Blikající zelená na semaforech

Odpovědět
MPMP
Příspěvky: 3280
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Blikající semafory... a to ostatní... typicky české

Příspěvek od MPMP »

monin: ten příspěvek je trochu střelba mimo, nemyslíš? odpočítávání je pro chodce a blikající zelená pro auta. Pokaždé je potřeba něco jiného. A proto, že někdo nechce blikající zelenou pro auta, tak budeme zatracovat odpočítávání pro chodce? Pročpak to?
JirkaS
Příspěvky: 2805
Registrován: 14.3.2009 19:25:07

Re: Blikající semafory... a to ostatní... typicky české

Příspěvek od JirkaS »

MPMP píše:monin: ten příspěvek je trochu střelba mimo, nemyslíš? odpočítávání je pro chodce a blikající zelená pro auta. Pokaždé je potřeba něco jiného. A proto, že někdo nechce blikající zelenou pro auta, tak budeme zatracovat odpočítávání pro chodce? Pročpak to?
Monin z každého druhého příspěvku udělá politické školení o schopnostech Rakouska a neschopnosti Čechů :-)
monin
Příspěvky: 1782
Registrován: 3.12.2010 10:31:31

Re: Blikající semafory... a to ostatní... typicky české

Příspěvek od monin »

MPMP:
rozblikání zelené:
- zelená se rozbliká na celé křižovatce a to jak pro auta, tak i pro chodce,
- když se rozbliká zelená pro auta, budu jako řidič vědět, že křižovatku naprosto v pohodě projedu, nebo v klidu a pohodě zastavím před ní,
- když se rozbliká zelená pro chodce, budu jako chodec bude vědět, že mám uprostřed vozovky přestat esemeskovat, emailovat, nebo seskočit z prkna a urychleně zmizet na druhou stranu,
- rozblikání zelené jak pro auta, tak pro chodce, bude jednotné v celé zemi,
- pokud si dobře pamatuji, náklady na rozblikání zelené odhadoval někdo z Eltoda před dvěmi lety na 50 000,-Kč á 1 křižovatka, takže nyní by to mohlo být i méně.

Odpočítávadla pro chodce:
- to za kolik vteřin naskočí zelená je vcelku k ničemu, kdo je netrpělivý vyrazí i na odpočítávání červených vteřin,
- nevěřím tomu, že se tyto odpočítávadla jednotně instalují na všech semaforech v celé zemi,
- takže když nějaká starší dáma v Revoluční ulici v Praze bude mít tu výhodu, že bude vědět, za jak dlouho už skočí zase červená, tak podobná straší dáma v Chrudimi na křižovatce u bývalé Elitky, tu výhodu mít určitě dlouho ještě nebude,
- řidiči budou na tom pořád stejně - svítící zelená a hned skok na oranžovou, takže pořád i nadále, jízda jen podle intuice, kdy asi tak skočí oranžová,
- kolik stají inastalace jedné takové křižovatky těmito odpočítávadly nevím, ale pakatel to asi nebude, když na obyčejnou křižovatku je potřeba takových odpočítávátek minimálně 8,
- to že to první řítící se DHL dodávka urve, je zde zbytečné asi popisovat.

Jirka S. : kéž by, to bylo už opačně. Ale je pravda, že to je jen můj názor a že se můžu mýlit. Že už naopak v Rakousku na podobném foru o dálnicích at., probíhá závistivá diskuze o tom, že my v Praze máme takovouto vymoženost a oni mají jen tu blikající zelenou. A Signalbau tak proto už dělá propočty na kolik by zrušení blikající zelené a následná instace takových odpočítávátek vteřin pro chodce v celém Rakousku vyšlo. A jako druhou věc budou řešit hned přechod ze značení dálkových cílů na cíle místní. Takže na Brno se bude jezdit nově podle názvu Donaustadt a na Budapest se bude jezdit nově podle názvu Schwechat. Ale, že jim to trvalo, než na to přišli.
Brno České Budějovice Plzeň Ústí/L. Hradec Králové
Bratislava (SK) Wien (A) Linz (A) Nürnberg (D) Dresden (D) Wroclaw (PL)
JirkaS
Příspěvky: 2805
Registrován: 14.3.2009 19:25:07

Re: Blikající semafory... a to ostatní... typicky české

Příspěvek od JirkaS »

Blikající zelenou jsme tu už měli. Aspoň já ji pamatuji na začátku 80. let na křižovatce v Havlíčkově Brodě. Pro chodce i auta. Zrušilo se to, ničemu to nepomáhalo.
Odpočítávadlo například u Karlova mostu se jeví smysluplně. Cizinci zuřivě nemačkají tlačítka ani nepřebíhají, ale většinou čekají. Na každé křižovatce mi to přijde zbytečné stejně jako blikající zelená.
jonáš
Příspěvky: 4080
Registrován: 15.3.2009 8:32:12

Re: Blikající semafory... a to ostatní... typicky české

Příspěvek od jonáš »

No a ještě by před tou blikající zelenou mohla chvíli třeba pomrkávat, aby šoféry nezarazilo, že pak najednou hned začne blikat, ne? :-) A před tim ještě něco. Aby to někoho nestresovalo stejně jak ta překvapivá oranžová.
Já to beru jako přidanou informaci. Když vim že to padne za minutu, můžu si naladit rádio nebo přepnout navigaci nebo vyhrabat ve schránce brejle, a nebejt při tom nervozní že najednou zničehonič padne zelená a nějakej trouba na mě začne zezadu troubit. Protože jsem ho právě zločině okradl o tři sekundy života, který by si jinak moh odčekat až na následující křižovatce ;-)
Ale jestli mě něco opravdu sere, tak jsou to ty dva semafory pro chodce u krčskýho lesa na Chodově, kde házej červenou naschvál před autem i když tam jedu třicet a žádnej pěšák se v okruhu sta metrů nevyskytuje. Mít patřičnej vercajk, tak už bych se snad pustil do demontáže svépomocí.
monin
Příspěvky: 1782
Registrován: 3.12.2010 10:31:31

Re: Blikající semafory... a to ostatní... typicky české

Příspěvek od monin »

Jirka S.: Tak to je pak všechno v nejlepším pořádku, když to v Havl.Brodě v roce 1980 nefungovalo. Škoda, že jsi to nedal vědět dřív. Tak už můžem toto vlákno vlastně i zrušit, když je to takto. A řešit můžeme už jen ty další a podstatné věci. Co bys navrhoval jak dál s D3? Já už bych to takto nechal, ten nový úsek D3 bude podle mě bohatě stačit. Když jsme jeli na maturitní výlet v roce 1985 do Budějc, tak jsme tam taky dojeli a to i bez D3. Nevím jak dál s D8, tam bych max. přerušil stavební práce a začal znovu s jednáním u kulatého stolu, včetně pana Patrika a včetně česko-rakouského sdružení za spojení od rakouské A5 k naší D2 u Břeclavi. A co s R1 třeba u Suchdola? Tam by podle mě stačilo to hnát od D8 dolu přes Bohnice a dále dolu přes ty serpentýny okolo Podhoří. Směr na Suchdol to je, každý si bude myslet, že jede správným směrem. A na D35, bych už úplně zapoměl. Stačil přidat jeden vagon k D1 expresu od ČD a vše je v pohodě. Nehledě na to, že lidé začínají letát i vrtulníky. http://www.novinky.cz/domaci/303395-rek ... iky.htmlNo
A nechal bych tu jen to vlákno Hádej kde. To bych, ale rozšířil ještě i o jedno - Hádej kde a kdy, to, či ono mělo být.
Brno České Budějovice Plzeň Ústí/L. Hradec Králové
Bratislava (SK) Wien (A) Linz (A) Nürnberg (D) Dresden (D) Wroclaw (PL)
JirkaS
Příspěvky: 2805
Registrován: 14.3.2009 19:25:07

Re: Blikající semafory... a to ostatní... typicky české

Příspěvek od JirkaS »

monin píše:Jirka S.: Tak to je pak všechno v nejlepším pořádku, když to v Havl.Brodě v roce 1980 nefungovalo. Škoda, že jsi to nedal vědět dřív. Tak už můžem toto vlákno vlastně i zrušit, když je to takto. ....
Vy k prosazování svých myšlenek vždycky popíšete spoustu řádků opakováním toho samého. Co má společného zelená s D3 a dalšími? Nic, jen to, že je to vaše stálé téma. Když se vrátíme k zelené. Kolik je zemí, kde to používají a kolik těch, kde ne? Mají v těch, kde zelená nebliká, větší nehodovost? A jsou v nich hloupější než rakušáci, kteří to mají? Podle mě je to prostě věc, která sice hezky vypadá, ale nic podstatného nepřináší.
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Blikající semafory... a to ostatní... typicky české

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Je to troll, nic jiného. Proto, nekrmte trolla.
Myslím, že pádné argumenty tady padly, a není potřeba to dále rozpitvávat.
R48 -> D48 se podařilo!
jannnn
Příspěvky: 752
Registrován: 16.3.2009 22:12:01

Re: Blikající semafory... a to ostatní... typicky české

Příspěvek od jannnn »

Já si ho dal do seznamu lidí, od kterých příspěvky nevidím a hned se to tu čte lépe :). Teda pokud ho někdo neocituje, jako teď JirkaS, to na to bohužel nefunguje..
monin
Příspěvky: 1782
Registrován: 3.12.2010 10:31:31

Re: Blikající semafory... a to ostatní... typicky české

Příspěvek od monin »

Martin z Ostravy píše:Je to troll, nic jiného. Proto, nekrmte trolla.
Myslím, že pádné argumenty tady padly, a není potřeba to dále rozpitvávat.
Tak těch opravdových argumentů proti rozblikání zelené, jsem tu tolik zase neviděl, když nepočítam to, že to v Brodě před 30 lety nefungovalo a to že si Jonáš myslí, že by to znamenalo "přidej na 80km/h", když jedeš 70km/h.
Ovšem tento argument o tom trotlovi, ten je asi nejpádnější. Ted už jsem i já konečně pochopil, že rozblikání zelené je nesmysl. Už se fakt nedivím, že jsme tam, kde jsme. Máš jiný názor? Ne! Myslíš a chceš to jednoduše, logicky a dobře? Ne! Umlátit lopatou do země! Trochu mi ten tvůj argument přípomíná i jinou českou specialitu - protekční značky, které se trapně pořád uplácejí a my nejsme s to, ani po 20 letech to zlegalizovat. Mám takovou značku? Můžu vše. Parkovat na invalidech. Vybrždovat. Jsem jeden z autorů tohoto fora? Mohu cokoliv. Mohu o komkoliv, kdo má jiný názor než já a koho ani neznám, napsat, že jeTrottel.
Já se k něčemu tak nízkému, samozřejmě nesnížím.
Brno České Budějovice Plzeň Ústí/L. Hradec Králové
Bratislava (SK) Wien (A) Linz (A) Nürnberg (D) Dresden (D) Wroclaw (PL)
P_V
Příspěvky: 1708
Registrován: 14.3.2009 15:26:14
Bydliště: Praha

Re: Blikající semafory... a to ostatní... typicky české

Příspěvek od P_V »

monin: troll ≠ trottel
monin
Příspěvky: 1782
Registrován: 3.12.2010 10:31:31

Re: Blikající semafory... a to ostatní... typicky české

Příspěvek od monin »

Ufff, tak to jsem přehledl, to bude asi tím Rakouskem, to se MzO tímto omlouvám, že jsem si myslel, že mě nazval trotlem. Toto je samozřejmě trochu jiný a jemnější argument.
Brno České Budějovice Plzeň Ústí/L. Hradec Králové
Bratislava (SK) Wien (A) Linz (A) Nürnberg (D) Dresden (D) Wroclaw (PL)
kyk
Příspěvky: 954
Registrován: 22.7.2011 10:54:46
Bydliště: Praha, SOKP km 50 st.
Kontaktovat uživatele:

Re: Blikající semafory... a to ostatní... typicky české

Příspěvek od kyk »

Aktuální postřehy z Petrohradu.
Doprava typicky "ruskyj styl" brzda-plyn-vjíždím ti do pruhu, tak se starej. Co oceňuji jsou semafory. Před oranžovou se na cca 2-3s rozbliká zelená a řidič má tak čas před křižovatkou popřemýšlet co dělat. Po červené je okamžitě volno z ostatních směrů, takže raději zabrzdí.
Semafory jsou jak před, tak i na protější straně křižovatky, je to trochu naddimenzované, ale přehledné pro všechny.
Na mnoha přechodech pro chodce, a na některých vedlejších silnicích v křižovatkách jsou počítadla zelené. Chodec, nebo odbočující na hlavní ví, kolik času má na to než mu někdo vjede do cesty. Na přechodech pro chodce jsou zhusta instalovány hlasové výzvy pro přecházení.
Na některých přehledných semaforech, typicky u přechodů pro chodce na hlavní silnici v obci mají někteří řidiči problém respektovat červenou "když zrovna nikdo nepřechází".
balance
Příspěvky: 2183
Registrován: 24.9.2009 10:51:36

Re: Blikající semafory... a to ostatní... typicky české

Příspěvek od balance »

kyk píše:... řidič má tak čas před křižovatkou popřemýšlet co dělat. Po červené je okamžitě volno z ostatních směrů, takže raději zabrzdí...
Podle mnoha videí na YT bych to s tím přemýšlením a bržděním neviděl tak optimisticky :mrgreen:
Lenny
Autor
Příspěvky: 10774
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: Blikající semafory... a to ostatní... typicky české

Příspěvek od Lenny »

Na to kolik tam bylo nebezpečně vypadajících nehod, tak lidi z těch vraků vylézají bez viditelných šrámů, což mě překvapilo.
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
Pavel Q
Příspěvky: 329
Registrován: 5.10.2010 17:49:14

Re: Blikající semafory... a to ostatní... typicky české

Příspěvek od Pavel Q »

Myslím, že do těchto videí úmyslně nedávají smrťáky.
Jinak k tématu napadá mě jiná věc. Chodec vejde do křižovatky na zelenou, ale vzápětí padne červená. Řidič vjíždějící tam odněkud z odbočky, který měl zelenou, vidí člověka na přechodu a červenou na jeho semaforu. Logicky si řekne, že tam nemá co dělat, že ho může legálně zajet. Tomu by snad odpomohl žlutý blikající panáček.
monin
Příspěvky: 1782
Registrován: 3.12.2010 10:31:31

Re: Blikající semafory... a to ostatní... typicky české

Příspěvek od monin »

Lenny: tak ono stačí pár stakánu vodky a rázem se z jasného smrťáku stává jen kára na odpis.;-)
Pavel Q: zde by stačilo toho zeleného panáčka jen na pár vteřin alespoň rozblikat, než skočí červená.
Brno České Budějovice Plzeň Ústí/L. Hradec Králové
Bratislava (SK) Wien (A) Linz (A) Nürnberg (D) Dresden (D) Wroclaw (PL)
jonáš
Příspěvky: 4080
Registrován: 15.3.2009 8:32:12

Re: Blikající semafory... a to ostatní... typicky české

Příspěvek od jonáš »

Šofér si nemá co řikat, že může někoho "legálně zajet". To chce spíš dlouhej bič, než blikacího panáčka ;-)
kyk
Příspěvky: 954
Registrován: 22.7.2011 10:54:46
Bydliště: Praha, SOKP km 50 st.
Kontaktovat uživatele:

Re: Blikající semafory... a to ostatní... typicky české

Příspěvek od kyk »

Na většině přechodů jsou instalovány počítadla, zhruba 3s před nulou se včetně panáčka rozblikají. Podobně na některých vedlejších silnicích.
S legálností zabití chodce na přechodu to byl doufám jen vtip.
Po týdnu pobytu ve městě které má polovinu obyvatel ČR musím říct že tady fakt opice nežijí, chování některých řidičů je sice někdy mimo rámec chápání, ale v takové dopravě se to asi jinak nedá.
Pavel Q
Příspěvky: 329
Registrován: 5.10.2010 17:49:14

Re: Blikající semafory... a to ostatní... typicky české

Příspěvek od Pavel Q »

Ježišmarja, samozřejmě jsem to nemyslel vážně. I když, když si vezmu jak se řidičské vařejnost vyjadřuje k přednosti chodců na přechodu, tak to opravdu mohlo být tak pochopeno. Nicméně i ten, kdo by nechtěl zajet by v situaci, kdy by se mylně domníval, že tam chodec nemá co dělat, mohl chtít projet za (skoro) každou cenu.
prof2
Příspěvky: 212
Registrován: 16.8.2009 9:37:10

Re: Blikající semafory... a to ostatní... typicky české

Příspěvek od prof2 »

Já osobně jsem pro blikající zelenou v těchto následujících příkladech na základě vlastní zkušenosti. Jinak bych na stávajících pravidlech neměnil nic:

- Semafory na silnicích s povolenou rychlostí 70 km/h, kde když vás zastihne oranžová ve zvláště vypečené vzdálenosti před křižovatkou, pak máte docela problém, co dělat, zejména když někdo jede přilepený na vašem kufru.

- Zelená odbočovací šipka, která když zhasne a vy jste kousek před ní, tak nemůžete stihnout zabrzdit. To v případě, že je nablízku obzvláště zabedněný policista, přináší nemalé problémy.

Možná bych na světelné signalizaci udělal ještě jednu úpravu, a to zrušení kombinovaného signálu červené a oranžové (po vzoru Francie). Prostě padne zelená a jedete. Takhle vjíždí do křižovatky spousta řidičů už na kombinaci červené a oranžové.
monin
Příspěvky: 1782
Registrován: 3.12.2010 10:31:31

Re: Blikající zelená na semaforech

Příspěvek od monin »

Tak jsem koukal, že se nám tu rozmohl takový nešvar. :) TSK po Pavláku, po Revoluční, či Karlově mostě, umístily počítadlo pro chodce i na křižovatku u contíku. A to zase, jen na jeden, nebo max. dva přechody. A stejně tam nefungovalo ani odpočítávání červené. Fakt nechápu, co to má za smysl. Nebylo by opravdu jednodušší rozblikat zeleného panáčka na celé křižovatce? A zelenou na semaforu pro auta, třeba jen na křižovatkách, kde se jezdí rychlostí 70km/h a více, jak už to tu někdo i psal? A bylo by to pak pěkně jednotné v celé zemi a hlavně by to bylo daleko užitečnější, než tento paskvil a tento náš klasický clondike? Turisté, kteří tráví dva, tři dny v Praze, snad těch pár vteřin na přechodu u Karlova mostu přežíjí, bez toho, že nebudou vědět za kolik vteřin si budou moci kupovat ruské čepice v Karlovce. Ale starší paní na přechodu u polikliniky v Chrudimi, bude určitě ráda za to, když uvidí, že ji bliká zelená a bude tak vědět, že má raději počkat na chodníku a už nelézt mezi hlavní tranzit přes Chrudim.
Brno České Budějovice Plzeň Ústí/L. Hradec Králové
Bratislava (SK) Wien (A) Linz (A) Nürnberg (D) Dresden (D) Wroclaw (PL)
vaclav
Příspěvky: 1830
Registrován: 7.4.2010 11:29:27

Re: Blikající zelená na semaforech

Příspěvek od vaclav »

monin píše: počítadlo pro chodce
znam ze zahranici a prijde mi to jako dobra a uzitecna vec.
Sponik
Příspěvky: 350
Registrován: 20.6.2011 10:53:01
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Blikající zelená na semaforech

Příspěvek od Sponik »

to počítadlo pro chodce je i v přerově u nádraží.
monin
Příspěvky: 1782
Registrován: 3.12.2010 10:31:31

Re: Blikající zelená na semaforech

Příspěvek od monin »

Tak to je takhle naprosto v pohodě. Pokud je to počítadlo dokonce už i v Přerově u nádraží, tak to tak bohatě stačí. Budeme se všichni procházet přes přechody vždy jen tam. Nádraží a jeho okolí je v Přerově určitě hezké a Hradčany jsou nádherné pořád.. :D
Brno České Budějovice Plzeň Ústí/L. Hradec Králové
Bratislava (SK) Wien (A) Linz (A) Nürnberg (D) Dresden (D) Wroclaw (PL)
Odpovědět

Zpět na „Dopravní značky a zařízení, semafory“