VINCI (stavební skupina)

Off-topic pokec
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

VINCI (stavební skupina)

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Mám technicky dotaz, jak se vyslovuje VINCI?
Já to říkám, tak jak to čtu, tedy "vinci", ale na na dnešní tiskovce ohledně D47, mluvil generální ředitel Eurovia CS o "vanci". Co je tedy správně?
R48 -> D48 se podařilo!
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22513
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: VINCI Autoroutes

Příspěvek od Diaľničiar »

to druhé, francouzská skupina a proto se vyslovuje jako "vansi"

hrozně moc lidí to vyslovuje "vinči" -> anglicky ...
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
kalanis
Příspěvky: 379
Registrován: 14.3.2009 17:05:07

Re: VINCI Autoroutes

Příspěvek od kalanis »

Lingvistický koutek: To je problém transkripce jména z jednoho jazyku do dalšího, obzvlášť, když to jde ještě přes třetí země. A pak je to vidět mezi jazyky.
Frantící téměř neumění vyslovovat "Č" a snad jedinné slovo, ve kterém kdy bylo, je "Tchèque/Tchécoslovaque". Dál slovanské jazyky zpravidla mají vyčištěnou hláskovou podobu a prostě se píší a čtou všechny hlásky zpravidla stejně (to třeba těžce chybí angličtině a vůbec jazykům s keltskými základy).
Proto i ta francouzská výslovnost [vansi]. Naopak k nám jméno Vinci dorazilo přes Rakousko a tak se to nejen vedením zkomolilo na [vinči], které je pro čecha daleko lépe vyslovitelné.
Doufám, že to stačí.
Domis
Příspěvky: 238
Registrován: 18.2.2010 20:58:02
Bydliště: Viničné Šumice

Re: VINCI Autoroutes

Příspěvek od Domis »

Pokračování jazykovéh okénka: VINCI - ano, český přepis by byl [vansi]. Správně by se mělo první "i" společně s "n" - tedy "in" vyslovovat jako nosovka písmene "e" [vẽsi]. Název tématu VINCI Autoroutes se pak čte [vẽsi otorut] (pro dokonalost s francouzským "r").
Jinak co se týče francouzské výslovnosti, ta je sice velmi neobvyklá (mnoho spřežek, velký rozdíl mezi psaným a čteným textem). Nicméně má to svá pravidla - je jich hodně, ale pokud se je naučíte (za pár let učení), dokážete přečíst všechno. Oproti tomu angličtina má výslovnost mnohem složitější než jakýkoliv jiný jazyk a hlavně má spoustu výjimek.

Omluvám se za OT, kdyžtak to můžete přesunout do Jazykového okénka.
hh
Autor
Příspěvky: 2553
Registrován: 19.3.2009 16:35:53

Re: Jak se vyslovuje VINCI ?

Příspěvek od hh »

Martin z Ostravy píše:Mám technicky dotaz, jak se vyslovuje VINCI?
Já to říkám, tak jak to čtu, tedy "vinci", ale na na dnešní tiskovce ohledně D47, mluvil generální ředitel Eurovia CS o "vanci". Co je tedy správně?
Borovka působil ve Francii, takže bych mu to věřil.
Martin_L
Příspěvky: 381
Registrován: 21.2.2010 19:39:20

Re: Jak se vyslovuje VINCI ?

Příspěvek od Martin_L »

Děkuju za osvětlení a jazykový rozbor. Upřímně řečeno jsem název tohoto koncernu až doposud také četl jako "vinči", ale měl jsem silný pocit, že to není dobře.

Myslím si, že mnoho lidí to takto čte proto, že toto slovo je dlouhodobě spojeno s italskou renesanční osobností Leonarda da Vinciho, kde figuruje italská výslovnost (tedy "vinči").
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22513
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Jak se vyslovuje VINCI ?

Příspěvek od Diaľničiar »

podívejte se, anglicky se říká běžně "vinči" a je to správně
francouz tomu řekne "vansi"
a mnoho lidí to vysloví jako "vinči" - přesně jak říkáte po oném umělci ...

je to detail

anglicky: http://www.youtube.com/watch?v=DA6f1EfXAh0
francouzsky: http://www.youtube.com/watch?v=1DGb3gKU ... re=related (19.-20. sekunda)
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
vaclav
Příspěvky: 1830
Registrován: 7.4.2010 11:29:27

Re: Jak se vyslovuje VINCI ?

Příspěvek od vaclav »

dovolim si nesouhlasit, to ze anglican rekne jmeno spatne neznamena, ze to tak je spravne.

plati obecne, ze jmena by se mela vyslovovat v "puvodnim zneni", zde tedy vanci, jinak clovek pusobi jako mamlas, viz. cicinec vyslovujici rosicky jako rosiky, vaclav jako vaklav atp.
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Jak se vyslovuje VINCI ?

Příspěvek od Standa »

vaclav píše:...plati obecne, ze jmena by se mela vyslovovat v "puvodnim zneni", zde tedy vanci, jinak clovek pusobi jako mamlas, viz. cicinec vyslovujici rosicky jako rosiky, vaclav jako vaklav atp.
A není náhodou tvar "vinci" původně z latiny (klasické "veni, vidi, vinci") ? Nepletu-li se, latinsky by se to mělo číst vinsi - lépe by to odpovídalo nadnárodnímu charakteru společnosti ;) .

BTW: Sledoval jsem kdysi fotbalové ME 2004 na francouzské TV a tam si komentátoři vůbec nelámali hlavu s nějakou výslovností: v bráně Seč, v obraně Užfalúsi, v záloze již zmíněný Rosiky... Ovšem největší bomba pro mě byly kdysi zprávy kubánské TV, že se novým tajemníkem KSČ stal Majls Džejks (místo normálního Milos Chakes :) )!
Bobek
Příspěvky: 1636
Registrován: 14.3.2009 6:43:59
Bydliště: MO

Re: Jak se vyslovuje VINCI ?

Příspěvek od Bobek »

Veni, vidi, vici.

Neskutečné, jaká debata se dá vést o takové prkotině. :crazy:
Království a půl princezny za 511.
jonáš
Příspěvky: 4080
Registrován: 15.3.2009 8:32:12

Re: Jak se vyslovuje VINCI ?

Příspěvek od jonáš »

Myslíte "the first person perfect tense form of vincō (“I conquer, I defeat”)"? :-)
http://en.wiktionary.org/wiki/veni,_vidi,_vici a též http://en.wiktionary.org/wiki/vinco#Latin .. eventuelně i
"vincī .. present passive infinitive of vincō" zděs http://en.wiktionary.org/wiki/vinci

Neni to náhodou nějakej akronym? :lol:
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Jak se vyslovuje VINCI ?

Příspěvek od Standa »

Díky za opravu! Klasické vzdělání mi skutečně chybí, jak bylo dokázáno (latinský termín už raději neuvádím :) , moje "latina" je jen ve velmi vulgární formě :) ).
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22513
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Jak se vyslovuje VINCI ?

Příspěvek od Diaľničiar »

vaclav píše:dovolim si nesouhlasit, to ze anglican rekne jmeno spatne neznamena, ze to tak je spravne.

plati obecne, ze jmena by se mela vyslovovat v "puvodnim zneni", zde tedy vanci, jinak clovek pusobi jako mamlas, viz. cicinec vyslovujici rosicky jako rosiky, vaclav jako vaklav atp.
Klidně i nesouhlaste. A co jste zvítězil? :lol:

Udivující je jak Bobek píše, že vás to ještě baví. Odpověd tady již je, ale pořád hledáte další a další "nezmysly" ... :)
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Jak se vyslovuje VINCI ?

Příspěvek od mapman »

No, přispěju i já svou troškou do mlýna.

Název VINCI vznikl v roce 2000, kdy se takto přejmenoval koncern SGE. O původu tohoto názvu se můžeme dohadovat, nicméně nejznámější je ve spojení s Itálií a je tak také vyslovováno v angličtině a němčině. Vinci znamená v italštině "Zvítěz!", resp. je to druhá osoba singuláru od infinitivu "zvítězit" (a to jak v imperativu tak v indikativu) a navíc je silně spojeno s příjmením Leonarda da Vinciho a onou obcí v Toskánsku, kde má da Vinci rodný dům. Není mi známo, že by toto slovo mělo ve francouzštině nějaký konkrétní význam, resp. že by se jednalo o akronym. Lze tudíž předpokládat, že původ je onen italský a tudíž výslovnost "vinči" není vyloženě nesprávná, ačkoliv francouz by si dovolil tvrdit opak.
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak se vyslovuje VINCI ?

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Takže, když to shrneme, tak klidně můžu říkat "vinči".
Fajn, přijde mi to i přirozenější a jsem na to zvyklý.
R48 -> D48 se podařilo!
Marooned17
Příspěvky: 1075
Registrován: 27.9.2010 13:01:33
Bydliště: Praha

Re: Jak se vyslovuje VINCI ?

Příspěvek od Marooned17 »

Standa píše:Díky za opravu! Klasické vzdělání mi skutečně chybí, jak bylo dokázáno (latinský termín už raději neuvádím :) , moje "latina" je jen ve velmi vulgární formě :) ).
Pokud bychom chtěli slovo VINCI brát jako latinské slovo (ten přítomný pasivní infinitiv), tak v klasické latině se to četlo "Vinkí"
:kladivo:
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22513
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Jak se vyslovuje VINCI ?

Příspěvek od Diaľničiar »

do podpisu se mi to už nevejde, tak to dám sem, video

How VINCI became VINCI
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22513
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Jak se vyslovuje VINCI ?

Příspěvek od Diaľničiar »

Jsem zavalen v poště za ty léta více jak 10x to samé za rok, takže takhle v roce 2000 vznikl motív, že zrovna VINCI

https://vimeo.com/81382087

A tohle jsme: https://www.vinci.com/essentiel/index.html

Infrastruktura. Veškerá jakou si představíte, ale pro každého z nás. Není to z rozmaru jenom tak.

já to tady už psal v rámci VINCI Autoroutes, ale i k tomu mi přicházejí otázky ohledně architektury, takže i k tomu informace: http://archiloverz.org/280-the-groues-v ... rters.html
Naposledy upravil(a) Diaľničiar dne 13.12.2021 11:15:19, celkem upraveno 1 x.
Důvod: odstranění neplatného odkazu
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22513
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Jak se vyslovuje VINCI ?

Příspěvek od Diaľničiar »

Nové hlavní sídlo VINCI :arrow:

http://forum.ceskedalnice.cz/viewtopic. ... 65#p134665

Nechci to více rozepisovat do vlákna k VINCI Autoroutes, ale tady je to Odpočívka a tady dokonce vlákno k VINCI a tak to využiji a bude to tady jak ostatně již i výše je. :D

Nyní ale několik detailů.

Po novém má hlavní objekt oficiální název: The Groues
Vedlejší název: VINCI Headquarters
Návrhy: 2016
Dostavba: 2020
Struktura objektu: budova
Typ budovy: kanceláře
Vlastník: VINCI Immobilier
Developér: Epadesa; SNCF Réseau; VINCI Immobilier
Hlavní zhotovitel: VINCI Immobilier
Poschodí nad úrovní země: 23
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22513
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: VINCI (stavební skupina)

Příspěvek od Diaľničiar »

Hospodářské výsledky za 1. pololetí 2018:

*tržby rostou o +6,7% na 19,8 mld. €
*roste i čistý zisk (všechny typy) a to díky předešlým opatřením z minulých let (transformace celé skupiny, rozdělení aktivit do lepších celků, nové projekty na koncesním modelu a další refinancování mnoha projektů včetně restrukturalizace zadlužení skupiny)
*dividenda se letos vyplatí navýšená o +8,7%
*oživení nastalo konečně i na FR trhu

zde po posunutí nadole naleznete i nové projekty pro jednotlivé části skupiny: https://www.vinci.com/vinci.nsf/en/pres ... 7-0701.htm

novinky k výstavbě nové centrály napíšu později
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22513
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: VINCI (stavební skupina)

Příspěvek od Diaľničiar »

Skupina VINCI vydala úspěšně poměrně veliký dluhopis rozdělen na 2 etapy splatnosti v celkové výši 1,75 mld. €.
  • VINCI has successfully issued a €1.75 billion bond, divided between a €0.75 billion bond maturing in September 2025 and carrying an annual coupon of 1.00%, and a €1.0 billion bond maturing in September 2030 and carrying a coupon of 1.75%.

    The issue was oversubscribed over 3 times despite a volatile market environment, confirming investor confidence in VINCI’s credit quality. The company is rated A- by Standard & Poor's with positive outlook, and A3 by Moody's with stable outlook.

    Part of its EMTN programme, this issue will enable VINCI to extend the average maturity of its debt while optimising its cost.

    The joint bookrunners for the deal are: CACIB, HSBC (Global Coordinators), CM-CIC, RBC Capital Markets, Santander and UniCredit.
zdroj: portál vinci.com

ke dluhům pak poměrně detailní rozbor: https://www.vinci.com/vinci.nsf/en/item ... e-debt.htm

již 9. rok probíhají zásadní změny v celém řízení skupiny a tyto potrvají ještě několik let; otázka financování je jedna z nich

Koncern příštím rokem oslaví 120 let existence.
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22513
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: VINCI (stavební skupina)

Příspěvek od Diaľničiar »

Eurovia ve spolupráci s VINCI Autoroutes dosáhla 1. plně recyklovanou silnici ve světě: http://forum.ceskedalnice.cz/viewtopic. ... 28#p172528 .
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22513
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: VINCI (stavební skupina)

Příspěvek od Diaľničiar »

Hospodářské výsledky skupiny k 30.9.2018

*za prvních 9 měsíců je nárůst tržeb oproti rovnakému období 2017 větší o +7,7% na hodnotě 31,4 mld. €
*za 3.Q rostou tržby o +9,5%
- koncesní divize vzrostla o +5,6%
- kontraktní divize vzrostla o +8,4%
- ostatní aktivity o v průměru 5%
*Francie se na tržbách podílí 57%, růst tržeb o +4,8%
*ostatní svět 43%, růst tržeb o +11,9%

Celkové shrnutí: https://www.vinci.com/vinci.nsf/en/pres ... 3-1746.htm .
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22513
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: VINCI (stavební skupina)

Příspěvek od Diaľničiar »

pro přehlednost mimo Francie se zaměřením na profil fóra
VH.JPG
VH.JPG (128.05 KiB) Zobrazeno 18962 x
VC1.JPG
VC1.JPG (100.61 KiB) Zobrazeno 18962 x
VH01.JPG
VH01.JPG (134.98 KiB) Zobrazeno 18960 x
VH02.JPG
VH02.JPG (80.37 KiB) Zobrazeno 18960 x
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22513
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: VINCI (stavební skupina)

Příspěvek od Diaľničiar »

k hlavnímu sídlu VINCI

sídlo dostalo název dle základních vizualizačních návrhů souostroví, tedy francouzsky Archipel :idea:

cílem nového sídla je dostat pod jednu střechu centrální a řídící části všech částí skupiny, přitom se dbá na eko-normy a architekturu

L’Archipel, a new head office symbolising new ambitions for VINCI

v 1. řadě VINCI provedlo jazykovou mutaci do vícero řečí světa z původní francouzské, anglické a německé na mnoho dalších

takže jak se z VINCI stala skupina VINCI :?:

https://vimeo.com/281947894

těch 14 minut za to shlédnutí stojí :idea:

nové sídlo VINCI je součástí nové centrální čtvrti v hlavním městě Francie a tato nová čtvrť dostane i nová dopravní spojení a výstavbu realizuje mj. i VINCI; je to největší evropská koncesní skupina včetně segmentu výstavby a včetně kvalitních finančních zajištění; psal jsem o výstavbě nového sídla vícekrát, ale nyní znovu doplním další části, pro nedostatek času ale v originálu po anglicky
A1.JPG
A1.JPG (64.84 KiB) Zobrazeno 19290 x
A2.JPG
A2.JPG (59.63 KiB) Zobrazeno 19290 x
A3.JPG
A3.JPG (83.76 KiB) Zobrazeno 19290 x
A4.JPG
A4.JPG (53.26 KiB) Zobrazeno 19290 x
tady je nové 2 min. video k sídlu v návaznosti na mapy stávajícího, i nového, zahrnuté jsou vizualizace; bez znalosti francouzštiny se tomu nedá dobře rozumět, ale díky tomu obrazovému provedení to doplňuje význam

https://vimeo.com/300687359

zdroj informací: portál VINCI.com
Naposledy upravil(a) Diaľničiar dne 19.3.2021 19:44:55, celkem upraveno 1 x.
Důvod: odstranění neplatného odkazu
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
Odpovědět

Zpět na „Odpočívka Na České dálnici“