Značení komunikací v Praze - dálkové vs místní (uliční) cíle

Pražský a Městský okruh, radiály a ostatní pražské komunikace
Odpovědět
dps
Příspěvky: 144
Registrován: 25.5.2012 8:51:46

Re: Úkazy na českých silnicích

Příspěvek od dps »

No me prijde zrovna logicke, aby tam byly jen ty mistni cile ... jses na mistni komunikaci. Ulice mi prijdou uz trochu moc, ale cile jako Letna, Dejvice, Suchdol, Vystaviste a podobne by se mi tam libily mnohem vice. Pro ty co potrebuji na Brno, KV, MB ci HK bude dulezita informace kudy na MO (a to tam je) a tam at teprve pak je cedule kudy na Brno, KV, MB ci HK.

Postupne s vystavbou MO bych cedule na vzdalene cile vyhazel vsude uvnitr MO. Az na najezdech na MO bych uvadel vzdalene cile (aby i neznali vedeli kudy najet pokud chteji napr. na Brno). Uvnitr MO me zajimaji jen mistni cile a kudy na MO.
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Úkazy na českých silnicích

Příspěvek od Martin z Ostravy »

A jak já, jako cizinec budu vědět co je "MO", a že na něj mám jet abych se dověděl kam dál?
R48 -> D48 se podařilo!
adamos
Příspěvky: 1697
Registrován: 15.3.2009 23:32:20
Bydliště: D1, 2,78 km

Re: Úkazy na českých silnicích

Příspěvek od adamos »

Trend zeštihlování tabulí souběžně s GPSkou v každém autě přijde co nevidět, nemá cenu si nalhávat, že ne.A ruku na srdce, kolik těch cizinců se najednou ocitne v centru Prahy a budou se chtít bez navigace dostat ven? Já ybch z toho žádný velký téma neviděl. Drtivá většina řidičů v centru jsou každodenní pendleři do a ze zaměstnání, ti na šipky nekoukaj. Pak je tu skupina řidičů - profíků, ta znají Prahu zrovna tak a většinou už dnes bez GPSky nejezdí. A těch cizinců....?
Vždy aktuální mapy na http://www.openstreetmap.org
Našli jste v mapě chybu? Napište mi o ní.
jeni013
Příspěvky: 708
Registrován: 3.2.2010 22:20:52
Bydliště: ValMez

Re: Úkazy na českých silnicích

Příspěvek od jeni013 »

Martin z Ostravy píše:A jak já, jako cizinec budu vědět co je "MO", a že na něj mám jet abych se dověděl kam dál?
:ok: ono tomu rumunovovi ani "Městský okruh" nebude znít moc srozumitelně;-)
dps
Příspěvky: 144
Registrován: 25.5.2012 8:51:46

Re: Úkazy na českých silnicích

Příspěvek od dps »

Martin z Ostravy píše:A jak já, jako cizinec budu vědět co je "MO", a že na něj mám jet abych se dověděl kam dál?
Tak to asi jako cizinec budes ztracen nejen v centru Prahy, ale v kazdy druhy obci v CR. Jak ty jako cizinec budes vedet jak se dostat z "Horni/Dolni", kdyz tam nahodou nemaji cedule kudy do Brna, Prahy ci Ostarvy :D
MPMP
Příspěvky: 3279
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Úkazy na českých silnicích

Příspěvek od MPMP »

Vážení, to jsme si tedy ale vůbec nerozuměli. Mně nešlo ani o pendlery (ti to znají zpaměti a cedule stejně nečtou), ani profíky (ti mají dneska už skoro všichni GPS), ani cizince (ti budou bloudit s jakýmikoli cedulemi), ale o obyčejné "přespolní", kteří se z jakéhokoli důvodu vypraví do Prahy (ať už na návštěvu, za kulturou, nákupem, či z jakéhokoliv jiného důvodu), případně i pražáky, kteří jezdí pouze občas. Takový člověk Vás požádá, abyste mu vysvětlil cestu. Ve starém systému to bylo relativně snadné: dojedeš tam atam ("jo, jo, tam to znám") a budeš se držet cedulí na XY. Případně na nějaké další významné křižovatce změní cíl.
V současném systému tyto "dálkové" cíle vypadli, takže mu nevysvětlíte nic. :(
Měl jsem dojem, že se Praha chce zbavit pravidelných uživatelů IAD, nikoliv těch náhodných.
dps
Příspěvky: 144
Registrován: 25.5.2012 8:51:46

Re: Úkazy na českých silnicích

Příspěvek od dps »

Co by takovy "prespolni" v centru s autem delal??? Kde by tam tak asi zaparkoval ... v modry zone asi tezko. Mluvime stale o prostoru uvnitr MO!? Bud musi vedet kam jede a jak od tama taky vyjede a nebo at tam nejezdi, zapichne to na nejblizsim P+R, koupi listek a jede MHD.

Ja kdyz pojedu do nejaky "Horni/Dolni" kde to neznam, tak se taky predem na tu cestu pripravim (nebo si vezmu navigaci) a nepojedu na slepo. Potrebuje-li nejaky "prespolni" nutne do centra Prahy, tak at se taky predem pripravi!!!

Prave, ze uvnitr MO to bude jednoduchy ... nejblizsi cestou na MO a pak podle dalkoych cilu :)

V centru me zajimaji mistni cile ... kudy se dostanu napr. ke sportovni hale, k uradu, k vystavisti atp. ... ne kudy se jede do Brna !!!
JirkaS
Příspěvky: 2805
Registrován: 14.3.2009 19:25:07

Re: Úkazy na českých silnicích

Příspěvek od JirkaS »

dps píše:Prave, ze uvnitr MO to bude jednoduchy ... nejblizsi cestou na MO a pak podle dalkoych cilu :)
Nebude to jednoduché. Praha díky něčí debilitě začala už dávno vyhazovat dálkové cíle i z MO.
jonáš
Příspěvky: 4080
Registrován: 15.3.2009 8:32:12

Re: Úkazy na českých silnicích

Příspěvek od jonáš »

No dokonce se dala slyšet, že na další pokračování MO můžeme na dlouho zapomenout ..
pp21
Autor
Příspěvky: 1640
Registrován: 9.3.2009 15:03:16
Bydliště: Praha

Re: Úkazy na českých silnicích

Příspěvek od pp21 »

dps píše:Co by takovy "prespolni" v centru s autem delal??? ... Bud musi vedet kam jede a jak od tama taky vyjede a nebo at tam nejezdi, zapichne to na nejblizsim P+R, koupi listek a jede MHD.
Kontrolní otázka ... když neví "kam jede a jak od tama taky vyjede" autem, jak bude totéž vědět/nevědět v MHD, kterou zcela jistě zná úplně stejně "dobře" jako ulice :?:
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Úkazy na českých silnicích

Příspěvek od Martin z Ostravy »

A změna linky během jedné zastávky ho jistě taky potěší. :D
R48 -> D48 se podařilo!
MPMP
Příspěvky: 3279
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Úkazy na českých silnicích

Příspěvek od MPMP »

dps píše:Co by takovy "prespolni" v centru s autem delal??? Kde by tam tak asi zaparkoval ... v modry zone asi tezko. Mluvime stale o prostoru uvnitr MO!? Bud musi vedet kam jede a jak od tama taky vyjede a nebo at tam nejezdi, zapichne to na nejblizsim P+R, koupi listek a jede MHD.
Vy když jedete mimo své domovské město, tak nejedete autem až k cíli, ale jen "kus" a zbytek MHD? Opravdu?
dps
Příspěvky: 144
Registrován: 25.5.2012 8:51:46

Re: Úkazy na českých silnicích

Příspěvek od dps »

MPMP píše:
dps píše:Co by takovy "prespolni" v centru s autem delal??? Kde by tam tak asi zaparkoval ... v modry zone asi tezko. Mluvime stale o prostoru uvnitr MO!? Bud musi vedet kam jede a jak od tama taky vyjede a nebo at tam nejezdi, zapichne to na nejblizsim P+R, koupi listek a jede MHD.
Vy když jedete mimo své domovské město, tak nejedete autem až k cíli, ale jen "kus" a zbytek MHD? Opravdu?
Jedu az k cili ... ja nemam problem s orientaci (ja si nestezuju na dopravni znaceni). Snazim se, abych "vedel" kam jedu a kde jsem. Ale pokud jedu nekam kde rovnou vim, ze se v centru neda zaparkovat, tak do toho centra tim autem nejedu ... zaparkuju nekde kde se da a zbytek dojdu nebo popojedu MHD.
Ja pouze rikam, ze kdo ma problem jezdit v centru kde to nezna, tak at tam radeji nejezdi ... myslim autem ... that's all.
MPMP
Příspěvky: 3279
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Úkazy na českých silnicích

Příspěvek od MPMP »

dps píše:
MPMP píše:
dps píše:Co by takovy "prespolni" v centru s autem delal??? Kde by tam tak asi zaparkoval ... v modry zone asi tezko. Mluvime stale o prostoru uvnitr MO!? Bud musi vedet kam jede a jak od tama taky vyjede a nebo at tam nejezdi, zapichne to na nejblizsim P+R, koupi listek a jede MHD.
Vy když jedete mimo své domovské město, tak nejedete autem až k cíli, ale jen "kus" a zbytek MHD? Opravdu?
Jedu az k cili ... ja nemam problem s orientaci (ja si nestezuju na dopravni znaceni). Snazim se, abych "vedel" kam jedu a kde jsem. Ale pokud jedu nekam kde rovnou vim, ze se v centru neda zaparkovat, tak do toho centra tim autem nejedu ... zaparkuju nekde kde se da a zbytek dojdu nebo popojedu MHD.
Ja pouze rikam, ze kdo ma problem jezdit v centru kde to nezna, tak at tam radeji nejezdi ... myslim autem ... that's all.
Jinými slovy: "já značení nepotřebuju a nikdo jiný mně nezajímá". That's all. ;)
adamos
Příspěvky: 1697
Registrován: 15.3.2009 23:32:20
Bydliště: D1, 2,78 km

Re: Úkazy na českých silnicích

Příspěvek od adamos »

Když už to tak pitváme, podívejme se na to z jiné stránky.

Ta návštěva pojede nejdříve DO Prahy, následně Z Prahy. Dálkové cíle na návěstech (které se ruší) slouží spíš pro tu cestu Z Prahy. Naopak pro cestu DO Prahy se lépe hodí názvy Pražských čtvrtí nebo ulic (které se zavádějí).

Změnou tedy mimopražským ulehčujeme cestu do města a trochu zesložiťujeme cestu z města. Předpokládejme, že ten, co do města nějak dojel, si cestu pamatuje a zpátky domů pojede stejnou cestou. Úpravou tedy pohyb po Praze vlastně celkově zjednodušujeme.
Vždy aktuální mapy na http://www.openstreetmap.org
Našli jste v mapě chybu? Napište mi o ní.
JirkaS
Příspěvky: 2805
Registrován: 14.3.2009 19:25:07

Re: Úkazy na českých silnicích

Příspěvek od JirkaS »

adamos píše:Když už to tak pitváme, podívejme se na to z jiné stránky.

Ta návštěva pojede nejdříve DO Prahy, následně Z Prahy. Dálkové cíle na návěstech (které se ruší) slouží spíš pro tu cestu Z Prahy. Naopak pro cestu DO Prahy se lépe hodí názvy Pražských čtvrtí nebo ulic (které se zavádějí).

Změnou tedy mimopražským ulehčujeme cestu do města a trochu zesložiťujeme cestu z města. Předpokládejme, že ten, co do města nějak dojel, si cestu pamatuje a zpátky domů pojede stejnou cestou. Úpravou tedy pohyb po Praze vlastně celkově zjednodušujeme.
Tato úvaha má dvě vady. Jednak by nesměly existovat jednosměrky a neúplné nájezdy, protože jinak cesta tam a zpátky může být dost odlišná. Navíc dopravní značení slouží i pro obyvatele Prahy, i ti se občas potřebují dostat mimo město. A když bydlí třeba v Butovicích, na Čerňáku to moc neznají. Takže zrušení dálkového značení na radiálách a MO jim cestu ven opravdu neusnadní, místo Hradce Králové tam najdou právě jen Černý most.
dps
Příspěvky: 144
Registrován: 25.5.2012 8:51:46

Re: Úkazy na českých silnicích

Příspěvek od dps »

Samozrejme, ze na MO a radialach by ty dalkove cile meli byt (urcite smerem ven, opacne asi taky) ... to tu asi nikdo nerozporuje. Ja tady celou dobu uvadim "uvnitr MO" (v centru).
JirkaS
Příspěvky: 2805
Registrován: 14.3.2009 19:25:07

Re: Úkazy na českých silnicích

Příspěvek od JirkaS »

dps píše:Ja tady celou dobu uvadim "uvnitr MO" (v centru).
Jenže Praha už je v rušení značek dál :-)
Jinak si myslím, že by základní směry měly být i na hlavních křižovatkách v centru. Okruh vymezený MO je dost velký a tak myšlenka, že nejdřív pojedu na MO a pak se teprve začnu orientovat na cíl, znamená spoustu zbytečných km.
monin
Příspěvky: 1782
Registrován: 3.12.2010 10:31:31

Re: Úkazy na českých silnicích

Příspěvek od monin »

JirkaS píše:
dps píše:Ja tady celou dobu uvadim "uvnitr MO" (v centru).
Jenže Praha už je v rušení značek dál :-)
Jinak si myslím, že by základní směry měly být i na hlavních křižovatkách v centru. Okruh vymezený MO je dost velký a tak myšlenka, že nejdřív pojedu na MO a pak se teprve začnu orientovat na cíl, znamená spoustu zbytečných km.
Přesně tak. To, že v širkém centru Prahy, jsou jen místní cíle a to teď již i na městském okruhu viz. jižní spojka, kde na obrovské ceduli, je miniaturním písmem, jako by to byla nějaká pěší zóna, uveden např. cíl Hostivař, tak to mi příjde fakt hodně ujetý.

Určitě nejsem pro, aby na každém rohu bylo deset dálkových cílů, to ne.
Ale když se mi u Hlaváku např.stane, že se mě někdo ptá (cizinec) na dálnici na Norimberk (Vídeň..) co mu mám vlastně říci? Jeď podle cedulí na městský okruh?? A první taková, miniaturní a to jestě bez symbolu okruhu, je někde až na Jiráskově mostě? Nebo mám říci, že na Vídeň, se jezdí podle názvu Pankrác?

Proč, nemohou, být v centru alespoň směrovky se symboly dálnic (D1,D5,D8..a jejím hlavním zahraničním cílem?? Jakto, že z Jižní spojky je hlavní sjezd třeba na D1, vyznačen, jako sjezd do nějaké bezvýznamné vesnice?? To je fakt už vše fantasmagorie a může se to stát snad jen u nás.

Komu co řekne název Městský okruh, bez symbolu, bez alespoň jednoho důležitého cíle. Nic.

To ať tam opravdu není radši nic!!

V celé široké Vídní - a to i vnitřní - jsou dálkové cíle jen PRAHA, BRNO, BRATISLAVA,BUDAPEST, GRAZ, LINZ a PASSAU.
To samé Bratislava - BRNO, GYÖR, WIEN, ŽILINA.
To vše , samozřejmě se symboly států.

Jen u nás máme za megamiliardy nové komunikace a my ani hlavní příjezdovou trasu k nim nedokážeme řádně a jednoduše, logicky vyznačit.

O Pražském okruhu ani nemluvě. Že u názvu BRNO by mohl být i symbol (SK) a (A) to samozřejmě nikoho u nás nenapdne. Taky proč, kdo sem jezdí, ať má laskavě navigaci a kdo ji nemá, si má laskavě zjistit, že Brno leží směrem na Bratislavu a Vídeň. I kdyby to byl Australan.

Ale já ty uředníky, kteří tuto fantasmagorovinu vymýšlí chápu. Určitě si říkají, že už takhle nás ty stavby stojí hodně peněz, tak ušetříme, alespoň na pár písmenkách a lepících pásech.
Brno České Budějovice Plzeň Ústí/L. Hradec Králové
Bratislava (SK) Wien (A) Linz (A) Nürnberg (D) Dresden (D) Wroclaw (PL)
_jan91
Příspěvky: 973
Registrován: 4.9.2011 16:14:35
Bydliště: D1

Re: Změny dopravního značení: dálkové vs. místní (uliční) cí

Příspěvek od _jan91 »

:ok: :ok: :ok:
Marooned17
Příspěvky: 1075
Registrován: 27.9.2010 13:01:33
Bydliště: Praha

Re: Změny dopravního značení: dálkové vs. místní (uliční) cí

Příspěvek od Marooned17 »

monin: To samé Mnichov. Na Vnitřním okruhu kolem historického centra (naše Příkopy :-)) Jsou značeny odbočky na Nürnberg, Passau i s logy dálnice. Když jsem tam byl letos na koncertě, tak se nám to zatraceně hodilo - doma jsem nenašel žádnou mapu.
JirkaS
Příspěvky: 2805
Registrován: 14.3.2009 19:25:07

Re: Změny dopravního značení: dálkové vs. místní (uliční) cí

Příspěvek od JirkaS »

Bohužel, ne všude v Německu to tak je. Jednou jsem bloudil v centru Karlsruhe a tam dálkové cíle chyběly zcela - takový pražský ideál. Takže příjemně strávená 1/2 hodinka navíc.
PS: Vnitřnímu okruhu by v Praze neodpovídaly Příkopy (to byla hranice města před Karlem IV.) ale až magistrála, která ve stopě hradeb bouraných v 19. století skutečně vede.
monin
Příspěvky: 1782
Registrován: 3.12.2010 10:31:31

Re: Změny dopravního značení: dálkové vs. místní (uliční) cí

Příspěvek od monin »

Marooned17 píše:monin: To samé Mnichov. Na Vnitřním okruhu kolem historického centra (naše Příkopy :-)) Jsou značeny odbočky na Nürnberg, Passau i s logy dálnice. Když jsem tam byl letos na koncertě, tak se nám to zatraceně hodilo - doma jsem nenašel žádnou mapu.
Bez kometáře. Fakt to nechápu. Jednou bych chtěl těch pár "chytrých hlav co se tam dají vždy dohromady" a toto vše vymyslí poznat. Já samozřejmě nejsem žádný dopravní expert, ale toto vše fakt není normální. U Hlavního nádraží jsou dopravní značky skoro jak na D1/R1 a na nich je název Holešovice nebo Pankrác. A to jsou značky někdy z let 1991/2 a nedávno se kvůli zamazání dálkových cílů sundaly a pak zase namontovaly - kolik jen toto stálo.
Jsem moc rád, že se ledy pohnuly alespoň v chystaném přeznačení R na D a všech těch věcí okolo. Už jen to, že značka dálnice bude na zeleném podkladu je super. Trochu to bude u nás alespoň v něčem připomínat Švýcársko. A pokud cizinci poznají už z mapy, že z Vídně do Brna i u nás vede dálnice, ještě líp.
Pokud tato změna přichází i díky autorům tohoto fóra, tak klobouk dolů a patří jím velký dík.
Snad se zadaří a ledy se začnou prolamovat dále a čím dál rychleji.
Nedávno jsem ve Vídni v koloně těsně před A23/A22 viděl na ZPI text jen angličtině (!!) - v případě průjezdu vozidel záchrany uvolněte prostřední pruh - samozřejmě v kratším znění.
U nás se mi otevírá kudla v kapse, když jsem vždy četl Wilsonova kolona. Te´d se to snad zlepší s novými ZPI.
O textech na ZPI Německo 32min se raději ani nebudu zmiňovat. Už vidím, jak všichni kteří nemluví česky ví, že Německo je Germany.
Brno České Budějovice Plzeň Ústí/L. Hradec Králové
Bratislava (SK) Wien (A) Linz (A) Nürnberg (D) Dresden (D) Wroclaw (PL)
JirkaS
Příspěvky: 2805
Registrován: 14.3.2009 19:25:07

Re: Změny dopravního značení: dálkové vs. místní (uliční) cí

Příspěvek od JirkaS »

monin píše:O textech na ZPI Německo 32min se raději ani nebudu zmiňovat. Už vidím, jak všichni kteří nemluví česky ví, že Německo je Germany.
Jenže z logiky ostatního mezinárodního značení, že se cíle mají označovat v jazyce země, kde se nacházejí, by tam nemělo být Germany, ale Deutschland.
jonáš
Příspěvky: 4080
Registrován: 15.3.2009 8:32:12

Re: Úkazy na českých silnicích

Příspěvek od jonáš »

Martin z Ostravy píše:A změna linky během jedné zastávky ho jistě taky potěší. :D
No v posledních letech je v MHD tolik různých displejů co ukazujou nejen číslo linky, příští stanice, ale i celou nebo aspoň částečnou trasu, že se to snad s pouličnim značenim vůbec nedá srovnat. Mně se teď líbilo v čajně že tam maj na hranici křižovatky napříč ceduli s názvem křižující silnice, nepříklad .. furt je co vylepšovat.
Odpovědět

Zpět na „Praha“