[D10] Opravy a údržba

Praha – Mladá Boleslav – Turnov (I/35)
Odpovědět
pivko
Příspěvky: 1019
Registrován: 15.3.2009 23:17:26

[D10] Opravy a údržba

Příspěvek od pivko »

O víkendu jsem zas po delší době jel po R10 a musím říct, že i tady to už začíná jít dole vodou. Např. nechápu jak je možné, že si někdo dovolí dát trvalé značky s hrboly a doporučenou rychlostí 60 km/h místo toho, aby neprodleně došlo k opravě příslušné závady na komunikaci. A takových míst je na R10 hned několik, zejména kolem MB. Mně by opravdu zajímalo, jaká je politika ŘSD ve vztahu k těmto komunikacím? Vlastně proč se ptám, když to vím. Nechat to rozsekat úplně na hadry, jako R6 a R7.

Pak jsem pokračoval po II/268 na Mimoň a to jsem byl také jak v jiříkově vidění, značka hrboly prakticky po celém úseku, díry se spravují tak, že se tam nafláká asfalt lopatou, takže ta komunikace je pak taková pěkně kropenatá a ta jízda po ní, kouzlus mňamózus. Takové věci byly donedávna k vidění pouze v Polsku (pravda, do Ruska, na Ukrajinu ani na Balkán nejezdím). Ale abych jen nenadával, zpět jsem se vracel po II/240 a ta je od Liběšic až po Roudnici daná do kupy docela pěkně.
Kubajsu
Příspěvky: 1308
Registrován: 18.8.2010 8:42:13
Bydliště: Praha

Re: R10 - Opravy

Příspěvek od Kubajsu »

Mě by zajímalo, jak je možné dát na R(D) komunikaci doporučenou rychlost 60 bez současného omezení maxima. Není snad 80 minimum podkročitelné pouze ve stoupacích pruzích?
pivko
Příspěvky: 1019
Registrován: 15.3.2009 23:17:26

Re: R10 - Opravy

Příspěvek od pivko »

Kubajsu píše:Mě by zajímalo, jak je možné dát na R(D) komunikaci doporučenou rychlost 60 bez současného omezení maxima. Není snad 80 minimum podkročitelné pouze ve stoupacích pruzích?
A pak tam ještě postavit satrapčíky s radarem, což? Absurdní divadlo už bude kompletní. Navíc problém byl vždy pouze v pravém pruhu, v levém se to dalo projet v podstatě bez omezení rychlosti.
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: R10 - Opravy

Příspěvek od mapman »

Stav R10 R6 a R7 odpovídá tomu, že tyto komunikace nemají SSÚD, tj. chybí jim liniová údržba a vše pak trvá mnohem déle než u dálnic. Ale to se má změnit, chystá se velký tendr na zimní a letní údržbu od září 2013 a taky se mají dělat rámcové smlouvy na ŘSD na běžbé opravy komunikací. ŘSD to samo svými silami na R nemůže zvládat (nemá čím) a nový zákon o veřejných zakázkách trochu zbrzdil letošní zadávání oprav, tak třeba to bude i tím ... Jinak s tím minimem to nikde není napsáno. Jediné co se v praxi používá je poučka že rozdíl mezi nejvyšší dovolenou rychlsotí u osobních a nákladních by neměl být více než 50 km/h a že při snižování rychlosti by se mělo jít postupně, a to po 20 km/h, resp. 30 km/h u rychlostí nad 100ku. (BTW radar na doporučenou rychlost?)
pivko
Příspěvky: 1019
Registrován: 15.3.2009 23:17:26

Re: R10 - Opravy

Příspěvek od pivko »

mapman píše: (BTW radar na doporučenou rychlost?)
Předřečník mluvil o snížení maximální rychlosti. Jinak díky za fundovanou odpověď, z níž si ovšem beru to, že se to asi hned tak nezlepší, což?
mbmat
Příspěvky: 1381
Registrován: 16.7.2010 21:20:33
Kontaktovat uživatele:

Re: R10 - Opravy

Příspěvek od mbmat »

Holt se čeká na peníze až bude na ty SSÚD.
Jinak mapmane ještě R4.
Ale zase je tu absurdita, na D3 u Chotovin je postaveno SSÚD, ale není vybaveno a ani DO PČR není přítomo, takže fakt zmatek.
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: R10 - Opravy

Příspěvek od mapman »

Stav eRek se může zlepšit právě díky zmiňovanému, tzn. rámcové smlouvy na opravy (rychlejší a účinnější zadávání oprav) + nové smlouvy na údržbu (nově založeno na principu který se blíží liniové údržbě, lepší sledování adekvátnosti údržby atd.)

BTW Chotoviny by se měly začít od 1.1.2013 snad postupně naplňovat ...
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: R10 - Opravy

Příspěvek od Mike »

Kubajsu píše:Mě by zajímalo, jak je možné dát na R(D) komunikaci doporučenou rychlost 60 bez současného omezení maxima. Není snad 80 minimum podkročitelné pouze ve stoupacích pruzích?
není
je to pouze rychlost, kterou musí být vozidlo schopné dosáhnout, aby na dálnici vůbec mohlo
je to naprosto stejné jako např. při mlze nebo náledí
zkuste potom pojišťovně vysvětlovat, že jste 80 prostě jet musel

ony nejsou potřeba značky, stačí zdravý rozum, ale toho bohužel v populaci uživatelů komunikací ubývá :oops:
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
Kubajsu
Příspěvky: 1308
Registrován: 18.8.2010 8:42:13
Bydliště: Praha

Re: R10 - Opravy

Příspěvek od Kubajsu »

Tak mlha a náledí (hustý déšť atd. atd.) je podle mého trochu jiný případ. Tady se už dostáváme k opravdu velkým možným rozdílům rychlosti; někdo pojede v rozbitém pravém tachometrových 60 km/h (takže reálných klidně 53) a jiný v levém, který nijak nevybočuje z toho co je na našich dálnicích obvyklé, GPS 135 km/h (pořád legální v rámci tolerance měřících zařízení). To už dá celkem brutální rozdíl rychlostí 82 km/h a to myslím úplně v pořádku není...
MPMP
Příspěvky: 3280
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: R10 - Opravy

Příspěvek od MPMP »

Kubajsu píše:Tak mlha a náledí (hustý déšť atd. atd.) je podle mého trochu jiný případ. Tady se už dostáváme k opravdu velkým možným rozdílům rychlosti; někdo pojede v rozbitém pravém tachometrových 60 km/h (takže reálných klidně 53) a jiný v levém, který nijak nevybočuje z toho co je na našich dálnicích obvyklé, GPS 135 km/h (pořád legální v rámci tolerance měřících zařízení). To už dá celkem brutální rozdíl rychlostí 82 km/h a to myslím úplně v pořádku není...
Já myslím, že je to naprosto jednoduché: pokud bude dobrá viditelnost s možností zastavit na dohled, tak v tom žádný problém není. A pokud možnost včas zastavit nebude, pak se podle "zdravého rozumu" nemá teěch 135 jezdit. (Jak prosté, milý Watsone!) ;)
Kubajsu
Příspěvky: 1308
Registrován: 18.8.2010 8:42:13
Bydliště: Praha

Re: R10 - Opravy

Příspěvek od Kubajsu »

To je jasné.
Mě jen zaráží, že se snižuje doporučená rychlost pod minimum obecně na dálnici platné (i když v zákoně přímo takhle nenapsané) bez současného snížení maxima... Toť vše, víc v tom nehledejte ;)
pivko
Příspěvky: 1019
Registrován: 15.3.2009 23:17:26

Re: R10 - Opravy

Příspěvek od pivko »

Kubajsu píše:To je jasné.
Mě jen zaráží, že se snižuje doporučená rychlost pod minimum obecně na dálnici platné (i když v zákoně přímo takhle nenapsané) bez současného snížení maxima... Toť vše, víc v tom nehledejte ;)
Mně hlavně zaráží, že to neopraví a místo toho tam dají trvalé (!) značky. Kdyby se takovéhle věci včas opravovaly, nemuseli bychom to vůbec řešit.

To samé na D5, tak 80ka u Rozvadova tam zřejmě bude už navěky.
Sosa
Příspěvky: 2508
Registrován: 17.3.2009 9:43:04

Re: R10 - Opravy

Příspěvek od Sosa »

pivko píše:
Kubajsu píše:To je jasné.
Mě jen zaráží, že se snižuje doporučená rychlost pod minimum obecně na dálnici platné (i když v zákoně přímo takhle nenapsané) bez současného snížení maxima... Toť vše, víc v tom nehledejte ;)
Mně hlavně zaráží, že to neopraví a místo toho tam dají trvalé (!) značky. Kdyby se takovéhle věci včas opravovaly, nemuseli bychom to vůbec řešit.

To samé na D5, tak 80ka u Rozvadova tam zřejmě bude už navěky.
Ale to je jednoduché, není tam SSÚD. Ty můžou poslat své zaměstnance a ti to opraví. Zde musý být výběrové řízení a to je vždy na dlouhé lokte.
mbmat
Příspěvky: 1381
Registrován: 16.7.2010 21:20:33
Kontaktovat uživatele:

Re: R10 - Opravy

Příspěvek od mbmat »

Stokrát sme tu řešili že na R10 není SSÚD, a pořád si někdo stěžuje...
Sosa
Příspěvky: 2508
Registrován: 17.3.2009 9:43:04

Re: R10 - Opravy

Příspěvek od Sosa »

mbmat píše:Stokrát sme tu řešili že na R10 není SSÚD, a pořád si někdo stěžuje...
Problém je v tom, že jim nedochází co je to za neštěstí.
arnold
Příspěvky: 51
Registrován: 22.6.2010 9:35:51
Bydliště: u D10 nedaleko Mladé Boleslavi

Re: R10 - Opravy

Příspěvek od arnold »

Na R10 je i častá i jedna specialita, kterou jsem nikde jinde neviděl. Když dojde k poškození směrové tabule u výjezdu, tak se neobnoví, ale na její místo se postaví malý směrník jako na nějaké okresce. Kdyby to bylo jen na dobu, než se udělá nová tabule, tak bych to chápal, ale u některých exitů je to tak už léta.
Lenny
Autor
Příspěvky: 10771
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: R10 - Opravy

Příspěvek od Lenny »

Kdyby při poslední velké opravě R10 v letech 2000-1 položili CB povrch místo AB, byla by vozovka na tom daleko lépe než dnes...
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
dd
Příspěvky: 1194
Registrován: 22.6.2010 11:01:06

Re: R10 - Opravy

Příspěvek od dd »

Sosa píše:
mbmat píše:Stokrát sme tu řešili že na R10 není SSÚD, a pořád si někdo stěžuje...
Problém je v tom, že jim nedochází co je to za neštěstí.
Na silnicích I. třídy také nejsou. A někde opravy fungují a někde ne. Na to, aby se R10 dala do slušného stavu, SSÚD není nezbytně nutné.
petrsida
Příspěvky: 207
Registrován: 14.8.2011 22:18:31

Re: R10 - Opravy

Příspěvek od petrsida »

A ono bude jenom hůř, protože od poslední výměny uběhlo již 10-12 let, takže životnost asfaltu dochází na celých 50 km na od Staré Boleslavi až po Příšovice
mbmat
Příspěvky: 1381
Registrován: 16.7.2010 21:20:33
Kontaktovat uživatele:

Re: R10 - Opravy

Příspěvek od mbmat »

Je to 11-13 let od rekonstrukce, na pár místech by bylo vhodné trochu opravit, jinak ještě dobrý stav, slušný.
Na D1 do Praha-Mirošovice je to ještě déle a asfalt je také v dobrém stavu.
balance
Příspěvky: 2183
Registrován: 24.9.2009 10:51:36

Re: R10 - Opravy

Příspěvek od balance »

Hlavně by měli opravit tu ostudu mezi Lukoilem a 510! :kladivo:
petrsida
Příspěvky: 207
Registrován: 14.8.2011 22:18:31

Re: R10 - Opravy

Příspěvek od petrsida »

No onakvalita jde dolů rychle posldní dva tři roky, začíná se objevovat zvlnění, sypou se uséky, kde se jednotlivé pokládky navazovaly, je tam spousta podélných trhlin a ten nejzatíženější úsek u Boleslavi se v postatě začal rozpadat, ono životnost asfaltu je prostě 15 let

ten konec u 510 měl být vyměněn už dávno, to je za životností už hodně dlouho, o tom žádná

možná se mýlím, ale mění li se obrusná vrstva včas, měla by oprava být právě jen o té nejsvrchnější vrstvě, nechá-li se to, pak se musí jít do hloubky, jako u poslední opravy Boleslavské. Je to tak?

D1 je k Mirošovicím velmi kvalitní, ale neměnil se tu už jednou asfalt? Nevím, ptám se, nějak mi to nesedí na to zatížení.
Lenny
Autor
Příspěvky: 10771
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: R10 - Opravy

Příspěvek od Lenny »

Tu ostudu mělo, možná ještě má ve správě TSK, podle toho to tam taky vypadá jak v cirkuse, všude samá reklama, se divím, že ještě nenamalovali něco na vozovku.... :D

Nemusí nutně dělat kompletní výměnu, stačily by jistě i nějaké menší opravy a nástřiky, které by životnost prodloužily. Časem to bude horší a dražší.

Na D1 se měnil jen v některých úsecích a jízdních pruzích.
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
jannnn
Příspěvky: 752
Registrován: 16.3.2009 22:12:01

Re: R10 - Opravy

Příspěvek od jannnn »

Vypadá to, že opravy se dočká i ten poslední nezrekonstruovaný kousek těsně před Prahou. Ve směru na Prahu odfézovaný pravý pruh cca od Lukoilu až po začátek úseku opraveného v rámci napojení vysočanské radiály.

Provoz sveden do jednoho pruhu...a dopravniinfo.cz mlčí :kladivo:
hh
Autor
Příspěvky: 2553
Registrován: 19.3.2009 16:35:53

Re: R10 - Opravy

Příspěvek od hh »

A co úsek od křižovatky k benzínce? Ten je také špatný...
Odpovědět

Zpět na „D10“