Dej přednost tramvaji a autobusu. Přitom dle zákona to byla značka Dej přednost tramvaji platná jen pro autobusy.

Dalším příkladem budiž značka Stop u policejních kontrol před americkým velvyslanectvím na Malé Straně. Podle zákona má řidič u značky Stop zastavit tak, aby měl dostatečný rozhled do křižovatky... o policejní kontrole ani slovo. Značka je tam dodnes.

Do třetice se pak na Tram-fóru řešily signály pro tramvaje, tzv. "čočky"... podle některých výkladů, pokud jsou čočky o pár metrů předsunuté před nebo za semafor pro auta, tak se dle zákona jedná o dva nezávislé semafory a tramvaj by se měla řídit oběma signály, jak svými, tak o kus vedle těmi pro auta... Není snad třeba zdůrazňovat, že často je volno pro tramvaje podmíněno červenou pro auta a opačně.

PS koukám že poslední dobou mám nějaký "talent" na off-topicové příspěvky... doufám že tady to tak nevadí, pro příště se polepším :)
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Mlhovky

Příspěvek od Mike »

Michel píše: Prostě i kdybys mimo obec, kde se smí jet 90km/h, jel zrovna 70km/h, tak ve chvíli, kdy tě někdo začne předjíždět, prostě nesmíš zrychlovat, i když maximální povolená rychlost je 90 km/h.
to se mi nestává, mimo obec min.92kmh 8-)
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
MPMP
Příspěvky: 3280
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Mlhovky

Příspěvek od MPMP »

Mike píše:proto jsem psal, že jedu 57kmh, takže i já porušuji
prosím další argument :ok:
??????
Argument pro co? Situace je nastavena tak, že předjížděný i předjíždějící již nějaké ustanovení vědomě porušili. Tak ať si tam třeba závodí, když jim pravidla nic neříkají. Na co chcete další argumenty?
dd
Příspěvky: 1194
Registrován: 22.6.2010 11:01:06

Re: Mlhovky

Příspěvek od dd »

Mike píše:proto jsem psal, že jedu 57kmh, takže i já porušuji
prosím další argument :ok:
Jestli jel i v obci rychleji, tak se dá očekávat, že pojede i dál rychleji :idea:

Moje ego to přežije, když se nechám předjet, a jestli jede nebezpečně, tak je lepší být od něj co nejdál.

A jestli někdo porušuje ještě jiné předpisy, tak to s tím příliš nesouvisí. Jaký je rozdíl mezi "učiteli", kteří prudce zrychlí, aby je nešlo předjet, a "učiteli", kteří jedou po dálnici 130 v levém a nikoho nepustí?
vaclav
Příspěvky: 1830
Registrován: 7.4.2010 11:29:27

Re: (Ne)bezpečné odstupy vozidel

Příspěvek od vaclav »

napadlo mne, tady na webu trikrat kliknu a priradim uzivatele mike do ignore listu. kez by to takhle fungovalo i v realu na silnich... (pokud tedy mike jenom hloupe neprovokuje).
Lenny
Autor
Příspěvky: 10771
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: Mlhovky

Příspěvek od Lenny »

Mike píše:
jonáš píše:
dvs píše:Pokud jste nejeli cca 80km/h je rozestup 10-15m málo...
To je málo pokud nejeli pod 30. V osmdesátce je to zhruba půl sekundy.
Možná by ty věčný dišputace o mlhovkách skončily, kdyvby se dotyční (zadní) šoféři konečně naučili "abstand halten".
když před sebe vidím 100-200m, tak je to akorát
nebo myslíte, že ten předemnou najednou vjede do zdi ?
jeli jsme obvyklých 110kmh - to je vetšinou rychlost jaké řidiči na konci stoupání dosáhnou :kladivo:
Ono stačí, že za horizontem bude ledovka a hromadná havarie, tak jak se to stalo v minulosti. ;)
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Mlhovky

Příspěvek od Mike »

MPMP píše:
Mike píše:proto jsem psal, že jedu 57kmh, takže i já porušuji
prosím další argument :ok:
??????
Argument pro co? Situace je nastavena tak, že předjížděný i předjíždějící již nějaké ustanovení vědomě porušili. Tak ať si tam třeba závodí, když jim pravidla nic neříkají. Na co chcete další argumenty?
tak to nebyl argument, ale alespoň rozhřešení
díky, takže to vlastně dělám dobře 8-)
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
MPMP
Příspěvky: 3280
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Mlhovky

Příspěvek od MPMP »

Mike píše:
MPMP píše:
Mike píše:proto jsem psal, že jedu 57kmh, takže i já porušuji
prosím další argument :ok:
??????
Argument pro co? Situace je nastavena tak, že předjížděný i předjíždějící již nějaké ustanovení vědomě porušili. Tak ať si tam třeba závodí, když jim pravidla nic neříkají. Na co chcete další argumenty?
tak to nebyl argument, ale alespoň rozhřešení
díky, takže to vlastně dělám dobře 8-)
Nikoliv! Děláte to naprosto špatně a fakt, že porušujete jedno pravidlo nijak neznamená, že proto můžete porušovat i ostatní. Pozor na to. :?
Odpovědět

Zpět na „Pravidla silničního provozu“